موضوعات
سبد خرید (0)
وبینار زندگی و کسب و کارتان را با دانش TRIZ متحول کنید

وبینار زندگی و کسب و کارتان را با دانش TRIZ متحول کنید

وبینار زندگی و کسب و کارتان را با دانش TRIZ متحول کنید

ذخیره کردن
وبینار زندگی و کسب و کارتان را با دانش TRIZ متحول کنید
توضیحات وبینار

سلام به شما دوست عزیز و قدرتمندی که می خوای پرانرژی وقت بذاری و توضیحات این وبینار رو بخونی.

من محمد محمودی، برگزار کننده این وبینار هستم و سعی می کنم به همراه مدرس این وبینار تجربه آموزشی خوبی رو برات رقم بزنم. اگه آماده ای پرقدرت و پرانرژی توضیحات و ویدئوهایی که برات آماده کردم رو بخون و اگه احساس کردی با وبینار و آموزش خوبی آشنا شدی که تو رو به دنیایی متفاوت وصل می کنه و در زندگی شخصی و کاریت پیشرفت می کنی، حتما این وبینار رو به اشتراک بذار و با لطف و محبتت از ما حمایت کن. پیشاپیش سپاسگزارم

راستی تا یادم نرفته بگم که من و مدرس(مهندس مهدی بصیرزاده) این دوره رو در ایسمینار دنبال کن تا از وبینارها و دوره های آموزشی که سعی می کنیم خوب و متفاوت از بقیه برگزار کنیم، اطلاع پیدا کنی.

خب در ادامه بریم سراغ اینکه اصلا TRIZ چی هس و چی شد که ابداع شد و ابداع کننده این دانش چه کسی هس؟!

ابتدا از زندگینامه گنریش آلتشولر، پدر دانش TRIZ شروع می کنم:

گنریش آلتشولر در سال ۱۹۲۶ یعنی ۱۰ سال پس از آغاز انقلاب بلشویکی در اتحاد جماهیر شوروی سابق به دنیا آمد. از همان کودکی علاقه ی شدیدی نسبت به نوآوری بروز می داد. او مانند دیگر کودکان دوست داشت در زیر آب شنا کند. وی در سن ۱۴ سالگی یک روز در زیر آب از خود پرسید که چگونه می تواند در جایی که هوا نیست تنفس کند ( "یک سوال متناقض" که بعداً این نوع سوالها را سوالات مفید برای یافتن راه حل های خلاق نامید).

با در نظرگرفتن این پرسش در ذهنش توانست اولین اختراع خود را برای تولید اکسیژن از مایع پراکسید هیدروژن به عنوان وسیله ای برای تنفس زیر آب به ثبت برساند. در طول جنگ جهانی دوم آلتشولر به ارتش پیوست. وی پس از جنگ مسئول بررسی اختراعات در نیروی دریایی شد. این شغل برای او موقعیتی به وجود آورد تا به مخترعین در حل مشکلات فنی کمک کند.

تئوری نوآوری:

در سال ۱۹۴۶ آلتشولر تصمیم گرفت دانش جدیدی برای تئوری نوآوری ایجاد کند. یافته های او در مورد تئوری نوآوری نامرتب و نامنظم بود. آلتشولر در طول دو سال با مطالعه هزاران سند ثبت اختراع TRIZ را پایه ریزی کرد. آلتشولر الگوهایی را که مکرراً در نوآوری های مختلف استفاده می شد شناسایی کرد براساس نتایج حاصل از این نوع مطالعات خلاقیت‌شناسی تحلیلی ، آلتشولر به کشفیات بسیار مهمی دست یافت و اصول ، مفاهیم و روش های TRIZ را به عنوان یک علم نوین و بسیار باارزش به جهان ارائه نمود.

 

واژه TRIZ برگرفته شده از حروف اول کلمات در عبارت روسی «Teoriya Resheniya Izobrototelskikh Zadatch» است که برابر انگلیسی آن عبارت «Theory of Inventive Problem Solving» (با مخفف TIPS) است که به معنای نظریه حل ابداعانه مساله می‌باشد. این دانش در سراسر جهان تحت عنوان TRIZ شناخته می‌شود و متداول شدن این نام به این علت است که بنیانگذار آن، دانشمند خلاقیت‌شناس روسی گنریچ سائولویچ آلتشولر (G.S. Altshuller) می‌باشد..

مبارزه آلتشولر در زندان مسکو به روش ابداعی TRIZ :

در سال 1948 آلتشولر و دوست دوران بچگی اش رافائل شاپیرو(Raphael Shapiro)   به استالین رئیس جمهور وقت روسیه در مورد نظریه تریز نامه ای نوشتند و با وی درد دل کردند و نگرانی شدید خود را از آینده ی نوآوری ها در اتحاد جماهیر شوروی به اطلاع وی رساندند تا شاید از او برای رسیدن به اهداف والای خود کمک بگیرند.

از آنجا که این نامه را بصورت غیر رسمی و با عنوان ” رفیق استالین” بطور عامیانه نوشته بودند مورد خشم و غضب استالین قرار گرفتند و استالین نه تنها وطن دوستی و ایده با ارزش آنها را مورد تقدیر قرار نداد بلکه دستور داد که آنها را به اتهام ” نوآوری با هدف تخریب کشور” دستگیر کنند. اما آلتشولر که از بیرحمی و سنگدلی استالین آگاهی کافی نداشت از دستگیری خود توسط ماموران کا .گ .ب (KGB) دچار حیرت شد. وی در زندان مسکو هیچگونه اعترافی را بعنوان گناهکار امضاء نکرد و یک شب تا صبح مورد بازجویی ماموران زندان قرار گرفت و صبح روز بعد نیز با فشار ماموران از خواب رفتن وی جلوگیری بعمل آمد.

طرح یک سوال متناقض:

آلتشولر در آن موقعیت تصمیم گرفت برای مبارزه با وضعیت بد زندان از روش ابداعی خود (TRIZ) کمک بگیرد و با طرح یک سوال متناقض ( از اصول اولیه TRIZ طرح سوالات متناقض و حل آنها بطور خلاقانه است) توانست چند ساعت در آن روز بطور ابتکاری بخوابد.

سوال وی از خود این بود: چگونه می توانم بخوابم که هم خوابیده باشم و هم بیدار؟

بلافاصله ایده ای به ذهنش خطور کرد که با استفاده از منابع موجود و در دسترس قابل دستیابی بود(استفاده از منابع در دسترس هم یکی دیگر از اصول اساسی TRIZ است). لذا به اطراف خود نگاه کرد و با استفاده از یک پاکت سیگار خالی و کبریتی که در کنارش بود توانست دو چشم مصنوعی و کاغذی برای خودش درست کند. سپس از آب دهان خود ( یکی دیگر از منابع موجود بجای چسب) برای چسباندن چشمهای کاغذی بر پشت پلک های خود استفاده کرد. بنابراین بدین صورت توانست وانمود کند که بیدار است و با کمک چشم های کاغذی و عینکی که بر روی چشم های خود داشت چند ساعتی براحتی و بدون مزاحمت ماموران بر روی صندلی خود بطور نشسته خوابید و ماموران زندان که بالای سر وی کشیک  می دادند متوجه خواب او نشدند.

سر انجام پس از یک سال بازجویی و شکنجه، آن دو به ۲۵ سال حبس در زندانی بنام گولاگ (Gulag) در نواحی قطبی  محکوم شدند..

زندان گولاگ:

زندان مملو از ده ها استاد، دانشمند معروف، موسیقی دان و هنرمند بود که همگی در جریان تسویه حساب های سیاسی استالین بازداشت شده بودند. به این ترتیب آلتشولر به کسب علم و دانش ادامه داد. بدین ترتیب آن زندان به دانشگاهی خصوصی برای آلتشولر تبدیل شد.

او به کمک حافظه قوی و قدرت تحلیل خود از این زمان برای تحقیق درباره  قوانین توسعه سیستم های فنی و روش های حل ابتکاری مسائل استفاده کرد. ]نقل قول از یک وبلاگ روسی: پس از 2 سال که ارتش و به خصوص سیستم های اطلاعاتی شوروی KGB نیاز به تجهیزات نوین جاسوسی را احساس نمودند، کپی از پرونده این اختراع با مهر فوق محرمانه به اداره رده 1 در دفتر سرهنگ ارنیاکوف ارسال شد تا از آن استفاده گردد[. اما به دلیل بی توجهی و مخالفت ها در آن زمان، TRIZ نتوانست به خوبی در روسیه ایفای نقش کند.

مقاله اصول تئوری TRIZ:

استالین در سال ۱۹۵۳ فوت کرد و یک سال پس از آن آلتشولر و شاپیرو از زندان آزاد شدند. آنها به توسعه TRIZ ادامه دادند و اولین مقاله خود را درباره اوصول تئوری TRIZ در سال 1956 در مجله علمی "سوال هایی در باره روانشناسی" به چاپ رساندند. شاپیرو اولین کتاب TRIZ را منتشر کرد، ولی از ادامه راه توسعه TRIZ منصرف شد.

توسعه ی TRIZ در اتحادیه جماهیر شوروی پس از اقدامات گورباچف سرعت گرفت. موسسات خصوصی برای حل مشکلات فنی و مدیریتی خود علاقه زیادی به استفاده از TRIZ نشان می دادند؛ زیرا مزایای استفاده از TRIZ  در اقتصاد بازار آزاد را به خوبی حس می کردند.

پس از جنگ سرد و با مهاجرت دانشمندان روسی به ژاپن و آمریکا، دنیا با دانش TRIZ آشنا شده و با پی بردن به اهمیت فوق العاده زیاد آن بلافاصله به کارگیری و درصدد رشد و توسعه آن برآمدند.

آلتشولر به عنوان مخترع فنون اختراع و پایه‌گذار دانش TRIZ ، با تلاش و پشتکار بسیار زیاد به مدت پنجاه‌ و دو سال در راستای رشد و توسعه آن کوشید و یکی از اصلی‌ترین و موثرترین بنیانگذاران علم خلاقیت‌شناسی و از بزرگترین دانشمندان قرن بیستم محسوب می‌شود(آلتشولر در سال 1998 در آمریکا از دنیا رفت).

نقش و اهمیت نظریه TRIZ شاهکار علمی آلتشولر به قدریست که از جنبه‌ای می‌تواند در ردیف نظریه‌های علمی بزرگی مانند نظریه کوانتومی و نظریه نسبیت قرار گیرد و آلتشولر را با دانشمندان بزرگی مانند پلانک ، انیشتین ، شرودینگر ، پیاژه و پائولینگ همسنگ نماید .

روش کار TRIZ:

یک اصل + یک پارامتر = راه حل خلاقانه

ابزارهای TRIZ:

اصول و روش های زیادی در TRIZ وجود دارند که اساس و پیکره آن را تشکیل می دهند که در ادامه به آنها اشاره می گردد:

 1. چهل اصل ابتکاری و ماتریس تناقضات آلتشولر
 2. الگوریتم برای حل مسئله به روش ابداعی(ARIZ)
 3. تعیین پیشگویانه خطا(AFD)
 4. تکامل هدایت شده محصول(DPE)

با استفاده از دانش TRIZ می توان به نتایج و دستاوردهای متعددی از جمله موارد زیر دست یافت:

 • کشف انواعی از راه حل ها برای مسائل ابداعی . یعنی مسائلی که با روش های معمولی متداول راه حل آنها به دست نمی آید.
 • دستیابی به بهترین و موثرترین راه حل ها برای انواع مسائل علمی ، فنی ، انسانی و اجتماعی.
 • پیش بینی روند ابداعات و اختراعات در آینده (خلاقیت شناسی آینده شناختی).
 • ارائه آموزش های نوین مبتنی بر TRIZ در مدارس و دانشگاه ها (خلاقیت شناسی پرورشی مبتنی بر TRIZ)
 • با استفاده از دانش TRIZ می توان مشکلات و مسائل پیرامون خود را مدلسازی نمود و سپس با یک راه حل مهندسی اقدام به حل آن نمود.
 • دانش TRIZ تقویت کننده استعدادها، دانش و تجربه می باشد. همه مواردی که در زندگی و در تصمیمات ما وجود دارد را تحت شعاع قرار می دهد و سبب می شود که به بینش خلاقانه و نوآورانه دست یابیم.

مدرس این وبینار کیست؟

مدرس این وبینار بسیاری از مقالاتی را که در مورد این دانش و در زمینه های مختلف و مربوط به آن نوشته شده است را ترجمه کره است و روش او تنها روش کتابخانه ای و ترجمه نبوده و علاوه بر مطالعات، شواهد را نیز جمع آوری و یادداشت کرده است. نتیجه تمامی این مطالعات تبدیل به کتاب "40 اصل ابداعی TRIZبرای نوآوری" شده است که در سال 1390 به چاپ رسید. ایشان حتی به فوتبال هم پرداخته و شباهت های میان این دانش و فوتبال را هم استخراج کرده است.

بخشی از صحبت های مهندس مهدی بصیرزاده در مصاحبه با نشریه اقتصادی همشهری:

هیچ زمینه ای نیست که شما نتوانید میان آن و اصول TRIZ شباهت پیدا کنید. TRIZ به ما نشان می دهد که همه چیز یکی است و میان همه زمینه ها اصول مشابهی وجود دارد، اما از آنجایی که هر کدام از ما در حوزه های متفاوتی فعالیت کرده و از جزئیات حوزه دیگر خبر نداریم، می پنداریم که تفاوت بزرگی میان علوم ما با علوم سایرین وجود دارد. یعنی یک مهندس نمی تواند دانش خود را همانند دانش یک پزشک در نظر بگیرد. این در حالی است که به رغم تصور ما، حتی میان پزشکی و مهندسی یا حتی فضانوردی، نجوم یا هر دانش دیگری شباهت مهمی وجود دارد؛ شباهت هایی که TRIZ آنها را کشف کرده است.

برخی از سوابق پژوهشی مدرس وبینار:

 • مشارکت در طرح توسعه خوزستان – زیربخش تولید و کشاورزی سازمان برنامه و بودجه خوزستان
 • انجام تحقیقات در خصوص کاربرد TRIZدر زمینه های فنی و غیرفنی
 • ارتباط بین المللی با نویسندگان و صاحب نظران TRIZ و ترجمه مقالات تخصصی و چاپ کتاب در این زمینه

 

برخی از کتاب ها و مقالات چاپ شده توسط مهندس مهدی بصیرزاده:

مقالات:

 • نوآوری نظام یافته (TRIZ) در صنعت شیر – نشریه صنعت شیر(7) سال 82
 • کاربرد نوآوری نظام یافته(TRIZ) در بسته بندی و فرآوری شیر – نشریه خوشه

کتاب ها:

 • 40 اصل ابداعانه TRIZ برای نوآوری با حمایت موسسه خدمات علمی و صنعتی تهران در سال 90 و تجدید چاپ در سال 98، انتشارات لوح محفوظ  http://www.trizbook.blogsky.com/
 • تکنیک های مهار ویروس کرونا از منظر مدیریت خلاقانه TRIZ در سال 1399، انتشارات لوح محفوظhttp://www.coronatriz.blogsky.com/
 • کتاب توسعه تخیل خلاق برای کودک و نوجوان در سال 1399، انتشارات لوح محفوظ(در دست چاپ)

آموزش مدیریت و مهندسی خلاقیت(TRIZ) از 1382 تاکنون:

 • موسسات علمی و پژوهشی عالی کشور(انستیتو پاستو، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، دانشکاه صنعتی امیرکبیر و...)
 • شرکت های فولاد(مجتمع فولاد مبارکه، شرکت فولاد خوزستان و...)
 • موسسات مالی و بانکی(بانک مرکزی، بانک ملی و...)
 • خودروسازان(پارس خورو، شرکت بهمن دیزل، ایران خودرو)
 • و...

راه های ارتباطی با مدرس:

اینستاگرام: irantriz@

ایمیل: irantriz@gmail.com

وب سایت: irantriz.com

خب حالا در ادامه بریم سراغ شرکت های بزرگ بین المللی که از دانش TRIZ برای حل مشکلات و ایجاد نوآوری استفاده کرده اند:

شرکت ردبول بر کاربردی نمودن این روش در کسب و کار خویش سرمایه گذاری انجام داده است و با کمک یک گروه نرم افزاری در سیلیکون ولی، یک نرم افزار TRIZ چند وجهی تولید نموده است که در مورد تولید محصولات جدید، بسته بندی و کمپین های تبلیغاتی بسیار به کار گرفته می شود.

مثالی برای استفاده از روش TRIZ در شرکت های آمریکایی:

در شرکت P&G و برای برند ژیلت، مسئله مهم این بود:

چگونه تیغ را تیغ کنیم، اما احتمال بریدن صورت را کاهش دهیم؟

رسیدن به جواب از طریق TRIZ : تعداد تیغ ها را افزایش دهیم. با افزایش تعداد به چهار عدد.

احتمال بریدن صورت یک چهارم شده و می توان تیغ های تیزتری نیز به کار گرفت.

شرکت هایی که از دانش تریز استفاده کرده اند را در زیر مشاهده می کنید:

 

متاسفانه هنوز تریز وارد کتب دانشگاهی و حتی سیستم مشاوره مدیریت ایران نشده است. این ابزار در تمامی حوزه های اقتصادی، سیساسی، فرهنگی، هنری، اجتماعی و حتی خانواده قادر به ارائه راه حل مفید می باشد.

خب بریم سراغ ویدئوهایی از کاربرد TRIZ تا چند مثال رو ببینید و یه مقدار با نحوه به کار بردن دانش TRIZ در حل مسائل آشنا شوید:

پخش فیلم آشنایی با دانش تریز در شبکه چهار سیما:

 

 

استفاده از دانش تریز در محیط کار:

 

استفاده از دانش تریز در محیط مدرسه:

 

 

منابع:

http://behinegi.com

https://ienasiri.ir/triz06

http://www.mgtsolution.com/show/138720915

https://iranmct.com

https://www.trizgroup.com

نشریه اقتصادی همشهری شماره 27 سال 1390

سرفصل‌های وبینار

سرفصل های وبینار:

 • آشنایی با تعریف TRIZ
 • تفاوت خلاقیت و نوآوری
 • نوآوری ضرورت اصلی برای رشد و شکوفایی درقرن 21
 • تفاوت روش سعی و خطا و TRIZ
 • آشنایی با اصول خلاقانه TRIZ و جدول تناقضات
 • روش شاه کلیدی TRIZ برای حل مسائل در ابداعات و اختراعات
 • آشنایی مختصر با مشتریان TRIZ و برخی محصولات تریزی آنها
 • شش منبع اصلی برای حل مسائل و مشکلات کسب و کار از منظر TRIZ
 • پرسش و پاسخ
مخاطبین

مخاطبین وبینار چه کسانی هستند؟

 • صاحبان مشاغل
 • کارآفرینان
 • مخترعین
 • افرادی که دارای استارتاپ هستند
 • افرادی که به دنبال راه اندازی کسب و کار هستند
 • دانشجویان و دانش آموزان
 • بازاریان و مدیران
 • همه کسانی که به دنبال راه حلاقانه برای حل مشکلاتشان، چه در زندگی خانوادگی و شخصی و چه در کسب و کار و بقیه امور هستند
 • و در آخر همه افراد جامعه می توانند با هر شرایط و در هر جایگاهی، مخاطب این وبینار باشند
سوالات متداول

من در زندگی خانوادگی در مسائلی مانند عاطفی، زناشویی و... مشکل دارم. آیا این وبینار به من کمکی می کند؟

بله. توصیه می کنم حتما در این وبینار شرکت کنید.

من در زندگی شخصی مشکلات زیادی دارم. آیا این وبینار بدرد من می خورد؟

بله. با ما همراه باش و از آشنایی با دانش TRIZ لذت ببر.

من مدیر یک شرکت هستم. چه طور این وبینار به من کمک خواهد کرد؟

در این وبینار با دانش TRIZ آشنا می شوید که به شما کمک می کند در مسائل مدیریتی شرکت با کشف راه های خلاقانه، شرکت خود را متحول کنید.

به یک بازاریاب و فروشنده دانش TRIZ کمکی می کند؟

بله. اتفاقا TRIZ بسیار به شما کمک می کند تا راه های خلاقانه برای فروش پیدا کنید و فروش خود را متحول کنید. در این زمینه حتی کتاب نوشته شده است.

چرا ادعا می کنید که دانش TRIZ می تواند در همه زمینه ها به ما کمک کند؟

جواب سوال شما در حد کافی در توضیحات وبینار داده شده است. اما باید بگم که TRIZ به شما کمک می کند تا با پارامترهای تناقض و بهبوددهنده که در ماتریس TRIZ این پارامترها وجود دارد، راه حل خوبی در زمینه ای که مسئله ای برایتان ایجاد شده است کشف کنید و به صورت خلاقانه و متمایز از دیگران و همچنین با صرف وقت کم به راه حل مناسب برسید.

آیا صرف آشنایی با دانش TRIZ فورا می توان مسائل را به راحتی حل کرد؟

خیر. یادگیری دانش TRIZ مانند هر ورزش و مهارت دیگری نیاز به تمرین و صرف وقت برای کسب مهارت کافی دارد. اما تکنیکی است که افراد مختلف و شرکت های بزرگ بین المللی از آن در حال استفاده هستند و یادگیری آن می تواند در زندگی و کسب و کار به شدت به شما کمک کند.

در مسائل اجتماعی و عمومی هم این دانش به ما کمکی می کند؟

بله. شک نکنید. توصیه می کنم در این وبینار حتما شرکت کنید.

آیا این وبینار بدرد افراد با شرایط زندگی مختلف و کسب و کار مختلف می خوره؟

بله. شک نکنید. حتما در این وبینار شرکت کنید.

فرض کن دانش TRIZ را یاد گرفتیم. چه طور می تونیم ازش کسب درآمد کنیم؟

شما با ارائه راه حل های خلاقانه می توانید به شرکت ها و افراد مشاوره دهید و کسب درآمد کنید. حتی می توانید از طریق لینکدین و شبکه های اجتماعی دیگر مثل فیسبوک با افراد شبکه سازی کنید و از طریق ارتباطات بین المللی با داشتن مهارت کافی در TRIZ، به دلار کسب درآمد کنید.

شاید شما جزء اون دسته آدم هایی باشی که به خودت بگی این وبینار یه تئوری محض و یه ادعا بیش نیست. چه طور همچین چیزی ممکنه که در همه زمینه ها کاربرد داشته باشه و زندگی و کسب و کار ما رو متحول کنه؟

به نظرم اگر توضیحات معرفی وبینار رو نخوندی حتما برو بخون و اگر هم خوندی و قانع نشدی، یه مقدار از زمانت رو برای این وبینار اختصاص بده و شرکت کن. ممکنه به جواب سوالت برسی و حتی یکی از طرفدارای این دانش محبوب جهانی بشی. امتحانش حداقل ضرر مالی نداره. در مورد زمان هم اگه بخوای حساب کنی زیاد وقتمون با چیزای دیگه به بطالت می گذره. پس برای پیشرفت خودت وقت بذار و شرکت کن.

من می خوام مهاجرت کنم، این وبینار بدرد من هم می خوره؟

به جرات باید بگم بله. در بعضی کشورها مثل آمریکا، اگر این دانش و مهارت رو کسب کرده باشی بهت شهروندی اون کشور رو میدن. پس تعلل نکن و شک به دلت راه نده و حتما در این وبینار شرکت کن.

مهدی بصیرزاده
مهدی بصیرزاده

پژوهشگر، نویسنده، مشاور کسب و کار و مدرس TRIZ

با نظر دادن، کمک کن بقیه آگاهانه خرید کنن

بروز و کاربردی بودن محتوا 4.5 از 5
ارزش محتوای وبینار نسبت به قیمت 4.3 از 5
تسلط و دانش مدرس وبینار 4.3 از 5
تجربه محور بودن محتوا 4.3 از 5
4.3 از 5 ( 4 نظر )
جلسات وبینار زمان برگزاری
از آشنایی با دانش TRIZ لذت ببر
پنج‌شنبه 9 بهمن 1399
ساعت 19:00
ساعت 21:00
Host Cover
برگزارکننده: محمد محمودی
گزارش دادن