موضوعات
سبد خرید (0)
وبینار تحلیل بنیادی و مالی شاخص سازهای بورس (پنج صنعت) (پنج شرکت شاخص ساز)

وبینار تحلیل بنیادی و مالی شاخص سازهای بورس (پنج صنعت) (پنج شرکت شاخص ساز)

وبینار تحلیل بنیادی و مالی شاخص سازهای بورس (پنج صنعت) (پنج شرکت شاخص ساز)

شروع وبینار:   17 مرداد 99 - ساعت 18:00
مدت وبینار: ساعت
افزودن به تقویم
ذخیره کردن
وبینار تحلیل بنیادی و مالی شاخص سازهای بورس (پنج صنعت) (پنج شرکت شاخص ساز)
بلیت‌های وبینار
فیلم قابل دانلود
تومان
خرید آنلاین دوره
فعال از 12 مرداد تا 17 مرداد ― ( ویدئو ندارد )
ندارد
توضیحات وبینار

جستجو برای یافتن شرکت‌ها برای سرمایه‌گذاری، همانند جستجو برای یافتن حشرات در زیر سنگ‌هاست: اگر شما زیر 10 سنگ را نگاه کنید، احتمالا 1 حشره بیابید و اگر زیر 20 سنگ را جستجو کنید 2 حشره خواهید یافت.
«پیتر لینچ»

بازار سرمایه بالاخره به ایستگاه ۲ میلیون واحد رسید، از زمانی که در بهمن ماه به این امر اشاره داشتم که بازار سرمایه با این ورود نقدینگی و این روند اقتصادی که تورم را نوید می دهد رشد خواهد داشت، شاخص رشدی ۶۰۰ درصدی داشته است!
حقیقی ها وارد بازار شده اند و موازنه را بر هم زده اند! بسیاری فکر نمی کردند که حقیقی های تازه وارد اینقدر زود با کمک شبکه های اجتماعی بتوانند جریان سازی کنند!
حال وارد فاز جدیدی از بازار شده ایم که من آن را فاز بلوغ سرمایه گذاران حقیقی و البته تغییر استراتژی حقوقی ها نام می نهم.
در این ایام حقیقی ها و سهامداران خرد باید تحلیل قوی تری داشته باشند، این تحلیل هم از اقتصاد کلان و رویدادها و هم تاثیر این رویداد ها بر صورتهای مالی شرکتها قابل تامل خواهد بود.
در وبینار تحلیل بنیادی و مالی شاخص سازان بازار سرمایه(بورس) به دنبال ارتقائ دانش سهامداران و علاقمندان به بازار سرمایه هستیم.
۵ شرکت از ۵ صنعت شاخص ساز بازار انتخاب می شوند!
سهام هایی که بیشترین تاثیر را در این ماه ها بر بازار داشته اند و به تحلیل آنها خواهیم پرداخت.

آیا بازار را حقیقی ها می چرخانند؟

در روز شنبه تغییر مالکیت در کل بازار ۱،۷۹۰،۱۷۹ میلیون تومان بود! برتری ۸.۹ ٪ حقیقی ها!

حقیقی ها با شاخص سازها عجین شده اند و به نظر نمی رسد فعلا علاقه ای به خروج از انها نشان دهند!
آنها فراورده های نفتی ، محصولات شیمیایی ، فلزات اساسی را انتخاب کرده اند!
سهامی هایی بنیادی، دلار محور و پوشش دهنده تورم!

شاخص ۳۰ شرکت بزرگ‌
بزرگی شرکت‌ها در سایت سازمان بورس بر اساس ارزش روز یک شرکت محاسبه می‌شود. برای محاسبه ارزش روز سهام یک شرکت از رابطه زیر کمک گرفته می‌شود:
قیمت پایانی سهام × تعداد کل سهام شرکت = ارزش روز یک شرکت
۳۰ شرکت بزرگ‌تر شامل شرکت‌هایی می‌شود که در صدر ۳۰ شرکت بزرگ بورس قرار بگیرند و شاخص سی شرکت بزرگ‌تر میانگین وزنی این ۳۰ شرکت را برآورد می‌نماید و شیوه محاسبه آن مشابه شاخص کل قیمت است. معمولاً در دوران رکود بازار و زمانی که شاخص مسیر مشخصی ندارد با انجام معاملات بلوکی در سهامی که جزو ۳۰ شرکت بزرگ‌تر هستند رقم شاخص را تغییر بااهمیتی می‌دهند

در روز جمعه در باب شاخص سازها به جزئیات سخن خواهیم گفت!

بازده شاخص ۳۰ شرکت بزرگ بورس:

ماهیانه: ۱۹٪
۳ ماهه: ۱۴۳٪
بازده ۶ ماهه ۴۲۶٪
بازده سالیانه ۷۲۷٪

شاخص ۳۰ شرکت در ۶ ماه گذشته به مراتب از شاخص کل جلوتر حرکت کرده است!
آیا شما آن را رصد می کنید؟

تصمیم اولیه دولت چهار پالایشگاه تبریز، اصفهان، تهران و بندرعباس بود. درحال حاضر طبق مصوبه هیات واگذاری، دو تا از پالایشگاه‌ها بلوکی عرضه می شود.
پالایشگاه تبریز که آگهی شد و پالایشگاه بندر عباس هم به زودی آگهی می‌شود؛ بنابراین باقی مانده سهام دولت در پالایشگاه‌های نفت تهران و اصفهان، در قالب ETF پالایشی عرضه خواهد شد.
سومین ETF صنایع فلزی و خودروسازی است، عنوان کرد: این صندوق شامل فولاد مبارکه و صنایع مس و سهام متعلق به دولت در سایپا و ایران خودرو می شود
شورای عالی بورس بر اساس قانون بودجه امسال و همچنین به استناد اصل ۴۴، در جلسه یازدهم فروردین ماه، ساز و کار اجرایی واگذاری باقی مانده سهام دولتی شرکت‌های حاضر در بازار سرمایه را تصویب کرد و این مصوبه شانزدهم فروردین ۱۳۹۹ توسط وزیر امور اقتصادی و دارایی تقدیم معاون اول رییس‌جمهور شد.
سهام دولت در کدام بخش‌ها عرضه خواهد شد؟
در واقع داستان از این قرار بود  که دولت قصد داشت سهام خود در شرکت‌های دولتی را در بورس عرضه کند و در این راستا سه صندوق تعریف شد که شامل شرکت‌هایی می شود که در حال حاضر در بورس وجود دارند. این سه صندق شامل صندوق واسطه‌گری مالی، پالایشی (چهار پالایشگاه به ارزش ۲۲ هزار میلیارد تومان) و صنایع فلزی و خودروسازی می‌شود.
در این راستا، پذیره‌نویسی نخستین صندوق که شامل باقیمانده سهام دولت در بانک‌های ملت، تجارت و صادرات ایران و بیمه‌های البرز و اتکایی امین می‌شد، اواسط اردیبهشت آغاز و معامله آن نیز تقریبا یک ماه پس از پدیذه‌نویسی تحت نماد دارایکم آغاز شد.
ویژگی بارز این واگذاری، بهره ‌مندی کلیه ایرانیان از تخفیف ۲۰ درصدی بود. سقف سرمایه گذاری هر شخص حقیقی (هر کد ملی) ۲۰ میلیون ریال (دو میلیون تومان) تعیین شده بود. پذیره‌ نویسی برای هر فرد دارای کد ملی امکان‌پذیر بوده و محدودیت سنی برای متقاضیان وجود نداشت.
صندوق بعدی کدام است؟
با توجه به اینکه صندوق‌های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس سه صندوق واسطه گری مالی، خودروسازی و صنایع فلزی و صنایع پالایش نفت و پتروشیمی هستند، این سوال وجود داشت که آیا فردی که با کد ملی یا کد بورسی خود در صندوق اول (واسطه گری مالی یکم) تا سقف دو میلیون تومان پذیره نویسی می‌کند، امکان پذیره نویسی در سایر صندوق‌ها را دارد یا خیر؟ باید گفت منعی برای پذیره نویسی در سایر صندوق‌ها در شرایط مذکور وجود ندارد؛ بنابراین تخفیف در نظر گرفته شده فقط برای یک صندوق اعمال می‌شود.
هر چند دارایکم آنطور که باید و شاید مورد استقبال مردم قرار نگرفت و درحالی که باید ۱۷ هزار میلیارد تومان وجه جذب می‌کرد اما فقط ۶۰۰۰ میلیارد تومان جذب کرد، اما بازدهی خوب این صندوق (افزایش ۲.۷ برابری این صندوق) باعث شده بسیاری از مردم منتظر صندوق بعدی که قرار است از سوی دولت عرضه شود بنشینند.

حدود سه ماه از ثبت‌نام و عرضه سهام صندوق دارا یکم می گذرد و براساس برنامه، دولت می خواهد صندوق های قابل معامله بعدی را هم عرضه کند، این درحالی است که نگاهی به معاملات بازار سرمایه حکایت از کاهش ارزش واحدهای سهام دارا یکم در روزهای اخیر می دهد و این سوال را ایجاد می کند که این سقوط تا کجا ادامه می یابد؟
البته روند ارزش سهام این صندوق در ابتدای کار صعودی بود و در اواسط تیر ماه وزیر امور اقتصادی و دارایی، در اظهاراتی اعلام کرد که ارزش سهام صندوق دارای یکم در بازار سرمایه، حدود سه برابر شده اما طی روزهای اخیر این سیر صعودی تغییر کرده و نزولی شده است.
کاهش ارزش واحدهای صندوق دارا یکم در شرایطی ادامه دارد که با افت ۷.۲ درصدی ارزش این واحدها در آخرین روز تیرماه، برخی کارشناسان بر این باورند که این واحدها کمتر از ارزش ذاتی خود داد و ستد می‌شوند و تداوم روند کاهشی دارای یکم می‌تواند میل و رغبت سرمایه‌گذاران برای خرید داراهای دوم، سوم و چهارم را تحت تاثیر قرار دهد.
البته ناگفته نماند که انتقاداتی هم به صندوق دارا یکم وارد است، مثلا طی ماه گذشته دامنه نوسان آن تا ۱۰ درصد محدود شد و بسیاری از سهامداران به این اقدام واکنش منفی نشان دادند، همچنین برخی سهامداران نسبت به نبود واحدهای این سهام در پرتفوی خود گلایه کردند و از غیرقابل معامله بودن آن ناراضی بودند.
یکی دیگر از انتقادهای وارده از سوی سهامداران نسبت به صندوق دارای یکم این است، زمانی که ارزش سهام بالا بود امکان معامله وجود نداشت و وقتی ارزش آن کاهشی شد امکان معامله برای برخی سهامداران ایجاد شد.

شاخص کل هم وزن چیست؟

یکی از مواردی که درروند مطالعه بازار سرمایه و انتخاب سهام مطلوب جهت خرید، به آن برمیخوریم، شاخص‌های ارزیابی بازار سهام است. در هر فعالیتی که توسط انسان صورت می‌گیرد، نتایج قبلی و معیارهای ارزیابی پیشین می‌تواند به اون کمک کند تا در فرآیندهای بعدی باتجربه بهتری پیش رود. فعالیت در بازارهای مالی نیز از این قاعده مستثنی نیست. شاخص‌های ارزیابی در بازار سهام می‌تواند در ارتباط با اندازه‌گیری برخی پارامترها و ارزیابی آن‌ها کمک شایانی کند.در مطلب حاضر، قصد داریم به شاخص‌های ارزیابی بازار سهام با تأکید ویژه‌بر شاخص کل هم وزن بورس بپردازیم. در حالت کلی، سهامدار از طریق قیمت سهام، وضعیت صورت‌های مالی و میزان بازدهی صنعت، اقدام به خرید و فروش سهم می‌کند. هر یک از این موارد دارای معیارهایی هستند که در این تصمیم‌گیری به وی کمک خواهند کرد. قیمت به مثابه مهم‌ترین ویژگی ظاهری یک سهم دیده می‌شود و شاخص‌های قیمتی و بررسی آن‌ها از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. در بازار بورس شاخص‌های زیادی توسط فعالان استفاده می‌شود و کاربرد دارند. این شاخص‌ها در تحلیل‌های بازار از گذشته تا آینده و پیش‌بینی روندها به کمک ابزارهای نموداری استفاده می‌شوند. هر شاخص متغیر خاص مورد تعریف خود را شامل می‌شود و نمی‌توان نتایج حاصل از شاخص‌ها را نسبت به هم مقایسه کرد بلکه باید هر شاخص را نسبت به خودش و در بازه زمانی بررسی و تحلیل کرد. ازجمله شاخص‌های مهمی که فعالان بازار با آن آشنا هستند می‌توان به موارد ذیل اشاره کرد:
* شاخص کل قیمت در بورس اوراق بهادار TEPIX
* شاخص قیمت و بازده نقدی (درآمد کل) TEDPIX
* شاخص صنعت و شاخص مالی
* شاخص سهام آزاد شناور (TEFIX)
* شاخص بازار اول و بازار دوم
* شاخص ۵۰ شرکت برتر
* شاخص ۳۰ شرکت بزرگ

شاخص کل هم وزن، زیرمجموعه‌ای از شاخص کل است. درواقع شاخص کل هم وزن از دل شاخص کل قیمت بدست آمده است. در ادامه به توضیح شاخص کل، چرایی بوجود آمدن شاخص کل هم وزن و تفاوت این دو می‌پردازیم.

سرفصل‌های وبینار

تاثیر اقتصاد کلان بر هر صنعت
تاثیر تحریم ها بر هر صنعت
تاثیر انتخابات امریکا بر بازار سرمایه
تاثیر نقدینگی بر بازار سرمایه
تحلیل ساختار سرمایه
تحلیل هزینه سرمایه
تحلیل چرخه های عملیاتی
تحلیل درجه اهرم عملیاتی
تحلیل درجه اهرم مالی
تحلیل بازده دارایی ها
تحلیل بازده حقوق صاحبان سهام
تحلیل جریان های ترازنامه ای
تحلیل ارزش افزوده اقتصاد
تحلیل تاثیر اقتصاد کلان بر صورتهای مالی
تحلیل تورم
تحلیل نرخ ارز
تحلیل جریان وجوه نقد
تحلیل ریسک و بازده شرکتی

دکتر پیمان مولوی
دکتر پیمان مولوی

سرمایه گذار، فارغ التحصیل دانشگاه اسکس انگلستان ، بنیانگذار Molavi Capital ، شریک و مدیر Euroexim Capital اسپانیا، دبیرکل انجمن اقتصاددانان، عضو انجمن حسابداران خبره ایران،

جلسات وبینار زمان برگزاری
ورود و خوش آمدگویی
17 مرداد 1399
ساعت 18:00
ساعت 21:00
Host Cover
برگزارکننده: آکادمی تأمین مالی و سرمایه گذاری مولوی
گزارش دادن
انتخاب بلیت