موضوعات
سبد خرید (0)
وبینار پیش به سوی کنکور سراسری

وبینار پیش به سوی کنکور سراسری

وبینار پیش به سوی کنکور سراسری

ذخیره کردن
وبینار پیش به سوی کنکور سراسری
بلیت‌های ویدئو
ارز
بلیت ویدئو
تومان
توضیحات وبینار

 آزمون سراسری یک تکلیف پرچالش است و برای مواجهه با آن نیاز داریم ابتدا  آن را برای خودمان و بدون حرف و حدیث دیگران وارسی کرده و یک ارزشمندی و معنای شخصی در آن پیدا کنیم، اهدافمان را مشخص کنیم و راهبردهای رسیدن به آن اهداف را بشناسیم.

هیجان‌ها یکی از ابزارهای رسیدن ما به اهداف هستند. بطور کلی هیجان‌ها نقش بنیادینی در یادگیری و حافظه‌ی ما دارند. تجربه‌ی بعضی هیجان‌ها می‌تواند به برانگیختگی برای یادگیری بیشتر و عمیق‌تر و راحت‌تر منجر شود و بعضی هیجان‌ها نیز می‌توانند جریان یادگیری و حافظه‌ی ما را مختل  کنند. به طور مثال غمگینی و خلق پایین ممکن است مانعی جدی بر سر راه شروع یادگیری و تمرین و تست زنی باشد. علاوه بر اینها، ما بعضی از هیجان‌ها در موقعیت یادگیری و در مواجهه با یک تکلیف به طور خاص تجربه می کنیم، مثلاً ممکن است پس از مطالعه‌ی یک درس احساس کنجکاوی و سرخوشی ناشی از یادگیری داشته باشیم و یا برعکس، احساس ملال و دلزدگی کنیم. مهم است که سرجمع وقتی برای آزمون آماده می شویم و در روزهای منتهی به آزمون، مجموع هیجان‌های مثبتی که تجربه می کنیم، بیش از هیجان‌های منفی باشد. مثلاً بیشتر احساس لذت، غرور، کنجکاوی، امید  داشته باشیم تا احساس حقارت، خشم، دلزدگی، ملال و ... .

دیگر راهبرد رسیدن به هدف، سرنخ‌ها و تمثیل‌ها هستند که کمک می‌کنند واقعیت‌ها و قوانین و اصول پیچیده‌ی علمی را آشناتر و قابل فهم‌تر کنیم. سرنخ‌ها هم در یادگیری و هم در یادآوری نقشی با اهمیت دارند. این کدگذاری‌ها هنگام مرور و جمع‌بندی دروس، یادگیری را خلاقانه و همچون یک تجربه شاعرانه در خواهد آورد.

همچنین، برای بیشتر ما پیش آمده که برای یک درس ساعت ها زمان گذاشته‌ایم، اما هنگام پاسخ به سؤالات تستی، تقریباً سؤال‌ها برایمان ناآشنا بوده‌اند. ممکن است یکی از علت‌های آن نداشتن چیزی است که روان‌شناسان آن را "نظارت از بالا بر ذهن" می نامند. یعنی اینکه موقع مطالعه و تمرین و در جریان یادگیری، بخشی از ذهنمان متمرکز باشد بر اینکه تا اینجا متن چه معنایی داشت و تا اینجا چه چیزهایی برایم مبهم بود و چه چیزهایی واقعا روشن شد؟ فردی که نظارت از بالا بر فعالیت ذهنش دارد، ممکن است به جای اینکه پس از ساعت‌ها مطالعه، بازدهی نداشته باشد؛ پس از اندکی مطالعه متوجه عدم درک مطالب شود و بتواند با آگاهی از ظرفیت‌ها و توانایی‌های خود موانع مطالعه را شناسایی و برطرف کند.

علاوه بر آن، در روزهای منتهی به کنکور بخشی از ذهن ما به جای تمرکز بر مرور و یادآوری، صرف این چالش می  شود که "اگر رتبه نیارم، چه می شود؟" " همه روی من حساب باز کرده‌اند، اگر...چه میشه...". این رویداد باعث  می‌شود منابع توجه و تمرکز فرد تحلیل برود. این اضطراب را چگونه می‌توان متوقف کرد؟

 

 دهکده رسا و همکاران 

این وبینار توسط دپارتمان مشاوره و روان شناسی "دهکده نوآوری و فناوری رسا" و با همکاری "دانشکده علوم تربیتی و روانشناسی دانشگاه شیراز" و با تایید اساتید دانشگاه شیراز برگزار خواهد شد. دپارتمان مشاوره و روان شناسی رسا با بهره‌گیری از استادان و فارغ‌التحصیلان روان‌شناسی تربیتی دانشگاه شیراز همراه دواطلبین عزیز کنکور سراسری است تا در این روزهای پرچالش، آرامش را به آنان هدیه کند. در این راستا، دهکده رسا برای شما عزیزان متقاضی کنکور سراسری وبیناری تدارک دیده است تا چالش‌ها و دغدغه‌های شما را پاسخ دهد. 

با دهکده نوآوری و فناوری رسا و دپارتمان مشاوره و روان‌شناسی رسا در اینستاگرام به آدرس زیر همراه باشید:   

rasa_itc@     

rasa.psychology@

آدرس وب سایت دهکده نوآوری و فناوری رسا 

https://www.rasaitc.com/

آدرس وب سایت دپارتمان و مرکز مشاوره و روان شناسی رسا 

https://www.rasaitc.com/psychology/

سرفصل‌های وبینار

 

۱. نقش هیجان‌ها و نظم دهی هیجان در انگیزه و آمادگی برای یادگیری و آزمون چیست؟

۲. راه‌های بهبود تمرکز و انسجام در مطالعه چیست؟

۳. راهکارهای افزایش قدرت حافظه (یادسپاری و یادآوری) کدامند؟

۴. چه باورهایی درباره‌ی موفقیت و شکست در آزمون، نادرست و آسیب‌زا هستند؟

۵- چگونه از سرنخ‌ها برای تسهیل یادگیری و یادآوری استفاده کنیم؟

مخاطبین

1. داوطلبان کنکور سراسری

2. والدین داوطلبان کنکور سراسری

3. مشاوران تحصیلی

4. اولیای مدارس (دبیران و مدیران مدارس)

5. داوطلبان شرکت در آزمون‌های کارشناسی ارشد، دکتری، آزمون جامع و آزمون‌های استخدامی

حامیان
دانشکده علوم تربیتی و روانشناسی دانشگاه شیراز
پارک علم و فناوری فارس
دکتر جلیل اعتماد
دکتر جلیل اعتماد

دانش آموخته دکتری روان شناسی تربیتی دانشگاه شیراز (پژوهشگر نظم بخشی هیجانی و تصمیم گیری تحصیلی)

با نظر دادن، کمک کن بقیه آگاهانه خرید کنن

0 از 5 ( 0 نظر )
جلسات وبینار زمان برگزاری
جلسه اول
18 تیر 1399
ساعت 18:00
ساعت 20:00
جلسه دوم
19 تیر 1399
ساعت 18:00
ساعت 20:00
Host Cover
برگزارکننده: دهکده نوآوری و فناوری رسا
گزارش دادن
 انتخاب بلیت