موضوعات
سبد خرید (0)
وبینار نقشه ساخت پازل عزت نفس

وبینار نقشه ساخت پازل عزت نفس

وبینار نقشه ساخت پازل عزت نفس

ذخیره کردن
وبینار نقشه ساخت پازل عزت نفس
بلیت‌های ویدئو
ارز
بلیت ویدئو
تومان
ویدئو معرفی وبینار
توضیحات وبینار

نقشه‌ی ساخت پازل عزت نفس
چگونه احساس ارزشمندی بیشتری داشته باشیم؟

 

 

آیا مدام به سرزنش و انتقاد از خود می‌پردازید؟
آیا با بدغذایی و مواد مخدر یا الکل، با جسم خود بدرفتاری می‌کنید؟
آیا این اعتقاد را انتخاب کرده‌اید که دوست‌داشتنی نیستید؟
آیا جرات نمی‌کنید برای کار و خدمت خود، اجرت و دستمزد مناسب بطلبید؟
آیا بیماری و درد در تن خود می‌آفرینید؟
آیا درباره چیزهایی که به خیر و صلاح شما هستند مساحمه و اهمال‌کاری می‌کنید؟
آیا در آشفتگی و بی‌نظمی زندگی می‌کنید؟
آیا مدام قرض و فشار برای خود ایجاد می‌کنید؟
آیا یار و همسری برگزیدید که شما را تحقیر کند؟
آیا خود را بی‌ارزش می‌پندارید؟
و...

 

 

اگر به هر روش، خیر و صلاح خود را انکار کنیم، عملی ناشی از دوست نداشتن خویش و عزت نفس پایین است. 

.

عزت نفس چیست؟


عزت‌نفس چیست؟ خیلی ساده یعنی:
احساس ارزشمندی. «من ارزشمندم.»

عزت‌نفس یک احساس است، می گوییم احساسِ عزت نفس، احساسِ ارزشمندی. حیطه های احساسی با حیطه های منطقی متفاوت است. پس ربطی به منطقِ عرفی ندارد و با دودوتاچهارتا به دست نمی‌آید.
مثل این است که وقتی شما احساس گرسنگی دارید، با فکرکردن به غذا سیر نمی شوید! معده ی شما استدلال سرش نمی شود و اگر برایش توضیح بدهی که از الان تا چند ساعت دسترسی به غذای خوب ندارید، برایتان تولید احساس سیری نخواهد کرد!
یا ممکن است عاشق کسی شوید که هرکس دلیل این عشق را از شما بپرسد، دلیل خاصی نداشته باشید و یا کارتان خیلی منطقی نباشد! اما این احساس شماست و دنیای احساس با دنیای منطق متفاوت است.

درواقع می خواهم این نکته را تاکید کنم که: عزت نفس ربطی به مسائل بیرونی زندگی ما، مسائل منطقِ عرفی و دستاوردهای بیرونی ما ندارد.

معمولاً منبع اولیه ی عزت‌نفس ما، والدین و مخصوصاً مادر هست. این‌که چقدر در آغوش کشیده شده ایم و چقدر به ما بی‌قیدوشرط، «دوستت دارم» گفته شده، این حس را در ما ایجاد می‌کند که ما ارزشمند و عزیز هستیم یا نه؟
دوست داشتنِ با قید و شرط چگونه است؟ اینگونه می شود که می گویند: «اگه فلان کارو کنی دوستت دارم، اها الان اینکارو کردی دوستت ندارم دیگه، شدی بچه ی بد! و...»
دوستت دارمِ بدون قید یعنی چه؟ یعنی رفتار را نقد کنیم نه شخصیت را: «در هر صورت من دوستت دارم و عشق منی، اما فلان رفتارت را نپسندیدم، البته که تو بچه ی خوبی هستی.»
این منبع اولیه ، مهم و تاثیرگذار است، اما شرط کافی نیست. بسیاری رفتارهای خودمان و انتخاب هایمان در زندگی و بزرگسالی مان، بر کاهش یا افزایش عزت نفس ما تاثیر دارند. و بطور مفصل در این کتاب در این رابطه صحبت خواهم کرد.

 

 عزت‌نفس یعنی خودت را درست بشناسی، 
خودت را باور کنی، قربون خودت بروی و خودت 
را دوست بداری. و درمجموع خودت را یک موجود 
ارزشمند و محترم بدانی. 

 

البته این موضوع نباید با یک سری ظاهرسازی ها، خودشیفتگی و تکبر اشتباه گرفته شود. بگذارید چند مثال بزنم:

وقتی عزت‌نفست بالا باشد خودت را ارزشمندترین دارایی‌ات می‌دانی. برای همین بیش از همه‌چیز به خودت می‌رسی. لباسِ داخل منزل و خانه ات تمیز و باکیفیت است؟ یا این‌که چون لباس‌زیر و لباسِ در خانه است، هر چیز خراب و داغانی را می‌پوشی؟! این یعنی برای خودت ارزش قائل نیستی.
برای خودت، وجودت و روحت چطور هزینه می‌کنی؟ اگر بخواهی یک کتاب برای خودت بخری، یک کلاس خوب ثبت‌نام کنی و زمان بگذاری برای روح و روانت چه طور؟ اگر به‌راحتی چندصدهزار تومان پول یک لباس مجلسی می‌دهی و چند میلیون موبایل فلان مارک می‌خری اما موقع خرید یک کتاب یا کلاس برای خودت دستت می‌لرزد و انجامش نمی‌دهی یعنی عزت‌نفست بالا نیست.

برای جسمت چقدر ارزش قائلی؟ با چیزهای مضر داغانش می‌کنی یا حواست بهش هست؟ می‌ترسی یا نمی‌توانی دستمزد مناسب کارت را درخواست کنی؟ و همیشه خودت را ارزان می‌فروشی؟ این‌ها هم نشان‌دهنده ی وضعیت عزت‌نفس و احساس ارزشمندی ماست.
اگر وضعیت شغلی‌ات عالی است اما مدام در فکر له کردن رقبایی یعنی عزت‌نفست ضعیف است. اما اگر فکر می‌کنی آن‌قدر دنیا بزرگ است و آن‌قدر ارزشمندی، که با کمک کردن به دیگران چیزی ازت کم نمی‌شود، یعنی عزت‌نفست بالاست.

 

آیا می‌توان تمام آموزه‌های خودشناسی و رشد فردیت را در عزت نفس خلاصه کرد؟
بله دقیقا. عزت نفس قطعا بزرگ‌ترین و بالاترین دارایی و سرمایه ماست و روی تمام زندگی ما تاثیری عمیق دارد. روی درآمد ما، شغل ما، روابط و ازدواج ما، حالمان با خودمان و... شادی و احساس رضایت خاطر درونی، تنها  با داشتن عزت نفس به‌دست می‌آید و بدون عزت نفس حتی نمی‌توانیم از موفقیت‌هایمان شاد و خوشحال باشیم!! 

 

آیا عزت نفس مبحث پیچیده‌ای است؟

بله می‌توان گفت اگر پیچیده هم نباشد، لااقل بسیار گسترده و وسیع است. قبلا هم تاکید کرده‌ام که مانند یک پازل است و از قطعات مختلفی تشکیل شده است. اما آیا این به معنای دست نیافتنی بودنِ عزت نفس است؟ خیر. در این دوره با استفاده از آموزش‌ها و تمارین بسیار دقیق و حساب‌شده، تلاش می‌کنیم تا سطح عزت نفس خودمان را هرجا که باشد لااقل 100 پله رشد و ارتقاء دهیم و به جایگاهی مستحکم و قابل اتکاء برسانیم.

 

فواید این وبینار چیست؟

آیا تا به حال برایتان پیش آمده که انجام کاری را بلد باشید ولی جرات انجام یا بیان آن را نداشته باشید؟ یا پس از آنکه مرتکب اشتباهی شدید، مدام خود را سرزنش کرده باشید و از آن اشتباه، شرمنده باشید؟ شاید در جمع و در میان دیگران، جرات بروز و بیان خود را نداشته‌اید، چون همیشه فکر می‌کردید به اندازه‌ی دیگران خوب نیستید. ولی باید بدانیم که همه‌ی ما انسان‌های ارزشمندی هستیم و استعدادها و توانایی‌های زیادی داریم. فقط باید خودمان را باور کنیم و تلاش کنیم، شناخت بهتری از توانایی‌های‌مان داشته باشیم و مهم‌تر از همه، خودمان را دوست داشته باشیم. شاید بتوان گفت، عزت نفس مهم‌ترین مسئله در زندگی هر فرد است و عامل تعیین‌کننده‌ی موفقیت یا شکست او در مراحل مختلف زندگی است.

 

هیچ‌چیز مهم‌تر از این نیست که درباره‌ی خودمان چه احساسی داریم و چگونه می‌اندیشیم. داشتن دیدی مثبت نسبت به خودمان و اینکه چه کسی هستیم و چه‌کار می‌کنیم و اساساً دوست داشتن خودمان یکی از مسائلی است که امروزه اگر نگوییم نایاب، بسیار کمیاب شده است. البته برای همه‌ی ما زمان‌ها و موقعیت‌هایی پیش می‌آید که باور به خود را از دست می‌دهیم و احساس خوبی نسبت به خودمان نداریم. اما هنگامی‌که عزت‌نفس پایین، به یک مسئله‌ی بلندمدت تبدیل می‌شود، می‌تواند آثار مخربی بر سلامت روانی و زندگی ما به‌جا بگذارد.

همواره در موقعیت‌های مختلف به ما توصیه می‌شود تلاش و پشتکار داشته باشیم. همیشه بعدازاینکه یک مسیر و یا یک راهکار برای رسیدن به هدفی بزرگ در اختیار ما قرار داده می‌شود، در کنار آن توصیه به ناامید نشدن از شکست‌ها و تلاش و کوشش مستمر نیز ارائه می‌شود.

در هیچ‌کدام از این موقعیت‌ها، حرفی از چگونگی دستیابی به پشتکار و سخت‌کوشی به میان نمی‌آید. به ما گفته نمی‌شود که اصول و عوامل مهم برای دستیابی به این حد از اراده و امید چیست.

در این وبینار قصد دارم تا راهکارهای عملی و دقیق در مورد رسیدن به عزت نفس بالا که مهم‌ترین و تأثیرگذارترین عامل در تلاش و کوشش خستگی‌ناپذیر برای دستیابی به موفقیت‌های بزرگ و اهداف عالی است، را با شما درمیان بگذارم.

تأثیر عزت‌نفس صرفاً در این نیست که به ما امکان می‌دهد احساس بهتری داشته باشیم، بلکه به ما فرصتی می‌دهد تا بهتر زندگی کنیم. به ما امکان می‌دهد با چالش‌های زندگی بهتر روبرو شویم و از فرصت‌های مطلوب بهره‌برداری بیشتری بکنیم.

عزت نفس زیاد باعث می‌شود با احتمال بیشتری در برابر مشکلات بایستیم و استقامت و پایداری زیادی در برابر سختی‌های زندگی داشته باشیم و درنتیجه احتمال موفقیت بیشتر شود.

عزت‌نفس زیاد باعث احترام به خود می‌شود که درنتیجه دیگران نیز رفتار محترمانه با ما خواهند داشت.

عزت‌نفس زیاد باعث می‌شود ارتباطات ما آشکارتر شده، صادقانه‌تر و مناسب‌تر شود و درنتیجه روابط سالم‌تری را با افراد برقرار کنیم.

 

عزت‌نفس بر روی تمام جنبه‌های وجودی ما اثر می‌گذارد ازجمله:

طرز کار ما در محل کار
برخوردمان با مردم
اندازه پیشرفت و ترقی
میزان موفقیت
کسی که به او علاقه‌مند می‌شویم
نحوه برقراری ارتباط با همسر، فرزندان و دوستان
و سطحی از سعادت و خوشبختی که به آن خواهیم رسید.
 

برای سرمایه‌گذاری روی مهم‌ترین دارایی‌ام، یعنی عزت‌نفس‌ام، همین الان اقدام به ثبت نام می‌کنم.

سرفصل‌های وبینار

✔️ اعتماد به نفس چیست؟ و دقیقا چه تفاوتی با عزت نفس دارد؟
✔️ راه افزایش اعتماد به نفس چیست؟
✔️ عزت نفس چیست و چگونه ایجاد می‌شود؟
✔️ چه پارامترهایی در ساخته‌شدن عزت نفس ما دخیل هستند؟
✔️ 4 قطعه مهم پازل عزت نفس ما چیست؟
✔️ رابطه با خود و خدا چگونه در میزان عزت نفس ما نقش دارد؟
✔️ شناخت خود و صلح درونی
✔️ مثال‌هایی از رسیدن به صلح درونی
✔️ رابطه سایه‌های شخصیتی (shadow) و عزت نفس
✔️ نحوه ردشدن از گذشته
✔️ نحوه عدم نگرانی بیش‌ازحد به آینده
✔️ زندگی در لحظه حال و چگونگی انجام آن
✔️ میت خلقت و تاثیرش بر عزت نفس
✔️ و...

مخاطبین

تمام افراد بالای 20 سال که در زندگی دچار سردرگمی‌هایی هستند، خودشان را دوست ندارند و رابطه محکمی با درون خود ندارند.

مرتضی رجب نیا
مرتضی رجب نیا

مدرس خودتحلیل‌گری و خودشناسی

با نظر دادن، کمک کن بقیه آگاهانه خرید کنن

بروز و کاربردی بودن محتوا 5 از 5
ارزش محتوای وبینار نسبت به قیمت 5 از 5
تسلط و دانش مدرس وبینار 5 از 5
تجربه محور بودن محتوا 5 از 5
5 از 5 ( 3 نظر )
جلسات وبینار زمان برگزاری
نقشه ساخت پازل عزت نفس
26 تیر 1399
ساعت 10:00
ساعت 12:00
Host Cover
برگزارکننده: ارتباط سبز
گزارش دادن
 انتخاب بلیت