موضوعات
سبد خرید (0)
وبینار حفظ سلامت روح و روان از دیدگاه طب ایرانی

وبینار حفظ سلامت روح و روان از دیدگاه طب ایرانی

وبینار حفظ سلامت روح و روان از دیدگاه طب ایرانی

ذخیره کردن
وبینار حفظ سلامت روح و روان از دیدگاه طب ایرانی
توضیحات وبینار

  با استفاده از کد تخفیف TBY40 می‌توانید با 40 درصد تخفیف در این دوره شرکت کنید.  

 

توضیحات دوره

سلامت روح و روان نیز به اندازه سلامت جسم و یا حتی شاید هم بیشتر از آن در حفظ سلامت و تندرستی عمومی افراد نقش دارد اما بعضاً نادیده گرفته می‌شود که شاید این امر منجر به بروز برخی بیماری ها نیز گردد.

ممکن است در اینجا این سوال برایتان پیش بیاید که برای دستیابی به این هدف یعنی سلامت روح و روان چه باید کرد؟ رعایت چه اصول و تدابیری منجر به حفظ سلامت روح و روان خواهد شد؟ جهت پاسخ به این سوال و سایر سوالات مشابه در این زمینه، سایت تخصصی طب سنتی طبایع اقدام به برگزاری دوره آموزشی حفظ سلامت روح و روان از دیدگاه طب ایرانی در طی دو جلسه نموده است.

چند نکته مهم

 • در انتهای این دوره یک گواهینامه از انجمن علمی طب سنتی ایران تنها مرجع قانونی و تخصصی این حوزه در کشور دریافت خواهید کرد.

 • در دوره های تخصصی طب سنتی طبایع از متخصصین این حوزه استفاده خواهد شد.

سوابق استاد دوره خانم دکتر محبوبه ابریشم کار

 • متخصص طب سنتی ایران
 • محقق طب سنتی، پژوهشگر مرکز تحقیقات ترمیم ضایعات مغزی و نخاعی بیمارستان امام خمینی، دانشگاه علوم پزشکی تهران
 • تخصص در درمان بیماریهای داخلی با روش تلفیقی طب سنتی و مدرن، بیماریهای اعصاب و روان، بیماریهای پوستی
 • تجربیات بالینی در زمینه جوانسازی و لیفت صورت و درمان ریزش مو
 • دارای پایان نامه و مقالات علمی و کتاب در زمینه درمان بیماریهای تنفسی از جمله رینوسینوزیت مزمن
 • سابقه کار در کلینیک ضایعات نخاعی، سکس تراپی، اورولوژی و ترک اعتیاد

 

سرفصل‌های وبینار

جلسه اول

 • اصول حفظ سلامت روح و روان از دیدگاه طب ایرانی

سبك زندگی ناسالم و نامناسب از مهم‌ترین علل افزایش بیماری‌ها بخصوص بیماری‌های مزمن روحی و روانی در سال‌های اخیر بوده است. به طوری که انجام رفتارها و رعایت اصول ارتقاء دهنده‌ی سـلامت_ چه سلامت جسم و چه سلامت روان _ به همراه کاربست یک شیوه‌ی زنـدگی سالم، از بهترین راهکارهایی اسـت کـه مـردم توسط آن می توانند سلامتی خود را در همه ابعاد، ارتقاء بخشند.

در این راستا، طبق تعریف  سـازمان سلامت جهانی؛ طب سنتی مجموعه‌ای از دانش، مهارت و شیوه های مبتنی بر نظریه‌ها، باورها و تجار بومی در فرهنگ‌های مختلف است که به منظور حفظ سلامتی و همچنین در پیشگیری، تشخیص، بهبود و یا درمـان بیماری های جسمی و روانی به کار گرفته می‌شـود. و این موضوع، کارگزاران و مسئولان نظـام سلامت از جمله متخصصان و کارشناسان طب سنتی ایرانی را ملزم می‌کند تا با آگاه کردن مردم و ارائه‌ی اطلاعات کافی و صحیح، آنها را در مسیر حفظ سلامت جسمی و روحی یاری رسانند.

 طب سـنتی ایرانی با ارائه‌ی راهکارها و تدابیر مناسب برای حفظ سلامتی و تندرستی می‌تواند نقش مهمی در ارتقای سلامت جامعه داشته باشد. در واقع آموزش اصول حفظ سلامت جسمی و روانی طب سنتی ایرانی باعث تغییر رفتار معنادار در پنج اصل هوا ، خواب و بیـداری، خوردن و آشامیدن، حفظ مواد ضروری و دفع مواد زائد و حالت روانی (اعراض نفسانی) گردیده است.

 • شش اصل حفظ سلامتی

طبیبان و متخصصان طب سنتی ایران، با سعی و تلاش فراوان در زمینه‌ی حفظ و ارتقاء سلامتی فرد و جامعه، قوانین و دستورات ساده بهداشتی و در عین حال بسیار دقیق و اصولی را وضع و تـرویج نموده اند. ایـن دستورات و تدابیر که به شش اصل ضروری حفظ سلامتی یا سته‌ی ضروریه طب سنتی موسوم‌اند در مورد آب و هوا، تغذیه (خوردن و آشامیدن)، فعالیت بدنی متعادل (ورزش و حرکت)، خواب و بیداری، حبس و دفع مواد از بدن و بهداشت روحی و روانی بوده و موجبات سلامت جامعه را فراهم می‌آوردند. رفتارهای به قاعده بـر اساس ایـن اصول ششگانه، می‌تواند ضامن سلامتی در دو بعد جسمی و روحی باشد و از بین رفتن تعـادل بـین ایـن شش اصل بیماری‌های مزمنی را بـه همراه خواهد داشت.

 • انواع حالات روحی (اعراض نفسانی) از جمله: شادی، غم، خشم، ترس، نگرانی، خجالت

اعراض نفسانی یا حالات روحی و روانی مانند شادی، خشم، نگرانی، غم، خجالت و ترس همواره وجود دارند و بروز هر یک از این حالات موجب تعادل در تغییر ناگهانی و شدید در بدن انسان می‌گردد. افزایش و کاهش این حالات که مستقیم و غیرمستقیم روی متابولیسم، گردش خون، تنفس، ترشحات دستگاه گوارش و غدد داخلی و عضلات تأثیر دارند می‌توانند معضلات و مشکلات پیچیده جسم و روان را برای انسان به وجود بیاورند. بنابراین (همانطور که) نباید با بروز طبیعی و منطقی این حالات روانی مقابله نمود، افراط و تفریط در این حالات روانی نیز پسندیده نمی باشد و باید تحت مداخله طبی قرار گیرد.

جلسه دوم

 • تدابیر اعراض نفسانی
 • نقش تغذیه در حالات روحی
 • تمرین تنفسی
 • ماساژ درمانی
 • ورزش

بیشتر مردم وقتی که اصطلاح «صحت و سلامت روان» را می‌شنوند، به بیماری های روحی و روانی مانند افسردگی، ترس، استرس، اعتیاد و... فکر می‌کنند. در حالی که سلامت روانی فقط در نبودن عوارض چنین بیماری هایی خلاصه نمی‌شود و معنایی فراتر در در این اصطلاح نهفته است، بنابراین در جلسه دوم این دوره آموزشی به ارائه تدابیری برای حفظ تعادل اعراض نفسانی و راه حل ها و تمرین‌های عملی و مبتنی بر شواهد (تمرین تنفسی،  ماساژ دست‌ها، ورزش و ...) برای تقویت بهداشت روان و صحت روحی و روانی پرداخته شده است.

در طب ایرانی مهم‌ترین روش برای حفظ سلامت انسان چه در بعد جسمی و چه در بعد روانی، ورزش است و  اولین قدمی هم که برای درمان بیماری مطرح شده تغییر رژیم غذایی بر اساس شرایط و مزاج فردی است. به همین علت برای رسیدن به سلامت در ابعاد مختلف، این دو مورد یعنی ورزش و غذا جزو اساسی‌ترین اقدامات هستند.

مخاطبین

مخاطبین این دوره عموم مردم هستند. علاقه مندان به طب سنتی و مبحث اعراض نفسانی و حالات روحی و روانی می توانند دراین دوره جذاب و کاربردی شرکت کنند.

سوالات متداول

آیا پیش زمینه علمی برای ورود به دوره لازم است؟

خیر، دوره سلامت روح و روان به نحوی طراحی شده است که هر فردی بدون نیاز به دانش زمینه ای می تواند در آن شرکت کند.

برای شرکت در دوره چه تجهیزات و امکاناتی لازم است؟

برای شرکت در دوره مجازی طبایع نیازی به تجهیزات خاصی نیست، شما می توانید حتی با تلفن همراه خود در این رویداد علمی شرکت کنید.

چرا طبایع؟ این مجموعه چه دانشی در این زمینه دارد؟

سایت تخصصی طب سنتی طبایع نزدیک به یک دهه در حوزه طب ایرانی مشغول به تولید محتواهای آموزشی مختلف است. آزمون مزاج سایت طبایع یکی از معروف ترین سرویس های اینترنتی طب سنتی کشور است.

چرا انجمن علمی طب سنتی ایران؟

«انجمن علمی طب سنتی ایران» در سال 1386 به جمع انجمن های وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی پیوست. این انجمن یک سازمان غیر دولتی است که در راستای اساسنامه مشترک انجمن های علمی وزارت بهداشت فعالیت می کند. گروه هدف و اعضای آن فارغ التحصیلان رشته طب و داروسازی سنتی و رشته های وابسته هستند. این انجمن تنها نهاد علمی و قانونی مورد مشورت درباره موضوعات تخصصی طب سنتی ایران است. خدمات انجمن در قالب برگزاری دوره های آموزشی برای عموم و متخصصین، اطلاع رسانی در مورد اخبار طب سنتی و ارائه فایل های آموزشی مکتوب و صوتی تصویری می باشد.

خانم دکتر محبوبه ابریشم کار
خانم دکتر محبوبه ابریشم کار

متخصص طب سنتی

با نظر دادن، کمک کن بقیه آگاهانه خرید کنن

بروز و کاربردی بودن محتوا 5 از 5
ارزش محتوای وبینار نسبت به قیمت 4 از 5
تسلط و دانش مدرس وبینار 5 از 5
تجربه محور بودن محتوا 5 از 5
4.8 از 5 ( 2 نظر )
جلسات وبینار زمان برگزاری
جلسه اول
جمعه 3 مرداد 1399
ساعت 9:00
ساعت 10:50
جلسه دوم
جمعه 3 مرداد 1399
ساعت 11:10
ساعت 13:00
سایت طبایع
سایت طبایع مرجع سرویس های اینترنتی طب سنتی کشور
انجمن علمی طب سنتی ایران
انجمن علمی طب سنتی ایران انجمن علمی طب سنتی ایران