موضوعات
سبد خرید (0)
وبینار بررسی سهام های دلار محور بازار سرمایه

وبینار بررسی سهام های دلار محور بازار سرمایه

وبینار بررسی سهام های دلار محور بازار سرمایه

مدت وبینار:
ذخیره کردن
وبینار بررسی سهام های دلار محور بازار سرمایه
ویدئو معرفی وبینار
توضیحات وبینار

سهام های دلار محور کدام سهام ها هستند ، در کدام صنایع ؟
چگونه به ما در مدیریت ریسک نوسانات ارزی کمک می کنند؟
اقتصاد ایران سالهاست که از نوسانات شدید ارزی و کاهش ارزش ریال رنج می برد، مدیریت این نوسانات برای سرمایه گذاران بورسی اهمیت دوچندانی دارد، چرا که عدم مدیریت می تواند سبد سهام انها و بازده انها را به مخاطره بیاندازد.
در روز دو شنبه برای اولین بار در آکادمی مولوی پیمان مولوی در این خصوص صحبت خواهد کرد و به بررسی صنایع و شرکتهایی خواهد پرداخت که می توانند ما را در روزهای کاهش ارزش ریال و افزایش قدرت دلار کمک کنند.
البته نه با داده های کلی ، بلکه با داده هایی از تجربیات قبلی و نوسانات بسیار زیاد دهه های قبل تا امروز.
بررسی دقیق و موشکافانه ای که نیاز امروز تحلیلگران و سرمایه گذاران بازار سرمایه است.

به جدول فوق نگاه کنید ، جدول قیمت کالایی بخش انرژی در جهان استو آخرین داده ها را با مقایسه داده های سال قبل مقایسه کنید.
در ماه گذشته تقریبا از نفت خام تا اتانول همه شاهد رشد قیمت جهانی بودند.
کار ما این است که به دنبال تاثیر این تغییرات بر روی شرکتهای تولید کننده مواد پتروشیمی باشیم.
مثلا:
تندگویان
آریاـساسول
خلیج ـفارس
و …
صنعت پتروشیمی ایران و محصولات تولیدی انها و به صورت طبیعی رابطه مستقیمی با تحولات جهانی بازار های کالایی دارند!
افزایش و کاهش انها در سود و زیان شرکتها تاثیر گذار است!
البته ممکن است بگویید با این روند افزایشی بازار ها دیگر نیازی به چنین تحلیل هایی نیست که این بسیار می تواند برای سرمایه گذاری بلند مدت خطر ناک باشد

اگر در سهام های معدنی سرمایه گذاری کرده اید حتما به جدول بالا دقت کنید:

مثلا به قیمت و رشد ماهیانه مس جهانی نگاه کنید ۱۲٪ است و این برای شرکتهای تولید کننده کنسانتره مس خبر بسیار خوبیست! این بدین معنی است که درست است که شاهد رشد شاتلی سهام ها هستیم اما هر چه قیمت کمودیتی حوزه معادنی افزایش یابد حداقل این است که کیفیت سوداوری این شرکتها بهبود خواهد یافت.
این امر به شما در سرمایه گذاری رشد محور کمک خواهد کرد.

روز دوشنبه در این خصوص بیشتر صحبت خواهیم کرد و به مقایسه تطبیقی قیمت جهانی و سهام های معدنی خواهیم پرداخت

دلار حباب ریال بورس و …

واقعیت امر این است که در بازار سرمایه حباب نداریم. در حال حاضر آنچه حباب دارد ریال است. در واقعیت ما در وضعیتی قرار داریم که همه مردم ایران درصدد معاوضه پول ملی با دارایی هایی هستند که ارزش آنچه اندوخته اند را حفظ کند. در این شرایط اگر نقدینگی موجود در دست مردم وارد هر یک از بازار ها شود، سرریز نقدینگی به سایر بازارها سرایت می کند. برای مثال اگر شاهد وضعیتی باشیم که نقدینگی وارد بازار ارز شود، چرخه ای از افزایش قیمت در سایر بازارها ایجاد می شود که به نوبه خود سطح عمومی قیمت ها در این بازارها را نیز افزایش می دهد و این چرخه تداوم خواهد یافت. در این شرایط سخن به میان آوردن از حباب چندان معنایی ندارد. اگر بگوییم بازار سرمایه روزی وارد رکود خواهد شد، مثل این است که بگوییم روزی باران خواهد آمد یا برف خواهد بارید.

به لیست بالا با دقت نگاه کنید
لیست شرکتهایی است که ارزش انها از سال ۱۳۹۵ زمان دلار ۳۵۰۰ تا خرداد ماه ۱۳۹۹ دلار ۲۰ هزار تومانی بین ۸ تا ۱۰ برابر شده است!
آیا شما آمار سایر شرکتها را دارید؟
کدام شرکتها بیتشرین رشد را با دلار داشته اند و کدام ها عقب مانده اند؟
در روز دوشنبه قصد داریم در مورد تاثیر دلار بر بازار سرمایه صحبت کنیم ، هم تاثیر بازارهای جهانی بر بورس تهران و هم کاهش ارزش ریال در مقابل دلار و بورس تهران

برای‌ انعکاس‌ #معاملات‌_ارزی‌ و عملیات‌ خارجی‌ در صورت‌های‌ مالی‌ واحد تجاری‌ باید معاملات‌ ارزی‌ و صورت‌های‌ مالی‌ عملیات‌ خارجی‌ به‌ واحد #پول‌ گزارشگری‌ (ریال) تسعیر شود. موضوعات‌ اصلی‌ در #حسابداری‌ معاملات‌ ارزی‌ و عملیات‌ خارجی‌ عبارت‌ از این‌ است‌ که‌ چه‌ نرخی‌ برای‌ #تسعیر به کار گرفته‌ شود و آثار مالی ‌ناشی از تغییر نرخ‌ ارز چگونه‌ در صورت های‌ مالی‌ شناسایی‌ شود.
هدف‌ این‌ است‌ که‌ تسعیر معاملات‌ ارزی‌ و عملیات‌ خارجی‌ به نحوی‌ صورت‌ گیرد که‌ نتایج‌ آن‌ عموماً با آثار تغییرات‌ #نرخ‌_ارز بر جریان‌های‌ وجوه‌ نقد واحد تجاری‌ و ارزش‌ ویژه‌ آن‌ هماهنگی‌ داشته‌ باشد و این‌ اطمینان‌ را ایجاد کند که‌ صورت‌های‌ مالی‌ تصویری‌ مطلوب‌ از نتایج‌ عملکرد ارائه‌ می‌دهد. همچنین، صورت‌های‌ مالی‌ تلفیقی، نتایج‌ #مالی‌ و ارتباط‌ اقلام‌ را به گونه‌ای‌ که‌ در صورت‌های‌ مالی‌ ارزی‌ قبل‌ از تسعیر نشان‌ داده‌ شده‌ است، منعکس‌ کند.
برای ثبت تسعیر ارز، در تاریخی که معامله صورت گرفته، در ابتدا ثبت اولیه معامله ارزی بر اساس نرخ ارز به ریال و در ادامه در برنامه حسابداری بر مبنای نوع معامله که #فروش یا #خرید بوده، ثبت می‌شود.
نرخ تسعیر عبارت است از نرخ تبدیل دو واحد پولی به یکدیگر (شامل انواع نرخ های برابری رسمی، قراردادی و غیره) که در فرایند تسعیر بکار گرفته می‌شود، به‌ نحوی‌ که نتایج آن عموماً با آثار تغییرات نرخ ارز بر جریان های وجوه نقد واحد تجاری و ارزش ویژه آن هماهنگی داشته باشد و این اطمینان را ایجاد کند که صورت های مالی، تصویری مطلوب از نتایج عملکرد ارائه می‌دهد.

سهام های دلار محور کدام سهام ها هستند ، در کدام صنایع ؟
چگونه به ما در مدیریت ریسک نوسانات ارزی کمک می کنند؟
اقتصاد ایران سالهاست که از نوسانات شدید ارزی و کاهش ارزش ریال رنج می برد، مدریت این نوسانات برای سرمایه گذاران بورسی اهمیت دوچندانی دارد، چرا که عدم مدیریت می تواند سبد سهام انها و بازده انها را به مخاطره بیاندازد.
در روز دوشنبه برای اولین بار در آکادمی مولوی پیمان مولوی در این خصوص صحبت خواهد کرد و به بررسی صنایع و شرکتهایی خواهد پرداخت که می توانند ما را در روزهای کاهش ارزش ریال و افزایش قدرت دلار کمک کنند.
البته نه با داده های کلی ، بلکه با داده هایی از تجربیات قبلی و نوسانات بسیار زیاد دهه های قبل تا امروز.
بررسی دقیق و موشکافانه ای که نیاز امروز تحلیلگران و سرمایه گذاران بازار سرمایه است.

شرکتهای زیر چگونه نسبت به نوسانات نرخ ارز داخلی و تغییرات قیمتهای بازارهای جهانی کمودیتیز واکنش نشان می دهند؟

فولاد مبارکه
مهرام
آبسال
اریا ساسول
گل گهر

تغییرات در بازارهای کمودیتی جهانی بر بازار کالا محور بورس تهران اثرات بسیاری دارد، عدم تقاضای جهانی در حوزه مس و یا فولاد به سرعت نتیجه اش را در گل گهر و فولاد مبارکه نشان می دهد.
افزایش قیمت نهاده های کشاورزی تاثیر مستقیم بر مهرام دارد
و افزایش قیمت ورق فولادی شرکت فولاد مبارکه که قیمت جهانی فولادش رشد کرده تاثیر زیادی در سرمایه در گردش ابسال خواهد داشت!
در حوزه های صادراتی گل گهر و فولاد مبارکه و اریا ساسول به یک میزان کاهش ارزش ریاد تاثیر نمی گذارد
در دو مورد اول بستن بازارهای صادراتی ممکن است نفس صادراتشان را به شماره بیاندازد اما در سومی امکان صادران و منتفع شدن سریع وجود دارد.

تاثیر بازار جهانی کمودیتیز بر شرکتهای معدنی بورس ایران

عوامل موثر در پیش یینی قیمت مس
برای این که بتوانیم درک بهتری از قیمت مس داشته باشیم و بتوانیم پیش بینی قیمت مس را با کمترین خطا در بازارهای جهانی داشته باشیم باید به بررسی عوامل تاثیر گذار در این حوزه بپردازیم قیمت مس از سال گذشته نوسانات زیادی را تجربه کرده است که از دلایل اصلی روند نزولی آن می توان به عدم تعادل در عرضه و تقاضا و کاهش قیمت جهانی اشاره کرد.
میزان استخراج مس در عرصه جهانی
یکی از فاکتورهای مهم در تعیین قیمت جهانی مس میزان استخراج آن در عرصه جهانی است که میزان استخراج هم بستگی به صنایع عمده مصرف کننده ی این فلز از جمله صنعت برق و ساخت وساز دارد.
رکود در این صنایع زیربنایی بر میزان تقاضای مس و استخراج آن تاثیر می گذارد. اما با در نظرگرفتن کم شدن ذخایر مس جهانی پیش بینی می شود که در سال آتی با افزایش قیمت مس روبه رو باشیم.
قیمت دلار و یورو
نوسانات قیمت دلار و یورو بر پیش بینی قیمت مس و محصولات وابسته به آن مخصوصا صنعت سیم و کابل در سال آینده تاثیر می گذارد با توجه به وابسته بودن بسیاری از صنایع به فلز مس نوسانات شدید قیمت دلار در دوسال اخیر کلیه صنایع وابسته را تحت تاثیر قرار خواهد داد
قیمت مس در بازار ایران
همان طور که گفتیم مس از مهمترین فلزات کاربردی در صنایع زیربنایی می باشد و ایران با داشتن معادن بزرگ می تواند تا حدودی در تعیین قیمت مس تاثیرگذار باشد. پیش بینی قیمت مس در بازار ایران میزان ریسک سرمایه گذاران در بازار مس و صنایع وابسته را کاهش میدهد و می تواند حاشیه امنی را برای سرمایه گذاران ایجاد کند.
طبق نظر تحلیل گران پیش بینی می شود که در سال 2022 قیمت مس افزایش داشته باشد و این افزایش تا سال 2023 ادامه داشته باشد. که در نتیجه سرمایه گذاری در بازار مس و صنایع وابسته از جمله سیم و کابل می تواند سودآوری زیادی را برای سرمایه گذاران در دراز مدت داشته باشد.

سهام های دلار محور کدام سهام ها هستند ، در کدام صنایع ؟
چگونه به ما در مدیریت ریسک نوسانات ارزی کمک می کنند؟
اقتصاد ایران سالهاست که از نوسانات شدید ارزی و کاهش ارزش ریال رنج می برد، مدریت این نوسانات برای سرمایه گذاران بورسی اهمیت دوچندانی دارد، چرا که عدم مدیریت می تواند سبد سهام انها و بازده انها را به مخاطره بیاندازد.
در روز سه شنبه برای اولین بار در آکادمی مولوی پیمان مولوی در این خصوص صحبت خواهد کرد و به بررسی صنایع و شرکتهایی خواهد پرداخت که می توانند ما را در روزهای کاهش ارزش ریال و افزایش قدرت دلار کمک کنند.
البته نه با داده های کلی ، بلکه با داده هایی از تجربیات قبلی و نوسانات بسیار زیاد دهه های قبل تا امروز.
بررسی دقیق و موشکافانه ای که نیاز امروز تحلیلگران و سرمایه گذاران بازار سرمایه است

قراردادهای آتی و اختیار معامله ، هر دو نوعی اهرم برای سفته بازان ایجاد می کنند و به همین دلیل ابزارهای مشابهی به شمار می روند اما از نظر بعضی شرایط تفاوت هایی هم دارند. ما در این مطلب قصد داریم به بررسی تفاوت قرارداد آتی و قرارداد اختیار معامله بپردازیم.
تفاوت معاملات آتی با اختیار معامله
به طور کلی یکی از تفاوت های مهمی که بین این دو معامله وجود دارد، این است که در قراردادهای آتی زیان فی نفسه سفته باز در مقایسه با سود احتمالی آن بیشتر می باشد.
اما در قراردادهای اختیار معامله (OPTIONS) بدون توجه به مقدار کاهش قیمت دارایی پایه، ضرر خریدار ثابت است و این مبلغ برابر با مبلغ پرداختی برای خرید اختیار میباشد.

تفاوت بعدی بین قرارداد آتی و قرارداد اختیار معامله که بسیار هم بااهمیت است این است که در قرارداد آتی طرفین قرارداد تعهد دارند که قرارداد را اجرا نمایند اما در قرارداد اختیار معامله، تنها یک طرف قرارداد متعهد به انجام آن است و طرف دیگر دارای اختیار جهت اجرای قرارداد می باشد.

نمی دانم دقت کرده اید یا خیر اما وقتی صحبت از سهام های دلاری و یا بهتر بگویم سهام شرکتهایی که به دلار وصل هستند همه سریع می گویند پتروشیمی ها ، معدنی ها و صادر کنندگان!
اگر این طور فکر می کنید یک سر به شاخص ها بزنید و شاخص کل بورس و شاخص گروه های صادراتی را بررسی کنید! نتیجه جالب خواهد بود.
انچه مهم است تاثیر این افزایش یا کاهش های نرخ دلار بر صورتهای مالی شرکتهای بورسی است، تاثیری که در اینده در ارزش دارایی ها ، رشد فروش و سوداوری شرکت ، رشد بازده دارایی ها و بازده حقوق صاحبان هسام ، تاثیر منفی که ممکن است بر سرمایه در گردش و مدل ان ایجاد کند و حتی تاثیرات مثبت و منفی بر ساختار سرمایه.
اینها مواردی هستند که باید بدان دقت کرد! اما بو قول کارل یونگ :
همه قضاوت می کنند چون فکر کردن کار سختی است.

امیدوارم به جای تحلیل های سریع و بدون پشتوانه با رویکرد تفکر عمیق به تاثیر دلار بر شرکتها دقت شود.

 

سرفصل‌های وبینار

بررسی روند تغییرات ارزی کشور و تأثیر آن بر بازار سرمایه

بررسی تأثیر مثبت و منفی نوسانات ارزی بر سهام شرکت ها

تأثیر نوسانات نرخ ارز بر صورتهای مالی شرکت های بورسی

چه شرکت هایی میتوانند در هنگام افزایش نرخ دلار برای ما حکم مدیریت ریسک و افزایش بازده داشته باشند

چه شرکت هایی از نوسانات نرخ ارز بسیار آسیب میبینند

دکتر پیمان مولوی
دکتر پیمان مولوی

سرمایه گذار، فارغ التحصیل دانشگاه اسکس انگلستان ، بنیانگذار Molavi Capital ، شریک و مدیر Euroexim Capital اسپانیا، دبیرکل انجمن اقتصاددانان، عضو انجمن حسابداران خبره ایران،

با نظر دادن، کمک کن بقیه آگاهانه خرید کنن

بروز و کاربردی بودن محتوا 4.5 از 5
ارزش محتوای وبینار نسبت به قیمت 5 از 5
تسلط و دانش مدرس وبینار 5 از 5
تجربه محور بودن محتوا 4.5 از 5
4.8 از 5 ( 2 نظر )
جلسات وبینار زمان برگزاری
ورود و خوش آمدگویی
23 تیر 1399
ساعت 18:00
ساعت 21:00
Host Cover
برگزارکننده: آکادمی تأمین مالی و سرمایه گذاری مولوی
گزارش دادن