موضوعات
سبد خرید (0)
وبینار اقتصاد چگونه کار می کند؟

وبینار اقتصاد چگونه کار می کند؟

وبینار اقتصاد چگونه کار می کند؟

مدت وبینار: ساعت
ذخیره کردن
وبینار اقتصاد چگونه کار می کند؟
ویدئو معرفی وبینار
توضیحات وبینار

? وبینار اقتصاد چگونه کار می کند؟


اگر اقتصاددانان می توانستند اندیشه خود را همچو افراد فروتن و شایسته مانند دندان پزشکان مدیریت کنند این امر برای انان باشکوه می بود . جان مینارد کینز


اقتصاد چگونه کار می کند رهیافتی است برای افرادی که می خواهند بدانند دقیقا در اقتصاد ایران چه خبر است؟ روندها چگونه است، چگونه بانک مرکزی با سیاستهایش آینده را از ما دورتر می کند؟
سیاستهای ارزی چگونه شکل می گیرند و نوسانات ارزی چه تاثیری بر زندگی شخصی و کاری ما می گذارد؟
چگونه داشتن دانش اقتصاد به ما در تصیم گیری های زندگی و کسب و کارهایمان کمک می کند.
اقتصاد را می توان هنر شفاف اندیشیدن گذاشت
نمی دانم چند نفر از شما که این مطلب را می خوانید از صبح در تلاش و تکاپو هستید اما به انچه به لحاظ مالی فکر میکنید استحقاقش را دارید نمی رسید؟
نمی دانیم شما هم همانند بسیاری که برای مشاوره به من مراجعه می کنند دچار سر درگمی در تصمیمات اقتصادی هستید یا نه؟
نمی دانم شما هم در این روزهای پر هیجان بورسی شده اید یا نه؟ آیا استرس هم دارید؟
در اقتصاد چگونه کار می کند می خواهیم برای اولین بار با زبانی ساده اما دقیق به بررسی و واکاوی مکانیزم های اقتصادی بپردازیم، به موارد زیر:

?اقتصاد ایران و مکانیزم های حاکم بر آن
?خلق پول در اقتصاد چگونه روی می دهد؟
?نرخ بهره و تاثیر آن بر کلیت اقتصاد ایران
?چرخه های رونق و رکود در اقتصاد ایران
?بانک مرکزی چگونه بر زندگی تک تک ما تاثیر می گذارد؟
?چگونه کوه نقدینگی ایجاد می شود؟
?چرخه های سرمایه گذاری در اقتصاد ایران
?تورم و ذینفعان آن
?نحوه حرکت بازارها در رکود تورمی
?تعامل و تعارض بازارهای در اقتصاد ایران
?شرکتهای برنده و بازنده در ساختار اقتصاد ایران
?مکانیزم بازار سرمایه و تاثیر آن بر اقتصاد ایران

در این وبینار شما با مفاهیمی همچون اعتبار، رشد بهره وری، چرخه بدهی کوتاه مدت و چرخه بدهی بلند مدت آشنا خواهید شد. این قسمت به شما دیدی میده که بتونید دلیل بسیاری از بالا پایین های اقتصادی را متوجه بشید و بدونید که کجا بودید، کجا هستید و به کجا خواهید رفت. اگر همیشه سوالات بسیار زیادی در مورد بدهی، نرخ بهره بانکی، سیستم های اعتباری، دلایل رکود و افول اقتصادی، چاپ پول و.... رو داشتین، این وبینار با زبانی ساده به شما کمک میکنه که از این مفاهیم درک بهتری پیدا کنید.

حجم پول در حال گردش در یک اقتصاد مدرن توسط بانک مرکزی تنظیم می شود در تمام کشورها بانکهای مرکزی وظایفی دارند ، در انگلستان بانک مرکزی انگلستان ، در اروپا بانک مرکزی اروپا در ایران بنک مرکزی ایران و در امریکا فدرال رزرو.
شاید شما در تهران نشسته اید و به کسب و کار خود مشغول، اما یک تصمیم در فدرال رزرو امریکا می تواند تاثیر بسیاری بر تصمیمات شما در زندگی حرفه ای و شخصی مالی شمما داشته باشد.
کار اصلی فدرال رزرو مدیریت عرضه پول کشور است، قبل از ۱۹۳۳ این روند خودکار بود، زیرا مقدار پول توسط جریانات فلزات گرانبها به داخل و خارج کشور تعیین می شد.
یک دلار در ان زمان نشان دهنده حقی بود برای داشتن وزن ثابتی از شمش طلا .
بعد از ۱۹۳۳ شهروندان ایالات متحده دیگر قادر به مبادله یک دلار با طلا نبودندو دلار تبدیل به کاغذی صرف که پشتوانه ای جز اعتماد به دولت ایالات متحده نداشت شد.
حال در ایران نیز بانکهای مرکزی از زمان تاسیس تا کنون سیاستهای متفاوتی را در پیش گرفته اند ، ارزش ریال به پایین ترین حد خود رسیده است و قدرت خرید تک تک ایرانیان محدود تر شده است.

ایا شما به عنوان یک شهروند می توانستید این روند را پیش بینی کنید؟
جواب مثبت است
اما چرا همگان در برابر رویدادها شوکه می شوند؟
به این دلیل که قصدی برای شناخت از مکانیزمهای اقتصادی نداریم و به دنبال سوالات کلیدی هم نمی رویم.

هرگز ایدئالهایتان را با هدف تان اشتباه نگیرید

هر سال کارشناسان با پیش بینی هایشان ما را بمباران می کنند، اما انچه اهمیت دارد قابل اعتماد بودن ان هاست!
فیلیپ تت لاک دست بکار شد و در یک دوره ۱۰ ساله ۲۸۳۶۱ پیش بینی را از ۲۸۴ نفر بررسی کرد که خود را متخصص می نامیدند.
نتیجه: متخصصان به لحاظ دقت اندکی بهتر از کسی که به صورت تصادفی پیش بینی می کنند عمل کرده بودند و از بین انها بدترین پیش بینی مربوط به نابودی و فروپاشی بودخلی از انها پیش بینی نابودی و فروپاشی کانادا، نیجریه و چین هند و بلژیک را مطرح کرده بودند که چنین نشد.
وقتی در تلوزیون ، رادیو و یا روزنامه مطلبی در باب اقتصاد و اینده ان می خوانید به جمله بالا فکر کنیدو حواسمان باشد دچار توهم پیش بینی نشویم و از متوهمان پیش بینی دوری گزینید.

بیماری هلندی اقتصاد ایران و زندگی تک تک ما

بیماری هلندی، اصطلاحی در اقتصاد است که متوجه کشورهایی است که استفاده نادرستی از درآمدهای نفتی خود دارند.
استفاده نادرست از درآمد نفتی یعنی چه؟
یعنی اینکه دولت ها برای هزینه های خود از درآمدهای نفتی استفاده کنند. برای مثال با درآمدهای نفتی، حقوق کارکنان خود را بدهند.
اما در این فرآیند چه اتفاقی می افتد؟
دولت دلارهای نفتی را به پول داخلی (مثلا ریال خودمان) تبدیل می کند. این باعث افزایش بیش از حد نقدینگی می شود.
افزایش نقدینگی منجر به تورم می شود و دولت برای کنترل تورم، واردات کالای مصرفی را افزایش می دهد تا بتواند با قیمت کمتر، این کالاها را تامین کند و جلوی تورم را بگیرد.
برای واردات ارزان، دولت مجبور به ثابت نگه داشتن نرخ ارز است و با استفاده از ارز دولتی، واردات گسترده انجام می دهد.
واردات گسترده با ارز ارزان قیمت، منجر به ورود کالای ارزان شده و به تولید ضربه می زند و باعث رکود می شود.
قیمت کالاهای مصرفی با واردات کالاهای ارزان، پایین نگه داشته شده و تورم به کالاهای مبادله ناپذیر مثل زمین و مسکن منتقل می شود.
انگیزه تولید و فعالیت های مولد کاهش یافته و سرمایه ها به سمت سوداگری حرکت می کند.
در این شرایط تولید از دست رفته و تورم در کشور نهادینه می شود.
بیماری هلندی، بیماری ای است که اولین بار کشور هلند دچار آن شد و اقتصاد ما هم سالهاست به آن دچار است.
 در این شرایط به هر شکلی که درآمد نفتی کاهش یابد، خواه با کاهش فروش یا با کاهش قیمت نفت، دلار مثل یک فنر فشرده شده رها می شود و قیمتش افزایش می یابد و تورم را بیش از حد افزایش می دهد.
 عدم استفاده از درآمدهای نفتی در بودجه و سرمایه گذاری با آن، جلوگیری از ثابت نگه داشتن نرخ ارز (نرخ ارز باید سالانه به اندازه تورم افزایش یابد) و تعیین هزینه های دولت به اندازه درآمدهای مالیاتی دولت، راهکارهای مقابله با این بیماری است.

 

بانک های مرکزی کشورها در اهرم سیاست اقتصادی را کنترل می کنند. اولی عبارت است از اندازه ترازنامه آن که حجم پول در گردش اقتصاد را تعیین می کند و دومی هم عبارت است از ترکیب ترازنامه آن . تا همین اواخر بانکهای مرکزی تقریبا به صورت انحصاری ذخایری را در قالب طلا و یا اخیر تر در قالب وام هایی به دولت های ملی نگهداری می کردند. با ظهور هدفگذاری تورم در ۱۹۸۰ بانکداران بانک مرکزی استفاده از اهرم اول برای کنترل تورم را آموختند اما تنها حالا کار با اهرم دوم را تجربه کردند.
در سال ۲۰۰۸ فدرال رزرو و بانک مرکزی انگلیش شروع کردند به خرید انواع مختلف دارایی ها و در قالب سیاست تسهیل کمی.
حال نوبت به اتخاذ سیاستی بود که نه تنها قیمتها بلکه نرخ بهره کوتاه مدت را هم هدفگذاری کرده بود.
آیا در ایران وضعیت متفاوت است؟
بانک مرکزی ایران چگونه از اهرم های سیاستگذاری خود استفاده می کند ؟ و از ان مهمتر اینکه این سیاستگذاری ها چه نقشی در زندگی شخصی من و شما دارد؟
روز دوشنبه در این خصوص بیشتر صحبت خواهیم کرد.

عدم رشد اقتصادی. تورم. عدم رشد اقتصادی. تورم

به نمودار بالا بنگرید!
نمودار رشد اقتصادی را تعقیب کنید و با نمودار تورم در آن سال مقایسه!
رابطه معناداری بین عدم رشد اقتصادی و تورم در اقتصاد ایران برقرار است.
این یعنی که زمانی که شما می دانید و یا می شنوید که رشد اقتصادی نداریم و یا منفی است باید منتظر تورم باشید!
چرا؟
جوابش در افزایش نقدینگی در اقتصاد ایران است، نقدینگی که به صورت فزاینده در حال رشد است!
بهمن نقدینگی

وقتی اقتصاد کوچک می شود(همانند سالهای ۹۷،۹۸ و ۹۹) همه بخش ها به یک میزان کاهش نمی یابند!
به نمودار دقت کنید، کرونا اقتصاد ایران را کوچک کرده است، البته در سالهای قبل تحریم ها اقتصاد ایران را کوچکتر کرده بودند!
بخش خدمات که همواره دیوار دفاعی در اقتصادهاست کاهش داشته است ، بخش نفت کوچکتر شده اما مثلا کشاورزی رشد داشته است بسیار ناچیز!
وقتی می گوییم خدمات هم منفی شده است کافیست سری به خیابانها و کافه های تعطیل بزنید! کرونا کمر آنها را شکسته اما همین کرونا در بخش خدمات دیجیتال موجب موفقیت بسیاری از کسب و کارهای آنلاین شده است.

پایه پولی که به آن «پول پرقدرت» نیز گفته می‌شود در واقع همان پول‌های – سکه، اسکناس یا اعتبار – منتشر شده از سوی بانک مرکزی هستند. شاید این پرسش برایتان پیش بیاید که چرا به این پول‌ها، پول پرقدرت می‌گویند؟ پول پرقدرت، عبارت است از پولی که مستقیما توسط بانک مرکزی به وجود می‌آید و شامل موارد ترازنامه بانک مرکزی می‌شود. به بیانی ساده، پول پرقدرت برابر است با جمع اسکناس و مسکوک – مسکوک یعنی پول فلزی یا همان سکه – به علاوه سپرده‌های بانکی نزد بانک مرکزی. در واقع پایه پولی، منبعی است که توسط بانک مرکزی منتشر شده و در چرخه اقتصاد در اختیار بانک‌های تجاری قرار می‌گیرد؛ به گونه‌ای که بانک‌ها می‌توانند با استفاده از این منابع و از طریق خلق پول بانکی به گسترش حجم پول بپردازند. پایه پولی از دو طریق منابع و مصارف، تعریف و محاسبه می‌شود که در این مقاله به بررسی هر یک از این دو بخش خواهیم پرداخت.

نمودار رشد درآمد سرانه در کشورهای اطراف ایران را بنگرید
امارات و عربستان گوی سبقت را ربوده اند و ترکیه هم در حال حرکت به سمت بالاست
ایران در سال ۲۰۱۷ به سطح درآمد سرانه ۱۹۷۶ رسیده است!

عدم رشد اقتصادی یعنی جنگ بقای کسب و کارها!
عدم رشد اقتصادی یعنی ثابت ماند و بعد افول درامد سرانه!
کاهش ممتد درامد سرانه یعنی دور شدن از ارزوها!

ممکن است برخی مخاطبان تعادل، تصویر روشنی از فرآیند تسعیر دارایی‌های خارجی در ذهن نداشته باشند. فرض کنید شرکتی ایرانی کالایی را تولید می‌کند و قیمت هر واحد از آن کالا را 1 دلار قرار می‌دهد و شرکت نرخ دلار را مثلا 20هزار تومان در نظر می‌گیرد. اما در هنگام فروش کالا و با گذشت مدت زمانی از معامله‌ای که بخشی از آن یا همه آن نسیه بوده قیمت دلار می‌شود 21هزارتومان. بنابراین هنگام فروش این شرکت به ازاری هر واحد کالا 1000 تومان از پیش بینی جلو است که اثرش در فروش دیده می‌شود. اما تسعیر دارایی‌ها چه معنایی دارد؟حال فرض کنید شرکت می‌خواهد دلارهای به دست آمده را به ریال تبدیل کند و قیمت هر دلار حالا شده است 22هزارتومان تومان. در این معامله نیز شرکت1000تومان دیگر سود می‌کند به این سود، سود ناشی از تسعیر می‌گویند. حالا فرض کنید در هنگام تبدیل دلار به ریال قیمت دلار 20هزار و پانصد تومان شد در این صورت شرکت ضرر ناشی از تسعیر ارز دارد. این فرآیند در خصوص فرایند تسعیر دارایی‌های خارجی بانک مرکزی هم به این صورت محاسبه می‌شود یعنی دولت سود ناشی از گرانی ارز را مطالبه و دریافت می‌کند. 

نمودار رشد درآمد سرانه در کشورهای اطراف ایران را بنگرید
امارات و عربستان گوی سبقت را ربوده اند و ترکیه هم در حال حرکت به سمت بالاست
ایران در سال ۲۰۱۷ به سطح درآمد سرانه ۱۹۷۶ رسیده است!

عدم رشد اقتصادی یعنی جنگ بقای کسب و کارها!
عدم رشد اقتصادی یعنی ثابت ماند و بعد افول درامد سرانه!
کاهش ممتد درامد سرانه یعنی دور شدن از ارزوها!

کتاب تلاش دارد راهبرد آمریکا در زمینه طراحی و اجرای تحریم‌ها را شناسایی کند. مقایسه تحریم‌های قبل از برجام با شرایط کنونی و در نهایت تاثیر تحریم‌ها بر اقتصاد کلان کشور شامل تورم، ارزش پول ملی، کسری بودجه دولت، بازار پول و سرمایه، تجارتخارجی، بازار کار و رشد درازمدت اقتصادی در این بخش تحلیل شده است. در قسمت ششم گزارش تحقیق، راهبردهای مقابله با تحریم‌ها و خنثی کردن تاثیرات منفی اقتصادی- اجتماعی آن در سه سطح ارائه شده است: در حوزه سیاست خارجی، در حوزه سیاست داخلی و در حوزه اقتصادی.  نویسنده مخاطبان اصلی این نوشته را در درجه اول مقامات تراز اول جمهوری اسلامی و مشاوران آنها می‌داند و می‌نویسد نویسنده مایل است این مطالب هر چه سریع‌تر در معرض قضاوت محققان و کارشناسان بصیر دانشگاهی که در حوزه‌های علم اقتصاد، علم سیاست و علم جامعه‌شناسی عمری را صرف کرده‌اند، قرار گیرد زیرا کتاب صرفا یک تحلیل تاریخی علمی نیست؛ بلکه یک سند سیاست‌گذاری است. تحلیل تحریم‌های بین‌المللی ایران در چارچوب اقتصاد سیاسی از سوی نشر «اقتصاد فردا» منتشر شده است.
نمودار رشد درآمد سرانه در کشورهای اطراف ایران را بنگرید
امارات و عربستان گوی سبقت را ربوده اند و ترکیه هم در حال حرکت به سمت بالاست
ایران در سال ۲۰۱۷ به سطح درآمد سرانه ۱۹۷۶ رسیده است!

عدم رشد اقتصادی یعنی جنگ بقای کسب و کارها!
عدم رشد اقتصادی یعنی ثابت ماند و بعد افول درامد سرانه!
کاهش ممتد درامد سرانه یعنی دور شدن از ارزوها!

به ساختار سرمایه ها دقت کنید:

ساختار سرمایه یکی از مفاهیم مهمی است که وضعیت خانواده ها و شرکتهای ما را با اقتصاد تعیین می کند!
ساختار سرمایه هایی که بدهی بیشتری دارند(اهرمی) و ساختارهای سرمایه ای که بدهی کمی دارند! در اقتصاد ایران برهه هایی شرکتهای با داشتن بدهی بالا می توانند بیشترین استفاده را از تورم ببرند!
این یک اصل کلی نیست!
همانند سالهای ۹۴، ۹۵ که به سبب پایین بودن تورم بدهی ها آن قدرت موج سواری را برای بسیاری نداشتند!


* سخنران:
پیمان مولوی
بنیانگذار سرمایه گذاری مولوی
شریک در موسسه یورواگزیم کپیتال اسپانیا
دبیرکل انجمن اقتصاددانان ایران
فارغ التحصیل حسابداری و اقتصاد مالی از دانشگاه اسکس انگلستان

?️ با شرکت در این وبینار شامل تخفیف ۲۰% مشاوره اقتصادی خواهید بود.

دکتر پیمان مولوی
دکتر پیمان مولوی

سرمایه گذار، فارغ التحصیل دانشگاه اسکس انگلستان ، بنیانگذار Molavi Capital ، شریک و مدیر Euroexim Capital اسپانیا، دبیرکل انجمن اقتصاددانان، عضو انجمن حسابداران خبره ایران،

با نظر دادن، کمک کن بقیه آگاهانه خرید کنن

0 از 5 ( 0 نظر )
جلسات وبینار زمان برگزاری
ورود و خوش آمدگویی
24 شهریور 1399
ساعت 19:00
ساعت 21:30
Host Cover
برگزارکننده: آکادمی تأمین مالی و سرمایه گذاری مولوی
گزارش دادن