موضوعات
سبد خرید (0)
دوره طراحی شبکه‌های رایانه‌ای

دوره طراحی شبکه‌های رایانه‌ای

دوره طراحی شبکه‌های رایانه‌ای

شروع وبینار:   1 آبان 01 - ساعت 19:00
مدت وبینار:
افزودن به تقویم
ذخیره کردن
دوره طراحی شبکه‌های رایانه‌ای
توضیحات وبینار

طراحی شبکه‌های رایانه‌ای در ایران اندک تدریس می‌شود یا اینکه اصلاً تدریس نمی‌شود، صحیح‌تراست. این آموزش یک دوره  کامل به منظور طراحی شبکه‌های رایانه‌ای که از اول آبان ماه سال 1401 بصورت آنلاین آغاز می‌شود و ادامه‌ دار می‌باشد، است. پنج مرتبه کلاس آنلاین در هر ماه و حتی شایدم بیشتر در صورت ضرورت برای آن برگزار می‌شود؛ به عنوان مثال، از آبان ماه روزهای 1 و 8 و 15 و 22 و 29 یعنی هر یکشنبه عصرها به مدت یک ساعت نیم کلاس برگزار می‌شود و همینطور در ماه‌های بعدی در همین تاریخ‌ها ادامه خواهد یافت (در صورت نیاز به جلسات اضافی اطلاع رسانی خواهد شد؛ در آبان ماه یا درادامه). از علاقه مندان این حوزه اینکه حتماً شرکت کنند و مباحث را از دست ندهند، دعوت می‌شود. هزینه هر جلسه کلاس بر اساس مباحث و سنگین یا سبک بودن آن‌ها تعریف شده است؛ اما کل هزینه برای تدریس تمام مطالب 40/000/000 ریال در طول شش ماه در نظر گرفته شده است. برای پرداخت قسطی شهریه (بصورت ماهیانه) می‌توانید به پست اکترونیکی که در زیر ارائه شده است، ارتباط برقرار فرمایید. 60 ساعت زمان برای تدریس کل مباحث در نظر گرفته شده است که شاید در صورت استقبال و ضرورت بیشتر هم شود (شش ماه؛ یعنی از اول آبان ماه سال 1401 تا پایان فروردین ماه سال 1402؛ البته در صورت اضافه نشدن جلسه به آن). طراحی شبکه‌های رایانه‌ای در سه قسمت کاملاً تفکیک شده مورد بحث قرار می‌گیرد:

 • قسمت اول: شناسایی اهداف و خواسته‌های کسب‌وکار سرویس‌گیرنده : حدود 2 ماه یا حتی بیشتر زمان نیاز دارد.
 • قسمت دوم: شناسایی طراحی توپولوژی منطقی : حدود 2 ماه یا حتی بیشتر زمان نیاز دارد.
 • قسمت سوم: شناسایی طراحی توپولوژی فیزیکی و آزمایش، بهینه سازی، و مستند سازی طراحی شبکه : حدود 2 ماه یا حتی بیشتر زمان نیاز دارد.

Email address: info@it-protagonist.ir

برای درک مطالب باید از جلسه اول در کلاس حضور داشته باشید و حتی یک جلسه حضور نداشتن شاید باعث عدم درک مطالب شود؛ زیرا مطالب به یکدیگر پیوسته می‌باشند. هیچگونه کتابی برای طراحی شبکه‌های رایانه‌ای وجود ندارد. خرید بلیط و ساعت‌های کلاس به منظور شرکت در آن برای هر ماه بطور جداگانه برای علاقه مندان به پرداخت قسطی شهریه تعریف می‌شود؛ که برای آبان ماه سال 1401 در دسترس است (کل شهریه شش ماه را در ابتدا پرداخت می‌کنید و در ماه‌های بعدی بدون داشتن محدودیت وارد کلاس خواهید شد!). حداقل تعداد دانشجویان آنلاین برای شروع کلاس بیست (20) نفر خواهد بود.

لازم به تذکر است که فقط با خرید یک بلیط قادر به شرکت در تمام جلسات از آبان ماه سال 1401 تا پایان فروردین ماه سال 1402 خواهید بود. با خرید بلیط در بازه زمانی 1401/05/20 تا 1401/07/20 از 10 درصد تخفیف برخوردار شوید؛ همچنین، با خرید بلیط در بازه زمانی 1401/07/21 تا 1401/07/30 از 5 درصد تخفیف برخوردار شوید. تخفیف فقط در صورت پرداخت کل شهریه اعمال خواهد شد.

کد تخفیف 10 درصدی: ct00440619

کد تخفیف 5 درصدی: ct001040619

جهت شرکت رایگان در 5 جلسه اول کلاس به منظور بررسی باید مشخصات خودتان را که شامل نام و نام خانوادگی، تلفن همراه، رشته تحصیلی، و پست الکترونیکی اختصاصی میباشد به آدرس بالا ارسال کنید. ظرفیت برای ثبت نام دوره 30 نفر میباشد؛ اما ظرفیت برای شرکت رایگان 5 نفر میباشد؛ بنابراین، در صورت تمایل جهت شرکت رایگان در 5 جلسه اول کلاس زودتر اقدام به ارسال مشخصات فرمایید که شرمنده نباشیم. لینک ورود بعد از ارسال مشخصات به آدرس پست الکترونیکی شما ارسال خواهد شد. لطفاً عنوان پست الکترونیکی را «ثبت نام رایگان» ثبت کنید. لازم به توضیح است که این 5 جلسه بصورت جداگانه از تاریخهای کلاس اصلی برگزار خواهد شد که تاریخ، ساعت، و مدت جلسه نیز به پست الکترونیکی شما ارسال خواهد شد. در صورتی که موارد بالا به پست الکترونیک ارسال نشود یا چیزی به جژء موارد بالا ارسال شود! درخواست حذف خواهد شد؛ بنابراین، به این موضوع دقت داشته باشید.

به امید دیدار شما

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

خلاصه آنچه در قسمت اول خواهید آموخت!

در این قسمت ابتدا شما برنامه‌های کاربردی شبکه و اهداف فنّاوری را برای ارتقاء نقشه شبکه یا ایجاد یک نقشه شبکه جدید شناسایی می‌کنید؛ البته نقشه شبکه پیشنهادی حتماً باید از برنامه‌های کاربردی شبکه پشتیبانی کند. برای اینکه متوجه شوید که آیا خواسته‌های برنامه‌های کاربردی شبکه سرویس‌گیرنده (مشتری) را درک کرده‌اید، باید فصل‌های دوم و چهارم از قسمت اول را بطور کامل بخوانید. می‌توانید بعد از خواندن این فصل‌ها نگاهی به جداول 2-2 و 4-4 بیندازید. با ترکیب این دو جدول به نتیجه بهتری خواهید ‌رسید.

امروزه مُدلی که برای طراحی شبکه استفاده می‌شود اصطلاحاً بالا به پایین نام‌گذاری شده است؛ مُدل بالا به پایین از مُدل مرجع OSI گرفته شده است؛ یعنی از لایه بالا (لایه هفتم) شروع می‌کنیم و به سمت لایه‌های پایین‌تر حرکت می‌کنیم. مرحله تجزیه و تحلیل خواسته‌های کسب‌وکار سرویس‌گیرنده مهم‌ترین مرحله برای این مُدل است؛ زیرا هنگامی‌ که درک صحیحی از خواسته‌های کسب‌وکار سرویس‌ گیرنده داشته باشیم می‌توانیم فنّاوری را که معیارهای لازم برای جلب رضایت سرویس‌ گیرنده داشته باشد، انتخاب کنیم؛ اما خلاصه‌ای درباره فصل‌ها:

در فصل اول درباره تجزیه ‌و تحلیل اهداف و محدودیت‌های کسب‌وکار صحبت می‌کنیم. در فصل دوم درباره اهداف فنّاوری که برای برنامه‌های کاربردی و نیز خود شبکه استفاده می‌شود، صحبت می‌کنیم؛ به عنوان مثال، ویژگی قابلیت دسترسی و یا ویژگی قابلیت مدیریت و غیره که در جای خود به طور کامل بحث می‌شود. در فصل سوم درباره چگونگی شناسایی شبکه موجود شرکت/ سازمان صحبت می‌کنیم. در فصل چهارم ترافیک شبکه را برای برنامه‌های کاربردی و پروتکل‌ها شناسایی می‌کنیم؛ در این فصل دوباره روی اهداف فنّاوری متمرکز می‌شویم.

بعد از خواندن این فصل‌ها باید بتوانید اهداف و خواسته‌های کسب‌وکار سرویس‌گیرنده را شناسایی و تحلیل کنید؛ همچنین، آماده آغاز طراحی توپولوژی منطقی و فیزیکی که در قسمت دوم درباره آن‌ها بحث کامل می‌شود، باشید.

خلاصه آنچه در قسمت دوم خواهید آموخت!

قسمت دوم بر روی شناسایی طراحی توپولوژی منطقی از روش طراحی شبکه مُدل بالا به پایین متمرکز شده است. طراح شبکه، توپولوژی شبکه را در طول مرحله طراحی منطقی بر اساس دانشی که درباره جریان و بار ترافیک در قسمت تجزیه و تحلیل خواسته‌های کسب‌وکار سرویس‌ گیرنده کسب کرده است، توسعه می‌دهد؛ همچنین، باید مُدل‌های آدرس‌دهی و نام‌ گذاری مستعار را برای شبکه طراحی کند، پروتکل‌های مسیریابی و راه گزینی را انتخاب کند، و استراتژی‌هایی را برای امنیت و مدیریت شبکه توسعه ‌دهد.

ایجاد و به‌روزرسانی طراحی توپولوژی منطقی اولین مرحله مهم در طراحی شبکه است. طراحی توپولوژی منطقی فرصتی را برای طراح شبکه برای تمرکز بر روی اهداف طراحی فراهم می‌کند؛ بدون اینکه وارد جزئیات در مورد اجزاء فیزیکی و تفکر درباره آن‌ها شود. طراح توسط تمرکز بر روی توپولوژی منطقی می‌تواند با دقت بیشتری فنّاوری‌ها، پهنای باندها، و ابزارهایی را که از اهداف سرویس‌ گیرنده پشتیبانی می‌کنند، انتخاب کند. قسمت طراحی توپولوژی منطقی مراحل شناسایی اهداف و خواسته‌های کسب‌وکار سرویس‌ گیرنده که در قسمت اول درباره آن‌ها بحث شده است و مرحله طراحی توپولوژی فیزیکی که در آن کابل‌ها، فنّاوری‌های لایه پیوند داده، و دستگاه‌ها به ساختار نهایی شبکه اضافه می‌شوند را به یکدیگر پیوند می‌دهد. طراحی توپولوژی فیزیکی در قسمت سوم به طور کامل مورد بحث قرار می‌گیرد.

طراحی توپولوژی فیزیکی آخرین مرحله از مراحل روش تحلیل طراحی شبکه مُدل بالا به پایین می‌باشد؛ بنابراین، حتماً مطالب این قسمت را با دقت و پیوسته مطالعه کنید. در صورت عدم درک موضوعی به سادگی از آن عبور نکنید؛ زیرا فهم مطالب قسمت سوم را تحت تأثیر قرار خواهد داد.

خلاصه آنچه در قسمت سوم خواهید آموخت!

قسمت سوم بر روی شناسایی طراحی توپولوژی فیزیکی متمرکز شده است. طراحی توپولوژی فیزیکی شامل انتخاب رسانه‌ها، فنّاوری‌ها، و دستگاه‌ها برای شبکه‌های سازمانی و کاری است. طراحی فیزیکی شامل کابل‌ کشی، پیاده سازی پروتکل‌های لایه 1 و لایه 2، و دستگاه‌های شبکه است. طراحی فیزیکی به اهداف کسب‌وکار و فنّاوری، ویژگی‌های ترافیکی، و جریان‌های ترافیکی که در قسمت اول درباره آن‌ها بحث شده است، بستگی دارد. طراحی فیزیکی بر اساس طراحی منطقی که در قسمت دوم درباره آن بحث شده است، ایجاد می‌شود.

طراح شبکه انتخاب‌های زیادی را برای فنّاوری‌های شبکه محلی (LAN) و شبکه گسترده (WAN) مربوط به شبکه‌های سازمانی و کاری دارد. هیچ فنّاوری خاصی یا دستگاه خاصی که بتواند برای تمام شرایط کاری راه‌حل مناسبی را ارائه دهد، وجود ندارد. هدف قسمت سوم کمک به شما در شناختن مشخصات گزینه‌های رایج برای انجام انتخاب‌های مناسب مربوط به سرویس‌گیرنده (مشتری) خاص است.

آزمایش و بهینه سازی طراحی شبکه دو مرحله مهم در روش تجزیه و تحلیل سیستم‌ها برای طراحی شبکه است. نوشتن یک طرح پیشنهادی کامل برای طراحی شبکه نیز گام مهمی در روش تحلیل طراحی شبکه مُدل بالا به پایین است؛ زیرا چگونگی تأمین اهداف کسب‌وکار و فنّاوری را مستند سازی می‌کند.

فقط در صورت فهمیدن مطالب قسمت اول و قسمت دوم از این مجموعه قادر به درک مطالب قسمت سوم می‌باشید؛ بنابراین، هنگام خواندن در صورتی‌ که به مطلب ی برخورد کردید که آن را درک نکرده‌اید و یا فراموش کرده‌اید! حتماً به قسمت های قبلی مراجعه کنید و آن مطلب را بررسی کنید.

قسمت سوم درباره دو موضوع بحث می‌کند:

 • شناسایی طراحی توپولوژی فیزیکی
 • آزمایش، بهینه سازی، و مستند سازی طراحی شبکه

موضوع اول در دو فصل بطور کامل بحث شده است و موضوع سوم در سه فصل بطور کامل بحث شده است. در این قسمت دو مثال کاملاً کاربردی که می‌تواند به شما در فهم مطالب قبلی و جدید کمک کند، ارائه شده است.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

سه جلد کتاب که کل مباحث را پوشش خواهد داد به آدرس پستی شرکت کنندگان ارسال خواهد شد که توسط اینجانب نوشته شده است؛ البته افرادی که ثبت نام کامل کرده باشند.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Introducing the webinar in English

The design of computer networks in Iran is taught little or not at all, it is more correct. This training is a complete course for designing computer networks that will start online and continue from 23 October 2022 and will continue. Online classes are held five times a month, and maybe even more if needed; For example, from the 23nd and 30th of October, and also on the 06th and 13th and 20th, of November a class will be held for one an hour-half and will continue on the same dates in the following months (additional meetings will be announced if needed; in June Or in continuation). Those interested in this field are invited to participate and not miss the discussions. The cost of each class session is defined based on the topics and whether they are heavy or light; but the total cost for teaching all the subjects is 40,000,000 Rails over six months. To pay the fee in installments (monthly), you can contact the e-mail address provided below. Sixty hours are allotted for teaching the whole topic, which may be more welcome if necessary (six months; that is, from the 23nd of October 2022 to the 20th of April 2023; of course, if the meeting is not added to it). The design of computer networks is discussed in three separate sections: (END)

Part 1: Identifying the Client Business Goals and Demands: It takes about two months or even longer

Part 2: Identifying Logical Topology Design: It takes about two months or even longer

Part 3: Identify Physical Topology Design and Test, Optimize, and Document Network Design: Takes about two months or even longer

Email address: info@it-protagonist.ir

To understand the content, you must be present in the class from the first session, and even not attending one session will cause you not to understand the content; because the content is interconnected. There is no book for designing computer networks. The purchase of tickets and class hours in order to participate in it is defined separately for each month for those interested in paying the tuition in installments; Which is available for 23 October 2022 (you pay the full tuition for six months first and you will enter the class in the following months without any restrictions!). The minimum number of online students to start a class will be twenty (20). (END)

It should be noted that just by buying one ticket, you will be able to participate in all meetings from 23 October 2022 to the end of April 2023. enjoy a 10% discount by buying a ticket between 08/11/2022 and 10/12/2022; Also, enjoy a 5% discount by buying a ticket in the period of 10/13/2022 to 10/22/2022. The discount will be applied only if the full tuition is paid. (END)

Ten percent discount code: ct00440619

five percent discount code: ct001040619

To participate in the first five sessions of the class for free, you must submit your details, which include your first and last name, mobile phone, the field of study, and dedicated e-mail, to the above address for review. The capacity for full course registration is thirty people, but the capacity for a free company is five people; therefore, if you want to participate for free in the first five sessions of the class, send the details earlier so that we are not ashamed. The login link will be sent to your e-mail address after sending the details. Please enter the subject of the e-mail "Free Registration". It is necessary to explain that these five sessions will be held separately from the dates of the main class and the date, time, and duration of the session will also be sent to your e-mail. If the above items are not sent by e-mail or something is sent to the above items! The request will be removed; so pay attention to this issue. (END)

Hope to see you

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

سرفصل‌های وبینار

قسمت اول: شناسایی اهداف و خواسته‌های کسب‌وکار سرویس‌گیرنده (برای آبان ماه 1401 و آذر ماه 1401)؛ شاید جلسه اضافه شود!

 • استفاده از روش تحلیل طراحی شبکه مُدل بالا به پایین
  • استفاده از یک فرایند طراحی شبکه ساختار ‌یافته یا نظام‌مند
  • چرخه توسعه حیات سیستم‌ها
  • چرخه حیات شبکه PDIOO شرکت سیسکو
 • تحلیل اهداف کسب‌وکار
  • چگونه کار را با سرویس‌گیرنده آغاز کنیم؟
  • تغییر در شبکه‌های سازمانی اتفاقی اجتناب ناپذیر است!
  • شبکه‌ها باید حس کسب‌وکار را ایجاد کنند!
  • شبکه‌ها باید خدمات ارائه دهند!
  • در شبکه نیاز به پشتیبانی از کاربرانی که دستگاه قابل حمل دارند، ضروری است!
  • امنیت و انعطاف‌ پذیری شبکه اهمیت دارد!
  • اهداف استاندارد طراحی شبکه برای کسب‌وکار چیست؟
  • چگونه محدوده یا دامنه یک پروژه طراحی شبکه را شناسایی کنیم؟
  • چگونه برنامه‌های شبکه سرویس‌ گیرنده را شناسایی کنیم؟
 • تجزیه و تحلیل محدودیت‌های کسب‌وکار
  • سیاست‌ها و استراتژی‌ها
  • محدودیت‌های بودجه‌ای و کارکنان
  • زمان‌ بندی پروژه
 • فهرستی لازم و ضروری برای اهداف کسب‌وکار
 • اهداف ویژگی مقیاس پذیری
  • برای توسعه شبکه برنامه‌ ریزی کنیم!
  • آیا دسترسی به داده‌های شبکه توسعه یافته است؟
  • محدودیت‌های ویژگی مقیاس پذیری چیست؟
 • اهداف ویژگی قابلیت دسترسی
  • برنامه‌ ریزی بازیابی بعد از بروز فاجعه چیست؟
  • شرایطی که باید برای ویژگی قابلیت دسترسی مشخص شود!
  • ویژگی قابلیت دسترسی پنج-نه چیست؟
  • در دوره عدم قابلیت دسترسی هزینه آن باید مشخص شود!
  • مقادیر میانگین زمان بین شکست‌ها و میانگین زمان برای تعمیر چیست؟
 • اهداف ویژگی کارایی شبکه
  • تعاریف ویژگی کارایی شبکه
  • چگونه بهره برداری از پهنای باند شبکه را بهینه سازی کنیم؟
  • ظرفیت پذیرش
  • ظرفیت پذیرش دستگاه‌های شبکه به یکدیگر پیوسته چقدر است؟
  • ظرفیت پذیرش برای لایه کاربرد چیست؟
  • صحت
  • بهره‌ وری
  • تأخیر و تغییرات تأخیر
  • علل ایجاد تأخیر چیست؟
  • تغییرات تأخیر
  • زمان واکنش
 • اهداف ویژگی امنیت
  • شناسایی دارایی‌های شبکه
  • تحلیل خطرات امنیتی
  • حمله‌های جاسوسی
  • حمله‌های عدم پذیرش خدمت
  • به‌روزرسانی شرایط امنیتی
 • اهداف ویژگی قابلیت مدیریت
 • اهداف ویژگی قابلیت استفاده
 • اهداف ویژگی قابلیت سازگاری
 • اهداف ویژگی قابلیت استطاعت
 • چگونگی ایجاد سازگاری و تعادل بین اهداف فنّاوری
 • فهرستی لازم و ضروری برای اهداف فنّاوری 
 • شناسایی زیر ساخت شبکه
  • ایجاد نقشه‌های شبکه
  • شناسایی شبکه‌های سازمانی بزرگ
  • شناسایی معماری منطقی
  • ایجاد نموداری مفید برای قسمت بندی شبکه
  • شناسایی چگونگی آدرس‌دهی و نام‌ گذاری مستعار برای شبکه
  • شناسایی کابل‌ها و کانال انتقال
  • بررسی محدودیت‌های معماری و محیطی
  • بررسی محل برای نصب نقاط دسترسی بی‌سیم
  • اجرای بررسی محل بی‌سیم
 • ارزیابی سلامت شبکه سازمانی موجود
  • چگونه یک نقطه شروع را برای ویژگی کارایی شبکه ایجاد کنیم؟
  • تجزیه و تحلیل ویژگی قابلیت دسترسی شبکه
  • تجزیه و تحلیل ویژگی بهره برداری شبکه
  • ارزیابی بهره برداری پهنای باند توسط پروتکل
  • تجزیه و تحلیل ویژگی صحت شبکه
  • تجزیه و تحلیل خطاهای اترنت در شبکه‌هایی که عمل راه‌گزینی را برای بسته انجام می‌دهند!
  • تجزیه و تحلیل ویژگی بهره وری شبکه
  • تجزیه و تحلیل زمان واکنش و تأخیر
  • بررسی وضعیت‌های مهم برای مسیریاب‌ها و سوئیچ‌ها و دیواره‌های آتش
  • فهرست بررسی سلامت شبکه
 • شناسایی جریان ترافیک
  • شناسایی میزبان‌های مبدأ تولید کننده ترافیک و انباره‌های داده اصلی
  • مستند سازی جریان ترافیک در شبکه موجود
  • شناسایی انواع جریان ترافیک برای برنامه‌های جدید شبکه
  • جریان ترافیک در شبکه‌های VoIP
  • مستند سازی جریان ترافیک برای برنامه‌های جدید و موجود شبکه
 • شناسایی بار ترافیک
  • محاسبه بار ترافیک به صورت علمی
  • مستند سازی الگوهای استفاده از برنامه
  • اصلاح ارزیابی بار ترافیکی ناشی از برنامه‌ها
  • ارزیابی بار ترافیکی ناشی از پروتکل‌های مسیریابی
 • شناسایی رفتار ترافیک
  • رفتار ترافیک پخش/ چند مقصدی
  • بهره وری شبکه
 • شناسایی شرایط سرویس کیفیت خدمات
  • شناسایی فنّاوری‌های ATM برای شرایط سرویس کیفیت خدمات
  • شناسایی معماری مُدل خدمات یکپارچه از IETF برای شرایط سرویس کیفیت خدمات
  • شناسایی معماری مُدل خدمات متفاوت از IETF برای شرایط سرویس کیفیت خدمات
  • اصطلاح کلاس خدمات (GoS) برای برنامه‌های کاربردی صوتی آنالوگ
  • مستند سازی شرایط سرویس کیفیت خدمات
 • فهرستی بررسی ترافیک شبکه

قسمت دوم: شناسایی طراحی توپولوژی منطقی (برای دی ماه 1401 و بهمن ماه 1401)؛ شاید جلسه اضافه شود!

 • طراحی توپولوژی شبکه مُدل سلسله مراتبی
  • چرا از طراحی توپولوژی شبکه مُدل سلسله مراتبی استفاده می‌کنیم؟
  • مقایسه توپولوژی‌های مسطح و توپولوژی‌های سلسله مراتبی
  • مقایسه توپولوژی‌های مشبک با مشبک سلسله مراتبی
  • مُدل سه لایه‌ای استاندارد سلسله مراتبی
  • توصیه‌هایی درباره طراحی شبکه مُدل سلسله مراتبی
 • خصوصیت افزونگی در توپولوژی‌های طراحی شبکه
  • مسیرهای پشتیبان
  • به اشتراک‌گذاری بار 
 • طراحی لایه‌ای شبکه
  • معماری SAFE
 • ایجاد توپولوژی‌های طراحی شبکه کاری
  • پروتکل درخت پوشا
  • انتخاب سوئیچ ریشه
  • دامنه پروتکل درخت پوشا
  • شبکه‌های محلی مجازی
  • شبکه‌های محلی بی‌سیم
  • خصوصیت‌های افزونگی و به اشتراک گذاری بار در شبکه‌های محلی غیر بی‌سیم
  • خصوصیت افزونگی برای سرویس ‌دهنده
  • خصوصیت افزونگی برای ایستگاه کاری به مسیریاب
  • پروتکل مسیریاب آماده به کار عالی از شرکت سیسکو
  • پروتکل تعادل بار دروازه از شرکت سیسکو
 • طراحی توپولوژی لبه سازمان
  • بخش‌های شبکه گسترده که خصوصیت افزونگی را رعایت کرده‌اند!
  • اتصال چندگانه به شبکه اینترنت 
  • شبکه‌های شخصی مجازی
  • لبه ارائه دهنده خدمات
 • توپولوژی طراحی شبکه دارای امنیت
  • برنامه‌ ریزی برای ایجاد امنیت فیزیکی
  • دستیابی به اهداف امنیتی توسط توپولوژی دیواره آتش
 • دستور العمل‌هایی برای اختصاص آدرس‌ها به لایه شبکه
  • استفاده از یک مُدل ساختار یافته برای آدرس‌های لایه شبکه
  • مدیریت آدرس‌ها توسط سازمانی مرکزی
  • مقام رهبری برای آدرس‌ها
  • استفاده از آدرس‌دهی خودکار برای سیستم‌های انتهایی
  • آدرس‌دهی خودکار
  • پروتکل پیکربندی پویای میزبان
  • مسیریاب به عنوان نماینده پروتکل پیکربندی پویای میزبان
  • پروتکل پیکربندی پویای میزبان برای مُدل آی پی نسخه 6
  • شبکه رایانه‌ای بدون پیکربندی
  • استفاده از آدرس‌های خصوصی در محیط مُدل آی پی
  • هشدارها برای آدرس‌های خصوصی
  • ترجمه آدرس شبکه
 • استفاده از یک مُدل سلسله مراتبی برای اختصاص آدرس‌ها
  • چرا از مُدل سلسله مراتبی برای آدرس‌دهی و مسیریابی استفاده می‌کنیم؟
  • مسیریابی سلسله مراتبی
  • مسیریابی بین دامنه‌ای بدون کلاس آدرس
  • مقایسه مسیریابی با کلاس و بدون کلاس
  • خلاصه سازی مسیر
  • شبکه‌های فرعی ناپیوسته
  • میزبان‌های در حال حرکت
  • نقاب شبکه فرعی دارای طول متغیر
  • سلسله مراتب در آدرس‌دهی مُدل آی پی نسخه 6
 • طراحی مُدلی برای نام‌گذاری مستعار
  • توزیع اختیارات برای نام‌ گذاری مستعار
  • دستور العمل‌ها برای اختصاص نام مستعار
  • اختصاص نام مستعار در محیط NetBIOS
  • اختصاص نام مستعار در محیط مُدل آی پی
  • سیستم خواندن نام دامنه
  • به‌روزرسانی خودکار نام‌ها در سیستم خواندن نام دامنه
 • تصمیم‌ گیری به عنوان قسمتی از فرایند مُدل بالا به پایین
 • انتخاب پروتکل‌های راه گزینی
  • راه گزینی و لایه‌های مُدل مرجع OSI
  • مسیر مستقیم
  • انتخاب استاندارد پروتکل درخت پوشا
  • خصوصیت LoopGuard
  • پروتکل‌ها برای انتقال اطلاعات شبکه‌های محلی مجازی
 • انتخاب پروتکل‌های مسیریابی
  • خصوصیات پروتکل‌های مسیریابی
  • مسیریابی برای مُدل آی پی
  • استفاده از چندین پروتکل مسیریابی در شبکه سازمانی
 • طراحی امنیت شبکه
  • شناسایی دارایی‌های شبکه
  • تحلیل خطرات امنیتی
  • تحلیل خواسته‌ها و اهداف ویژگی امنیت
  • تعریف یک برنامه امنیتی
  • تعریف یک سیاست امنیتی
  • ایجاد دستور العمل‌های امنیتی
  • حفظ امنیت
 • مکانیسم‌های امنیتی
  • امنیت فیزیکی
  • احراز هویت
  • مُجوز دسترسی
  • حسابداری (حسابرسی)
  • رمزگذاری اطلاعات
  • پالایه‌های بسته
  • دیواره‌های آتش
  • سیستم‌های تشخیص و پیشگیری از نفوذ
 • طراحی امنیت بصورت ساختار یافته
  • ایمن ‌سازی اتصال‌ها به شبکه اینترنت
  • ایمن ‌سازی فنّاوری‌های قابلیت دسترسی از راه دور و شبکه‌های شخصی مجازی
  • ایمن ‌سازی خدمت‌ها و مدیریت شبکه
  • ایمن ‌سازی خوشه سرویس دهنده
  • ایمن ‌سازی خدمت‌های کاربر
  • ایمن‌سازی شبکه‌های بی‌سیم
 • طراحی مدیریت شبکه
  • استراتژی مدیریت شبکه پیشگیرانه
  • فرایندهای مدیریت شبکه
 • معماری مدیریت شبکه
  • بررسی ترافیک in-band در مقابل ترافیک out-of-band
  • بررسی توپولوژی کنترل متمرکز در مقابل توپولوژی کنترل غیر متمرکز
 • انتخاب ابزارها و پروتکل‌های مدیریت شبکه
  • انتخاب ابزارها برای مدیریت شبکه
  • پروتکل مدیریت ساده شبکه
  • پایگاه داده اطلاعات مدیریت
  • تحلیل‌گر کنترل از راه دور
  • پروتکل کشف سیسکو
  • NetFlow Accounting  شرکت سیسکو
  • ارزیابی ترافیک شبکه ناشی از مدیریت شبکه

قسمت سوم: شناسایی طراحی توپولوژی فیزیکی و آزمایش، بهینه سازی، و مستند سازی طراحی شبکه (برای اسفند ماه 1401 و فروردین ماه 1402)؛ شاید جلسه اضافه شود!

 • طراحی کابل‌کشی شبکه محلی برای مثلاً کارخانه‌ای
  • فنّاوری‌های کابل‌ کشی
  • انواع کابل‌ها
 • توپولوژی‌های شبکه محلی
  • مبانی اترنت
  • گزینه‌های فنّاوری اترنت
 • انتخاب دستگاه‌های شبکه به یکدیگر پیوسته برای طراحی شبکه کاری
  • دستور العمل‌ها برای انتخاب دستگاه‌های شبکه به یکدیگر پیوسته برای شبکه کاری
 • ویژگی‌های بهینه سازی برای ارتباط دستگاه‌های شبکه کاری
 • مثال طراحی برای شبکه کاری
  • اطلاعات تاریخچه‌ای برای پروژه طراحی شبکه کاری
  • اهداف کسب‌وکار
  • اهداف فنّاوری
  • برنامه‌های شبکه
  • جوامع کاربری
  • انباره‌های داده (سرویس ‌دهنده‌ها)
  • وضعیت فعلی شبکه برای دانشگاه WVCC
  • طراحی مجدد شبکه برای دانشگاه WVCC
 • فنّاوری‌های قابلیت دسترسی از راه دور
  • پروتکل PPP
  • قابلیت دسترسی از راه دور توسط مودم کابلی (مودم غیر بی‌سیم)
  • قابلیت دسترسی از راه دور توسط خط دیجیتال مشترکین
  • انتخاب دستگاه‌هایی که امکان قابلیت دسترسی از راه دور را برای شبکه سازمانی فراهم می‌کنند!
  • انتخاب دستگاه‌ها برای کاربران دوردست
  • انتخاب دستگاه‌ها برای محل مرکزی
 • فنّاوری‌های شبکه گسترده
  • سیستم‌های تأمین پهنای باند شبکه گسترده
  • فنّاوری خطوط اجاره‌ای
  • فنّاوری شبکه نوری هم‌زمان (SONET)
  • فنّاوری Frame Relay
  • فنّاوری ATM
  • فنّاوری مترو اترنت
  • انتخاب مسیریاب‌ها برای معماری شبکه گسترده سازمان
  • انتخاب شرکت ارائه‌ دهنده خدمات شبکه گسترده
 • مثال طراحی برای شبکه گسترده
  • اطلاعات تاریخچه‌ای برای پروژه طراحی شبکه گسترده
  • اهداف کسب‌وکار و فنّاوری
  • برنامه‌های شبکه
  • جوامع کاربری
  • انباره‌های داده (سرویس ‌دهنده‌ها)
  • وضعیت فعلی شبکه
  • ویژگی‌های ترافیک برای شبکه گسترده (WAN) فعلی
  • طراحی شبکه گسترده (WAN) برای شرکت Klamath
 • استفاده از آزمایش‌های حرفه صنعت
 • ایجاد و آزمایش یک نمونه یا مُدل اولیه از سیستم شبکه
 • نوشتن و اجرای یک برنامه آزمایش برای نقشه توپولوژی شبکه
  • ایجاد اهداف آزمایش و معیار پذیرش
  • یادگیری انواع آزمایش‌ها برای اجرا
  • مستند سازی تجهیزات و سایر منابع شبکه
  • نوشتن اسکریپت‌های آزمایش
  • مستند سازی جدول زمانی پروژه
  • اجرای برنامه آزمایش
 • ابزارها برای آزمایش نقشه شبکه
  • انواع ابزارها
  • نمونه‌هایی از ابزارهای آزمایش شبکه
 • بهینه سازی استفاده از پهنای باند توسط فنّاوری چند مقصدی
  • آدرس‌ دهی چند مقصدی
  • پروتکل مدیریت گروه شبکه اینترنت
  • پروتکل‌های مسیریابی چند مقصدی
 • کاهش تأخیر سریالی
  • ابزارهای تکه‌تکه کردن و جاگذاری لایه پیوند
  • پروتکل انتقال فشرده شده بلادرنگ
 • بهینه سازی کارایی شبکه برای تأمین شرایط سرویس کیفیت خدمات
  • اولویت IP (IPP) و نوع خدمت (ToS)
  • فیلد خدمات متفاوت
  • پروتکل ذخیره منابع
  • پروتکل خدمات سیاست گذاری عمومی آزاد
  • طبقه ‌بندی ترافیک شبکه محلی
 • ویژگی‌های نرم افزار IOS شرکت سیسکو برای بهینه سازی کارایی شبکه
  • فنّاوری‌های راه‌گزینی
  • خدمات صف بندی
  • الگوریتم تشخیص زود هنگام تصادفی
  • الگوریتم تشخیص زود هنگام تصادفی وزن‌دار
  • ابزار شکل دهی ترافیک
  • ویژگی سطح دسترسی محدود
 • پاسخگویی به برنامه پیشنهادی سرویس‌گیرنده
 • محتویات متنی نقشه شبکه
  • قسمت خلاصه‌ای کلی
  • قسمت هدف پروژه
  • قسمت محدوده پروژه
  • قسمت نیازهای طراحی
  • قسمت وضعیت فعلی شبکه
  • قسمت طراحی منطقی
  • قسمت طراحی فیزیکی
  • قسمت نتایج آزمایش نقشه شبکه
  • قسمت برنامه اجرایی
  • قسمت بودجه پروژه
  • قسمت پیوست سند طراحی
مخاطبین

رشته‌های مهندسی کامپیوتر، علوم کامپیوتر، شبکه، امنیت، تجارت الکترونیک، فنّاوری اطلاعات، و تمام افراد علاقه مند به کسب علم

Computer engineering, computer science, networking, security, e-commerce, information technology, and anyone interested in science

سوالات متداول

برای کسب اطلاعات بیشتر با کدام شماره تماس بگیریم؟

می‌توانید با شماره همراه 09207804032 تماس حاصل فرمایید. پاسخگوی عزیزان خواهم بود.

در صورت عدم پاسخگویی با شماره همراه یا داشتن سوالات متفرقه و مختلف درباره کلاس کدام مسیر را دنبال کنم؟

می توانید با آدرس پست الکترونیکی info@it-protagonist.ir ارتباط برقرار کنید. پاسخ سریع حداقل 24 ساعته داده خواهد شد.

آیا این دوره پیش‌ نیاز خاصی دارد؟

به طور کلی خیر؛ مباحث از ابتدا در این دوره توضیح داده می‌شوند؛ اما شاید آشنایی مقدماتی با دستورهای IoS شرکت سیسکو بتواند در مسیر درک و تسلط به مطالب موثر باشد.

کدام قابلیت‌ها را بعد از پایان این دوره بدست خواهیم آورد؟

می‌توانید به عنوان کارشناس شبکه در شرکت‌های مختلف ایرانی و خارجی که در طراحی شبکه مهارت دارند، استخدام شوید. پیاده سازی و اجرای انواع پروژه‌های طراحی شبکه بصورت شخصی یکی از قابلیت‌های شما می‌باشد که می‌توانید از آن کسب درآمد کنید.

آیا این دوره پروژه‌ دارد؟

بله؛ دو پروژه کاملاً کاربردی برای LAN و WAN در پایان دوره ارائه خواهد شد که به درک مطالب کمک خواهد کرد.

هادی عسکری پور
هادی عسکری پور

مدرس، نویسنده کتاب، و فارغ التحصیل دانشگاه خواجه نصیر رشته فناوری اطلاعات

جلسات وبینار زمان برگزاری
جلسه اول از دوره طراحی شبکه‌های رایانه‌ای
یک‌شنبه 1 آبان 1401
ساعت 19:00
ساعت 20:30
جلسه دوم از دوره طراحی شبکه‌های رایانه‌ای
یک‌شنبه 8 آبان 1401
ساعت 19:00
ساعت 20:30
جلسه سوم از دوره طراحی شبکه‌های رایانه‌ای
یک‌شنبه 15 آبان 1401
ساعت 19:00
ساعت 20:30
نمایش همه جلسات
Host Cover
برگزارکننده: انتشارات فرهنگ کریمان
adds-cart
adds-cart
 خرید بلیت