موضوعات
سبد خرید (0)
وبینار اقتصاد ایران به کدام سو می رود؟

وبینار اقتصاد ایران به کدام سو می رود؟

وبینار اقتصاد ایران به کدام سو می رود؟

مدت وبینار:
ذخیره کردن
وبینار اقتصاد ایران به کدام سو می رود؟
ویدئو معرفی وبینار
توضیحات وبینار

اقتصاد ایران به کدام سو می رود؟

در بهار ۹۹ اولین وبینار اقتصاد ایران به کدام سو می رود را برگزار کردیم، پیش بینی تورم ۶۰ رصدی با روند نقدینگی و رشد منفی اقتصادی که در اسلایدها ارایه شود را به یاد دارم.
اقتصاد ایران در این ۶ ماهه تقریبا تمام کارهایی را که می توانست فشار شدیدی به مردم وارد بیاورد را انجام داده است.
روند رشد نقدینگ ۷.۳٪ در سه ماه
روند رشد اقتصادی منفی ۳.۵ درصدی
روند افزایش ارزش ارزهای خارجی و رسیدن دلار به ۲۷ هزار توامان
رسیدن متر مربع ملک در تهران به ۲۶ میلیون تومان در شهریور
طلای آب شده بت بیش از ۱،۲۰۰،۰۰۰ تومان
افزایش ۸۰٪ مواد خوراکی مصرفی
افزایش ۶۰٪ خدمات
اما آیا آینده اقتصاد ایران در ماه های آینده و تا انتهای سال ۱۳۹۹ همینگونه خواهد بود؟
آیا وضعیت تعدیل می شود؟
یا ممکن است به سمت ابر تورم حرکت کنیم؟
اقتصاد مکانیزم هایی دارد که کار خودش را خواهد کرد و شوخی با کسی ندارد
بازار ها ذینفعان خود را دارند و همه در شرایط ایران به دنبال حداکثر کردن منافع خود هستند
اما این بار انتخابات امریکا هم در میان است، تقریبا ۶ هفته دیگر به ۱۳ آبان باقی مانده است و انتخابات امریکا اثری مهم بر تمام دنیا از جمله ایران دارد.
اما سوال اینجاست این انتخابات تا کجا و چگونه بر اقتصاد ایران تاثیر می گذارد؟


پیچیدگی و اقتصاد

تحلیل های دم دستی شاید خوشایند باشند اما می توانند ما را فرسنگها از جایی که می خواهیم به آن برویم و یا پیش بینی روندها دور کنند. تحلیل های دم دستی شاید بتوانند سریعا ما تحت تاثیر قرار دهند اما می توانند خطر ناک نیز باشند.
پس از فروپاشی وال استریت در سال ۲۰۰۸ برای بسیاری از اقتصاددانن و سرمایه گذاران در جهان نشخص شد که نظام های مالی ، همراه با دیگر نظام های اجتماعی و اقتصادی در برابر دستکاری سودجویانه گروه کوچکی از بازیگران ایمنی لازم را ندارند! (این قسمت بر گرفته از کتاب پیچیدگی و اقتصاد ویلیام برایان آرتور)
اقتصاد بسیار پیچیده است و رفتار های سودجویانه از وال استریت تا بورس تهران، از بازار خودرو تا بازار مسکن می توانند وجود داشته باشند اما آنچه که یکی از عواملتغییر بازی به نفع بازیگرانی خاص در بازار های می شود: دسترسی نابرابر به اطلاعات و یا وجود اطلاعات نامتقارن است!

اطلاعات نامتقارن می توانند نقش بسیار زیادی در تعیین نتیجه یک معامله را داشته باشند.
در بازارهای کارا این امر می تواند به ندرت روی دهد اما وجود دارد و در بازاری با کارایی اطلاعات ضعیف همانند ایران بیشتر!

مواظب اطلاعات نامتقارن در اقتصاد ایران باشید!

در وبینار روز جمعه سعی خواهیم کرد اطلاعات نامتقارن را دسته بندی کنیم و برایشان مثالهایی اجرایی بیاوریم تا همراهان بیشتر با این رود ها آشنا شوند.


آیا ابر تورم خبر می کند؟

مجارستان اولین واحد پولی خود را پس از جدایی امپراطوری اتریش و مجارستان پس از اتمام جنگ جهانی اول، به دست آورد. به آن واحد پولی، کرونا (kronoa) می‌گفتند، اما حکومت جدید و نبود یک سیستم اقتصادی واقعی برای واحد پولی سبب شد که ارزش کرونا به سرعت از کنترل خارج شود. حکومت وقت برای متوقف ساختن تورم تصمیم گرفت تا کرونا را به دور بیندازد و پس از آن در سال ۱۹۲۷، پنگوی (pengő) مجارستان را معرفی کرد. واحد پولی پنگو به استاندارد طلا بستگی داشت و در ابتدا، یکی از پایدارترین ارزهای موجود در جهان بود. پنگو در دوران رکود اقتصادی بزرگ دهه ۱۹۳۰ و در حین بیشتر جنگ جهانی دوم تا سال ۱۹۴۴، زمانی که ارتش هیتلر به این پادشاهی لشگرکشی کردند، همراه مجارستان بود. جنگی که پس از آن میان نیروهای آلمانی و شوروی رخ داد، به تخریب اقتصاد کشور منجر شد و پنگو با افت ارزش شدید روبه‌رو گشت.

یک اسکناس ۵۰۰ هزار کرونا در سال ۱۹۲۳
زمانی که جنگ به اتمام رسید و پنگو نتوانست خود را احیا کند، حکومت تصمیم گرفت تا پول چاپ کند و در کشور، سیل اسکناس راه بیندازد؛ این عمل انجام شد تا اگر حکومت مجارستان در جلوگیری از افت شدید پنگو موفق نشد، حداقل مردم پول کافی در نقدینگی خود داشته باشند. امروز همه ما، استدلال اشتباه این تصمیم را می‌دانیم و در نهایت اقتصاد کشور تا مرز سقوط پیش رفت.
قیمت‌ها در مجارستان سر به فلک گذاشت، همان طور که در یادداشت‌های وب‌سایت خبری آمریکایی بیزینس اینسایدر (Business Insider)، این متن دیده می‌شود:
کالایی که در سپتامبر ۱۹۴۵، تنها ۳۷۹ پنگو قیمت داشت، در ژانویه ۱۹۴۶ به ۷۲,۳۳۰ پنگو، در فوریه به ۴۵۳,۸۸۶ پنگو، در مارس به ۱,۸۷۲,۹۱۰ پنگو، در آوریل به ۳۵,۷۹۰,۲۷۶ پنگو، در ۳۱ ماه می به ۱۱٫۲۶۷ میلیارد پنگو، در پانزدهم ژوئن به ۸۶۲ میلیارد پنگو، در سی‌ام ماه ژوئن به ۹۵۴ هزار میلیارد پنگو، در هفتم ماه جولای به ۳ میلیارد میلیارد پنگو، در پانزدهم جولای به ۱۱ هزار میلیارد میلیارد پنگو و در تاریخ ۲۲ جولای سال ۱۹۴۶ به مقدار باورنکردنی یک هزار میلیارد هزار میلیارد پنگو رسید.

تورم، مالیات، واردات، خودکفایی، بازار سهام و ...
مفاهیم و کلیدواژه‌های زیادی در عالم اقتصاد هستند که علیرغم کاربرد زیاد، یا شناخته شده نیستند یا شناختی سطحی نسبت به آن‌ها وجود دارند.
آشنایی با این مفاهیم هم سطح آگاهی اقتصادی فردی ما را بالا می‌برد هم باعث می‌شود دست کم در سطح آگاهی وضعیت اجتماعی بهتری داشته باشیم.
همین دلیل باعث شد این کتاب برکاربرد انتشارات اکونومیست را ترجمه کنیم.

پس از رکود اقتصادی سال ۲۰۰۸، محبوبیت اقتصاددانان، به ویژه آن ها که بحران مالی آن سال، پیامد نظرات و عملکردشان بود، به شدت کاهش پیدا کرد اما این روزها، مردم جهان بیش از هر زمان دیگری به اقتصاددانان روی آوردند تا به پاسخ پرسش هایشان برسند.

اگر بخواهیم در این دورانِ پرسش گری، درباره مسیر و سرنوشت جامعه، و تغییر سریع و وسیع آن بهتر بدانیم، باید به فهمی کارآمد از علم اقتصاد برسیم. کتاب «راهنمای علم اقتصاد؛ الف تا ی» نوشته متیوبیشاپ، از روزنامه نگاران ارشد در اکونومیست، با هدف راهنمایی غیر اقتصاددانان هوشمند نوشته شده است و رسیدن به فهم مشترک این گروه با اقتصاددانان را دنبال می کند.

در این کتاب بیش از ۷۰۰ اصطلاح، واژه و عبارت اقتصادی با توضیحی شفاف و ساده به موجزترین شکل ممکن در دسترس خواننده قرار گرفته است. کتاب سرشار از توضیح های ساده و به نسبت مختصر از مفاهیمی است که در دایره گسترده ای از اقتصاد قرار می گیرند. از نهادهای تاریخی بین المللی اقتصادی گرفته تا ترفندهای کلاه برداری در بازار مالی، همه و همه سرگذشتی روشن و قابل فهم در این کتاب دارند.

⭕اقتصاد ایران به کدام سو می رود؟

?️اگر شهریور ۱۳۹۲ را ملاک قرار دهیم و بخواهیم عملکرد اقتصادی بازار ها را در نظر بگیریم تا شهریور ماه ۱۳۹۹ بازده های متفاوتی را شاهد خواهیم بود.
گرچه این برش الزاما تمامی واقعیت های بازارهای را نشان نمی دهد ولی ما برای نگاه کردن به عملکرد بازارها نیازمند چنین برش هایی هستیم.

?️بازار سرمایه و شاخص آن رشدی ۲۴۸۵٪ را تجربه کرده است ، نزدیکترین رقیب این بازار سکه است با رشدی ۱۳۱۱٪
بازارهای بعدی طلای ۱۸ عیار ، دلار و یورو و در آخر مسکن متوسط متر مربع در تهران.
بسیاری معتقدند که این روند قابل پیش بینی نبود، اما با روند حرکت خلق پول در ایران و بهمن نقدینگی در کنار رشد کند و منفی اقتصادی تقریبا این شرایط قابل تشخیض بود.
آیا روند های ایجاد کننده این شرایط تغییر کرده است؟
به عبارت دیگر عوامل بنیادین ایجاد تورم در اقتصاد ایران تغییر یافته است؟

 

?برای درک آینده اقتصاد ایران سیاست های بانک مرکزی اهمیت بسیار زیادی دارد آیا سیاست های آن را دنبال می کنید؟
درست از زمانی که رئیس کل بانک مرکزی قیمت ارز را غیر واقعی خواندند دلار از کانال ۲۴ به کانال ۲۸ رسیده است ،سوال اینجاست که آیا پست اینستاگرامی اخیر رئیس کل باز به آن سرانجام خواهد رسید؟
آیا اصلا بانک مرکزی ابزارهای لازم را برای کنترل اوضاع امروز در اختیار دارد؟

آیا آنگونه که اعلام می شود انتخابات امریکا بر اقتصاد ایران تاثیر گذار است؟

جواب این سوال خیلی پیچیده است، چرا؟
چون گروهی داریم که هر چه مشکل است از تحریم ها می دانند
و گروهی دیگر آن را بی اثر و همه امور را داخلی!
اما بیاییم کمی متفاوت بنگریم!
آیا معنی تحریم های اولیه را می دانید؟
تحریم های اولیه تحریم هایی است که از سال ۱۳۵۸ بدین سود بر ااقتصاد ایران سایه افکنده است و از طرف امریکا به مرور تقویت شده است، و هر گونه سرمایه گذاری در بخش های انرژی و … را در ایران توسط شرکتهای امریکایی و بین المللی محدود می کند!
این یعنی هر گونه دسترسی به منابع مالی که در ید امریکایی ها بوده است نیز محدود شده است!
در این خصوص می شود ساعتها گفت و شنید اما این امور نافی عدم برنامه ریزی مناسب ، عدم افزایش نقدینگی ، کسری بودجه ، ورود دلار نفتی به بودجه، افزایش پایه پولی، عدم انضباط مالی و پولی نیست!
متاسفانه اقتصاد ایران همانند بیماری شده است که تمام مشکلات بر روی هم تلنبار شده است و حال نمی توان با یک نسخه خطی ساده آن را درمان کرد!

سرمایه‌گذاری بیشتر شبیه تماشای خشک شدن نقاشی یا تماشای رشد چمن است. اگر هیجان می‌خواهید، 800 دلار بردارید و به لاس‌وگاس بروید – پاول سموئلسون

البته اگر پاول ساموئلسون می دانست که ما هر روز از فط هیجان در ایران چگونه زندگی می کنیم کمی در این گفتن این جمله تامل می کرد!
نگاهی به وضعیت اقتصاد ایران و شوک های هر روزه آن چشم انداز امید بخشی را پیش چشم انسان نمی اورد اما سخنان در خصوص نفرین یک کشور دیگر انسان را بسیار نگران می کند!
این عدم چشم انداز روشن که بعد از تحریم های امریکا و خروج ترامپ از برجام شکل گرفته بود هر روز ناروشن تر و نادقیق تر می شود!
در این بین پس انداز ها و حقوق های ایرانیان در حال آب شدن است و این روند در کوتاه مدت بر مصرف آنها تاثیر بسیار زیادی خواهد گذاشت.
لذا بعد از خرید کالاهای سرمایه ای شاهد افت خرید کالاهای مصرفی خواهیم بود و دور بعدی دور رکود شرکتهای تولید کننده مواد مصرفی خواهد بود.
متاسفانه این چرخه ها در حال باز تکرار خواهند بود، مگر تغییر چشم انداز و تغییر رویکرد

قیمت دلار در سطح ۴۵۰۰ صحیح نیست
ارزش دلار کمتر از نرخ ۸۰۰۰ کنونی است
بانک مرکزی اشراف کامل بر روی نرخ دلار دارد
دلار ۱۳۵۰۰ واقعیت بازار نیست
دلار ۱۸۰۰۰ واقعیت بازار نیست
دلار ۲۲۰۰۰ واقعیت بازار نیست
دلار ۲۶۰۰۰ واقعیت بازار نیست
دلار ۲۸۰۰۰ واقعیت بازار نیست!

دقیقا واقعیت بازار چیست؟
به غیر از عرضه و تقاضا؟
یکی از مشکلات اقتصاد ایران سخنانی است که پشتوانه عملیاتی و اجرایی لازم را ندارند و این امر موجب کاهش اعتماد عمومی به جایگاه شامخ بانک مرکزی می شود!
حال باید دید که ساست بانک مرکزی تغییری را در سال ۱۳۹۹ خواهد دید؟

با توجه به متوسط قیمت دلار در شهریور ماه ۱۳۹۹ در ابتدای مهر ماه متاسفانه شاهد متوسط متر مربع ۲۶ میلیون تومان خواهیم بود این بیشترین رشد قیمت مسکن در سال ۱۳۹۹ است و گپ بازار مسکن با سایر بازارهای در ها کم شدن است.

طبق اعلام مرکز آمار تورم نیمه اول امسال به ۲۱.۹ درصد رسید که بالاترین رقم تورم در نیمه اول سالهای سه دهه گذشته به حساب می آید. پیش از این رکورد بیشترین تورم نیمه اول سال متعلق به سال ۹۷ بود که رقم آن به ۲۰.۷ درصد رسیده بود.

استقلال بانک مرکزی یعنی چه؟
و چه رابطه ای به آینده اقتصادی ما دارد؟

استقلال بانک مرکزی به این معناست که بانک مرکزی باید بتواند سیاست‌های پولی و اعتباری را فارغ از هرگونه فشار سیاسی و بر اساس اهداف و مصالح اقتصادی تنظیم و اجرا کند و البته باید نسبت به نتایج این سیاست‌ها پاسخگو باشد، یا به عبارتی ساده همان‌طور که مجله اکونومیست می‌نویسد:‍‍ «تنها بانک مرکزی خوب، بانک مرکزی است که بتواند به سیاستمداران نه بگوید.»
استقلال بانک مرکزی بعدازآنکه کشورهای بسیاری نرخ تورم دورقمی و حتی در مواردی نرخ تورم سه‌رقمی را تجربه می‌کردند در اواخر دهه ۸۰ میلادی به‌عنوان ابزاری برای کنترل تورم به کار گرفته شد. مطالعات انجام‌شده در کشورهای مختلف رابطه منفی بین استقلال بانک مرکزی و تورم در کشورهای مختلف را نشان داده است.
به این معنا که با استقلال بیشتر بانک مرکزی می‌توانیم نرخ تورم کمتری را تجربه کنیم. البته نیاز به عواملی نظیر توسعه‌یافتگی بازارهای مالی و ساختار درآمدی کشورها (ساختار بودجه کشورها) هم است که انتظار می‌رود هر چه سریع‌تر اصلاح شود.
دولت‌های گذشته همواره برای نیازهای خود از بانک مرکزی که متولی سیاست‌گذاری پولی و قیمت‌گذاری ارز در اقتصاد ایران است استقراض می‌کردند و همچنین با ثابت نگه‌داشتن نرخ ارز برای کنترل قیمت‌ها درنهایت منجر به شوک به اقتصاد می‌شدند.

جنگ ذینفعان در اقتصاد ایران

وقتی بازاری در مدت کوتاهی با رشد چند برابری سود همراه می‌شود، طبیعی است که فردی ذی‌نفع (می‌تواند من، شما، یک پیمانکار بزرگ، یک صراف یا کارمند باشد با سطحی از ذی‌نفع بودن) در سایر بازارهای موازی احساس عقب‌ماندگی می‌کند. در این شرایط است که افراد با سرمایه‌های کوچک‌تر جذب بازار در حال رشد می‌شوند و افراد با سرمایه‌های بزرگ به‌جای ورود به بازاری که شناختی از آن ندارند، به بازاری که خود بدان تسلط دارند گرایش پیدا می‌کنند!
نتیجه چه می‌شود؟ مذاکرات آغاز می‌شود و ترس از دست دادن ارزش دارایی، در برخی موارد اختلاف‌نظرها را تشدید می‌کند. در این شرایط است که سرمایه‌گذاران حقوقی بازار سرمایه وارد میدان می‌شوند؛ حقوقی‌هایی که برخی لیدر بازارند و اقتصاد سیاسی را می‌شناسند و طبیعی است که برای محافظت از سود خود تلاش کنند. این بار اما شبکه‌های اجتماعی هم حاضرند و گردش اطلاعات تندتر است و سرمایه‌گذاران حقیقی تازه‌وارد هم شروع به حرکت و فکر می‌کنند سفره در حال جمع شدن است! نتیجه بازار این می‌شود که می‌بینید. باید پذیرفت هم اقتصاد و هم بازارهای کلان و موازی ذی‌نفعانی دارند که سر بزنگاه می‌رسند، اما متغیرهایی که باعث رشد بازارها در ایران می‌شوند هم هنوز وجود دارند؛ متغیرهایی مانند نقدینگی و تورم که نمی‌توان از تاثیر آنها بر روند بازارها چشم‌پوشی کرد. شاید امروز ذی‌نفعان بازارهای دیگر پیروز شده باشند اما ذی‌نفعان بازار سرمایه نیز بیکار نخواهند نشست. این طبعیت بازارهاست!

تورم صفر ژاپنی ها!

متوسط نرخ تورم ژاپن در ۱۲ ماه منتهی به ژوییه با ۰.۱ درصد کاهش نسبت به ماه قبل به ۰.۲ رسید که این رقم، یکی از کمترین تورم های ثبت شده در این کشور طی چهار سال اخیر بوده است.
 در بین بخش‌های مختلف، آموزش با تورم منفی ۱۰.۳ درصدی بیشترین تاثیر را در نزولی شدن نرخ تورم داشته است و پس از این بخش نیز آب و برق با تورم مفی ۱.۹ درصدی و حمل و نقل با تورم منفی ۰.۲ درصد قرار دارند. از سوی دیگر نیز بیشترین تورم مربوط به مواد غذایی و نوشیدنی با ۰.۸ درصد بوده است و پس از این بخش، لباس و پوشاک با ۰.۶ درصد قرار دارند.
بانک مرکزی ژاپن با توجه به نرخ تورم پایین و کمبود نیروی کار در دوراهی سختی برای تعیین مسیر آینده سیاست‌های پولی خود قرار گرفته است. سیاست‌های انبساطی بانک مرکزی ژاپن در حال حاضر بزرگ‌ترین بسته محرک در بین کشورهای جهان محسوب می‌شود و اکنون برخی از اقتصاددانان با انتقاد از این سیاست خواستار تغییر رویه کنونی این کشور شده‌اند.

هم‌چنین هسته تورمی که تغییرات قیمت گروه مواد غذایی و انرژی را به دلیل نوسانات بالای آن‌ها در نظر نمی‌گیرد در ۱۲ ماه منتهی به ژوییه با ۰.۲ درصد کاهش نسبت به ماه قبل به منفی ۰.۴ درصد رسیده که یکی از پایین‌ترین سطوح ثبت شده در طول ۱۰ ماه اخیر بوده است. متوسط نرخ تورم ژاپن در بازه زمانی ۱۹۵۸ تا ۲۰۱۹ معادل ۲.۹۵ درصد بوده است که بالاترین تورم ثبت شده مربوط به فوریه ۱۹۷۴ با ۲۴.۹ درصد  و کمترین تورم ثبت شده مربوط به اکتبر ۲۰۰۹ با منفی ۲.۵ درصد بوده است.
بر مبنای ماهانه نیز نرخ تورم ماه آگوست با ۰.۳ درصد افزایش نسبت به ماه قبل به منفی ۰.۱ درصد رسیده است.  
بانک مرکزی ژاپن دستیابی به تورم دو درصدی را هدف‌گذاری کرده که در از تحقق چنین هدفی در طول سه سال اخیر ناکام مانده است.

تاثیر کوچک شدن اقتصاد ملی بر بخش های مختلف تولید ناخالص داخلی

بر اساس آخرین نتایج حساب‌های ملی فصلی مرکز آمار ایران، محصول ناخالص داخلی(GDP ) به قیمت ثابت سال ۱۳۹۰ در سه ماهه اول سال ۱۳۹۹ به رقم ۱۶۵۶ هزار میلیارد ریال با نفت و ۱۴۴۵ هزار میلیارد ریال بدون احتساب نفت رسیده است، در حالی که رقم مذکور در فصل مشابه سال قبل با نفت ۱۷۱۶ هزار میلیارد ریال و بدون نفت ۱۴۷۱ هزار میلیارد ریال بوده که نشان از رشد منفی ۳.۵ درصدی محصول ناخالص داخلی با نفت و منفی ۱.۷ درصدی محصول ناخالص داخلی بدون نفت در فصل بهار سال ۱۳۹۹ دارد.
سهم گروه‌های عمده اقتصادی از محصول ناخالص داخلی به قیمت‌های ثابت و نرخ رشد آنها در فصل بهار نسبت به فصل مشابه سال گذشته به قرار زیر است:

نتایج محاسبات حاکی از آن است که رشته فعالیت‌های گروه کشاورزی شامل زیر بخش‌های زراعت و باغداری، دامداری، جنگلداری و ماهی‌گیری در فصل بهار سال جاری ۰.۱ درصد نسبت به فصل بهار سال ۹۸ رشد داشته است. گروه صنایع و معادن نیز رشد منفی ۴.۴ درصدی را در مقایسه با بهار سال ۹۸ ثبت کرده و این در حالی است که رشد گروه صنایع و معادن بدون نفت در این بازه زمانی یک درصد بوده است.
آمارها حاکی از آن است که در گروه صنایع و معادن زیر بخش استخراج نفت خام و گاز طبیعی منفی ۱۴.۳ درصد، سایر معادن ۰.۹ درصد، صنعت ۰.۴ درصد، انرژی ۴.۹ درصد و ساختمان منفی ۲ درصد نسبت به سه ماهه اول سال ۹۸ رشد داشته است.

فعالیت‌های گروه خدمات نیز رشد منفی ۳.۵ درصدی را ثبت کرده است که در این گروه زیر بخش‌ عمده و خرده‌فروشی منفی ۶.۷ درصد، حمل و نقل، انبارداری و ارتباطات منفی ۳ درصد، واسطه‌گری های مالی ۱۰.۳ درصد، مستغلات، کرایه و خدمات کسب و کار منفی ۶.۱ درصد، اموزش و بهداشت ۱.۲ درصد و سایر خدمات عمومی منفی ۶۳ درصد رشد داشته است.

تصمیم چین برای کنار گذاشتن اوراق قرضه آمریکا

با بالا گرفتن تنش‌ها بین واشنگتن و پکن، دولت چین به‌دنبال این است که دارایی‌های خود از اوراق قرضه آمریکا را به‌تدریج کاهش دهد. در حالی که تنش‌های بین چین و آمریکا در مورد مسائل گوناگونی شامل ویروس کرونا، تجارت و تکنولوژی بالا گرفته است، هر لحظه نگرانی‌های بازارهای مالی جهان از اینکه چین برای مقابله با فشارهای آمریکا از فروش اوراق قرضه آمریکا به‌عنوان یک اسلحه استفاده کند، بیشتر می‌شود. ژی جونیانگ، استاد دانشگاه مالی و اقتصاد شانگهای در مصاحبه با گلوبال تایمز گفت: در وضعیت عادی چین به‌طور تدریجی دارایی‌های اوراق قرضه خود را به حدود ۸۰۰ میلیارد دلار کاهش خواهد داد. او ادامه داد: البته در وضعیت غیرعادی مانند درگیری نظامی، چین تمام اوراق قرضه آمریکای خود را خواهد فروخت. چین دومین دارنده خارجی بزرگ اوراق قرضه آمریکا در جهان است و طبق داده‌های رسمی، میزان دارایی اوراق قرضه آمریکای چین در ماه ژوئن از هزار و ۸۳ تریلیون دلار در ماه می به هزار و ۷۴ تریلیون دلار کاهش یافت. امسال چین به‌طور مداوم دارایی خود از اوراق قرضه آمریکا را کاهش داده. این در حالی است که به ۸۰۰ میلیارد دلار رساندن میزان این ذخایر از سطح فعلی به معنای کاهش بیش از ۲۵ درصدی آنها است.
در این میان، تحلیلگران از فروش مقیاس وسیع این اوراق به‌عنوان «گزینه بمب اتمی» چین یاد می‌کنند و معتقدند این اقدام می‌تواند باعث آشوب در بازارهای مالی جهان شود.

آیا طلا به بالاتر از ۲۰۰۰ در انش جهانی خواهد رسید!

قیمت طلا در مقطعی از معاملات به 1882 دلار در هر اونس رسید که پایین‌ترین رقم از 12 اوت بوده است. در ادامه معاملات با تشدید نگرانی‌ها از دور جدید قرنطینه شهرها در اروپا قیمت طلا ترمیم شد و به 1914 دلار و 34 سنت رسید.
تقویت ارزش دلار سبب گرانتر شدن طلا برای خریدارانی می‌شود که از ارزهای غیردلاری استفاده می‌کنند.
جرومی پاول رئیس بانک مرکزی آمریکا گفته، فدرال رزرو همچنان متعهد به استفاده از تمام ابزارها برای کمک به ترمیم اقتصاد بحران‌زده این کشور است.
وزیر بهداشت آلمان دیروز گفت، بالا گرفتن موارد ابتلا به کرونا در کشورهایی نظیر فرانسه، اتریش و هلند نگران‌کننده است. وی افزود، برلین دیر یا زود شاهد ورود مبتلایان از این کشورها به داخل مرزهای خود خواهد بود.
طلا که به‌هنگام بروز وضعیت‌های آشفته سیاسی و اقتصادی محل امنی برای سرمایه‌گذاری به‌شمار می‌رود شاهد جهش حدوداً 26درصدی قیمت از ابتدای امسال بوده است.
مقامات بهداشتی انگلیس هم اعلام کردند که این کشور طی هفته‌های آینده شاهد رشد نرخ مرگ‌ومیر ناشی از کرونا خواهد بود مگر آنکه اقداماتی فوری برای جلوگیری از گسترش سریع موج دوم کرونا اتخاذ شود.
بر اساس اعلام مؤسسه مشورتی کوآلیشن، درآمد 50 بانک بزرگ سرمایه‌گذاری جهان از تجارت فلزات گرانبها امسال دو برابر شده است.

سرفصل‌های وبینار

در وبینار اقتصاد ایران به کدام سو می رود بار دیگر دست به محاسبه تورم تا انتهای سال خواهیم زد
بررسی خواهیم کرد چه بر سر بازارهای می اید
سناریو های قابل تصور برای بعد از انتخابات امریکا را بررسی می کنیم
روند های اقتصادی را پیش بینی
و سعی خواهیم کرد با رویکرد مدیریت ریسک به سبد سرمایه گذاری در ایران نظری بیافکنیم

مخاطبین

علاقمندان به اقتصاد ایران، سرمایه گذاران ، علاقمندان به سرمایه گذاری خردمندانه ، علاقمندان به تحلیل بازار های موازی ، علاقمندان به داده های دسته اول برای تحلیلی خردمندانه

دکتر پیمان مولوی
دکتر پیمان مولوی

سرمایه گذار، فارغ التحصیل دانشگاه اسکس انگلستان ، بنیانگذار Molavi Capital ، شریک و مدیر Euroexim Capital اسپانیا، دبیرکل انجمن اقتصاددانان، عضو انجمن حسابداران خبره ایران،

با نظر دادن، کمک کن بقیه آگاهانه خرید کنن

بروز و کاربردی بودن محتوا 5 از 5
ارزش محتوای وبینار نسبت به قیمت 4.5 از 5
تسلط و دانش مدرس وبینار 5 از 5
تجربه محور بودن محتوا 5 از 5
4.9 از 5 ( 2 نظر )
جلسات وبینار زمان برگزاری
ورود و خوش آمدگویی
11 مهر 1399
ساعت 18:00
ساعت 20:00
Host Cover
برگزارکننده: آکادمی تأمین مالی و سرمایه گذاری مولوی
گزارش دادن