موضوعات
سبد خرید (0)
وبینار تحلیل بنیادی بازارهای بین المللی

وبینار تحلیل بنیادی بازارهای بین المللی

وبینار تحلیل بنیادی بازارهای بین المللی

شروع وبینار:   8 آذر 99 - ساعت 18:00
مدت وبینار:
افزودن به تقویم
ذخیره کردن
وبینار تحلیل بنیادی بازارهای بین المللی
بلیت‌های وبینار
فیلم قابل دانلود
تومان
خرید آنلاین دوره
فعال از 24 آبان تا 8 آذر ― ( ویدئو ندارد )
ندارد
ویدئو معرفی وبینار
توضیحات وبینار

تحلیل بنیادی بازارهای بین المللی
International Inter-market Analysis


کمتر از دوهفته از انتخابات آمریکا می گذرد و دیگر کسی در ایران نیست که به اهمیت تاثیر گذاری بین المللی بازارها نا آشنا باشد. انتخاباتی در ایالات متحده امریکا می تواند تحولاتی بزرگ را در بازارهای مالی و سرمایه گذاری جهان رقم بزند.
همانطور که ورود واکسن کرونا کمر طلا را شکست و یا تعداد کشته های زیاد در امریکا بازار را برای مقطعی کوتاه منفی کرد!
جنگ تجاری بین چین و امریکا در سال ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰ تمام جهان را درگیر خود کرد و حال هم انتخابات ایالات متحده و رویدادهایش تمامی توجهات را به سمتی ورای رویدادهایی برده است که آینده بازارهای مالی را شکل خواهند داد.
بهتر بگوییم بیشتر همه متوجه شکل هستند تا محتوی
در همین راستا با رویکرد بنیادی برای اولین بار به بررسی اتفاقات استراتژیسک در بازارهای مالی و سرمایه گذاری بین المللی خواهیم پرداخت.

بازارهایی که به بررسی آنها می پردازیم:

روابط بازارهای اوراق قرضه، سهام ، کالایی و فارکس
روند حرکت ارزها و شاخص دلار جهانی
چگونگی تقویت یوان دیجیتال و دوره گذار
تحولات طلای جهانی در بازه های کوتاه، میان و بلند مدت
بررسی بازارهای کالایی و تاثیر آن بر بازارهای کالایی ایران و شرکتهای بورسی
بررسی روند حرکتی بازارهای سهام جهانی
تاثیر برگزیت بر روند اقتصادی جهان
لایبور چیست و چه تاثیری بر سرمایه گذاری دارد
استراتژی های سرمایه گذاری بین المللی
نحوه حضور ارزهای دیجیتال و آینده آنها
آیا رمز ارزها می توانند در رقابت با ارزهای دیجیتال دولتی دوام بیاورند؟
روند بازارهای مالی بعد از باید
روند بازارهای مالی پس از کرونا
بررسی رشد اقتصادی جهان و بازارهای مالی

قیمت مس جهانی را دیده اید؟
رکورد پشت رکورد! آیا قابل پیش بینی بود؟ و البته نه پیشگویی!
بله
روند کاهشی شاخص دلار ، احیای اقتصاد چین و رشد شاخص کالایی CRB
گاهی لازم است به روند دقیق شاخص های جهانی و بازار های موازی بین المللی دقت کنید
رابطه بازار دلار با شاخص کالایی
شاخص اوراق با سهام جهانی
نرخ بهره امریکا و تاثیرش بر قیمت بازارهای کالایی

 

به گزارش کوین دسک، جین پینگ صحبت‌های خود را در جمع سران کشورهای عضو جی ۲۰ مطرح کرد. او در اظهارات خود با اشاره به مشکلاتی که اقتصاد جهانی به‌واسطه شیوع ویروس کرونا با آنها دست و پنجه نرم می‌کند، گفت:

کشورهای عضو جی ۲۰ باید توسعه استانداردها و چارچوب‌ها برای ارزهای دیجیتال را بررسی کنند و این بررسی‌ها باید در راستای رویکردی باز در حوزه اقتصاد باشد.

برخی از تحلیل‌گران با اشاره به کاهش عرضه بیت کوین از جانب ماینرهای چینی، اعلام کردند که این اتفاق به‌دلیل افزایش سخت‌گیری‌های دولت چین بر صرافی‌های ارزهای دیجیتال بوده است. داده‌های تازه گلدمن ساکس (Goldman Sachs) نشان می‌دهد طبق برنامه‌ریزی چینی‌ها، طی ۱۰ سال، ۱۵ درصد تراکنش‌ها با یوان دیجیتال انجام خواهد گرفت.

تکمیل روند انتقال قدرت از آمریکا به چین تا سال 2035
کارشناسان واحد تحقیقات اقتصادی بلومبرگ پیش‌بینی می‌کنند که در سال 2035 چین از لحاظ تولید ناخالص داخلی اسمی نیز آمریکا را پشت سر خواهد گذاشت و عنوان بزرگترین اقتصاد جهان و احتمالاً قدرتمندترین بازیگر سیاسی جهان را از آن خود خواهد کرد.
در سال 1972 منطق جنگ سرد باعث شد که رئیس‌جمهور وقت آمریکا یعنی ریچارد نیکسون به سمت یک اتحاد غیرقابل پیش‌بینی با «مائو زدونگ» کشیده شود و چین را به جریان اصلی اقتصاد جهانی بازگرداند.

کمتر از دو دهه بعد، اتحاد جماهیر شوروی سقوط کرد و این تحول عظیم در کنار مطرح شدن نظریه «پایان تاریخ» باعث شد که قدرت‌های غربی از پیامدهای جهش اقتصادی چین به عنوان یک قدرت نوظهور غافل شوند. اقتصاد چین از آن زمان تاکنون با سرعتی خیره‌کننده رشد کرده و این کشور اکنون به یک قدرت بزرگ تبدیل شده است. نظام تک‌حزبی و اقتصاد تحت کنترل دولت در چین اکنون برای مقامات چینی مایه افتخار و برای مقامات غربی مایه نگرانی است.

کارشناسان واحد تحقیقات اقتصادی بلومبرگ اینک پیش‌بینی می‌کنند که در سال 2035 تولید ناخالص داخلی اسمی چین نیز همانند تولید ناخالص داخلی این کشور بر مبنای برابری قدرت خرید –که در سال 2017 از تولید ناخالص داخلی آمریکا عبور کرد- از تولید ناخالص داخلی آمریکا فراتر خواهد رفت و چین عنوان بزرگترین اقتصاد جهان و احتمالاً قدرتمندترین بازیگر سیاسی جهان را از آن خود خواهد کرد.

بر اساس گزارش جدید واحد تحقیقات اقتصادی بلومبرگ، ظهور چین به عنوان یک ابرقدرت اقتصادی و سیاسی در واقع بخشی از تحولات بزرگتری است که طی دهه‌های اخیر در جریان بوده و در دهه‌های آتی نیز با شدت بیشتری ادامه خواهند یافت. از طرفی تدوین‌کنندگان این گزارش بر این باورند که دوران ثبات نسبی که از پایان جنگ جهانی دوم تاکنون بر اقتصاد جهانی حاکم بوده، رو به پایان است. مرکز ثقل اقتصادی جهانی در حال منتقل شدن از غرب به شرق، از اقتصادهای پیشرفته به اقتصادهای نوظهور و از بازارهای آزاد به بازارهای کنترل‌شده است.

کریستین لاگارد (Christine Lagarde)، رئیس بانک مرکزی اتحادیه اروپا، اعلام کرد که نهادهای مالی منطقه برای راه‌اندازی یورو دیجیتال طی ۲ تا ۴ سال آینده آماده می‌شوند.

به گزارش کوین دسک، لاگارد روز پنجشنه در نشستی مجازی با جروم پاول (Jerome Powell)، رئیس فدرال رزرو آمریکا و اندرو بیلی (Andrew Bailey)، رئیس بانک مرکزی انگلیس گفت:

شاید بهتر باشد که در مسیر راه‌اندازی یورو دیجیتال قرار بگیریم، به عقیده من این اتفاق رخ خواهد داد.
تا قبل از این، مقامات بانک مرکزی اتحادیه اروپا اعلام کرده بودند که در حال انجام تحقیقات اولیه یورو دیجیتال هستند. همچنین اولی رِن (Olli Rehn)، رئیس بانک مرکزی فنلاند، در گفتگوی ماه گذشته خود با رویترز اعلام کرد که به احتمال زیاد، یورو دیجیتال در دهه آینده راه‌اندازی می‌شود.

لاگارد اعلام کرده است که راه‌اندازی یورو دیجیتال زمان‌بر خواهد بود؛ چراکه در این طرح علاوه‌بر پیاده‌سازی زیر ساخت‌های فنی لازم، بحث مبارزه با پولشویی و جلوگیری از تامین مالی تروریست‌ها نیز مطرح می‌شود. وی افزود که بانک مرکزی چین چندین سال است که روی طرح یوان دیجیتال کار می‌کند. همانطور که قبلا اشاره شده است چین هم‌اکنون در حال انجام آزمایش‌های یوان دیجیتال است.

لاگارد معتقد است که اگر یورو دیجیتال بتواند جابجایی‌های پول میان کشور‌ها را آسان‌تر کند، لازم است که از آن استفاده شود. وی همچنین به این نکته اشاره می‌کند که انتظار ندارد پول‌های کاغذی به کلی از چرخه اقتصاد حذف شوند:

یورو دیجیتال جایگزین پول نقد نخواهد شد، بلکه به عنوان مکملی برای پول نقد مورد استفاده قرار خواهد گرفت.
جروم پاول بار‌دیگر تأکید کرد که بانک مرکزی آمریکا در حال بررسی طرح دلار دیجیتال است و هنوز تصمیمی برای راه‌اندازی ارز دیجیتال ملی آمریکا گرفته نشده است. فدرال رزرو هم‌اکنون در‌حال بررسی ویژگی‌ها و راه حل‌های فنی ممکن برای پیاده‌سازی دلار دیجیتال است. با این وجود به‌نظر نمی‌رسد که تا چند سال دیگر هم خبری از عرضه دلار دیجیتال باشد.

رئیس بانک مرکزی انگلیس اما، در اظهار نظری متفاوت اعلام کرده است که باتوجه به نگرانی‌هایی که از بابت امنیت اطلاعات و حریم خصوصی درمورد استیبل کوین‌های (Stablecoin) منتشر‌شده در بازار ارز دیجیتال وجود دارد، ارز دیجیتال ملی (CBDC) می‌تواند پاسخ مناسبی به این نگرانی‌ها باشد. اندرو بیلی قبل از این‌هم اعلام کرده بود که علاقه‌مند است یک چهار‌چوب بین‌المللی برای استیبل کوین‌ها تنظیم شود.

٣ گزينه بايدن براي مذاكره با ايران
توسط انديشكده كارنگي ملون

در حالیکه دولت بایدن باید با این محدودیت‌ها بجنگد مجبور است تا به توافقی دست یابد که برای ایران هم قابل قبول است. این میراث شامل بی‌اعتمادی عمیق به ایالات متحده _که پس از خروجش از برجام ایجاد شد، درخواست ایران برای دریافت غرامت به دلیل نقض توافق از سوی ایالات متحده و تغییر سیاست داخلی ایران -تحت تاثیر انتخابات ریاست جمهوری ماه ژوئن- می‌شود.

رئیس جمهور بایدن پس از روی کار آمدن، ممکن است به دو گام اولیه متعهد شود. مرحله نخست لغو ممنوعیت تبعیض آمیز سفر به آمریکا خواهد بود که ایرانیان را به علت سطح حضور شهروندانش در ایالات متحده، بیشتر از دیگر ملت‌ها تحت تاثیر قرار داد. گام دوم به تخفیف فوری تحریم‌های مرتبط با مقابله با بیماری کووید ۱۹ مربوط خواهد بود که با صدور مجوز برای تجهیزات درمانی و دارویی به صورت یک کانال اختصاصی برای بانک‌های بین المللی، شرکت‌های حمل و نقل، بیمه‌ها و دیگر شرکت‌های خدماتی برای کمک به دسترسی ایرانیان به درمان پزشکی همراه خواهد بود.

همچنین دستورالعمل تحریمی جدیدی برای این گروه‌ها و سازمان‌های امدادرسان بین المللی صادر خواهد شد تا نحوه کار فوری، مستقیم و قانونی آن‌ها در قبال این تراژدی در ایران بدون هراس از مجازت تعیین شود. همچنین باید برای نهادهایی که قبلا مراقبت‌هایی علیه آن ها صورت می‌گرفت نامه‌های تسهیل سازی صادر شود تا به آن‌ها اطمینان دهد اگر در تجارت بشردوستانه با ایران به منظور حمایت از تهران در پاسخدهی به کووید۱۹ اقدام کنند، هدف تحریم ایالات متحده قرار نمی گیرند.

تنظیمات هرگام اولیه دیپلماتیک باید براساس «آرامش برای آرامش» در منطقه و برای کاستن از سطح تنش‌هایی صورت بگیرد که در یک سال گذشته در منطقه رخ داد. چنین ترتیباتی لازم نیست که با جزئیات و مفصل بیان شود اما هر دو طرف ایران و آمریکا باید از حملات و فشار خود بکاهند.

دولت جدید ایالات متحده در مورد پرونده هسته‌‍‌ای ایران چند گزینه دارد. نخست بازگشت دوطرفه واشنگتن و تهران به برجام است. در این مرحله برنامه هسته‌‍‌ای ایران در ازای بیشترین مقدار کاهش تحریم‌ها به عقب باز می گردد. این ممکن است آسانترین توافقی باشد که به سرعت قابل حصول است زیرا چارچوب آن در قالب برجام پیش از این طراحی شده است. از دیدگاه قوانین ایالات متحده، این امر نیازمند بازبینی کنگره نیست زیرا برجام در سال ۲۰۱۵ تحت قانون بازنگری هسته‌‍‌ای ایران (INARA) مورد ارزیابی قرار گرفت.

این گزینه همچنین تاثیرگذارترین اقدام بر گروه ۱+۵ نیز محسوب می‌شود به ویژه برای متحدان اروپایی که برجام را ارزشمند می دانند و برای هر فردی که موفقیت این اقدام را نشانه‌ای بارز از کارآمدی دیپلماسی چندجانبه می‌داند.

گزینه دوم در پرونده هسته‌‍‌ای شامل توافقی کوچکتر مشابه برنامه اقدام مشترک (JPOA) است که در سال ۲۰۱۳ تصویب شد. این توافق موقت برنامه هسته‌‍‌ای ایران بود که به برجام منتهی شد یا همچون تلاش «امانوئل مکرون» رئیس جمهوری فرانسه در سال ۲۰۱۹ که برای گفت وگو بر سر یک معامله بین دولت ترامپ و ایران وارد عمل شد.

سومین گزینه درپرونده هسته‌ای، مذاکره فوری بر سر توافقی تازه بر روی برجام است که به مسائلی گسترده می پردازد. در مقابل ایالات متحده کاهش تخفیف‌های بیشتر از برجام را قبول می کند که شامل فقط شامل تحریم‌های ثانویه نمی‌شود بلکه برخی محدودیت‌ها برای شرکت‌های ایالات متحده درتجارت با ایران را هم شامل می‌شود و به ایران مجوز استفاده از دلار را در معامله‌ها می‌دهد

دنیای واقعی، تاثیر تغییرات بازار کالایی بین المللی بر روی بورس اوراق بهادار تهران

شاخص بورس تهران بر مدار شرکتهای کالایی است و شاخص ۳۰ شرکت اول بر روی شرکتهای پتروشیمی و معدنی می چرخد!
آیا شما شاخص CRB ا می شناسید؟
شاخص CRB که مخفف عبارت Commodity Research Bureau Index است نشانگر تغییرات بازارهای کالاهای جهانی است. با توجه به اینکه فراوانی بازارهای کالا، نوع کالاها و موقعیت مکانی آن‌ها در تغییرات قیمت کالاها بسیار تأثیرگذار است، این شاخص باید وجود داشته باشد تا به عنوان دماسنج بازارهای کالا کار کند. این شاخص در بازارهای مالی دنیا، جهت قیمتی بخش‌های مختلف کالایی را می‌سنجد. شاخص CRB، سبدی از ۱۹ کالا است که دارایی‌های استفاده شده در محاسبه این شاخص از مجموعه بزرگ‌تری از کالاها انتخاب می‌شود که در ۴ گروه دسته‌بندی می‌شوند که هر کدام وزن خاصی دارند و در بازارهای بورسی زیر معامله می‌شوند.

در وبینار روز پنجشنبه در این خصوص و تک تک زیر شاخص های آن صحبت خواهیم کرد و تاثیرش را بر روی بورس تهران

بورس فلزات لندن LME را می شناسید؟
تصمیمات معامله گران در آنجا چه تاثیری بر بورس ایران دارد؟


در ابتدای تشکیل LME فقط مس معامله می شد اما اندکی بعد معاملات سرب و روی هم وارد مدار بورس شدند اما تا سال ۱۹۲۰ به عنوان کالای بورسی به رسمیت شناخته نمی شدند. طی جنگ جهانی دوم بورس فلزات تعطیل بود و فعالیت آن در سال ۱۹۵۳ با معاملات مس از سر گرفته شد. سایر فلزات نیز به تدریج به فهرست کالاهای مورد معامله این بورس افزوده شدند. آلومینیوم در سال ۱۹۷۸، نیکل و قلع در ۱۹۷۹ و ۱۹۸۹، آلیاژ آلومینیوم ۱۹۹۲، فولاد ۲۰۰۸ و کبالت و مولیبدن در سال ۲۰۱۰ در LME پذیرش شدند.
میلگرد و آهن قراضه در سال ۲۰۱۵ به جمع کالاها پیوستند و طلا و نقره هم در سال ۲۰۱۷ وارد بورس شدند. طی این سال ها، بورس فلزات لندن ضمن پیشرفت و ورود به عرصه های نوین بازار و فناوری های معاملاتی، ساختار و فضای سنتی معاملات خود را حفظ نموده است. مالکان بورس فلزات لندن تا پیش از تملک توسط بورس هنگ کنگ اعضای بورس بودند اما پس از پیشنهاد بورس هنگ کنگ مبنی بر خرید بورس لندن و پس از یک دوره کش و قوس و چانه زنی بر سر قیمت، نهایتا با توافق بر روی قیمت، بورس را در سال ۲۰۱۲ به مبلغ ۱.۲ میلیارد پوند به هنگ کنگ فروختند و هم اکنون بورس هنگ کنگ (Hong Kong Exchanges and Clearing corporation) مالک LME است. بورس فلزات لندن در سال ۲۰۱۸ روزانه بطور متوسط ۷۳۰۵۰۰ قرارداد (محموله) فلزی معامله کرده که این رقم درسال ۲۰۱۹ با ۴.۶ درصد کاهش نسبت دوره قبل متوسط روزانه ۶۹۷۰۰۰ قرارداد بوده است. در مجموع در سال ۲۰۱۸، ۱۸۵ میلیون قرارداد (با وزن اسمی ۴ میلیارد تن) معادل ۱۵.۷ تریلیون دلار معامله شد. تعداد موقعیت های معاملاتی باز طی این دوره ۲.۳ میلیون OI بوده است. حجم معاملات بورس لندن معمولا ۴۰ برابر میزان تولید جهانی فلزات است.

انواع شاخص CRB

شاخص CRB به دو دسته تقسیم می‌شود:
* شاخص CRB نقدی
این نوع از شاخص بیانگر قیمت نقدی کالاها است و به دو دسته شاخص نقدی کالاهای خوراکی و شاخص نقدی کالاهای مواد خام صنعتی تقسیم می‌شود. در این شاخص، مواد خام صنعتی وزن بیشتری دارند.
* شاخص CRB آتی
این شاخص بیانگر قیمت‌های قراردادهای آتی کالاها است. در این شاخص، وزن موادغذایی و محصولات کشاورزی بیشتر است.

خبرهای عدم کفایت واکسن های فایزر مانع از سقوط بیشتر طلا و آینده همچنان امیدوار کننده

طلا پس از این که در نخستین روز معاملات هفته گذشته ۱۰۰ دلار سقوط قیمت داشت، در وضعیت جبران ریزش قرار گرفت و به گفته تحلیلگران، این روند در هفته جاری ادامه خواهد داشت.
پیتر هاگ، مدیر بازرگانی جهانی کیتکو متالز اظهار کرد: طلا حمایت در سطح ۱۸۵۰ دلار را حفظ خواهد کرد. این بازاری است که تمایل به خرید در آن وجود دارد و تصور نمی کنم تغییری ایجاد شده باشد.
اونس طلا روز جمعه روند صعودی خود را همزمان با افت ارزش دلار و معکوس شدن رشد بازده اوراق ۱۰ ساله تسریع کرد و آخرین بار ۱۲ دلار و ۹۰ سنت معادل ۰.۷ درصد افزایش یافت و در ۱۸۸۶ دلار و ۲۰ سنت بسته شد اما برای کل هفته بیش از سه درصد کاهش ثبت کرد.
هاگ گفت: واکسن فایزر بعید است تا پایان دسامبر از سوی سازمان غذا و داروی آمریکا تصویب شود و بعید است تا تابستان سال آینده در مقیاس گسترده توزیع شود. همچنین چالشهای لجستیکی برای توزیع آن که در دو دوز است و باید در دمای خاصی نگهداری شود، وجود دارد. وی در ادامه افزود: برای این که واکسن روی اقتصاد تاثیر مثبت بگذارد، باید افراد واکسن را دریافت کرده و به سرکار برگردند. این روند تا اواسط سال ۲۰۲۱  طول خواهد کشید تا عملی شود. ورود به این مرحله برای اقتصاد مثبت خواهد بود. با این حال مهمتر از همه سیاستهای بانکهای مرکزی سراسر جهان است که برای مدت طولانی فوق تسهیلی خواهد ماند و این موضوع برای طلا فوق العاده است. بانکهای مرکزی تدابیر محرک مالی را متوقف نمی کنند و این امر انتظارات تورمی را بالاتر می برد و از قیمت فلزات ارزشمند پشتیبانی می کند.
هاگ خرید طلا در قیمت پایینتر را توصیه کرد و گفت: اگر قیمت ۱۸۵۰ دلار شکسته شود، سطح حمایت بعدی ۱۸۲۵ دلار خواهد بود. ما باید صبر کرده و صبور باشیم اما در سه ماه نخست سال ۲۰۲۱ طلا قیمت ۲۰۰۰ دلار را خواهد شکست و به سطوح بالاتری صعود می کند.

چند نکته مهم در باب تحلیل بین بازارها Intermarket Analysis

1. همه بازارها با یکدیگر در ارتباط هستند و هیچ بازاری در یک فضای جداگانه و مجزا حرکت نمی کند
2. تحلیل بین بازارها بستر اطلاعات و داده های مهم را در اختیارمان قرار می دهد
3. تحلیل بین بازارها بررسی داده ای بیرونی است در حالی که بیشتر ما به داده های درونی دقت داریم
4. تحلیل تکنیکال در تحلیل بین بازارها در کنار تحلیل بنیادی یک ابزار مهم تلقی می شود
5. تحلیل بین بازارها آینده نگر است و بیشتر بر روی تحلیل رویدادهایی است که می تواند در بازارهای موازی بین المللی روی دهد

روابط مهم و تاثیر گذار در بازارهای بین المللی

یکی از این روابط عبارت است از اینکه شاخص قیمت کالا به طور معمول هم جهت با بازدهی نرخهای بهره حرکت می کند و قیمت اوراق قرضه درست بر خلاف آن تغییر خواهد کرد.
کاهش قیمت کالاها معمولا با وضعیت افزایشی اوراق قرضه همراه خواهد بود و افزایش قیمت اوراق قرضه معمولا با دوران رشد بازارهای سهام هماهنگ است.

اوراق قرضه
سهام
کالا
ارز
بهره

رابطه دلار امریکا و بازارهای کالایی، ساده یا پیچیده؟

تا اینجا آموختیم که:
رابطه ای وارونه بین اوراق قرضه و بازار کالایی وجود دارد
همچنین رابطه ای مثبت میان بازار سهام و اوراق قرضه
حال باید رابطه دلار امریکا و بازار کالایی را به بحث بنشینیم

در بیشتر موارد با بالارفتن ارزش دلار ایالات متحده با بازار افزایشی اوراق قرضه و سهام در نظر گرفته می شود و بلعکس اما نباید این رابطه را خطی در نظر گرفت ، در این میان نقش بازار کالایی بسیار مهم و موثر است.
بازار اوراق قرضه تحت تاثیر انتظارات ورمی است و البته تحت تاثیر بازار کالایی
اثرات تورمی بازارهای کالایی در سطح بالایی روی روند دلار موثرند
چرخه تحلیلی بدین صورت خواهد بود:
اول تحلیل روند شاخص دلار
دوم تحلیل بازار کالایی
سوم تحلیل بازار اوراق قرضه
چهارم تحلیل بازارهای سهام

یک اصل: تقریبا همه به صورت تجربی می دانند که روند دلار با حرکت قیمت کالاها رابطه وارونه دارد
ادامه موضوع در اسلاید ها و پست های بعدی ارایه می شود

در اولین وبینار تحلیل بنیادی بازارهای بین المللی بسیار در این خصوص صحبت خواهد شد.

تغییرات بازارهای کالایی بین المللی بر روی شرکتهای صادراتی بورسی در هفته های آتی

همانطور که قبلا در پست های قبلی داده ها در اختیارتان قرار گرفت بازارهای کالایی در حال حرکت صعودی هستند و این در نمودار فوق کاملا مشهود است.
در صنایع به صورت هفته ای
مس ۳.۲۸٪
فولاد ۲.۷۳٪
سنگ آهن ۲٪
آلومینیوم ۴.۷٪

حال می توانید خود شرکتهایی را که به صورت بنیادین از این رشد ها بهره مند می شوند لیست کنید

این روند تاثیر مثبتی در صورتهای مالی شرکتهای معدنی ایران خواهد داشت با انعکاس ۳ ماهه

طلا در حال خروج از شوک واکسن کرونا

همانطور که در جدول مشاهده میکنید روند پایداری بر بازار طلا و نقره حاکم شده است و این روند با تعدیل تعداد دوزهای تولیدی شرکتهای تولید کننده واکسن و طولانی بودن ارایه آنها تا تابستان ۲۰۲۱ روی داده است.
چند نکته:
چین به شدت در حال خرید طلا برای پشتوانه یوان خود است
تقاضای طلا برای در سال ۲۰۲۱ همچنان مداوم و صعودی خواهد بود گرچه شیب آن کمی گرفته شده است

نرخ بهره فدرال رزرو را جدی بگیرید

در بازارهای جهانی حتما به نرخ بهره در امریکا دقت کنید، نرخ بهره در ایالات متحده به عنوان یک لنگر بر تمام تصمیمات اقتصادی اثر گذار است و شروع حرکت ارزش دلار، بازارهای کالایی، اوراق قرضه و سهام جهانیست!
شما در تهران طلا می خریدو قیمتی که می پردازید به نرخ بهره غیر مستقیم ربط دارد
شما سهام شرکتهای بورسی را در بورس نیویورک می خرید و غیر مستقیم با نرخ بهره سر و کار دارید
و …

پس نرخ بهره اعلامی فدرال رزرو را دقیق رصد کنید!

چرا بازار آتی یکی از پرطرفدارین بازارها در بین معامله گران بورس های دنیاست؟

بازار آتی به دلیل این‌که منافع خریدار و فروشنده کالا را تأمین کرده و فرصت کسب سود را برای نوسان‌گیران نیز فراهم می‌کند، در جهان طرفداران زیادی دارد. به عبارتی فعالان این بازار به سه دسته تقسیم می‌شوند:
۱. خریداران کالا: اشخاصی که به کالایی (مثلاً زعفران، زیره، پسته و …) در آینده نیاز دارند، امروز در بازار آتی باقیمت معین پیش‌خرید می‌کنند.
۲. فروشندگان کالا: اشخاصی که قصد دارند در آینده کالای خود (زعفران، زیره، پسته و …) را بفروش برسانند، امروز می‌توانند به قیمت معین برای ماه دلخواه در آینده پیش‌فروش کنند.
۳. نوسان‎گیرها: اشخاصی که قصد خرید و فروش فیزیکی اصل کالا (زعفران، زیره، پسته و …) را ندارند، بلکه می‌خواهند با پیش‌بینی درست روند قیمت کالا، سود سرشاری به دست آورند.

استقبال چشمگیر از این بازار به دلیل ویژگی‌ها و منافع بسیار زیادی است که می‌تواند سود کلانی را نصیب فعالان این بازار کند. از این منافع می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
• معافیت مالیاتی
• تخصیص سود بانکی به مبلغی که در حساب در اختیار مشتری موجود است
• امکان برداشت یک‌روزه موجودی از حساب
• کارمزدهای بسیار پایین
• امکان خرید و فروش نامحدود در هر روز معاملاتی
• واریز روزانه سود و زیان به‌حساب مشتری
• و …

در ادامه به‌تمامی منافع و ریسک‌های این بازار می‌پردازیم. ابتدا به معرفی دو مزیت مهم قراردادهای آتی اشاره می‌کنیم که ماهیت این بازار را شکل می‌دهند:
۱. وجود اهرم در معاملات: یعنی می‌توانیم با چندین برابر پول خود در بازار آتی کالا معامله کنیم.
۲. دوطرفه بودن بازار: یعنی هم از بالا رفتن قیمت می‌توان سود کرد و هم از افت قیمت‌‌ها.

محصولات مورد معامله در بازار آتی چیست؟

ابزارهای مشتقه (ازجمله قراردادهای آتی) ابزاری هستند که قیمت و ارزش آن‌ها از یک نوع دارایی که اصطلاحاً به آن “دارایی پایه” می‌گویند، مشتق می‌شود. معمولاً در بورس‌های کالایی دنیا، دارایی‌های مختلفی ازجمله محصولات کشاورزی، انواع فلزات، انواع فراورده‌های نفتی و سایر محصولات به‌عنوان دارایی پایه قراردادهای آتی مطرح می‌گردند.
در حال حاضر در بورس کالای ایران محصول زیره سبز، زعفران و پسته در قالب قرارداد آتی معامله می‌شود. این در حالی است که در آینده با ایجاد شرایط مطلوب محصولات دیگر نیز می‌توانند در بازار آتی معامله شوند. درصورتی‌که دارایی موردنظر در قرارداد، کالا باشد، لازم است که شرایط قابل‌قبول کالا توسط بورس تعیین شود. دلیل این امر آن است که کالاهای مختلف با شرایط کمی و کیفی متفاوت ممکن است در بازار موجود باشد.

بازار تبادلات ارزی – بازار فارکس (Foreign Exchange)

بازار تبادلات ارزی فارکس بازاری است که در آن مانند بورس‌های فوق الذکر، ارزش گذاری پول ملی کشورها بر اساس عرضه و تقاضا در مقابل سایر ارزها سنجیده می‌شود. مانند
نرخ برابری یورو به دلار.

اگه براتون سواله که بازار فارکس چیست و در بازار فارکس چه چیزهایی معامله میشوند، حتما این قسمت خیلی به درد شما میخورد. سالیان دور و دراز که بازارهای بورس ایجاد شدند، سپس بعد از آن ها بازارهای آتی،  CFD و فارکس از بازارهای سنتی الگو گرفتند و بازارهای جدیدی در دنیا به وجود آمد که امروزه همه اونا رو به عنوان بازار فارکس میشناسند.
اما همه این ها فارکس نیستند؟ یعنی چه؟
کارگزاری های فارکس هنگامی که میخواهند شرکت خود را معرفی کنند میگویند که ما کارگزاری فارکس هستیم و تمامی جفت ارزها، سهام های آمریکا، ارزهای دیجیتال، طلا، نفت ، شاخص های بورس و هزاران دارایی دیگر را داریم  و شما میتوانید آن ها را معامله کنید.
بله این ها تمام چیزی هست که شما میتوانید در یک کارگزاری فارکس معامله کنید، اما الزاما همه این ها بازار فارکس نیستند. چرا؟ بازار فارکس مخفف کلمه Foreign exchange  یا تبادل ارز خارجی هست که به صورت Forex  نوشته میشود. در این بازار ما برابری ارزهای مختلف را میتوانیم در برابر هم معامله کنیم.
چگونه؟
برای مثال فرض کنید که شما 100000 یورو دارید و میخواهید آن را به دلار تبدیل کنید. در ازای هر یک یورو شما چه قدر بهتان دلار میدهند؟ بله ما نیاز به یک نرخ تبدیل و یا Exchange rate  داریم.
نرخ تبدیل یا Exchange rate چیست؟
نرخ تبدیل یورو به دلار به شما میگوید که در ازای هر یک یورویی که شما دارید، 1.13 دلار به شما تعلق میگیرد.
Exchange rate EUR/USD= 1.13
Each 1 euro= 1.13$
نرخ تبدیل یورو به دلار به شما میگوید که در ازای هر یک یورویی که شما دارید، 1.13 دلار به شما تعلق میگیرد.
Exchange rate EUR/USD= 1.13
Each 1 euro= 1.13$

چین با داشتن ۱۰۷۴ اوراق قرضه وزارت خزانه داری آمریکا، دومین کشور دارنده این اوراق در جهان به شمار می‌رود.
البته این کشور بین ماه می تا ژوئن ۱۰ میلیارد دلار از این دارایی‌ها را به فروش رسانده است.
طی سال جاری چین به صورت مداوم در حال پایین آوردن حجم اوراق قرضه دلاری خود است.
رساندن حجم این اوراق از بالای یک تریلیون دلار به ۸۰۰ میلیارد دلار معادل کاهش بیش از ۲۵ درصدی حجم آنها است.
کارشناسان می‌گویند اقدام چین در عرضه سنگین این اوراق می‌تواند به بروز بحران در بازارهای مالی بین‌المللی منجر شود.
آنها از این گزینه چین همواره به عنوان گزینه هسته‌ای و طلایی یاد کرده‌اند.

نمودار بالا ساختار بازارهای مالی جهان را نشان می دهد
تمامی بازارهای زیر مجموعه این ساختار هستند و شناخت از آنها به درک ما از محیط اطراف برای سرمایه گذاری کمک می کند.

بانک های بزرگ اعتباری را می شناسید؟
آنها از بسیاری کشورها هم قدرتمند تر هستند!

حتما اسم
اچ اس بی سی HSBC
سیتی گروپ City
بارکلیBarclay
بی ان پیBNP
یو بی اسUBS
را شنیده اید
اینها جزو بزرگ ترین بانک های اعتباری هستند که به دولتها، بانکها و شرکتها وام می دهند این بانک ها ملی نیستند و جهانی اند، این بانکها در مراکز مالی جهان قرار دارند مثلا نیویورک ، لند، توکیو .
تقریبا شریان تمام بازارهای مالی در دست این بانکهات از چین تا روسیه ، آلمان و امریکا!

فقط به سایز آنها و سرمایه شان نگاهی بیاندازید!
بزرگتر از بسیاری کشورها و بسیار تاثیر گذار

رتبه بندی بزرگترین بانکهای جهان

10 Biggest Banks in the World
* Industrial and Commercial Bank Of China Ltd. (IDCBY)
* JPMorgan Chase & Co. ( JPM)
* Japan Post Holdings Co. Ltd. (JPHLF)
* China Construction Bank Corp. (CICHY)
* Bank of America Corp. ( BAC)
* Agricultural Bank of China Ltd. (ACGBY)
* Credit Agricole SA (CRARY)
* Wells Fargo & Co. ( WFC)

سرفصل‌های وبینار

بازارهایی که به بررسی آنها می پردازیم:

روابط بازارهای اوراق قرضه، سهام ، کالایی و فارکس
روند حرکت ارزها و شاخص دلار جهانی
چگونگی تقویت یوان دیجیتال و دوره گذار
تحولات طلای جهانی در بازه های کوتاه، میان و بلند مدت
بررسی بازارهای کالایی و تاثیر آن بر بازارهای کالایی ایران و شرکتهای بورسی
بررسی روند حرکتی بازارهای سهام جهانی
تاثیر برگزیت بر روند اقتصادی جهان
لایبور چیست و چه تاثیری بر سرمایه گذاری دارد
استراتژی های سرمایه گذاری بین المللی
نحوه حضور ارزهای دیجیتال و آینده آنها
آیا رمز ارزها می توانند در رقابت با ارزهای دیجیتال دولتی دوام بیاورند؟
روند بازارهای مالی بعد از باید
روند بازارهای مالی پس از کرونا
بررسی رشد اقتصادی جهان و بازارهای مالی

مخاطبین

علاقمندان به تحلیل بنیادی بازارهای بین المللی ، سرمایه گذاران ، تحلیلگران مالی

دکتر پیمان مولوی
دکتر پیمان مولوی

سرمایه گذار، فارغ التحصیل دانشگاه اسکس انگلستان ، بنیانگذار Molavi Capital ، شریک و مدیر Euroexim Capital اسپانیا، دبیرکل انجمن اقتصاددانان، عضو انجمن حسابداران خبره ایران،

جلسات وبینار زمان برگزاری
ورود و خوش آمدگویی
8 آذر 1399
ساعت 18:00
ساعت 20:30
Host Cover
برگزارکننده: آکادمی تأمین مالی و سرمایه گذاری مولوی
گزارش دادن
 انتخاب بلیت