موضوعات
سبد خرید (0)
وبینار تحلیل تخصصی بازار های 99

وبینار تحلیل تخصصی بازار های 99

وبینار تحلیل تخصصی بازار های 99

مدت وبینار: ساعت
ذخیره کردن
وبینار تحلیل تخصصی بازار های 99
توضیحات وبینار

شکاک بودن ذات بقاء است
نیل فرگوسن

در هفته گذشته بازدهی یکساله طلا از ۷۳ درصد عبور کرد! شاهد افت بازارسرمایه بودیم و روز شنبه بازار سرمایه تماما قرمز بود و افت ۳ درصدی شاخص کل را به خود دید.
همانطور که در وبینارهای قبلی مکررا اشاره کرده بودیم بازارها دارای سیکل های مشخصی هستند و نقدینگی همواره به مانند سیالی در میان آنها در نوسان.
همزمان با افت شاخص بازار سرمایه دو بازار دیگر سریعا رشد را به خود دیدند، تا انجاییکه ریس کل بانک مرکزی خبر از تعطیلی بازار گواهی طلا را داد!
بازار ارز با تمام سرکوبهای تقاضایی در حال رشد است و دیر یا زود رشد نکرده سال ۹۸ تا کنون را تجربه خواهد کرد.
بازارها همواره این چنین بوده اند و خواهند بود، مهم این است که ما کی سوار اتوبوس فرصت سرمایه گذاری می شویم و در کدام ایستگاه باید مسیر خود را تغییر دهیم.

امروز که این مطلب را می خوانید بورس به شاخص ۹۸۷۰۰۰ رسید روند نقدینگی به بازار سرمایه در جریان است و این روند فعالان بازار های طلا و ارز و مسکن را دچار تردید های جدی در مورد آینده این بازارها کرده است.
تردیدهایی از این جنس:
تا چه زمان بازار سرمایه رشد می کند؟ آیا بازار اصطلاحا چرخیده است؟
بهتر نیست سهام خود را نقد کنیم و به سایر بازارها ببریم؟
آیا عرضه های دولتی موجب پایین رفتن مجدد شاخص می شود؟
روند طلا به چه سمتی خواهد بود و …
آنچه که یک سرمایهـگذار باید بدان دقت کند نه چنین سوالات کلی بلکه استراتژی مناسب مبتنی بر شخصیت و امکانات خود است.
در برنامه های هفتگی تحلیل تخصصی بازارهای ۹۹ به بررسی چشم انداز بازارهای اصلی ایران در ماه اخیر می پردازیم:
بورس ، طلا ،دلار ،زمین و مسکن و البته این هفته بازار خودرو
رویکرد ما حرفهای کلی نیست و از دیدگاه سرمایه گذاری به موارد فوق و بازارها نظر می افکنیم و و ایده آلها را به اقتصاددانان و سیاستگذاران وا می نهیم.
(تمامی داده ها در این برنامه با به روز شده اند)

آیا چرخش بازارهای روی داده است؟

از هفته قبل با توجه به کاسته شدن سرعت رشد بازار سرمایه اولین نشانه ها از حرکت بازار ارز و طلا دیده شد، با تقویت این کاهش در روز شنبه ۲۷ اردیبهشت این روند بارسیدن قیمت طلای ۱۸ عیار به عدد۷۰۷۰۰۰ تومان به اوج خود رسید، این امر در بازارهای سرمایه گذاری طبیعیست و با صعود مجدد بورس امکان بازگشت قیمت طلا وجود دارد .
بر اساس #وبینار دو هفته قبل روند صعودی طلای جهانی ادامه دار بود اما در ایران به سبب سرکوب بازار دلار و محدود کردن تقاضا با کوچکترین لغزش بازار سرمایه بازار طلا سریعا رشد می کند.
کافیست یک بار دقت کنید و آن را مشاهده نمایید.
این اتفاق عجیبی نیت در تمام دنیا سرمایه گذاران برای پوشش ریسکها به طلا روی می اورند اما در ایران سرمایه گذاران ممکن است با محدودیت در بازار گواهی سکه طلا روبرو شوند که این خود سیگنال مثبتی برای رشد طلای آب شده خواهد بود.
میتوانید روند ۲ هته ای شاخص بورس را با شاخص طلا ۱۸ عیار مقایسه نمایید و به نکات مهمی دست یابید.

به کجا چنین شتابان؟
همانطور که در ۲ هفته گذشته در وبینار تحلیل تخصصی بازارها اشاره شد قیمت طلا صعودیست! دلیل آن نه فقط داخلی که بیشتر خارجی است.
دولت ایالات متحده برای فائق آمدن بر مشکلات ناشی از کرونا و البته اقتصاد ملی تقریبا هر ماه ۱۰۰۰ میلیارد دلار وارد اقتصاد امریکا می کند، کمتر تحلیلگری از این کار دولت نگران نیست!
امیدها به اقتصاد امریکا کمرنگ شده و در یک اقدام طبیعی (در ایران غیر طبیعی انگاشته می شود) سرمایه گذاران برای پوشش ریسکها به سمت طلا روانه می شوند، به همین سبب طلای جهانی رشد بسیاری را از سال گذشته تا کنون به خود دیده است.
در باب اثر رویداد های داخلی همین بس که با منفی شدن بازار سرمایه مقداری از نقدینگی وارد بازار طلا برای سیو شدن شد.
بازده سالیانه طلا از ۷۴ درصد گذشت، بازده یک هفته ۷ درصد و بازده ۶ ماهه ۶۹٪

آیا بازار چرخیده است؟
آیا اصلا این سوال درست است؟
بازار سرمایه بعد از روزهای سبز سبز چند روزیست که قرمز قرمز شده است و آن دسته از سرمایه گذاران تازه وارد برای اولین بار تنش ها را تجربه کردند! این امر برای آنها تجربه خوبیست و تایید این جمله که بازار ها نه همواره صعودی هستند و نه همواره نزولی!
آنچه مهم است درک ما از بازار
استراتژی سرمایه گذاری ما
شخصیت ما در سرمایه گذاری
بازار سرمایه رشد هم خواهد داشت اما به نظر این بار عقلانیت بیشتری بر بازار حاکم خواهد بود.
در هفته آتی تاثیر ازادسازی سهام عدالت
پر شدن و یا خالی ماندن عرضه سهام دولتی
و از همه مهمتر تاثیر بستن سایر بازارها بر بازار سرمایه را بررسی خواهیم کرد
و همچنین به روند تغییرات قیمت و ارزندگی سهام ها در بازار سرمایه خواهیم پرداخت

آیا در بازار ملک ورود پیدا کنیم؟
آیا زمان مناسبی برای خرید ملک در تهران و یا … است؟
آیا با توجه به رشد بازار سرمایه تبدیل ملک به سهام کار درستی است؟
آیا بازار ملک سال ۹۹ رشد دارد؟
کدام مناطق تهران برای سرمایه گذاری پربازده تر هستند؟
در کدام مناطق می توان با رهن بیشتری خانه خرید؟
اگر سوالاتی از این دست دارید، وبینار روز پنجشنبه این هفته می تواند کارساز باشد.

آینده طلای جهانی

طلا از هزاران سال پیش در صدر حفظ کنندگان دارایی‌های مردم عمل کرده و بار دیگر به صحنه بازگشته است. اگرچه طلا هم بی‌نوسان نیست و انتخاب طلا در اواخر سال 2011 می‌توانست باعث سقوط 45 درصدی دارایی سرمایه‌گذاران(بیش از 1900 دلار در هر اونس) و رکود آن تا 9 سال شود که هنوز به آن قله بازنگشته است شود. با این‌حال این ریسک در مقابل ورشکستی و سقوط‌های حیرت‌آور سهام شرکت‌ها که پس‌انداز یک عمر مردم را بر باد می‌دهند ناچیز است (بحران سال ۲۰۰۸ امریکا)
نقدینگی خلق شده زمانی در تعادل‌های حسابداری که ماهیت شکلی نظام بانکی است؛ تعریف می‌شود که در سمت مقابل با دارایی‌های مشابه یکسان‌سازی شود. بالا بودن سهم طلا در سبد ارزی بانک‌های مرکزی باعث می‌شود که این فلز گرانبها نقش تعادل بخش مهم را داشته باشد و در هر بحرانی به آن پناه برده شود.
در دروه رکود سال 2008 هم بلافاصله پس از سقوط بازارهای سهام بود که قیمت طلا پرکشید و دو نقش تعادل بخشی در برابر دلارهای خلق شده و جانشینی شدن با سهام‌های فروریخته را ایفا کرد. دوره فعلی هم تکرار بحران مالی سال 2008 است.
سفته‌بازانی که به‌موقع وارد این بازار شوند؛ مانند سال 2015 که قیمت طلا به حدود 1050 دلار در هر اونس رسید؛ برندگان چکش تعادل طلایی اقتصادهای مبتنی بر پول اعتباری هستند. برندگانی که می‌توانند یک تجربه موفق را به لطف ثابت بودن مکانیزم موجود، بارها تکرار کنند.

نسبت طلایی رهن به خرید

بررسی نسبت رهن به خرید یکی از مهمترین ارکان در تصمیم گیری برای خرید اولین ملک و یا سرمایه گذاری است ، اولا به شما کمک می کند که از محل رهن ، رهنی که در اقتصاد ایران تورم ان را نابود میکند بتوانید دارایی با ارزش بالاتر بخرید و همچنین در غیر این صورت به شما در خلق نقدینگی برای سرمایه گذاری کمک میکند.
در تهران به عنوان مثال یک خانه ۱ میلیارد تومانی ۲۰۰ میلیون رهن دارد هم به شما کمک میکند تا با ۸۰۰ میلیون نقدینگی صاحب خانه شوید و هم در غیر این صورت در شرایط دارا بودن ۱ میلیارد برایتان ۲۰۰ میلیون نقدینگی برای سرمایه گذاری مجدد ایجاد می کند! مثلا خرید زمین در اطراف تهران و یا سرمایه گذاری در بازار سرمایه و یا طلا!
در روز پنجشنبه در این خصوص بیشتر صحبت خواهد شد و اینده مناطقی که نسبت رهن به خرید انها مناسب تر است

چه مناطقی در اطراف تهران برای سرمایه گذاری مناسبند؟

روند افزایش نسبت رهن به خرید در حومه کرج در زمستان هم ادامه پیدا کرده و به ۳۰درصد هم رسیده است. این نشان می دهد حومه کرج منطقه مناسبی برای خرید خانه و اجاره دادن است . چنین روندی در صورت ادامه می تواند تابستان پرمعامله ای را برای این منطقه رقم بزند. در مناطق ۴ و۵ به شکل عجیبی نسبت اجاره به خرید املاک تجاری و اداری از املاک مسکونی بیشتر شده است.
در یک نگاه کلی می توان گفت نسبت اجاره به خرید در استان البرز در فصل زمستان کاهش پیدا کرده که می تواند نشان دهنده گران شدن ملک و ثابت ماندن اجاره ها باشد. شاید اجاره ها برای افزایش ، منتظر تابستان هستند.

بازار سهام پر از افرادیست که قیمت همه‌چیز را می‌دانند ولی ارزش هیچ‌چیز را نمی‌دانند
فیلیپ فیشر

برایم مثل روز روشن است بسیاری که از روی تایید اجتماعی و فقط به سبب هیجان وارد بازار سرمایه می شوند در انتها خوشحال نخواهند بود و بلعکس افرادی که با تفکر وارد بازار شده اند می توانند از این بازار برای خود ثروت کسب نمایند.
تفاوت است میان در صف قرار گرفتن برای چیزی که نمی دانیم چیست با در صف قرار گرفتن برای کالا و خدماتی ارزشمند.
بازار سرمایه ایران آنقدر رو به رشد است که همه سهم ها در صف خریدند و تابلو بورس سبز سبز سبز!
آیا تمام کسانی که در این بازار سرمایه گذاری می کنند ارزش برگه سهم هایی را که پس انداز خود و خانواده خود را به آن گره زده اند دقیق می دانند؟
تحلیل بنیادی به درد کسانی خواهد خورد که خواهان درک عمیقتری از بازار سرمایه و خرید سهام هستند ، برای انهایی که نه فقط در بازارهای صعودی ، بله می خواهند در بازارهای رکودی و سقوط نیز سرمایه گذاری مطمئنی داشته باشند!

امروز بازار سرمایه در بورس و فرابورس منفی شد و در بورس فعلا تا ساعت ۱۲ به سمت نزول در حرکت بود !
اگر از اینکه ورد به بورس نکرده اید خوشحالید و یا از اینکه بازار در حال ریزش است نگرانید امری طبیعی است اما حواسمان باشد که بازارها یک چرخه مهم دارند: رونق ، رشد ، اوج ، نزول ، کف ، بازسازی و دوباره رونق! هزاران سال اینگونه بوده است. پس انچه مهم است داشتن رویکردی کلان در سرمایه گذاری است.

هیچ پیشرفت چشمگیری در میان تعداد زیادی از نوع بشر امکانپذیر نیست، مگر این که تغییر بزرگی در سرشت بنیادی سبک های اندیشه اانها اتفاق بیافتد. جان استوارت میل
چرخه بازارها در حال شیفت است، سایر بازارها در حال قوت گرفتن هستند و همان پیش بینی اوایل سال ۹۹ در حال وقوع، نقدینگی بالاخره کار خود را می کند و این روزها با روند مثبت و منفی بازار سرمایه بسیاری در حال ذخیره سود خود هستند.
برخلاف گفته بانک مرکزی بازار مسکن در رکود تورمی قرار گرفته، بازار طلا به رشد خود ادامه می دهد و بازار ارز با عدم اعلام یک استراتژی به جلو می رود.
به نظر هیچ هارمونی در بازارها در ایران وجود ندارد و این عدم هارمونی با تورم بالا تکمیل خواهد شد.
در روز پنجشنبه این هفته در خصوص فرصتها و چالشهای بازارهای زیر صحبت خواهیم کرد:
زمین و مسکن
طلا
ارز
بازار سرمایه

 

دکتر پیمان مولوی
دکتر پیمان مولوی

سرمایه گذار، فارغ التحصیل دانشگاه اسکس انگلستان ، بنیانگذار Molavi Capital ، شریک و مدیر Euroexim Capital اسپانیا، دبیرکل انجمن اقتصاددانان، عضو انجمن حسابداران خبره ایران،

با نظر دادن، کمک کن بقیه آگاهانه خرید کنن

بروز و کاربردی بودن محتوا 4.5 از 5
ارزش محتوای وبینار نسبت به قیمت 4.5 از 5
تسلط و دانش مدرس وبینار 5 از 5
تجربه محور بودن محتوا 4.3 از 5
4.6 از 5 ( 4 نظر )
جلسات وبینار زمان برگزاری
شروع و خوش آمد گویی
1 خرداد 1399
ساعت 21:00
ساعت 23:00
Host Cover
برگزارکننده: آکادمی تأمین مالی و سرمایه گذاری مولوی
گزارش دادن