موضوعات
سبد خرید (0)
وبینار تحلیل بنیادی و مالی شاخص سازهای بورس (پنج صنعت) (پنج شرکت شاخص ساز)

وبینار تحلیل بنیادی و مالی شاخص سازهای بورس (پنج صنعت) (پنج شرکت شاخص ساز)

وبینار تحلیل بنیادی و مالی شاخص سازهای بورس (پنج صنعت) (پنج شرکت شاخص ساز)

مدت وبینار:
ذخیره کردن
وبینار تحلیل بنیادی و مالی شاخص سازهای بورس (پنج صنعت) (پنج شرکت شاخص ساز)
توضیحات وبینار

جستجو برای یافتن شرکت‌ها برای سرمایه‌گذاری، همانند جستجو برای یافتن حشرات در زیر سنگ‌هاست: اگر شما زیر 10 سنگ را نگاه کنید، احتمالا 1 حشره بیابید و اگر زیر 20 سنگ را جستجو کنید 2 حشره خواهید یافت.
«پیتر لینچ»

بازار سرمایه بالاخره به ایستگاه ۲ میلیون واحد رسید، از زمانی که در بهمن ماه به این امر اشاره داشتم که بازار سرمایه با این ورود نقدینگی و این روند اقتصادی که تورم را نوید می دهد رشد خواهد داشت، شاخص رشدی ۶۰۰ درصدی داشته است!
حقیقی ها وارد بازار شده اند و موازنه را بر هم زده اند! بسیاری فکر نمی کردند که حقیقی های تازه وارد اینقدر زود با کمک شبکه های اجتماعی بتوانند جریان سازی کنند!
حال وارد فاز جدیدی از بازار شده ایم که من آن را فاز بلوغ سرمایه گذاران حقیقی و البته تغییر استراتژی حقوقی ها نام می نهم.
در این ایام حقیقی ها و سهامداران خرد باید تحلیل قوی تری داشته باشند، این تحلیل هم از اقتصاد کلان و رویدادها و هم تاثیر این رویداد ها بر صورتهای مالی شرکتها قابل تامل خواهد بود.
در وبینار تحلیل بنیادی و مالی شاخص سازان بازار سرمایه(بورس) به دنبال ارتقائ دانش سهامداران و علاقمندان به بازار سرمایه هستیم.
۵ شرکت از ۵ صنعت شاخص ساز بازار انتخاب می شوند!
سهام هایی که بیشترین تاثیر را در این ماه ها بر بازار داشته اند و به تحلیل آنها خواهیم پرداخت.

آیا بازار را حقیقی ها می چرخانند؟

در روز شنبه تغییر مالکیت در کل بازار ۱،۷۹۰،۱۷۹ میلیون تومان بود! برتری ۸.۹ ٪ حقیقی ها!

حقیقی ها با شاخص سازها عجین شده اند و به نظر نمی رسد فعلا علاقه ای به خروج از انها نشان دهند!
آنها فراورده های نفتی ، محصولات شیمیایی ، فلزات اساسی را انتخاب کرده اند!
سهامی هایی بنیادی، دلار محور و پوشش دهنده تورم!

شاخص ۳۰ شرکت بزرگ‌
بزرگی شرکت‌ها در سایت سازمان بورس بر اساس ارزش روز یک شرکت محاسبه می‌شود. برای محاسبه ارزش روز سهام یک شرکت از رابطه زیر کمک گرفته می‌شود:
قیمت پایانی سهام × تعداد کل سهام شرکت = ارزش روز یک شرکت
۳۰ شرکت بزرگ‌تر شامل شرکت‌هایی می‌شود که در صدر ۳۰ شرکت بزرگ بورس قرار بگیرند و شاخص سی شرکت بزرگ‌تر میانگین وزنی این ۳۰ شرکت را برآورد می‌نماید و شیوه محاسبه آن مشابه شاخص کل قیمت است. معمولاً در دوران رکود بازار و زمانی که شاخص مسیر مشخصی ندارد با انجام معاملات بلوکی در سهامی که جزو ۳۰ شرکت بزرگ‌تر هستند رقم شاخص را تغییر بااهمیتی می‌دهند

در روز جمعه در باب شاخص سازها به جزئیات سخن خواهیم گفت!

بازده شاخص ۳۰ شرکت بزرگ بورس:

ماهیانه: ۱۹٪
۳ ماهه: ۱۴۳٪
بازده ۶ ماهه ۴۲۶٪
بازده سالیانه ۷۲۷٪

شاخص ۳۰ شرکت در ۶ ماه گذشته به مراتب از شاخص کل جلوتر حرکت کرده است!
آیا شما آن را رصد می کنید؟

تصمیم اولیه دولت چهار پالایشگاه تبریز، اصفهان، تهران و بندرعباس بود. درحال حاضر طبق مصوبه هیات واگذاری، دو تا از پالایشگاه‌ها بلوکی عرضه می شود.
پالایشگاه تبریز که آگهی شد و پالایشگاه بندر عباس هم به زودی آگهی می‌شود؛ بنابراین باقی مانده سهام دولت در پالایشگاه‌های نفت تهران و اصفهان، در قالب ETF پالایشی عرضه خواهد شد.
سومین ETF صنایع فلزی و خودروسازی است، عنوان کرد: این صندوق شامل فولاد مبارکه و صنایع مس و سهام متعلق به دولت در سایپا و ایران خودرو می شود
شورای عالی بورس بر اساس قانون بودجه امسال و همچنین به استناد اصل ۴۴، در جلسه یازدهم فروردین ماه، ساز و کار اجرایی واگذاری باقی مانده سهام دولتی شرکت‌های حاضر در بازار سرمایه را تصویب کرد و این مصوبه شانزدهم فروردین ۱۳۹۹ توسط وزیر امور اقتصادی و دارایی تقدیم معاون اول رییس‌جمهور شد.
سهام دولت در کدام بخش‌ها عرضه خواهد شد؟
در واقع داستان از این قرار بود  که دولت قصد داشت سهام خود در شرکت‌های دولتی را در بورس عرضه کند و در این راستا سه صندوق تعریف شد که شامل شرکت‌هایی می شود که در حال حاضر در بورس وجود دارند. این سه صندق شامل صندوق واسطه‌گری مالی، پالایشی (چهار پالایشگاه به ارزش ۲۲ هزار میلیارد تومان) و صنایع فلزی و خودروسازی می‌شود.
در این راستا، پذیره‌نویسی نخستین صندوق که شامل باقیمانده سهام دولت در بانک‌های ملت، تجارت و صادرات ایران و بیمه‌های البرز و اتکایی امین می‌شد، اواسط اردیبهشت آغاز و معامله آن نیز تقریبا یک ماه پس از پدیذه‌نویسی تحت نماد دارایکم آغاز شد.
ویژگی بارز این واگذاری، بهره ‌مندی کلیه ایرانیان از تخفیف ۲۰ درصدی بود. سقف سرمایه گذاری هر شخص حقیقی (هر کد ملی) ۲۰ میلیون ریال (دو میلیون تومان) تعیین شده بود. پذیره‌ نویسی برای هر فرد دارای کد ملی امکان‌پذیر بوده و محدودیت سنی برای متقاضیان وجود نداشت.
صندوق بعدی کدام است؟
با توجه به اینکه صندوق‌های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس سه صندوق واسطه گری مالی، خودروسازی و صنایع فلزی و صنایع پالایش نفت و پتروشیمی هستند، این سوال وجود داشت که آیا فردی که با کد ملی یا کد بورسی خود در صندوق اول (واسطه گری مالی یکم) تا سقف دو میلیون تومان پذیره نویسی می‌کند، امکان پذیره نویسی در سایر صندوق‌ها را دارد یا خیر؟ باید گفت منعی برای پذیره نویسی در سایر صندوق‌ها در شرایط مذکور وجود ندارد؛ بنابراین تخفیف در نظر گرفته شده فقط برای یک صندوق اعمال می‌شود.
هر چند دارایکم آنطور که باید و شاید مورد استقبال مردم قرار نگرفت و درحالی که باید ۱۷ هزار میلیارد تومان وجه جذب می‌کرد اما فقط ۶۰۰۰ میلیارد تومان جذب کرد، اما بازدهی خوب این صندوق (افزایش ۲.۷ برابری این صندوق) باعث شده بسیاری از مردم منتظر صندوق بعدی که قرار است از سوی دولت عرضه شود بنشینند.

حدود سه ماه از ثبت‌نام و عرضه سهام صندوق دارا یکم می گذرد و براساس برنامه، دولت می خواهد صندوق های قابل معامله بعدی را هم عرضه کند، این درحالی است که نگاهی به معاملات بازار سرمایه حکایت از کاهش ارزش واحدهای سهام دارا یکم در روزهای اخیر می دهد و این سوال را ایجاد می کند که این سقوط تا کجا ادامه می یابد؟
البته روند ارزش سهام این صندوق در ابتدای کار صعودی بود و در اواسط تیر ماه وزیر امور اقتصادی و دارایی، در اظهاراتی اعلام کرد که ارزش سهام صندوق دارای یکم در بازار سرمایه، حدود سه برابر شده اما طی روزهای اخیر این سیر صعودی تغییر کرده و نزولی شده است.
کاهش ارزش واحدهای صندوق دارا یکم در شرایطی ادامه دارد که با افت ۷.۲ درصدی ارزش این واحدها در آخرین روز تیرماه، برخی کارشناسان بر این باورند که این واحدها کمتر از ارزش ذاتی خود داد و ستد می‌شوند و تداوم روند کاهشی دارای یکم می‌تواند میل و رغبت سرمایه‌گذاران برای خرید داراهای دوم، سوم و چهارم را تحت تاثیر قرار دهد.
البته ناگفته نماند که انتقاداتی هم به صندوق دارا یکم وارد است، مثلا طی ماه گذشته دامنه نوسان آن تا ۱۰ درصد محدود شد و بسیاری از سهامداران به این اقدام واکنش منفی نشان دادند، همچنین برخی سهامداران نسبت به نبود واحدهای این سهام در پرتفوی خود گلایه کردند و از غیرقابل معامله بودن آن ناراضی بودند.
یکی دیگر از انتقادهای وارده از سوی سهامداران نسبت به صندوق دارای یکم این است، زمانی که ارزش سهام بالا بود امکان معامله وجود نداشت و وقتی ارزش آن کاهشی شد امکان معامله برای برخی سهامداران ایجاد شد.

شاخص کل هم وزن چیست؟

یکی از مواردی که درروند مطالعه بازار سرمایه و انتخاب سهام مطلوب جهت خرید، به آن برمیخوریم، شاخص‌های ارزیابی بازار سهام است. در هر فعالیتی که توسط انسان صورت می‌گیرد، نتایج قبلی و معیارهای ارزیابی پیشین می‌تواند به اون کمک کند تا در فرآیندهای بعدی باتجربه بهتری پیش رود. فعالیت در بازارهای مالی نیز از این قاعده مستثنی نیست. شاخص‌های ارزیابی در بازار سهام می‌تواند در ارتباط با اندازه‌گیری برخی پارامترها و ارزیابی آن‌ها کمک شایانی کند.در مطلب حاضر، قصد داریم به شاخص‌های ارزیابی بازار سهام با تأکید ویژه‌بر شاخص کل هم وزن بورس بپردازیم. در حالت کلی، سهامدار از طریق قیمت سهام، وضعیت صورت‌های مالی و میزان بازدهی صنعت، اقدام به خرید و فروش سهم می‌کند. هر یک از این موارد دارای معیارهایی هستند که در این تصمیم‌گیری به وی کمک خواهند کرد. قیمت به مثابه مهم‌ترین ویژگی ظاهری یک سهم دیده می‌شود و شاخص‌های قیمتی و بررسی آن‌ها از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. در بازار بورس شاخص‌های زیادی توسط فعالان استفاده می‌شود و کاربرد دارند. این شاخص‌ها در تحلیل‌های بازار از گذشته تا آینده و پیش‌بینی روندها به کمک ابزارهای نموداری استفاده می‌شوند. هر شاخص متغیر خاص مورد تعریف خود را شامل می‌شود و نمی‌توان نتایج حاصل از شاخص‌ها را نسبت به هم مقایسه کرد بلکه باید هر شاخص را نسبت به خودش و در بازه زمانی بررسی و تحلیل کرد. ازجمله شاخص‌های مهمی که فعالان بازار با آن آشنا هستند می‌توان به موارد ذیل اشاره کرد:
* شاخص کل قیمت در بورس اوراق بهادار TEPIX
* شاخص قیمت و بازده نقدی (درآمد کل) TEDPIX
* شاخص صنعت و شاخص مالی
* شاخص سهام آزاد شناور (TEFIX)
* شاخص بازار اول و بازار دوم
* شاخص ۵۰ شرکت برتر
* شاخص ۳۰ شرکت بزرگ

شاخص کل هم وزن، زیرمجموعه‌ای از شاخص کل است. درواقع شاخص کل هم وزن از دل شاخص کل قیمت بدست آمده است. در ادامه به توضیح شاخص کل، چرایی بوجود آمدن شاخص کل هم وزن و تفاوت این دو می‌پردازیم.

تنوع‌سازی گسترده زمانی لازم است که سرمایه‌گذار نداند در حال انجام چه کاری است.
«وارن بافت»

انتخاب سهام در سبد سهام و ایجاد یک سبد مطمئن با توجه به ریسک های موجود در اقتصاد ایران (ریسک های سیستماتیک) نیازمند درکی از تحلیل بنیادی آن صنعت و شرکتی است که می خواهید در آن سرمایه گذاری کنید.
ایا تابستان روزهای اقتدار شاخص سازان خواهد بود یا سهم های کوچگ؟
ما در سری جدید شاخص سازها به بررسی بنیادی و صورتهای مالی ۵ صنعت و ۵ نماد جدید خواهم پرداخت:
خودرو
وغدیر
شتران
فخوز
کچاد
نقاط قوت و ضعف را خواهیم دید، تهدیدات و فرصتهای هر کدام را تا با رویکردی نوین به سرمایه گذاری بپردازیم

آیا سهام ایران خودرو از شرکتهای بین المللی همانند رنو با ارزش تر است یا دلار هنوز به ان اندازه رشد نداشته است؟
خیلی ها ورود نقدینگی به بازار سرمایه و ورود ان به سهام های خودرویی ها و فولادی ها و … را که عامل رشد ارزش انها و بالا رفتن قیمت دلاری انها از رقبای بین المللی می داند را حباب ارزیابی می کنند!
اما اجازه دهید من هم بدبین باشم، به که؟ به ریال! نکند قرار است ریال بار دیگر ما را شوکه کند و انگاه شاهد کاهش ارزش دلاری غولهای بازار سرمایه باشیم!؟
در آن صورت همه چیز به حالت قبل باز می گردد اما ما اقتصادی خواهیم داشت که قدرت خرید ان باز هم نصف شده است(این سناریویی بسیار بد بینانه است) البته اقتصاد ایران کم از این سورپرایزها نداشته و نخواهد داشت!

در حال حاضر شرکت پالایشگاه تهران با پالایش روزانه 250 هزار بشکه نفت خام (دریافتی از میادین نفتی اهواز و آسماری و دزفول شمالی)، نزدیک به 13 درصد از نفت خام پالایشی شرکت را پالایش نموده و محصولاتی نظیر بنزین، دیزل، سوخت جت و روغن خام در کنار گاز مایع، نفت سفید، نفت کوره، انواع حلال ها و گوگرد تولید می کند.
بنزین تولیدی این پالایشگاه با گوگرد کمتر از ppm 1، نفت سفید و نفت گاز نیز با گوگرد کمتر از  ppm 40-50 تولید می گردد که در حد استاندارد های کشورهای پیشرفته دنیا محوب می شود و به دلیل کیفیت بالا، تا حد امکان در تهران و شهرهای بزرگ مجاور توزیع می شود.
محصولات ویژه تولیدی شرکت، در بورس های کالا و انرژی عرضه می شود. در این حوزه شرکت های تولید کننده انواع روانکارها و شرکت های قیرسازی، شرکت های عمده خریدار محصولات ویژه این شرکت می باشند.
عمده محصولات تولیدی شرکت جهت عرضه در اختیار شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران قرار می گیرد.
سرمایه این شرکت پس از افزایش سرمایه 83.3 درصدی از محل سود انباشته و اندوخته، از مبلغ 24،000،000 میلیون ریال به 44،000،000 میلیون ریال رسیده است.

آیا غدیر ارزنده است؟

در مورد ارزندگی و خالص ارزش دارایی های غدیر بحث شد و سهم روند رو به رشد خوبی را آغاز کرده. اما در مورد محاسبه خالص ارزش دارایی های شرکت نکاتی وجود دارد که محاسبه NAV شرکت را برای غیر حرفه ای تر ها سخت میکند. در بخش غیر بورسی  یکی از زیر مجموعه های وغدیر هلدینگ برق و انرژی غدیر است. ارزش این هلدینگ بطور قابل توجهی بر خالص ارزش دارایی های وغدیر دارد.
نگاهی به دارایی های هلدینگ برق و انرژی غدیر:
پارسان: بهای تمام شده ۱۰۷ تومان، ارزش روز ۳۴۷۰ تومان
پتروشیمی پارس: بهای تمام شده ۲۱۰۰ تومان، ارزش روز ۱۵۴۶۰ تومان
گهر زمین : بهای تمام شده۱۱۲ تومان، ارزش روز ۷۱۷۱ تومان
صنایع بهشهر: بهای تمام شده۱۲۰ تومان، ارزش روز ۲۳۰۰ تومان
تامین سرمایه نوین: بهای تمام شده ۷۸ تومان، ارزش روز ۱۶۲۸ تومان
نیروگاه گیلان: این نیروگاه سیکل ترکیبی شامل سه بلوک سیکل ترکیبی با ظرفیت ۱۳۰۹ مگاوات است
نیروگاه بهبهان: این نیروگاه سیکل ترکیبی ۹۸۴ مگاواتی شامل دو فاز است. فاز اول سیکل ترکیبی با ظرفیت ۴۹۲ مگاوات شامل دو واحد گازی ۱۶۶ مگاواتی و یک واحد گازی ۱۶۰ مگاواتی است. فاز دوم سیکل ترکیبی با ظرفیت ۴۹۲ مگاوات است که از سال ۱۳۹۵ سنکرون شده است.
نیروگاه هرمز: این نیروگاه سیکل ترکیبی شامل واحد گازی و واحد بخار به ظرفیت ۲۳۵ مگاوات است.
نیروگاه ابوموسی: این نیروگاه یک نیروگاه گازی کوچک اما مهم با ظرفیت ۱۰ مگاوات برای تامین برق منطقه و تجهیزات نظامی منطقه است که قرارداد خرید تضمینی ۱۰ ساله دارد و از سال ۱۳۹۴ به بهره برداری رسیده است.
نیروگاه سیکل ترکیبی لامرد: این نیروگاه سیکل ترکیبی با ظرفیت ۹۱۳ مگاوات در کلاس F است که در دست اجرا و بهره برداری است.
نیروگاه قشم: این نیروگاه یک واحد ۵۰۰ مگاواتی سیکل ترکیبی کلاس E است که پست های برق تهیه و تعبیه شده و خطوط انتقال نیز در دست اجرا است.
سایر نیروگاه های حرارتی و خورشیدی در دست بهره برداری و اجرا می باشد.

فخوز

فروش و درآمد فخوز
مقایسه درآمدهای عملیاتی سال جاری نسبت به سال قبل بیانگر رشد 40 درصدی است که این افزایش بدلیل افزایش نرخ فروش محصولات می باشد. از سویی دیگر افزایش بهای تمام شده محصولات عمدتا بدلیل افزایش نرخ مواد اولیه مصرفی (این نرخ ها تابع نرخ فروش محصولات می باشد) همچنین افزایش تورم عمومی و نرخ ارز مصارف خارجی مواد کمکی مصرفی است.
این شرکت رشد خوبی در سود آوری و فروش داشته است!
جزو شرکتهایی با قیمت به سود هر سهم است
این شرکت بدیل مناسبی برای سرمایه گذاران در صنعت فولاد ولی خسته از سایر شرکتهای فولادی است

کچاد
در این روزها که شنبه ها و یکشنبه ها یک سری نمادها و دوشنبه و سه شنبه یک سری دیگر از نمادها به نوبت بازده می دهند برخی از سهام ها هستند که به لحاظ مالی رشد خوبی را تجریه می کنند ، هم فروش ، هم سود ، هم افزایش سرمایه و …
سهمی که دلار محور است
سهمی که تولیداتش با کاهش ارزش دلار جهانی رشد خواهد کرد
اما اگر رکود بر جهان حاکم شود این روند قطع می شود

رشد سود خالص متناسب با تورم
رشد فروش متناسب با تورم
جریان نقدینگی پایدار
مدیرت به دور از حاشیه
سهامداران با افق بلند مدت
در کنار این موارد:
نکته ضعف آن اقتصاد دستوری ایران و تاثیر آن بر این شرکت
کاهش تقاضای جهانی فولاد
خواهد بود.

شتران و عملکرد نا امید کننده ای را داشته
به داده های مالی این شرکت نگاه کنید!
نرخ رشد سود ده ساله منفی
نرخ رشد سود ده ساله بر اساس عملکرد واقعی ۹ ماهه منفی
روندی رو به افول!
اما در تابلو برای سهامداران عملکرد بدی نداشته است!
شما کدام استراتژی را دنبال می کنید؟
ارز محور
رشد محور
شاخص محور

بر اساس آخرین گزارش بانک مرکزی میزان نقدینگی در خرداد ماه ۹۹ به ۲۶۵۰ هزار میلیارد تومان رسیده است،۲۰٪ رشد در کمتر از ۶ ماه! این روند یعنی تورم 

تورم بازارهای موازی! چرا فکر می کنیم سرمایه گذاران قدرت و دانش تحلیل ندارند و همواره اشتباه پیش بینی می کنند به نظرم سرمایه گذاران خرد و حرفه ای  پیش بینی های بسیار درست تری از سیاستگذار دارند

به ترکیب محصولات کچاد نگاه کنید
کنسانتره سنک
کنسانتره آپاتیت
سنگ آهن
آهن اسفنجی
شمش و فولاد

به سهم این شرکت از کل محصولات بازار دقت کنید
جذاب است! نه؟

سرفصل‌های وبینار

تاثیر اقتصاد کلان بر هر صنعت
تاثیر تحریم ها بر هر صنعت
تاثیر انتخابات امریکا بر بازار سرمایه
تاثیر نقدینگی بر بازار سرمایه
تحلیل ساختار سرمایه
تحلیل هزینه سرمایه
تحلیل چرخه های عملیاتی
تحلیل درجه اهرم عملیاتی
تحلیل درجه اهرم مالی
تحلیل بازده دارایی ها
تحلیل بازده حقوق صاحبان سهام
تحلیل جریان های ترازنامه ای
تحلیل ارزش افزوده اقتصاد
تحلیل تاثیر اقتصاد کلان بر صورتهای مالی
تحلیل تورم
تحلیل نرخ ارز
تحلیل جریان وجوه نقد
تحلیل ریسک و بازده شرکتی

مخاطبین

سهامداران ، سرمایه گذاران نوپا ، علاقمندان به سرمایه گذاری در بازار سرمایه، مدیران مالی ، علاقمندان به تصمیم گیری خردمندانه در بازارهای مالی

دکتر پیمان مولوی
دکتر پیمان مولوی

سرمایه گذار، فارغ التحصیل دانشگاه اسکس انگلستان ، بنیانگذار Molavi Capital ، شریک و مدیر Euroexim Capital اسپانیا، دبیرکل انجمن اقتصاددانان، عضو انجمن حسابداران خبره ایران،

با نظر دادن، کمک کن بقیه آگاهانه خرید کنن

0 از 5 ( 0 نظر )
جلسات وبینار زمان برگزاری
ورود و خوش آمدگویی
17 مرداد 1399
ساعت 18:00
ساعت 21:00
Host Cover
برگزارکننده: آکادمی تأمین مالی و سرمایه گذاری مولوی
گزارش دادن