موضوعات
سبد خرید (0)
وبینار تحلیل بنیادی و تخصصی صورتهای مالی شرکتهای بورسی 4 صنعت 4 شرکت برتر

وبینار تحلیل بنیادی و تخصصی صورتهای مالی شرکتهای بورسی 4 صنعت 4 شرکت برتر

وبینار تحلیل بنیادی و تخصصی صورتهای مالی شرکتهای بورسی 4 صنعت 4 شرکت برتر

مدت وبینار:
ذخیره کردن
وبینار تحلیل بنیادی و تخصصی صورتهای مالی شرکتهای بورسی 4 صنعت 4 شرکت برتر
توضیحات وبینار

تنوع‌سازی گسترده زمانی لازم است که سرمایه‌گذار نداند در حال انجام چه کاری است
«وارن بافت»

انتخاب سهام در سبد سهام و ایجاد یک سبد مطمئن با توجه به ریسک های موجود در اقتصاد ایران (ریسک های سیستماتیک) نیازمند درکی از تحلیل بنیادی آن صنعت و شرکتی است که می خواهید در آن سرمایه گذاری کنید.


در وبینار ۴ صنعت و ۴ شرکت مرداد ماه ما به تحلیل ۴ شرکت شاخص ساز خواهیم پرداخت:
خگستر (سرمایه گذاری ایران خودرو) گروه خودرو
فارس (هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس) گروه شیمیایی
دی (بانک دی) بانکها و موسسات مالی
وبانک (گروه توسعه ملی) شرکتهای چند رشته ای
همچنین به بررسی ۴ صنعت مربوط نیز خواهیم پرداخت و به مقایسه شرکتها با هم گروه ها نیز اشاره خواهید شد.
در نهایت حضور هر شرکت در سبدـ سهام مورد بررسی قرار خواهد گرفت تا با یک رویکرد اجرایی این وبینار به پایان برسد.

فرض کنید شما مدیر یک صندوق سرمایه گذاری هستید و به دنبال حداکثر کردن بازدهی در موازنه ای با یسکهای سیستماتیک و غیر سیستماتیک!
شرکتهایی که می خواهید انتخاب کنید عبارتند از:
خگستر (سرمایه گذاری ایران خودرو)
فارس (هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس)
دی (بانک دی)
وبانک (گروه توسعه ملی)

چگونه چینشی را انتخاب می کنید؟ و چرا؟
تحلیل شما از اقتصاد کلان:
ریسک ارز
ریسک تورم
ریسک نرخ بهره
ریسک سیاسی
ریسک عملیاتی
بر روی صنایع این شرکتها چگونه است؟
چگونه صورتهای مالی اسن شرکتها را تحلیل می کنید؟
و در نهایت کدام یک از شرکتها رشد محورند؟
کدام یک ارزش محور؟

شرکتهایی که برای تحلیل روز جمعه انتخاب شده اند از شاخص سازانی هستند که این روزها اقبال زیادی را به سمت خود جلب کرده اند ، اما این شرکتها آیا مستحق این همه علاقه هستند؟
همچنین رقبای این شرکتها در هر گروه چگونه عمل می کنند؟

شما در سبد سهامتان سهام های زیر را دارید:
فملی
وبانک
فارس
خگستر
دی
فقط میتوانید ۲ سهم را نگه دارید! کدام ها را حذف می کردید و کدام ها را نگه می داشتید؟

این انتخاب را بر اساس موقعیت اقتصاد ایران ، فضای اقتصادی ، فضای حاکم بر بازار سرمایه و استراتژی خود خواهید گرفت!
یک شرکت صادرات محور
یک شرکت سرمایه گذاری چند رشته ای؟
یک هلدینگ پتروشیمی
یک شرکت سرمایه گذاری خودرویی
و یا یک بانک

در روز جمعه به بررسی هر کدام از این سهم ها خواهیم پرداخت، به سبب درخواست زیاد همراهان فملی را بار دیگر بررسی خواهیم کرد تا با رویکرد بنیادی به جواب سوال فوق دست یابیم!

چند نکته در باب صنعت مس:
بر اساس آخرین گزارش های جهانی شیلی با کمبود عرضه مواجه است و روند تقاضا هم در جهان در حال افزایش، همچنین چین نیز با سرمایه گذاری موجب بالا رفتن عداد مس است(چین بزرگترین مصرف کننده مس در جهان است)!
تمامی این رویدادها در سال ۲۰۲۰ امکان بال رفتن قیمت حتی به بیش از ۸۰۰۰ را نوید می دهد و این به نفع صادر کنندگاه مس در تمام جهان است.

محصولات شیمیایی و مواد به‌طور جمعی بخش عمده پرتفوی «فارس» را تشکیل می‌دهند. با توجه به اینکه شرکت برای اجرای طرح‌ها و نقدینگی زیرمجموعه‌های خود به وجوهی نیاز دارد بنابراین با سرمایه‌گذاری در بخش‌هایی همچون بانک‌ها و سرمایه‌گذاری کوتاه مدت در بخش‌های پرسود، نقدینگی لازم برای فعالیت خود و زیر مجموعه را تا حدودی تأمین می‌کند.
هلدینگ خلیج فارس در سه ماه جاری اقدام به واگذاری بخشی از سهام خود در شرکت‌های زیر مجموعه کرده است. این واگذاری از سهام حق تقدم «فارس» در این شرکت‌ها بوده است. از آنجا که شرکت‌های «پترول»، پتروشیمی گچساران در ۳ ماهه گذشته افزایش سرمایه داده‌اند، «فارس» به عنوان یکی از سهامداران آن‌ها حق تقدم مشارکت در افزایش سرمایه داشته است.
«فارس» با داشتن مالکیت ۶۰.۳۹ درصدی در گروه پتروشیمی سرمایه‌گذاری ایرانیان، از سهام حق تقدمی به بهای تمام شده ۱,۸۲۷ میلیارد ریالی در افزایش سرمایه این شرکت برخوردار بوده است. باتوجه به اینکه استفاده از حق تقدم در یک مدت زمان میسر است، در صورت عدم مشارکت، سهامدار امکان عرضه این حق تقدم را دارد. بنابراین «فارس» سهام حق تقدم خود را به قیمت هر سهم ۷۴۳ ریال در بازار سرمایه عرضه کرد.
هلدینگ «فارس» با عرضه سهام حق تقدم «پترول» به قیمت تمام شده هیچ گونه سودی کسب نکرده است. همچنین، شرکت گچساران به عنوان یکی از زیر مجموعه‌های غیر بورسی این هلدینگ در ماه‌های گذشته اقدام به افزایش سرمایه کرده است. از آنجا که «فارس» مالک ۱.۱۸ درصدی سهام این پتروشیمی است، امکان مشارکت در افزایش سرمایه آن را داشت.
باتوجه به اینکه هلدینگ خلیج فارس در ابتدای خرداد ماه امسال مالک ۳,۳۶۱,۴۳۴,۵۳۸ سهم از شرکت پتروشیمی پارس بوده است با عرضه ۳۰۰,۰۰۰ سهم به بهای تمام شده ۱,۱۴۳ ریال به ازای هر سهم توانست سود ۴۰,۹۲۰ میلیون ریالی کسب کند. همچنین هلدینگ خلیج فارس ۶ میلیون و ۸۰۰ هزار سهم پتروشیمی مبین را به قیمت تمام شده ۲۸۴ ریالی عرضه و سودی معادل ۱۶۸,۱۵۰ میلیون ریال به دست آورد.
قیمت تمام شده حق تقدم ذکر شده برای هلدینگ «فارس» در پتروشیمی گچساران ۲,۴۱۱ میلیارد ریال بوده است. باتوجه به اینکه ارزش هر سهم این حق تقدم ۵۷۵ ریال ذکر شده است، شرکت با واگذاری سهام به ارزش قیمت تمام شده، هیچ گونه سودی را کسب نکرده است. شرکت پایانه‌ها و مخازن پتروشیمی گه یکی از شرکت‌های زیر مجموعه غیر بورسی «فارس» است.
هلدینگ خلیج فارس مالکیت ۲۷۰ میلیارد ریال سهام شرکت پایان‌ها و مخازن پتروشیمی ددر ابتدای خردادماه داشت.

این شرکت یکی از زیر مجموعه‌های بانک ملی است. ۶۳درصد از سهام وبانک در اختیار این نهاد قرار دارد. حدود ۱۸درصد از سهام وبانک، شناور است. بازدهی این شرکت در بازه زمانی یک ماهه ۳۶درصد، سه ماهه ۲۰۲درصد و یک‌ساله ۵۰۰درصد بوده است. بازه قیمتی ۵۲ هفته اخیر این سهم بین ۳۱۸ تا ۲۱۸۴ تومان است.همچنین میانگین حجم معاملات روزانه این سهم ۲۳میلیون سهم است.
تعداد سهام وبانک ۲۵/ ۱۶میلیارد سهم و قیمت روز آن ۲۱۸۴ تومان است لذا ارزش بازار شرکت حدود ۳۵هزار میلیارد تومان برآورد می‌شود.  به‌طور کلی ارزش سبد بورسی و غیر بورسی این شرکت حدود ۵۵هزار میلیارد تومان است که ۸۵درصد آن در دارایی‌های بورسی و ۱۵درصد در غیر بورسی‌ها سرمایه‌گذاری شده است. مهم‌ترین شرکت‌های بورسی آن، پتروشیمی شازند، توسعه صنایع بهشهر، سیدکو، ایران ترانسفو و گروه صنعتی بارز هستند. کاملا مشخص است که پرتفوی متنوعی دارد، همچنین برخی از سهم‌های گروه کشاورزی، نیروگاهی و بانکی نیز در پرتفوی این شرکت قرار دارد. با در نظر گرفتن قیمت‌های روز زیرمجموعه‌ها، وبانک حدود ۶۵ الی ۷۰درصد خالص ارزش روز دارایی‌های خود در بازار معامله می‌شود. از لحاظ تکنیکالی روند شارپ سهم از ۶۵۰ تومان شروع شده و در بازه زمانی ۲ماهه به ۲۰۰۰ تومان رسید. پس از آن افت قیمت،‌ ۱۵۰۰ تومان را تجربه کرد و پس از آن با عبور از سقف قبلی در قیمت ۲۱۸۴ تومان به صف خرید نشست. فیبو اکستنشن این سهم اهداف ۲۸۰۰ و ۳۷۰۰ تومانی را نشان می‌دهد.

عوامل اثرگذار بر رشد قیمت سهام خگستر
از آنجایی که رشد قیمت سهام شرکت های سرمایه گذاری منوط به وجود فرصت های بالقوه افزایش سود هر سهم شرکت های زیرمجموعه آن می باشد به همین دلیل بایستی پتانسیل های رشد شرکت های زیرمجموعه خگستر را بررسی کرد که در ادامه به طور خلاصه توضیحاتی را ارایه می کنیم:
خدمات بیمه ای ایران خودرو
این شرکت در امر ارایه خدمات بیمه ای به محصولات خودرویی به ویژه محصولات ایران خودرو مبادرت می ورزد و ازین دریچه همواره سودآوری مناسبی را محقق کرده است.
بانک پارسیان
همانطور که می دانید بانک پارسیان همچون سایر بانکی ها بر اساس تغییرات روی داده در نظام بانکی با تغییرات گسترده ای همراه شده و به همین دلیل طی چند سال اخیر عملکرد گذشته را ندارد، اما با گذشت چند سال با قدرت بیشتری سودآوری خواهد داشت و زمینه را برای تقسیم DPS های بزرگتر  فراهم می نماید.
شرکت سیستم های نوین آرا
این شرکت به سرمایه گذاری در سهام بورسی و غیربورسی فعالیت دارد اما عمده سود محقق شده ناشی از فروش سهام در طی سال می باشد(مطابق یادداشت های توضیحی سال های ۹۵ و ۹۶).
همانطور که گفته شد هر گاه پتانسیل های رشد قیمت در سهام شرکت های زیرمجموعه و به ویژه شرکت های فوق منجر به رشد قیمت سهام خگستر خواهد شد. هرچند هرگاه پتانسیل رشد بانک پارسیان، نیرو محرکه، مهرکام پارس، سرمایه گذاری سمند، ریخته گری آلومینیوم ایران خودرو و صنایع ریخته گری ایران خودرو تقویت شود با رشد شدید قیمت در سهام گسترش سرمایه گذاری ایران خودرو مواجه خواهیم شد.

در بررسی صورتهای مالی بانکها مخصوصا در ایران بررسی رشد درامدهای مشاع و غیر مشاع از اهمیت زیادی بر خوردارند ، در آمد های مشاع ناشی از دریافت نرخ بهره تسهیلات و غیر مشاع ناشی از سایر فعالیتها همانند کارمزد و تسعیر نرخ ارز است.

اصطلاح درآمدهای مشاع و غیر مشاع خاص نظام بانکداری بدون ربا می باشد. در بانکداری بدون ربا در زمینه رابطه حقوقی سپرده گذران و بانک دو دسته رابطه وجود دارد. رابطه اول مبتنی بر قرض بدون بهره است که سپرده های قرض الحسنه پس انداز و جاری در این زمره قرار می گیرند. در دسته دیگر از سپرده ها که شامل سپرده های سرمایه گذاری می شوند، رابطه سپرده گذار و بانک بر اساس عقد وکالت می باشد. یعنی بانک این وجوه را به عنوان وکیل سپرده گذار در قالب عقود اسلامی ارائه تسهیلات می کند و از محل درآمد آن بخشی را به عنوان حق الوکاله گرفته و مابقی را به عنوان سود سپرده گذار سپرده های سرمایه گذاری پرداخت می نماید. آن بخش از درآمد بانک که از طریق وجوه سپرده های سرمایه گذاری حاصل شده است و می بایستی بین بانک و سپرده گذار تقسیم گردد، درآمد مشاع نام دارد. درآمد حاصل از سود تسهیلات ریالی، سود سرمایه گذاری ها و سود اوراق مشارکت جزء درآمدهای مشاع بانک به حساب می آید. از طرف دیگر، درآمدهای ناشی از کارمزد و سود تسهیلات ارزی جزء درآمد غیر مشاع بانک به حساب می آید. شناخت این دو قسم درآمد می تواند خیلی با اهمیت باشد. به عنوان مثال اگر بانکی بخواهد سرمایه گذاری خود در سهام شرکتی را بفروشد و از محل آن سود شناسایی نماید، این سود بین بانک و سپرده گذار تقسیم شده و تمام منافع آن به بانک و سهامدارن آن نمی رسد. هرچه میزان درآمد مشاع بانک پس از کسر حق الوکاله قانونی بانک بیشتر شود، معیاری از عملکرد مناسب آن بانک می باشد. در سال های اخیر در برخی بانک ها این قسمت منفی بوده که نشان از عدم تطبیق درآمد ها و هزینه ها در بخش تجهیز و تخصیص منایع و یا اعطای سودهای بالا به سپرده گذاران به دلیل رقابت با سایر بانک ها و یا مسائل ناشی از انجماد دارایی های بانک می باشد.

حاشیه سود و اهمیت آن در شرایط کنونی

حاشیه سود از تقسیم شدن سود خالص بر فروش خالص بدست می اید، کسب و کارها به حاشیه سود بالاها و پایین ها تقسیم می شوند، کسب و کاری که حاشیه سود پایینی دارند ملزم به بالا رفتن گردش دارایی ها هستند.
فملی حاشیه سود پایدار بالا در کنار گردش دارایی های خوبی دارد و این امر بازده دارایی ها را به یکی از بالاترین ها رسانده است.
فملی با داشتن این حاشیه سود پتانسیل رشد پایدار بسیار خوبی را دارد

بازده دارایی یا Return on Asset or ROA یک شاخص از چگونگی سودآوری شرکت وابسته به کل دارایی‌های آن شرکت می باشد.
 ROA یک ایده درباره مدیریت کارآمد در رابطه با استفاده از دارایی‌ها در جهت تولید سود (دارایی‌های مولد) به ما می‌دهد که از طریق تقسیم سود سالیانه به کل دارایی شرکت محاسبه می‌شود.
ROA به صورت درصد بیان می‌شود و بعضی اوقات به بازده سرمایه‌گذاری Return On Investment or ROI اشاره دارد.
بازده دارایی (ROA) = سود خالص / کل دارایی‌ها
شایان ذکر است که در برخی مواقع سرمایه‌گذاران هنگامی که این محاسبه را انجام می‌دهند هزینه بهره را به خالص درآمد اضافه می‌کنند. ROA به شما می‌گوید چه مقدار سود از دارایی‌های سرمایه‌گذاری شده بدست آمده است .
ROA  به شدت وابسته به صنعت می‌باشد و به این دلیل هنگامی که از ROA به عنوان مقیاسی برای مقایسه استفاده می‌شود بهتر است در برابر مقدار ROA های گذشته شرکت یا ROA شرکت مشابه‌ای مقایسه صورت پذیرد.
دارایی‌های شرکت از بدهی و حقوق صاحبان سهام شامل شده‌اند و برای اداره وجوه شرکت استفاده می‌شوند مقدار ROA یک ایده به سرمایه‌گذار می‌دهد که شرکت تا چه حد در تبدیل پولی که سرمایه‌گذاری کرده است به سود خالص موفق بوده است. مقدار بالای ROA بهتر است زیرا شرکت پول بیشتری را از سرمایه‌گذاری کمتری بدست آورده است.

نسبت p/e چیست؟
اگر شما حتی برای مدت کمی در بورس فعالیت کرده باشید، حتما جملاتی مثل: p/e این سهم پایینه، p/e این سهم چندوقته خیلی بالا رفته، p/e این سهم خیلی مناسبه و…. به گوش شما خورده است. نسبت p/e یکی از اصطلاحاتی است که کاربرد زیادی در بین سرمایه گذاران بورس دارد. برای بسیاری از افرادی که آشنایی زیادی با این نسبت ندارند سوال است که این نسبت p/e چیست و چرا انقدر در بین سرمایه گذاران بورس کاربرد دارد. به همین دلیل تصمیم گرفتیم مقاله ای در این باره در خانه سرمایه بنویسیم و مفهوم p/e را به صورت ساده برای شما شرح دهیم. پس اگر علاقه مند به آشنایی بیشتر با نسبت p/e هستید در ادامه این مقاله با ما همراه باشید.
نسبت p/e به چه معناست؟
یکی از فاکتورهایی که همیشه در بین سرمایه گذاران بورس کاربرد زیادی دارد نسبت p/e است. هر کدام از سرمایه گذاران به نوعی از این نسبت استفاده می کنند. برخی آن را درست و بسیاری نیز به شکل اشتباه مورد استفاده قرار می دهند. برای اینکه بتوانید از این نسبت به درستی استفاده کنید باید با مفهوم و کارکرد آن آشنایی پیدا کنید. به طور خلاصه نسبت p/e خلاصه شده عبارت price تقسیم بر eps است: price / earning per share = P/E
در فارسی اصطلاحا به نسبت p/e نسبت قیمت به درآمد نیز گفته می شود (کلمه price به معنی قیمت و کلمه eps به معنی سود هر سهم است). اگر با مفهوم eps آشنایی ندارید می توانید مقاله تفاوت eps و dps چیست را مطالعه کنید. حال سوال اینجاست که این نسبت چه چیزی به ما می گوید.

به نظر می رسد با افت های هفته قبل زمینه خوبی برای رشد در هفته آتی پیش روی سرمایه گذاران باشد.
آیا لیستی از شرکتها با بیشترین افت دارید؟
آیا لیست شرکتهای خروجی از سبدتان را تهیه کرده اید؟
آیا استراتژی معینی برای هفته آتی دارید؟

بخش عمده دارایی بانکها : تسهیلاتی است که ارایه داده اند
بخش عمده بدهی بانک ها: سپرده هایی است که دریافت کرده اند

به جدول فوق دقت کنید، بانک دی چگونه از دارایی ها استفاده کرده است؟
از بدهی ها چطور؟
آیا روندی پایدار در این بانک دیده می شود؟

آش شله قلمکار و پورتفولیو سهام

برخی از افراد را می بینید که با عدم دقت به مفهوم سبد سهام هر سهمی را در سبد سهام جای داده اند و شبیه ترکیب یک آش شده است ، اما نه آشی خوشمزده و البته پر سود!
سبد سهام جمع کردن یک ردیف سهم نیست، گاهی تک سهم بودن با یک سهم قوی و بنیادی هم زمان کمتری می برد و هم بازدهی بیشتر البته پر ریسک هم می تواند باشد.
برای این که سبدسهامی همانند آش شله قلمکار نشود:

استراتژی خود را مشخص کنید:
ارزش محور
رشد محور
شاخص محور
نوسان گیری

بازده ماهیانه هدف را معین کنید
به شاخص ۳۰ شرکت بازار نزدیک تر شوید
شرکتهایی را انتخاب کنید که با تورم رشد و همگرایی دارند!
در سبدتان شرکتهای دلاری محور را جای دهید
بخش مهمی (۵۰٪) به فلزات اساسی ، شیمیایی و فراورده های نفتی اختصاص دهید
.
.

حقیقی ها بازی را به هم زده اند و بر خلاف تصور حقوقی ها بسیار زود در حال یادگیری روندها و بازی خوانی حقوقی ها هستند.
این امر برای بسیاری از حقوقی ها غیر قابل تصور بود.
تیر ماه بازی حقیق ها و حقوقی ها به اوج خود رسید و ادامه دارد!
روند حقیقی و حقوقی ورود سرمایه را زیر نظر بگیرید!
بسیار بسیار مهم است

 

سرفصل‌های وبینار

* تحلیل بنیادی اقتصاد ایران
* تحلیل بنیادی هر صنعت
* تحلیل صورتهای مالی هر ۴ شرکت شامل:
* سودآوری
* سرمایه در گردش
* ساختار سرمایه
* پتانسیل رشد پایدار
* چرخه های عملیاتی
* سیاست سود تقسیمی
* درجه اهرم عملیاتی

* تحلیل حضور هر کدام از صنایع در سبد سهام
* تحلیل حضور این چهار سهم در پورتفولیو

مخاطبین

سهامداران ، سرمایه گذاران نوپا ، علاقمندان به سرمایه گذاری در بازار سرمایه، مدیران مالی ، علاقمندان به تصمیم گیری خردمندانه در بازارهای مالی

دکتر پیمان مولوی
دکتر پیمان مولوی

سرمایه گذار، فارغ التحصیل دانشگاه اسکس انگلستان ، بنیانگذار Molavi Capital ، شریک و مدیر Euroexim Capital اسپانیا، دبیرکل انجمن اقتصاددانان، عضو انجمن حسابداران خبره ایران،

با نظر دادن، کمک کن بقیه آگاهانه خرید کنن

بروز و کاربردی بودن محتوا 5 از 5
ارزش محتوای وبینار نسبت به قیمت 5 از 5
تسلط و دانش مدرس وبینار 5 از 5
تجربه محور بودن محتوا 5 از 5
5 از 5 ( 1 نظر )
جلسات وبینار زمان برگزاری
خرید آنلاین دوره
10 مرداد 1399
ساعت 18:00
ساعت 21:00
Host Cover
برگزارکننده: آکادمی تأمین مالی و سرمایه گذاری مولوی
گزارش دادن