موضوعات
سبد خرید (0)
کارگاه داستان

کارگاه داستان

کارگاه داستان

مدت وبینار:
دسته‌بندی‌ها: 
ذخیره کردن
کارگاه داستان
توضیحات وبینار

کارگاه داستان، هفته‌ای یک ساعت در ادوبی کانکت برگزار خواهد شد!

در این یک ساعت قرار است چه کار کنیم؟!

  • هر هفته درباره‌ی یک موضوع داستان‌نویسی حرف می‌زنیم. مطالب، به‌شکل نکات کاربردی و به‌صورتِ تعاملی، آموزش داده می‌شود. پرسش و پاسخ هم جزء جدانشدنی کارگاه غیرخطی‌ست!
  • قسمت جذاب کارگاه، بخش تمرین‌ است. هر هفته با توجه به نکاتی که گفته شده، یک تمرین انجام می‌دهیم. ده دقیقه از زمان کارگاه، صرف این می‌شود که همه با هم روی یک موضوع واحد فکر کنیم و درباره‌اش بنویسیم. (منظور از موضوع، تمرین یک تکنیک داستان‌نویسی‌ست!)
  • 10 دقیقه که تمام شد، وقت جذابِ اشتراک‌گذاری نوشته‌هاست. بعد از آن، تمرین‌ها را دانه‌دانه بررسی و نقاط ضعف و قدرتش را پیدا می‌کنیم. تمام اعضا درباره‌ی یک موضوع نوشته‌اند، بنابراین این‌جا فرصتی‌ست که با نوعِ نگاه ِ آدم‌های مختلف به یک موضوعِ واحد، آشنا شوید! چه‌طور فکر کردن را یاد بگیرید و خلاقانه‌تر عمل کنید.
  • دوباره برمی‌گردیم به آموزش مطالب کارگاه به همان شیوه‌ی تعاملی!
  • پایان هر جلسه، یک داستان کوتاه چندصفحه‌ای معرفی می‌شود که این معرفی‌ها، درست بر اساس موضوعِ درسِ هر جلسه است. شما باید داستان را بخوانید و با توجه به نکاتی که یاد گرفتید جراحی‌اش کنید.

سوال: این کار چه فایده‌ای دارد؟!

  • نکات را به شکل کاربردی در یک مثال داستانی می‌بینید.
  • چه‌طور داستان خواندن را یاد می‌گیرید.
  • آموخته‌هایتان درونی می‌شود.
  • کار هنوز تمام نشده! پایان جلسه، یک تکلیف نوشتاری هم داریم که بر اساس موضوع درس، طراحی شده است. یک هفته فرصت خوبی‌ست برای نوشتن یک تمرین تقریبا 400 کلمه‌ای، تا بتوانید از چیزهایی که یاد گرفته‌اید توی نوشته‌هایتان استفاده کنید.

نکته: تمام تکالیف با جزییات نقد و بررسی می‌شود و در کانال تلگرام کارگاه، قرار می‎گیرد. پیشنهاد ما این است که تکالیف هم‌کارگاهی‌ها را هم بخوانید و نقدها را دنبال کنید تا بتوانید نوشته‌هایتان را به‌تدریج بهبود بدهید.

خب این هم از یک ساعت کارگاه نویسندگی در هفته!

سرفصل‌های وبینار

1- توصیف: اولین چیزی که باید درباره‌اش بدانیم، توصیف کردن است. توصیف همان چیزی‌ست که در روایت، فضاسازی، شخصیت‌پردازی و... به کارتان می‌آید. توی این بخش توصیف را تمرین می‌کنیم و سری می‌زنیم به توصیف‌های خلاقانه‌ی نویسندگان مدرن و پست مدرن!

2- فضاسازی: در این بخش برایتان می‌گویم چه‌طور مکان‌ها را متناسب با حال و هوای داستان و شخصیت‌ها توصیف کنید تا همان حسی را که می‌خواهید، در مخاطب زنده کنید.

3- شخصیت‌پردازی: این بخش سخت‌ترین قسمت کارگاه است که حدود سه جلسه به طور مفصل بررسی خواهد شد. این جا متوجه می‌شویم که ورود به دنیای درونی شخصیت‌ها و توجه به تضادها چقدر در باورپذیر کردن شخصیت‌ها مهم است.

4- زاویه دید: داستان را چه کسی روایت می‌کند؟ ما قرار است از کدام دریچه به داستان نگاه کنیم؟ انتخاب زاویه دید چه قدر در قدرتمند شدن یک داستان نقش دارد؟ این بخش جایی‌ است که به این سوال‌ها، پاسخ می‌دهیم.

5- زمان در داستان: نوع نگاه ما به زمان در داستان می‌تواند شکل‌های مختلفی از روایت را به وجود بیاورد، حدود دو جلسه روی مبحث زمان در داستان کار می‌کنیم. روایت‌های مختلف را بررسی می‌کنیم و شروع می‌کنیم به نوشتن در فرم‌های مختلف! این بخش یکی از بخش‌های جذاب کارگاه است که به شما اجازه می‌دهد زمان را مثل موم توی دستتان بگیرید و شکل بدهید.

6- شروع داستان: خب تازه رسیدیم به این جا که ببینیم یک شروع خوب چه ویژگی‌هایی دارد؟ داستان بنا به ماهیتش بهتر است از کجا شروع شود؟ چه‌طور می‌توانیم با همان چند خط ابتدایی، قلاب بیندازیم و کاری کنیم مخاطب نتواند داستان را رها کند.

7- طرح داستان: خیلی از مدرسان داستان‌نویسی، تدریس را با توضیح درباره‌ی طرح داستان شروع می‌کنند من اما طرح داستان را در بخش آخر درس می‌دهم. یعنی وقتی تمام تکنیک‌ها را یاد گرفتید، حالا وقت طرح نوشتن است. توی این بخش یک داستان کامل را بر اساس یک طرح جاندار، با هم می‌نویسیم.

اما در تمام این بخش‌ها، تاکید ما به شدت روی زبان و نثر شماست. این که بتوانید به یک نثر سالم برسید، از کلیشه‌های زبانی فاصله بگیرید و زبان خودتان در داستان را پیدا کنید.

 

 

سوالات متداول

کارگاه چند جلسه‌ست؟

10 جلسه (هفته‌ای یک جلسه به جز دو هفته‌ی آخر که دو جلسه در هفته داریم.)

روند کارگاه چگونه است؟

هر جلسه کارگاه شامل چهار قسمت است! قسمت اول: بیان نکات مقدماتی درباره موضوع درس(این قسمت به شکل پرسش و پاسخ و کاملا تعاملی با اعضا آموزش داده خواهد شد) قسمت دوم: با توجه به نکات گفته شده تکلیفی به اعضا داده می‌شود که حدود پنج الی ده دقیقه فرصت دارند بنویسند و ارسال کنند و برای درونی شدن نکات چند نمونه از تمرین‌ها بررسی خواهد شد. هدف از این بخش بالا بردن قدرت بداهه‌نویسی و هم‌چنین کاربردی کردن نکات گفته شده در نوشته و آمادگی برای پذیرش نکات بعدی‌ست! قسمت سوم: نکات تکمیلی در ارتباط با موضوع درس با همان شیوه‌ی تعاملی بعد از بررسی تمرین‌های قسمت قبل آموزش داده خواهد شد. قسمت چهارم: یک تکلیف نوشتاری به شما داده می‌شود که تا قبل از جلسه بعد (تقریبا یک هفته) فرصت دارید بنویسید و به ایمیل کارگاه ارسال کنید؛ هم‌چنین با توجه به نکات گفته شده یک داستان کوتاه برای خواندن و نقد و بررسی معرفی می‌شود تا از این طریق نکات آموزش داده شده را درون داستان ببینید!

قوانین کارگاه داستان مجازی به چه شکل است؟! آیا آنلاین بودن در زمان کارگاه لازم است؟!

به دلیل تعاملی بودن کارگاه آنلاین بودن در زمان برگزاری الزامی‌ست. همچنین شرط شرکت در جلسه بعد تحویل دادن تکلیف جلسه‌ی قبل است. (به جز موارد خاص)

مزایای کارگاه داستان مجازی نسبت به کارگاه‌های حضوری چیست؟!

1-صرفه‌جویی در وقت و هزینه؛ 2-خوانده شدن داستان‌ها به شکل مکتوب و دریافت نقد جزیی و ریزبینانه! 3- مناسب برای دوستانی که خارج از کشور هستند و به کارگاه‌های حضوری دسترسی ندارند. 4- در معرض نقد قراردادن نوشته‌ها بدون ترس از قضاوت شدن به خصوص برای داستان‌نویس‌هایی که در آغاز راه هستند.

مباحثی که در این دوره آموزش داده خواهد شد به طور کلی چیست؟!

کاربرد توصیف در داستان | توصیف‌های خلاقانه | کاربرد مکان در داستان| استفاده از مکان برای شخصیت‌پردازی | زمان در داستان و انواع روایت| زاویه دید| شخصیت‌پردازی| دیالوگ‌نویسی | نوشتن طرح داستان | تمرین نوشتن خلاق

صدیقه حسینی
صدیقه حسینی

مدیر و موسس کارگاه داستان غیرخطی (شروع به کار: 1394)

با نظر دادن، کمک کن بقیه آگاهانه خرید کنن

بروز و کاربردی بودن محتوا 5 از 5
ارزش محتوای وبینار نسبت به قیمت 5 از 5
تسلط و دانش مدرس وبینار 5 از 5
تجربه محور بودن محتوا 5 از 5
5 از 5 ( 1 نظر )
جلسات وبینار زمان برگزاری
جلسه اول کارگاه نویسندگی خلاق
جمعه 1 اسفند 1399
ساعت 20:00
ساعت 21:00
Host Cover
برگزارکننده: صدیقه حسینی
adds-cart