موضوعات
سبد خرید (0)
وبینار مبانی استقرار و پیاده‌سازی موفق نظام حکمرانی داده

وبینار مبانی استقرار و پیاده‌سازی موفق نظام حکمرانی داده

وبینار مبانی استقرار و پیاده‌سازی موفق نظام حکمرانی داده

شروع وبینار:   6 شهریور 01 - ساعت 12:00
مدت وبینار:
افزودن به تقویم
ذخیره کردن
وبینار مبانی استقرار و پیاده‌سازی موفق نظام حکمرانی داده
توضیحات وبینار

امروزه کسب و کارها با چالش‌های درون و برون سازمانی مهمی نظیر بازار، محصولات، مشتریان، فناوری اطلاعات، و قوانین مقررات مواجه هستند. ایجاد ارزش برای سهامداران برای مدت طولانی، مهم‌ترین پیشران مدیریت کسب و کار قلمداد می‌شد، ولی طی دو دهه گذشته مواردی نظیر علایق کارمندان، مشتریان، عرضه‌کنندگان، منافع عمومی دولت و سازمان‌های نظارتی اهمیت بیشتری یافته‌اند. این چالش‌ها اغلب اوقات از مقررات ملی و بین‌المللی که هدفشان افزایش شفافیت و پاسخگویی فعالیت‌های تجاری است نشات می‌گیرد. از اینرو برای مدیریت چالش‌های درونی و بیرونی کسب و کار، افزایش شفافیت و نیز پاسخگویی جدی‌تر سازمان‌ها، تغییر فرآیندهای کسب‌وکار با اتخاذ یک رویکرد کارکردی و کل‌نگر ضروری است. در همین راستا، اصطلاح حکمرانی شرکت مطرح شده است. از آنجا که فناوری اطلاعات و ارتباطات یک بخش اصلی از ساختار شرکت است، به منظور تضمین مطابقت حکمرانی شرکت با سیستم‌های فناوری اطلاعات، حوزه‌هایی نظیر حکمرانی فناوری اطلاعات ایجاد شده است. از طرفی حکمرانی فناوری اطلاعات به گونه‌ای است که داده‌ها و مدیریت چرخه حیات داده‌ها را شامل نمی‌شود. از اینرو اصطلاح حکمرانی داده به طور خاص برای روشن نمودن چرخه حیات داده‌ها (خلق داده --> ذخیره‌سازی --> استفاده --> حذف) تعریف شده است که جنبه‌ها و فرآیندهای کیفیت داده‌‍‌ها را شامل می‌شود. حکمرانی داده چارچوبی برای تصمیمات مرتبط با مدیریت داده فراهم می‌کند و زیر مجموعه حکمرانی فناوری اطلاعات نیست. حکمرانی داده و حکمرانی فناوری اطلاعات هم پایه هستند و به‌عنوان زیرمجموعه ساختار حکمرانی سازمان تلقی می‌شوند. مطابق شکل زیر، حوزه‌های حکمرانی داده عبارتند از استراتژی کیفیت داده، فرآیند مدیریت داده، استانداردها و سیاست‌های داده، معماری داده با هدف کنترل فرآیندها و روش‌ها.   

پاسخ پرسش‌هایی مانند: داده‌ها چگونه ذخیره می‌شوند، چگونه در دسترس افراد مناسب قرار می‌گیرند، چگونه کیفیت آن‌ها کنترل می‌شود، با چه ابزارهایی تحلیل می‌شوند و مسائلی از این دست را می‌توان با استفاده از شاخه‌ جدید علم داده، حکمرانی داده پاسخ داد.

تعاریف متعددی از حکمرانی داده ارائه شده است:

  • حکمرانی داده فرآیندی است که از طریق آن یک شرکت کمیت، سازگاری، قابلیت استفاده، امنیت و دسترسی به داده را مدیریت می‌کند.
  • حکمرانی داده به‌عنوان مجموعه‌ای از حقوق تصمیم‌گیری، فرآیندها، استانداردها، سیاست‌ها و فناوری‌های موردنیاز برای اداره، نگه‌داری و استخراج اطلاعات به عنوان یکی از منابع کسب و کار می‌باشد.
  • حکمرانی داده به عنوان بدنه سازمانی، مقررات، حقوق تصمیم‌گیری و مسئولیت‌پذیری افراد و سیستم‌های اطلاعاتی است که فرآیندهای مرتبط با اطلاعات را انجام می‌دهد.

 

حامیان
مرکز آی سی دی اس دانشگاه فردوسی مشهد
آقای دکتر مسعود مظلوم
آقای دکتر مسعود مظلوم

دکتری و پسا دکتری هوش مصنوعی دانشگاه آمستردام

جلسات وبینار زمان برگزاری
عنوان وبینار: مبانی استقرار و پیاده‌سازی موفق نظام حکمرانی داده
یک‌شنبه 6 شهریور 1401
ساعت 12:00
ساعت 14:00
Host Cover
برگزارکننده: شرکت تحقیق و توسعه یسنا پارس
adds-cart
adds-cart
 خرید بلیت