موضوعات
سبد خرید (0)
وبینار اقتصاد راه نوین اندیشیدن

وبینار اقتصاد راه نوین اندیشیدن

وبینار اقتصاد راه نوین اندیشیدن

مدت وبینار: ساعت
ذخیره کردن
وبینار اقتصاد راه نوین اندیشیدن
توضیحات وبینار

اقتصاد راه نوین اندیشیدن

این وبینار برای اعضای  شبکه های اجتماعی اینستاگرام ، لیندکین ، تلگرام و توییتر شامل 30 درصد تخفیف خواهد بود جهت استفاده کد تخفیف با عضویت در کانال های فوق میتوانید از آن بهره مند شوید.

https://instagram.com/_u/drmolavi

https://instagram.com/_u/molavi_academy

https://t.me/drpeymanmolavi

https://t.me/molaviacademy

http://twitter.com/MolaviDr

http://twitter.com/MolaviAcademy

 

اقتصاد چگونه کار می کند؟ یا روندهایی برای بررسی وجود دارد؟ و اگر وجود دارد چرا این همه تناقض در رفتار اقتصاددانان در یک موضوع خاص دیده می شود؟ مکانیزمهای تصمیم گیری چیست؟
چگونه داشتن دانش اقتصاد به ما در تصیم گیری های زندگی و کسب و کارهایمان کمک می کند.
اقتصاد را می توان هنر شفاف اندیشیدن گذاشت
نمی دانم چند نفر از شما که این مطلب را می خوانید از صبح در تلاش و تکاپو هستید اما به انچه به لحاظ مالی فکر میکنید استحقاقش را دارید نمی رسید؟
نمی دانیم شما هم همانند بسیاری که برای مشاوره به من مراجعه می کنند دچار سر درگمی در تصمیمات اقتصادی هستید یا نه؟
نمی دانم  شما هم در این روزهای پر هیجان بورسی شده اید یا نه؟  آیا استرس هم دارید؟
در وبینار اول اقتصاد راه نوین اندیشیدن به مواردی اجرایی بر خواهیم خورد که سوال هاران نفر در شبکه های اجتماعی از من در طول سالها بوده است.

بانک مرکزی زندگی شما را چگونه تحت تاثیر قرار می دهد؟

حجم پول در حال گردش در یک اقتصاد مدرن توسط بانک مرکزی تنظیم می شود در تمام کشورها بانکهای مرکزی وظایفی دارند ، در انگلستان بانک مرکزی انگلستان ، در اروپا بانک مرکزی اروپا در ایران بنک مرکزی ایران و در امریکا فدرال رزرو.
شاید شما در تهران نشسته اید و به کسب و کار خود مشغول، اما یک تصمیم در فدرال رزرو امریکا می تواند تاثیر بسیاری بر تصمیمات شما در زندگی حرفه ای و شخصی مالی شمما داشته باشد.
کار اصلی فدرال رزرو مدیریت عرضه پول کشور است، قبل از ۱۹۳۳ این روند خودکار بود، زیرا مقدار پول توسط جریانات فلزات گرانبها به داخل و خارج کشور تعیین می شد.
یک دلار در ان زمان نشان دهنده حقی بود برای داشتن وزن ثابتی از شمش طلا .
بعد از ۱۹۳۳ شهروندان ایالات متحده دیگر قادر به مبادله یک دلار با طلا نبودندو دلار تبدیل به کاغذی صرف که پشتوانه ای جز اعتماد به دولت ایالات متحده نداشت شد.
حال در ایران نیز بانکهای مرکزی از زمان تاسیس تا کنون سیاستهای متفاوتی را در پیش گرفته اند ، ارزش ریال به پایین ترین حد خود رسیده است و قدرت خرید تک تک ایرانیان محدود تر شده است.

ایا شما به عنوان یک شهروند می توانستید این روند را پیش بینی کنید؟
جواب مثبت است
اما چرا همگان در برابر رویدادها شوکه می شوند؟
به این دلیل که قصدی برای شناخت از مکانیزمهای اقتصادی نداریم و به دنبال سوالات کلیدی هم نمی رویم.

در وبینار اقتصاد راه نوین اندیشیدن رهیافتی نو برای علاقمندان به درک مکانیزم ها در اقتصاد پیچیده ایران داریم.

گویندگان خبر را جدی نگیرید
دانش شوفر

ماکس پلانگ پس از دریافت جایزه نوبل سال ۱۹۸۱ به یک تور علمی رفت و در تمام جلسات در باب مکانیک جدید کوانتوم صحبت می کرد ، راننده وی سخنرانی های او را از حفظ بود و روزی پسشنهاد داد که اگر پلانگ خسته است وی این صحبت ها را برایش در شهر مونیخ انجام دهد.
شوفر در جایگاه سخنران و راننده در جایگاه شوفر ، تصور کنید!
شوفر سخنرانی محکم و طولانی در ان روز ارایه داد ، یکی از شرکت کنندگان که استاد فیزیک هم بود بلند شد و سوالی مطرح کرد ، راننده خودش را عقب کشید و گفت:
هرگز فکر نمی کردم در شهر مدرنی همانند مونیخ چنین سوال ساده ای از من پرسیده شود، سوالی که راننده من هم جوابش را می دهد!
در کتاب هنر شفاف اندیشیدن رولف دوبلی به این موضوع پرداخته شده است
در ان کتاب از زبان چارلی مانگر توضیح می دهد که دو نوع دانش داریم
دانش واقعی ، دانشی که در مردم میبینیم و صرف وقت برای ان شده است و نوع دوم دانش شوفر ، دانشی که افراد فقط وانمود می کنند که ان را دارند.
جملاتی طوطی وار بدون پشتوانه و بدون چارچوب فکری.
آیا شما می توانید این تمایز را دریابید؟ چه کسی از دانش شوفری بهره می برد و چه کسی از دانش واقعی؟ تمام تصمیمات مهم زندگی شما در حوزه های اقتصادی به شناخت ما به صورت دقیق و واقعی ازاین نوع دانش ها بر می گردد.

بانک های مرکزی کشورها در اهرم سیاست اقتصادی را کنترل می کنند. اولی عبارت است از اندازه ترازنامه آن که حجم پول در گردش اقتصاد را تعیین می کند و دومی هم عبارت است از ترکیب ترازنامه آن . تا همین اواخر بانکهای مرکزی تقریبا به صورت انحصاری ذخایری را در قالب طلا و یا اخیر تر در قالب وام هایی به دولت های ملی نگهداری می کردند. با ظهور هدفگذاری #تورم در ۱۹۸۰ بانکداران بانک مرکزی استفاده از اهرم اول برای کنترل تورم را آموختند اما تنها حالا کار با اهرم دوم را تجربه کردند.
در سال ۲۰۰۸ فدرال رزرو و بانک مرکزی انگلیش شروع کردند به خرید انواع مختلف دارایی ها و در قالب سیاست تسهیل کمی.
حال نوبت به اتخاذ سیاستی بود که نه تنها قیمتها بلکه نرخ بهره کوتاه مدت را هم هدفگذاری کرده بود.
آیا در ایران وضعیت متفاوت است؟
بانک مرکزی ایران چگونه از اهرم های سیاستگذاری خود استفاده می کند ؟ و از ان مهمتر اینکه این سیاستگذاری ها چه نقشی در زندگی شخصی من و شما دارد؟
روز دوشنبه در این خصوص بیشتر صحبت خواهیم کرد.

آیا در ایران رونق بخش مسکن با میزان افزایش نقدینگی ارتباط معناداری دارد؟

به مجموعه پول شامل سپرده‌های دیداری بخش غیردولتی نزد بانک‌ها و اسکناس و مسکوک در دست اشخاص و شبه پول شامل سپرده‌های سرمایه‌گذاری مدت‌دار، سپرده‌های قرض‌الحسنه پس‌انداز و سپرده‌های متفرقه نقدینگی گفته می‌شود و در یک تعریف ساده، مجموع اسکناس و مسکوکات و منابع اعتبارات بانکی، مهم ترین اجزای تشکیل دهنده نقدینگی هستند.
به عبارت دیگر نقدینگی حجم پول نقد در خارج از سیستم بانکی است که قابلیت تورم زائی دارد بدین معنی که چنانچه حجم پول نقد بالا باشد قدرت خرید بالا رفته وباعث گران شدن کالا یا خدمات بیشتر از ارزش موجود شان میشود .
حجم نقدینگی در یک اقتصاد باید متناسب با میزان تولید کالا و خدمات باشد. در غیر این صورت بدون تردید باعث تورم با رکود در تولید خواهد شد.

دو اصل مهم
در دوره هایی که بانک مرکزی سیاست انقباضی اجرا می کند رکود مسکن تشدید می شود ۱۳۷۶ الی ۸۸ و ۸۸
در دوره هایی که بانک مرکزی سیاست انبساطی پولی را اجرا می کند رونق مسکن تشدید می شود ۸۵ الی ۸۶ ۷۴ الی ۷۵ و سال ۱۷ و ۹۸

فوتبال و تصمیم اقتصادی و خطای عمل

در فوتبال هنگام ضربه پنالتی توپ کمتر از ۳ صدم ثانیه از بازیکنی که ان را شوت می کند به دروازه می رشد، دروازبان وقت ندارد تا مسیر توپ را ببیند لذا قبل از ضربه تصمیم خود را می گیرد.
به صورت اماری شوت ها یک سوم چپ، یک سوم راست و یک سوم وسط است، پس چرا دروازبان ها خود را به اطراف پرتاب می کنند؟
چون حتی به سمت اشتباه رفتن تحسین بر انگیز تر از بی عملی است ، این را #خطای عمل می نامند، فعال به نظر بیا حتی اگر به چیزی نرسی!
این روزهای بازار سرمایه چنین جوی را برای تک تک ایرانیان ایجاد کرده ، حتما باید کاری را بکنند ، اما آیا بازار سرمایه تسهیم موقعیت ها همانند شوت به درون دروازه است؟
قطعا خیر!
اما رویکرد عملی مردم دقیقا همانند دروازبان است
چرا؟
چون همه گان در ذهن خود از بازده ای که روزنامه ها و تلوزیون پمپاژ می کنند عقب مانده اند و هر تلاشی برای رسیدن بدان را انجام می دهدند.
آیا مکانیزم عمل بازار سرمایه را می شناسید؟
ارکان؟ ذینفعان؟ نحوه حرکت و سیاستگذاری را ؟
همین سهام عدالت و ازادسازی آن؟

توهم پیشبینی

هر سال کارشناسان با پیش بینی هایشان ما را بمباران می کنند، اما انچه اهمیت دارد قابل اعتماد بودن ان هاست!
فیلیپ تت لاک دست بکار شد و در یک دوره ۱۰ ساله ۲۸۳۶۱ پیش بینی را از ۲۸۴ نفر بررسی کرد که خود را متخصص می نامیدند.
نتیجه: متخصصان به لحاظ دقت اندکی بهتر از کسی که به صورت تصادفی پیش بینی می کنند عمل کرده بودند و از بین انها بدترین پیش بینی مربوط به نابودی و فروپاشی بودخلی از انها پیش بینی نابودی و فروپاشی کانادا، نیجریه و چین هند و بلژیک را مطرح کرده بودند که چنین نشد.
وقتی در تلوزیون ، رادیو و یا روزنامه مطلبی در باب اقتصاد و اینده ان می خوانید به جمله بالا فکر کنیدو حواسمان باشد دچار توهم پیش بنی نشویم و از متوهمان پیش بینی دوری گزینید.

در روز دوشنبه به صورت عینی بسیاری از پیش بنی ها در اقتصاد ایران را که محقق نشده بررسی خواهیم کرد ، با رویکرد بالا

بیماری هلندی اقتصاد ایران و زندگی تک تک ما

بیماری هلندی، اصطلاحی در اقتصاد است که متوجه کشورهایی است که استفاده نادرستی از درآمدهای نفتی خود دارند.
استفاده نادرست از درآمد نفتی یعنی چه؟
یعنی اینکه دولت ها برای هزینه های خود از درآمدهای نفتی استفاده کنند. برای مثال با درآمدهای نفتی، حقوق کارکنان خود را بدهند.
اما در این فرآیند چه اتفاقی می افتد؟
دولت دلارهای نفتی را به پول داخلی (مثلا ریال خودمان) تبدیل می کند. این باعث افزایش بیش از حد نقدینگی می شود.
افزایش نقدینگی منجر به تورم می شود و دولت برای کنترل تورم، واردات کالای مصرفی را افزایش می دهد تا بتواند با قیمت کمتر، این کالاها را تامین کند و جلوی تورم را بگیرد.
برای واردات ارزان، دولت مجبور به ثابت نگه داشتن نرخ ارز است و با استفاده از ارز دولتی، واردات گسترده انجام می دهد.
واردات گسترده با ارز ارزان قیمت، منجر به ورود کالای ارزان شده و به تولید ضربه می زند و باعث رکود می شود.
قیمت کالاهای مصرفی با واردات کالاهای ارزان، پایین نگه داشته شده و تورم به کالاهای مبادله ناپذیر مثل زمین و مسکن منتقل می شود.
انگیزه تولید و فعالیت های مولد کاهش یافته و سرمایه ها به سمت سوداگری حرکت می کند.
در این شرایط تولید از دست رفته و تورم در کشور نهادینه می شود.
بیماری هلندی، بیماری ای است که اولین بار کشور هلند دچار آن شد و اقتصاد ما هم سالهاست به آن دچار است.
 در این شرایط به هر شکلی که درآمد نفتی کاهش یابد، خواه با کاهش فروش یا با کاهش قیمت نفت، دلار مثل یک فنر فشرده شده رها می شود و قیمتش افزایش می یابد و تورم را بیش از حد افزایش می دهد.
 عدم استفاده از درآمدهای نفتی در بودجه و سرمایه گذاری با آن، جلوگیری از ثابت نگه داشتن نرخ ارز (نرخ ارز باید سالانه به اندازه تورم افزایش یابد) و تعیین هزینه های دولت به اندازه درآمدهای مالیاتی دولت، راهکارهای مقابله با این بیماری است.

چرا باید همیشه در ایران
بدهکار بود؟

اقتصاد ایران جزو معدود اقتصادهایی است که نرخ تورم دو رقمی دارد و این نرخ تورم دو رقمی را دهه ها ست تجربه می کند ، این نرخ تورم بالا به همراه فاصله با نرخ بهره دستوری فرصتی را در بیشتر برهه های اقتصاد برای موج سواری در اقتصاد ایران فراهم کرده است ، موج سواری که منجر به خلق ثروت فقط از محل تورم می شود.
در ادبیات اقتصادی مشهورترین رابطه بین نرخ بهره و تورم در درازمدت رابطه فیشر است که بیان می‌کند که نرخ ظاهری بهره همواره رابطه‌ای با نرخ تورم در اقتصاد دارد. طبعا این رابطه می‌تواند علیتی از هر دو سو داشته باشد و لذا تحقیق پیرامون این موضوع سال‌ها یکی از دغدغه‌های اقتصاددانان بوده است. جالب است که اکثریت مطلق تحقیقات رابطه علیت را از سمت تورم به نرخ بهره می دانند و معتقدند که مردم با مشاهده نرخ تورم گذشته و انتظار عقلانی که از نرخ تورم‌های آتی دارند، نرخ بهره را تعدیل کرده و اثر تورم را در آن لحاظ می‌کنند.

انواع تورم

تورم عبارت است از سطح عمومی قیمت کالاها و خدمات در یک دوره زمانی مشخص، برای محاسبه تورم بانک مرکزی سبد کالایی را تعریف میکند و روند قیمت را رصد می کند، سه نوع تورم محاسبه می شود:
تورم متوسط
تورم نقطه به نقطه
تورم ملموس
این اعداد تورم با هم متفاوت و تفاسیر متفاوتی هم دارند ، همواره باید حواسمان باشد برای سرمایه گذاری از کدام عدد که به سرمایه گذاری ما دید بلند مدت تری می دهد استفاده کنیم و دچار خطای دسته بندی نشویم.
تورم را مالیات منفی هم می نامند ، مالیاتی که همه ما ان را با کاهش قدرت خریدمان می پردازیم، به راستی چگونه می توان در شرایط تورمی قدرت خرید را حفظ کرد و از تورم هم پیشی گرفت؟

دکتر پیمان مولوی
دکتر پیمان مولوی

سرمایه گذار، فارغ التحصیل دانشگاه اسکس انگلستان ، بنیانگذار Molavi Capital ، شریک و مدیر Euroexim Capital اسپانیا، دبیرکل انجمن اقتصاددانان، عضو انجمن حسابداران خبره ایران،

با نظر دادن، کمک کن بقیه آگاهانه خرید کنن

بروز و کاربردی بودن محتوا 4.5 از 5
ارزش محتوای وبینار نسبت به قیمت 4.5 از 5
تسلط و دانش مدرس وبینار 5 از 5
تجربه محور بودن محتوا 4.5 از 5
4.6 از 5 ( 2 نظر )
جلسات وبینار زمان برگزاری
ورود و خوش آمدگویی
15 اردیبهشت 1399
ساعت 21:00
ساعت 23:00
Host Cover
برگزارکننده: آکادمی تأمین مالی و سرمایه گذاری مولوی
گزارش دادن