موضوعات
سبد خرید (0)
وبینار مدیریت سبد سهام

وبینار مدیریت سبد سهام

وبینار مدیریت سبد سهام

مدت وبینار: ساعت
ذخیره کردن
وبینار مدیریت سبد سهام
ویدئو معرفی وبینار
توضیحات وبینار

ریسک از آنجایی ناشی می‌شوید که ندانید در حال انجام چه کاری هستید.
«وارن بافت»
“Risk comes from not knowing what you are doing.”
«Warren Buffet»

خیلی می شنویم که حتما برای خود سبد سهام درست کنید و با این کار ریسک سرمایه گذاری را کم کنید! این جمله ای کلیشه ای است. چرا ؟ اگر شما تمام دارایی خود را در یک سبد پاره قرار دهید چطور؟ یا سهام هایی را که دستچین کرده اید آنطور که باید آینده دار و قوی نباشند چطور؟
بسیاری را می بینیم که در ۵۰ شرکت بورسی سرمایه گذاری کرده اند! واقعیت این است که این کار امری سخت و طاقت فرسا است! آیا آنها به داده های اقتصاد کلان و صورتهای مالی و حرفهای پشت پرده آن ۵۰ شرکت اشراف دارند؟
برای اولین بار قصد داریم به جای کلی گویی های رایج به سرمایه گذاران بازار سرمایه ایران نحوه ایجاد یک سبد سهام کارا را بیاموزیم و به درکی از نحوه مدریت یک سبد سهام برسیم.
مواردی که شاید برای اولین بار می خواهیم از شرکتهای سرمایه گذاری حرفه ای به میان عموم بیاوریم، به نظرمان با افزایش تعداد سهامداران تعمیق دانش کاریست الزامی ، به جای تمسخر تازه واردان همه باید کمک کنیم که آنها هم با تفکرات حرفه ای این بازار آشنا شوند.

این وبینار برای افرادی که می خواهند حرفه ای سرمایه گذاری کنند توصیه می شود

ررسی نقش حضور معدنی ها در سبد سهام

نقش دلار جهانی بر بازار کمودیتی ها (کالایی)
بازارهای کمودیتی که مواد معدنی همانند طلا ، مس پالادیوم ، اهن اسفنجی ، فولاد و … جزو آن است رابطه معنی داری با بازار جهانی شاخص دلار دارد، قدرت گرفتن دلار به منزله تضعیف این بازار است و بلعکی(البته موارد خاص متفاوتی هم وجود دارد).

نقش نوسانات دلار - ریال بر صنایع معدنی
افزایش قیمت دلار نسبت به ریال در گام اول موجب قدرت گرفتن صادراتی ها می شود که شرکتهای معدنی ایران نیز از این جمله هستند که لیست آنها را در پستهای قبلی دیدی، در این شرایط صادرات مواد معدنی می توانند نقش یک موتور جت را برای شرکتها بازی کند.اما در برخی موارد اقتصاد دستوری ایران مانع استفاده شرکتها از این فرصتهای صادراتی می شود

اقتصاد دستوری و صنایع معدنی
نمونه عینی اقتصاد دستوری و ممانعت از صادرات مواد معدنی در سال ۹۷ و ۹۸ بر روی سنگ اهن بود که تاثیر منفی بر روی صادرات شرکتهایی همچون گل گهر داشت

در روز پنجشنبه در این خصوص بسیار صحبت خواهیم کرد

بانکها و نقش انها در مدیریت سبد سهام

بانکهایی که درامد های مشاع و غیر مشاع متعادل و البته پایداری دارند همواره می توانند به سبد سهام ما قوت ببخشند.

درآمدهای مشاع بانک‌ها از مجموع سود تسهیلات اعطایی و سود و زیان حاصل از سرمایه گذاری‌ها حاصل می‌شود که اگر از این درآمد حاصل شده، سهم سود سپرده گذاران کسر شود، سهم بانک از درآمدهای مشاع حاصل می‌شود. همچنین درآمدهای غیر مشاع نیز مجموع درآمدهای حاصل از کارمزد، مبادلات ارزی و سایر فعالیت‌های مشاوره‌ای بانک‌ها است.
در گذشته، به دلیل تفاوت زیاد بین نرخهای سود دریافتی با سود پرداختی، بانک‌ها بخش اعظم درآمد خود را از محل تفاوت بین سود دریافتی از تسهیلات و سود پرداختی به سپرده گذاران کسب می‌کردند، اما طی سالهای اخیر با توجه به کاهش تفاوت بین نرخ سود دریافتی از تسهیلات و نرخ سود پرداختی به سپرده گذاران و همچنین تمایل مشتریان به سپرده‌های سرمایه گذاری و در نتیجه، افزایش بهای تمام شده پول، حاشیه سود عملیاتی بانکها از محل درآمدهای مشاع به شدت تنزل یافته است و باعث شده است که بانک‌ها تمایل چندانی به کسب درآمد از محل درآمدهای مشاع نداشته باشند و در مقابل کسب درآمد از محل درآمدهای غیر مشاع، به دلیل دریافت کارمزد به صورت نقدی و در نتیجه، ایجاد جریان نقد برای بانک و همچنین ریسک پایین نسبت به درآمدهای مشاع، باعث روی آوردن اکثر بانک‌ها به سمت این گونه درآمدها شده است. وجود مطالبات معوقه و نیاز شدید بانک‌ها به منابع جدید درآمدی باعث شده درآمدهای غیر مشاع بانک‌ها روز به روز در حال افزایش باشد. 

پتروشیمی ها همواره پولساز بوده اند اما
چه محصولاتی در سبد سهام ما می تواند
توازن را برایمان به ارمغان بیاورد؟

بررسی محصولات پتروشیمی ها شاید در این روزهای صعودی شاتلی بورس بی معنی باشد اما در روز موعود (سقوط ها و صعودهای معنی دار و مهم) تاثیر گذار خواهد بود.
بسیاری از مواد پتروشیمی در بازارهای کالایی (کمودیتی) در حال معامله هستند و تحت تاثیر شاخص دلار جهانی!

به عنوان مثال:
در آسیا، بازار نقدی پروپیلن در طی هفته گذشته در میان تقاضای ناامیدکننده، عمدتاً روندی ثابت را دنبال کرد. تاجران قیمت‌های نقدی را از پایان هفته گذشته در میزان 910 دلار در هر تن (CFR چین) و 900 دلار در هر تن (FOB کره جنوبی) گزارش کردند.

خوب؟
داشتن پتروشیمی ها در سبد سهام حتما مهم است و تاثیر گذار اما محصولات جهانی اینده دار را حتما در اولویت خود قرار دهید.

سرمایه‌گذاران بی‌مهابا در مقابل سرمایه‌گذاران محافظه کار
به طور کلی، هرچه تحمل ریسک شما بیشتر باشد، سبد سهام شما بی مهاباتر خواهد بود؛ یعنی بخشی بزرگتری از سرمایه خود را به اوراق مالکیت و سهام و بخش کمتری را به دیگر اوراق با درآمد ثابت اختصاص خواهید داد.
در عوض، هرچه ریسک کمتر باشد، سبد اوراق بهادار شما محافظه‌کارانه‌تر خواهد بود.

هدف اصلی پورتفوی محافظه کار حفظ ارزش سبد اوراق بهادار است. تخصیص نشان داده شده در بالا بازده درآمد جاری اوراق را بیان می‌کند و همچنین پتانسیل رشد سرمایه بلند مدت برای سرمایه‌گذاری در سهام‌های پرکیفیت را فراهم می‌كند.
پورتفوی بی محابای (ریسک گریز) میانه رو میانگینی از نوسان ریسک را تحمل می‌کند. این نوع سبد سهام افرادی را جذب می‌کند که ریسک بیشتر در سبد سهام خود را برای رسیدن به تعادل رشد سرمایه و درآمد می‌پذیرند.

سرمایه‌گذاران بی‌مهابا در مقابل سرمایه‌گذاران محافظه کار
به طور کلی، هرچه تحمل ریسک شما بیشتر باشد، سبد سهام شما بی مهاباتر خواهد بود؛ یعنی بخشی بزرگتری از سرمایه خود را به اوراق مالکیت و سهام و بخش کمتری را به دیگر اوراق با درآمد ثابت اختصاص خواهید داد.
در عوض، هرچه ریسک کمتر باشد، سبد اوراق بهادار شما محافظه‌کارانه‌تر خواهد بود.

هدف اصلی پورتفوی محافظه کار حفظ ارزش سبد اوراق بهادار است. تخصیص نشان داده شده در بالا بازده درآمد جاری اوراق را بیان می‌کند و همچنین پتانسیل رشد سرمایه بلند مدت برای سرمایه‌گذاری در سهام‌های پرکیفیت را فراهم می‌كند.
پورتفوی بی محابای (ریسک گریز) میانه رو میانگینی از نوسان ریسک را تحمل می‌کند. این نوع سبد سهام افرادی را جذب می‌کند که ریسک بیشتر در سبد سهام خود را برای رسیدن به تعادل رشد سرمایه و درآمد می‌پذیرند.

 

ریسک های بزرگ را تنها بعد از آماده سازی بزرگ می توان انجام داد
رابرت فریگنو

روش مدرن پورتفولیو چیست؟
در مطالب قبلی به استراتژی های معاملاتی در بازار بورس چون تحلیل بنیادی و تحلیل تکنیکال اشاره کردیم. که هر یک کاربرد خاص خود را در تحلیل بازار سهام دارند. در این متن اشاره ای داریم به روش مدرن پورتفولیو در بورس ، که توسط هری مارکویتز بیان شده است. این روش بر مبنای محاسبات ریاضی و بر مبنای ریسک و بازده سهام بنا شده است.
روش مدرن پورتفولیو در بازار بورس، به کارا بودن بازار تاکید دارد، و بیان می دارد که اطلاعات بازار فقط در اختیار قشر خاصی نیست، بلکه تمام افراد حاضر در بازار سرمایه به اطلاعات دسترسی دارند.آنچه اهمیت دارد شفافیت و خلوص اطلاعات است که باید در معاملات بازار جاری باشد.

ریسک بزرگ که ممکن است بتوانید با مدیریت درست در پورتفولیو خود آن را تبدیل به بازده بزرگ کنید

ریسک نوسانات نرخ ارز
ریسک اقتصاد مبتنی بر تورم
ریسک نرخ بهره
ریسک اقتصاد ستوری(مداخله دولت ها در اقتصاد)
ریسک تحریم

تمام موارد بالا برای همه ترسناک هستند و البته در زندگی و معیشت مردم ویرانگر ، کسی نیست که از افزایش قیمت ارز خوشحال باشد!
صبر کنید جمله بالا جمله ایست که بیشتر مردم می گویند اما آیا تمام حقیقت است ؟
آیا تمام واقعیت را انعکاس می دهد؟
خیر
بسیاری از صنایع ایران با دلار بالا قدرت رقابت پیدا می کنند (هر چند محدود) خوب این صنایع کدامند آیا در پورتفولیو شما هستند؟
بسیاری از صنایع با ماهیتی که دارند ابزار خوبی برایپوشش ریسک تورم هستند ، آیا در پورتفولیو شما قرار دارند؟
ساختار سرمایه برخی شرکتها به ما در استفاده حداکثری از بدهی کمک می کنند؟ شما از آنها در سبد خود دارید؟
با دقت در صنایع بورسی می توان سبدی داشت با قابلیت بازده خوب و ریسک متناسب.

این مطلب را با دقت بخوانید

تصور کنید شما مدریت سبد سهام یک شرکت سرمایه گذاری را عهده دارید، کدام شرکتها را در پورتفولیو خود نگه می داشتید؟ و چرا؟
شرکت ملی مس ایران
شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس
گل گهر
بانک ملت
بانک تجارت
عبیدی
ایران خودرو
فولاد مبارکه

پیرو مطلب قبلی(مطالعه شود) بدون درک ریسک ها و البته فرصتهایی که در اقتصاد ایران در اختیار ما قرار می دهند ، تصمیم درست کاریست بس دشوار

چند شرکت در لیست بالا از نوسانات نرخ ارز بیشترین بهره را می برند
چند شرکت در لیست بالا بر خلاف تصور عموم بسیار می توانند سودآور باشند
چند شرکت از لیست فوق از نرخ بهره پایین بیشترین استفاده را می کنند
شرکتهایی در لیست بالا در شرایط تحریم از مزیت (غیر طبیعی) برخوردار هستند

سرمایه‌گذاری پول را به کارکردن می‌گمارد. تنها دلیل پس‌انداز این است که آنرا سرمایه‌گذاری کنید.
“Investing puts money to work. The only reason to save money is to invest it.”
«Grant Cardone»

پورتفولیو داشتن حرفه ای کاریست سخت ، اما اگر بتوانید یک سبد سهام کارامد داشته باشید می توانید به گفته گرانت کاردونه سرمایه گذاری مناسبی انجام دهید وی با سرمایه گذاری های درست از ۳۰۰۰ دلار به ۱ میلیارد دلار رسید!
البته همین جمله شاید ساده باشد اما در پس آن مهارت ، جسارت، شانس، هدف درست ، اقتصاد پویا هم نهفته است.
اما در کشوری همانند ایران و با ریسک هایی که قبلا بر شمردیم(مطالب قبلی مطالعه شود) دیدیم که سرمایه گذاری در بازار سرمایه بدون داشتن یک سبد بزرگ امکان ناپذیر است.
هدف ما در روز پنج شنبه ارایه درکی مدرن و البته اجرایی از ایجاد سبد است و این وبینار شروی است برای افرادی که می خواهند خود را در خصوص ریسکها واکسینه کنند.

سبد سهام پرخطر چیست؟ و چگونه ایجاد می شود؟
این نوع سرمایه‌گذاری، شامل سهامی با ریسک و بازدهی بالا است که معمولاً عدد ضریب بتای بزرگتری نیز دارند؛ بنابراین در این‌گونه سبدها، سهام پر نوسان بازار به منظور سرمایه‌گذاری انتخاب می‌شوند. مثلاً اگر ضریب بتای یک سهم ۲ است، پس انتظار می‌رود که ۲ برابر میانگین حرکات بازار، تحرک قیمتی داشته باشد. معمولاً شرکت‌هایی که در مراحل اولیه رشد خود بوده و بازار محصولات منحصر به فردی دارند، در این دسته قرار می‌گیرند. سرمایه‌گذاری در این سهام، غالباً توسط افراد خاصی انجام می‌شود که ریسک ناشناخته بودن و نوپای کار و کسب شرکت‌ها را بپذیرند.
به عنوان یک سرمایه‌گذار خطرپذیر، باید به دنبال شرکت‌هایی باشید که ضریب رشد درآمد بالایی داشته و هنوز موردتوجه بازار قرار نگرفته‌اند. به‌طور مثال طی سال‌های اخیر تعداد زیادی از سهام تکنولوژی و فناوری چنین شرایطی را تجربه نموده‌اند؛ اما باید توجه داشت که ممکن است در هر گروهی از صنایع چنین سهامی وجود داشته باشند. از مهم‌ترین موارد حین تشکیل سبد سهام، مدیریت ریسک است. شما باید همواره در راستای کاهش ضرر و محافظت از سودهایتان گام بردارید.
حال باید در مورد ظریب بتا بیشتر بدانید!

ضریب بتا چیست؟ و چگونه در داشتن سبد سهام کارامد به ما کمک می کند؟
ضریب بتا، میزان ریسک سیستماتیک سبد سهام را نسبت به ریسک پرتفوی بازار محاسبه می‌کند و نشانگر نوسان قیمتی سهم، در مقایسه با شرایط کلی بازاری است که در آن فعالیت می‌کند. فرمول محاسبه ضریب بتا به شرح زیر است: ضریب بتا از تقسیم کوواریانس بین بازدهی دارایی و بازدهی بازار بر واریانس بازار به دست می‌آید که در ادامه نمایش داده شده است.

فعالان بازار سرمایه برای استفاده از ضریب بتا در معاملات خود، باید نسبت به کاربرد آن اطلاعات کامل داشته باشند. با توجه به این موضوع، درصورتی‌که بتای سهمی برابر با یک باشد، می‌توان گفت تغییرات قیمت این سهام مطابق با حرکت بازار خواهد بود. در نتیجه اگر وضعیت کلی بازار سرمایه مثبت باشد، به احتمال بسیار زیاد وضعیت سهام این شرکت بورسی نیز وضعیتی مثبت خواهد داشت.
اگر بتای سهمی بزرگ‌تر از یک باشد، در چنین شرایطی افزایش یا کاهش قیمت آن سهم، بیشتر از تغییرات بازار خواهد بود. در بازار سرمایه چنین سهامی را تهاجمی می‌نامند و خرید و فروش آن، ریسک بالاتری را نسبت به دیگر سهام شرکت‌های بورسی دارد. از طرفی اگر بتای سهمی کوچک‌تر از یک و بزرگ‌تر از صفر باشد، تغییرات قیمت سهام این شرکت‌های بورسی نیز کوچک‌تر از روند کلی بازار خواهد بود؛ در بازار سرمایه، این‌گونه سهام را تدافعی می‌نامند. درصورتی‌که بتای سهمی برابر با صفر باشد، حرکت قیمتی آن، هیچ‌گونه همبستگی با حرکت و روند کلی بازار ندارد و درصورتی‌که بتای سهم کوچک‌تر از صفر باشد، حرکت قیمت سهم، خلاف جهت روند کلی بازار است. با توجه به این موضوع، هرگاه سهمی بتای بزرگ‌تری داشته باشد، پتانسیل بیشتری برای بازدهی دارد اما ممکن است از ریسک سیستماتیک بالایی نیز برخوردار باشد. براساس تجربه، سهمی که ضریب بتای بالایی دارد، در زمان پایین آمدن قیمت‌ها، برای معامله گزینه بسیار مناسبی محسوب می‌شود چون با کاهش ریسک سیستماتیک، قیمت سهم با شتاب بیشتری بالا می‌رود.

هری مارکوویتز کیست و چه کمکی به دنیای مدیریت ریسک و ایجاد سبد سهام کرده است؟

تئوری مدرن پرتفوی (Modern Portfolio Theory) نوعی مدل سرمایه‌گذاری است که سرمایه‌گذاران از طریق آن تلاش می‌کنند تا با کاهش ریسک بیشترین سود ممکن را در سبد سرمایه‌گذاری خود ایجاد کنند. این مدل توسط فردی به نام هری مارکویتز در سال ۱۹۵۲ ارائه گردید. این مدل سرمایه‌گذاری از طریق متنوع‌سازی (Diversification) تلاش می‌کند تا مطلوبیت سبد سرمایه‌گذاری را افزایش دهد. آشنایی و به کارگیری این روش در کنار سایر روش‌های تحلیلی مانند تحلیل تکنیکال و تحلیل بنیادی (فاندامنتال ) کمک می‌کند تا سرمایه‌گذاری بهتری انجام شود.
در بازارهای مالی همه افراد به نوعی در جستجوی حداکثرسازی بازده‌های احتمالی خود همراه با سطوح ریسک مختلف در کوتاه مدت یا بلندمدت هستند. بنابراین در نظر گرفتن تنها یک دارایی و سرمایه‌گذاری بر یک نوع ابزار مالی ریسک بیشتری را به وجود می‌آورد. لذا ترکیب چند دارایی و سرمایه‌گذاری در بازارهای مختلف به متعادل شدن سرمایه‌گذاری و کاهش ریسک کمک می‌کند.
برای مثال داشتن حساب بانکی یا خرید اوراق بدهی بدون ریسک برای بسیاری از افراد گزینه‌ای امن برای پس‌انداز کردن پول است. اما بازده مورد انتظار را می‌توان با ترکیب سرمایه‌گذاری در صندوق‌های سرمایه‌گذاری و یا سهام افزایش داد. در مقابل، خرید و فروش سهام، سکه و یا دلار به تنهایی ریسک بالایی را برای افراد به ارمغان می‌آورد و در برخی بازارهای نوسانی و یا زمان‌های خاص، ارزش خالص سرمایه افراد را کاهش می‌دهد. بنابراین می‌توان در کنار انجام معاملات سهام، خرید و فروش واحدهای صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک و یا اوراق بدهی را نیز در نظر گرفت. گزینه‌های بسیار زیادی برای سرمایه‌گذاری در بازار وجود دارد و افراد براساس اهداف مالی و انتظاری که در آینده دارند و با در نظر گرفتن سطح ریسک پذیری خود می‌توانند از بین این گزینه‌ها موارد مطلوب خود را انتخاب کنند.

ضریب بتا را چطور تفسیر کنیم؟

سرمایه‌گذاران از ضریب بتا برای برای تعیین میزان ریسک و بازده مورد انتظار سهم و مقایسه آن با شاخص بورس استفاده می‌کنند. به عبارت دیگر ابتدا سطح ریسک‌پذیری خود را شناسایی و در مرحله بعد ضریب بتای سهم و اقلام مختلف دارایی را بدست آورده تا با توجه به وضعیت بازار برای انتخاب یک موقعیت سرمایه‌گذاری تصمیم‌گیری نماید. پس سرمایه‌گذاران با در نظرگرفتن ریسک‌پذیری خود می‌توانند با انتخاب سهام با ضریب بتاهای متفاوت میان بازدهی کسب شده و ریسک متحمل شده پورتفویی متعادل و متناسب با شرایط فوق الذکر ایجاد کنند. برای فهم دقیق‌تر از ارتباط ضریب بتا و شرایط بازار به موارد زیر توجه نمایید.
* سهام با β>1: به این معناست که اگر بازار ۱ واحد رشد (افت) داشته باشد، دارایی با بتای بزرگتر از یک میزانی بیشتر از ۱ واحد رشد (افت) خواهد داشت. این نوع از دارایی مناسب برای بازارهای روند‌دار صعودی است. اصطلاحا به آنها سهام تهاجمی گفته می‌شود.
* سهام با β=۱: به این معناست که اگر بازار ۱ واحد رشد (افت) داشته باشد، این نوع دارایی به میزانی برابر با ۱ واحد رشد (افت) خواهد داشت. این نوع از دارایی نیز می‌تواند مناسب بازارهای رونددار صعودی ‌باشد.
* سهام با β<1: به این معناست که اگر بازار ۱ واحد رشد (افت) داشته باشد، این نوع دارایی کمتر از ۱ واحد رشد (افت) خواهد داشت. این نوع از دارایی بیشتر مناسب برای بازاری با روندی نزولی است و اصطلاحا به آنها سهام تدافعی گفته می‌شود.

صنایعی که به سرعت تغییر می‌کنند دشمن سرمایه‌گذار هستند.
“Rapidly changing industries are the enemy of the investor.”
«Mohnish Pabrai»

یک لیست از شرکتهای صادرات محور ایرانی ایجاد کنید در این لیست از صنایع پتروشیمی تا معدنی و حتی مواد غذایی را می توانید جای دهید:
پتروشیمی جم
پتروشیمی پردیس
پتروشیمی خارک
پتروشیمی خراسان
پتروشیمی شازند
پتروشیمی تند گویان
پتروشیمی اریا ساسول
معدنی گلگهر
معدنی چادر ملو
صنایع ملی مس
و معادن
.
.
.
یک تفاوت بین این دو صنعت بزرگ وجود دارد یکی به شدت تحت تاثیر وزارت صمت است و تصمیمات یکشبه برای عدم صادرات ولی صنعت پتروشیمی ازادتر عمل می کند.

غیرممکن است عملکرد فوق‌العاده‌ای (در سرمایه‌گذاری) ایجاد کرد، مگر اینکه شما کاری متفاوت از اکثریت انجام دهید.
«جان تمپلتون»

این مطلب را با دقت بخوانید:
سازمان حمایت از تولید کننده و مصرف کننده در روز (دوشنبه ٩٩/03/١٩)  به عنوان متولی نظارت بر بازار، در طرح برخورد با‌ نوسانات غیر معمول و متعادل ساختن قیمتهای وارداتی و تولیدی، این روزها که صحبت از نوسانات قیمت کالاهای اساسی است، گزارشی را از رصد و پایش بازار به ستاد تنظیم بازار ارائه کرد.
بر این اساس، در این گزارش وضعیت 100 قلم کالایی که مورد رصد و پایش قرار گرفته، تشریح شده است. 
هر وقت کلمه تنظیم بازار به گوشتان خورد بدانید که پای قیمت گذاری در میان است ، سازمان حمایت کالا ها را به سه گروه زیر طبقه بندی می کند و مشمول حمایت:
براساس بند د ماده 101 قانون برنامه پنجم توسعه ، کالاها و خدمات به انواع کالاهای اساسی، کالا و خدمات عمومی و کالاهای انحصاری تقسیم گردیده‌اند که در همین خصوص و براساس دستورالعمل‌های مرتبط مصادیق هر یک از کالاها و خدمات و نحوه تعیین و تصویب قیمت آورده شده است براساس ماده 9 آیین‌نامه اجرایی این مصوبه هماهنگی لازم در خصوص موارد ذکر شده توسط سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان صورت می‌پذیرد. همچنین در همین راستا و براساس مصوبات هجدهمین جلسه سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها ابلاغی طی نامه شماره 14207 مورخ 20/4/94 معاون محترم اجرایی رییس جمهور، کالا و خدمات و نحوه تعیین قیمت آنها تفکیک و براساس آن قیمت کالا و خدمات اولویت اول در سقف 6 درصد توسط سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان و بیش از آن مستلزم تهیه گزارش کارشناسی لازم، طرح در هیئت تعیین و تثبیت قیمت‌ها و اخذ مصوبه کارگروه تنظیم بازار می‌باشد. همچنین کالاها و خدمات گروه دوم مشمول رصد، پایش و نظارت مستمر روند تأمین، توزیع، موجودی و قیمت بازار توسط دستگاه‌های مسئول تنظیم بازار و همزمان سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان است. در صورت ضرورت کالاها و خدمات گروه دوم با تصویب کارگروه تنظیم بازار به گروه اول منتقل می‌شوند.
این یعنی شرکتهایی که در این مکانیزم قرار می گیرند خیلی کند تر می توانند نسبت به شرکتهایی که کالا و خدماتی خارج از این لیست ارایه می دهند واکنش نشان دهند

چرا باید در سبد سهام حتما از شرکتهای بیمه استفاده کرد؟

ریسک های بزرگ را تنها بعد از آماده سازی بزرگ می توان انجام داد
رابرت فرینگو

تصور کنید که ریسکها رو به ازدیاد هستند، تنها صنعتی که با ریسک درآمد کسب می کند شرکتهای بیمه هستند ، در تمام دنیا.
آنها از کرونا هم سود می سازند به همین سبب برای ایجاد توازن در سبدهای سهام همه حرفه ای ها بیمه ها قرار دارند اما در ایران آنها بسیار گوشه نشین هستند و سهامداران تازه وارد کاری با آنها ندارند.
به همین دلیل توصیه می شود یک شرکت بیمه کارامد با پتانسیل رشد پایدار خوب را در سبد سهامتان قرار دهید.

فرضیه بازار کارا این موضوع را بیان می کند که اطلاعات مالی و گزارشات منتشر شده در مورد یک سهم یا یک کالا به سرعت در بازارهای مالی منتشر می شوند و فورا بر قیمت ها تاثیر می گذارند و قیمت ها را تعدیل می کنند.به عبارت دیگر می توان گفت در بازار کارا همه اطلاعات در قیمت‌ها منعکس می‌شود. به بیان دیگر اگر قیمت اوراق بهادار ( سهم) به سرعت و به‌طورکامل تمامی اطلاعات مالی موجود مرتبط با سهم را منعکس کند، بازار کارا است. انعکاس کامل اطلاعات در بازار، باعث می شود که سرمایه‌گذاران نتوانند از اطلاعات، سود کسب کنند زیرا قیمت‌ از قبل این اطلاعات را منعکس کرده است و قیمت ها تعدیل شده‌اند و تغییر قیمت ها قابل پیش‌بینی نیست.
در بازار کارا فرض بر این است که همه سرمایه‌گذاران از اطلاعات مشابهی آگاهی دارند
کارایی بازار از نظر سرمایه گذاران و مدیران مالی چه اهمیتی دارد؟
1. شرکت ها نباید تصور کنند که با ارائه نادرست اطلاعات حسابداری، یعنی ارائه اطلاعاتی که دارایی های حقیقی و جریان نقدینگی شرکت را تحت تأثیر قرار نمی دهندمی توانند بر بازرا اثر بگذارند و بازار را منحرف کنند.
2.در بازار کارا قیمت های سهام منعکس کننده اطلاعات موجود است و صاحبان شرکت و مدیران مالی نباید تصور کنند که از بازار زرنگ تر هستند و بنابراین هیچ کس نمیتواند با استفاده از این نرخ اطلاعات را در مقایسه با دیگران سود بیشتری ببرد.
3.شرکت ها برای تصمیم گیریهای مهمی در مورد مسائلی نظیر ادغام دو شرکت نباید فقط به اطلاعات موجود در بازار اکتفا کنند چون این اطلاعات در دسترس همه سرمایه گذاران قرار دارد.
4.سرمایه‌گذاران در بازار کارا نمی‌توانند به سود غیرعادی و بالایی دست پیدا کنند و تنها راه خرید سهام با ریسکی بالاتر است. طبق فرضیه بازار کارا قیمت سهام همواره مساوی ارزش واقعی آن باشد.

«همه تخم‌مرغ‌هایت را در یک سبد بگذار و به آن سبد نگاه کن»

وارن بافت در مورد تمرکز روی سبد سهام یاد‌‌آور می‌شود که جان مینارد کینز، که اقتصاددانی برجسته و سرمایه‌گذاری زیرک بود باور داشت که سرمایه‌گذارها باید مبالغ زیادی از سرمایه خود را به دو یا سه کسب‌وکار شناخته‌ شده و قابل مدیریت اختصاص دهند طبق گفته بافت موفق نامیدن سرمایه ‌گذاران فعال در چند حوضه، مانند این است که هوس‌بازان را رمانتیک بدانیم. به نظر وارن بافت، سرمایه ‌گذاران همیشه باید به توصیه مارک تواین عمل کنند که می‌گفت: «همه تخم‌مرغ‌هایت را در یک سبد بگذار و به آن سبد نگاه کن»

در زندگی انسان سه راه دارد:
راه اول از اندیشه می‌گذرد،این والاترین راه است.
راه دوم از تقلید می‌گذرد، این آسان‌ترین راه است.
و راه سوم از تجربه می‌گذرد، این تلخ‌ترین راه است. کنفسیوس

چندبار می خواهید از ابر تورم ها ضربه بخورید
نمی دانم شما هم جزو افرادی هستید که تورم درامد شما و دسترنج شما را همانند موریانه می خورد؟
در بازارهای سهام و موازی (مسکن، طلا و ارز) اما می توان به گون های دیگر نگاه کرد.
کدام بازارها با تورم رشد می کنند؟
کدام شرکتها در بخش فروش سریعتر با تورم تطبیق می یابند؟
کدام شرکتها در بهای تمام شده شان دیر تر از تورم تاثیر می پذیرند؟
کدام شرکتها مشمول قیمت گذاری دستوری نیستند؟

ارتباط با آکادمی مولوی👈 09120711433

سرفصل‌های وبینار

* مدیریت پورتفولیو چیست ؟
* درک مدیریت پورتفولیو
* اجزاء اصلی مدیریت پورتفولیوها
* فرآیند مدیریت پورتفولیو
* اهداف مدیریت پورتفولیوها
* انواع مدیریت پورتفولیوها
* چرا مدیریت پرتفوی مهم است؟
* مزایای استفاده از مدیریت پورتفولیوها
* مضرات مدیریت پورتفولیوها
* سنجش ریسک اقتصادی
* ریسک و بازده و مدیریت پورتفولیو کلاسیک
* بررسی مدیریت ریسک، شناسایی، برنامه ریزی
* نقش اقتصاد ایران در چینش پورتفولیو
* مدل های ارزشگذاری
* توازن بین بانک ها و بیمه ها و سایر بخش ها در پورتفولیو
* انواع استراتژی ها برای پورتفولیو ها
* چه شرکتها یی و چرا در پورتفولیو باید باشند

مخاطبین

سهامداران خرد ، سرمایه گذاران، علاقمندان به رویکرد اجرایی و علمی در چینش سهام در سبد سهام ، علاقمندان به سرمایه گذاری

دکتر پیمان مولوی
دکتر پیمان مولوی

سرمایه گذار، فارغ التحصیل دانشگاه اسکس انگلستان ، بنیانگذار Molavi Capital ، شریک و مدیر Euroexim Capital اسپانیا، دبیرکل انجمن اقتصاددانان، عضو انجمن حسابداران خبره ایران،

با نظر دادن، کمک کن بقیه آگاهانه خرید کنن

بروز و کاربردی بودن محتوا 4.4 از 5
ارزش محتوای وبینار نسبت به قیمت 4.4 از 5
تسلط و دانش مدرس وبینار 4.6 از 5
تجربه محور بودن محتوا 4.6 از 5
4.5 از 5 ( 5 نظر )
جلسات وبینار زمان برگزاری
ورود و خوش آمدگویی
19 تیر 1399
ساعت 18:00
ساعت 21:00
Host Cover
برگزارکننده: آکادمی تأمین مالی و سرمایه گذاری مولوی
گزارش دادن