موضوعات
سبد خرید (0)
وبینار قانون جدید مالیات بر ارزش افزوده

وبینار قانون جدید مالیات بر ارزش افزوده

وبینار قانون جدید مالیات بر ارزش افزوده

مدت وبینار:
ذخیره کردن
وبینار قانون جدید مالیات بر ارزش افزوده
توضیحات وبینار
مالیات بر ارزش افزوده چیست؟

ارزش افزوده یا VALUE ADDED در قانون تجارت ایران، تعریف مشخص دارد. طبق ماده سوم قانون مالیات بر ارزش افزوده، تفاوت بین ارزش کالا یا خدمت عرضه شده با ارزش کالا یا خدمت خریداری شده در یک بازه زمانی مشخص، ارزش افزوده  است. ارزش افزوده را باید مالیات بر مصرف دانست و در  صدها کشور دنیا اجرا می شود. مالیات بر مصرف  را هر واسطه ای در  کسب و کار  کالا و خدمات، بایستی از مشتری دریافت  و به حساب سازمان امور مالیاتی کشور به  عنوان نماینده دولت، واریز کند.

ارزش افزوده، مالیات غیر مستقیمی است که بر تفاوت بین ارزش کالاها و خدمات عرضه شده با ارزش کالاها و خدمات خریداری یا تحصیل شده در یک دوره معین وضع می‌گردد و یکی از منابع مهم درآمد دولت‌ها، درآمدهای مالیاتی ناشی از مالیات بر ارزش افزوده است. دولت‌ها با دریافت مالیات به صورت مستمر می‌توانند خدمات ضروری برای جامعه را با ثبات و با برنامه ریزی مناسب ارائه دهند.

همچنین مالیات ارزش افزوده به دلیل مزایای دیگری از جمله درآمدزایی زیاد و مهم‌ترین آن کاهش وابستگی هرچه بیشتر درآمد دولت به نفت، یکی از بهترین نظام‌های مالیاتی غیر مستقیم شناخته شده است. نحوه محاسبه مالیات بر ارزش افزوده چندان سخت نیست و این گونه است که مودیان، مالیاتی که پرداخت کرده‌اند را از مالیاتی که از خریدار گرفته‌اند کم می‌کنند و درنهایت مقدار باقی مانده را به عنوان مالیات بر ارزش افزوده به سازمان امورمالیاتی کشور پرداخت می‌کنند.

مالیات بر ارزش افزوده چند درصد است؟

میزان مالیات بر ارزش افزوده در ابتدای هر سال تعیین می‌شود و درصد مالیات بر ارزش افزوده بر اساس میزان تورم ایجاد شده در سال گذشته تعیین می‌شود.

براساس ابلاغیه مورخ 28/ 12/ 1400 مدیرکل واردات گمرک ایران به گمرکات اجرایی در خصوص مصوبه شورای عالی هماهنگی اقتصادی در رابطه با مالیات بر ارزش افزوده برخی کالاهای اساسی، از تاریخ لازم الاجراء شدن قانون مالیات بر ارزش افزوده- 13/ 10/ 1400- تا پایان سال 1401، نرخ مالیات بر ارزش افزوده واردات گندم، برنج، دانه‌های روغنی، انواع روغن خام، قند، شکر و گوشت قرمز معادل یک درصد تعیین شده است.

انواع مالیات بر ارزش افزوده:

مالیات بر ارزش افزوده تولیدی، مالیات بر ارزش افزوده مصرفی و مالیات بر ارزش افزوده درآمد 3 نوع مالیات بر ارزش افزوده هستند که در ادامه انواع مالیات بر ارزش افزوده را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

 • مالیات بر ارزش افزوده تولیدی: در مالیات بر ارزش افزوده از نوع تولیدی، اعمال مالیات هم بر فروش کالاهای مصرفی و هم بر فروش کالاهای سرمایه‌ای صورت می‌گیرد. یعنی بنگاه اقتصادی با خرید کالا هیچ اعتبار مالیاتی را کسب نمی‌کند.
 • مالیات ارزش افزوده مصرفی: تمام مخارج سرمایه گذاری ناخالص مالیات در ارزش افزوده نوع مصرفی به دلیل این که براساس کالاها و خدمات مصرفی است، حذف می‌شود.
 • مالیات بر ارزش افزوده درآمد: در مورد مالیات بر ارزش افزوده از نوع درآمد گفته می‌شود که مالیات بر فروش تولید خالص کالاهاست و این گونه پس از کسر هزینه استهلاک به سرمایه‌گذاری خالص، ارزش افزوده از نوع درآمد به آن تعلق می‌گیرد.
راه های ارتباطی با ما

شماره واتس آپ: 09934853248

 

اینستاگرام     https://instagram.com/mahaksoft

 

جهت اطلاع از دیگر رویدادها، صفحات ما را فالو کنید.

سرفصل‌های وبینار
 • کلیات و مبانی مالیات بر ارزش افزوده 

 • مالیات مناطق آزاد و ویژه 

 • تاریخ تعلق مالیات

 • معافیت ها 

 • ماخذ مالیات   

 • تکالیف مودیان 

 • مالیاتهای خاص

 • اصلاحات دادرسی

مخاطبین
 • مدیران مالی و حسابداران
 • علاقه‌مندان به امور مالی و حسابداری
 • دانشجویان حسابداری و رشته های مرتبط
حامیان
گروه نرم افزاری محک
محک آکادمی
نارون
اپارتمانا
دکتر احمد غفارزاده
دکتر احمد غفارزاده

استاد کارگاه بررسی نظام مالیاتی و آخرین سیاست های مالیاتی

با نظر دادن، کمک کن بقیه آگاهانه خرید کنن

بروز و کاربردی بودن محتوا 4.7 از 5
ارزش محتوای وبینار نسبت به قیمت 4.7 از 5
تسلط و دانش مدرس وبینار 4.7 از 5
تجربه محور بودن محتوا 4.7 از 5
4.7 از 5 ( 3 نظر )
جلسات وبینار زمان برگزاری
جلسه اول
یک‌شنبه 2 مرداد 1401
ساعت 16:00
ساعت 18:00
جلسه دوم
سه‌شنبه 4 مرداد 1401
ساعت 16:00
ساعت 18:00
Host Cover
برگزارکننده: مشاور نرم افزاری محک
adds-cart