موضوعات
سبد خرید (0)
وبینار اقتصاد چگونه کار می کند؟

وبینار اقتصاد چگونه کار می کند؟

وبینار اقتصاد چگونه کار می کند؟

مدت وبینار:
ذخیره کردن
وبینار اقتصاد چگونه کار می کند؟
ویدئو معرفی وبینار
توضیحات وبینار

هرگز ایده هایتان را با هدف تان اشتباه نگیرید

در انتهای سال ۱۳۹۸ بود که با بررسی نقدینگی آذر ماه و روند رشد آن و پیش بینی رشد منفی سال ۱۳۹۹ به رقم تورمی ۶۰٪ برای اقتصاد ایران می رسیدیم.
چندین بار در سال ۱۳۹۹ شنیدید که تورم نخواهیم داشت و همه چیز تحت کنترل است؟
این جمله از خطرناک ترین جملات در جهان اقتصاد است، اقتصاد مکانیزم دارد و درک مکانیزم ها به شما کمک می کند تا رویکردی عقلانی و بدون احساس به اقتصاد #ایران و البته سرمایه گذاری در بازارهای موازی داشته باشید
اقتصاد هنر شفاف اندیشیدن است، هنری که می تواند به شما در داشتن یک رویکرد کمک کند!
در دومین وبینار اقتصاد چگونه کار می کند به بررسی موارد زیر خواهیم پرداخت

اقتصاد ایران و مکانیزم های حاکم بر آن
خلق پول در اقتصاد چگونه روی می دهد؟
نرخ بهره و تاثیر آن بر کلیت اقتصاد ایران
چرخه های رونق و رکود در اقتصاد ایران
بانک مرکزی چگونه بر زندگی تک تک ما تاثیر می گذارد؟
چگونه کوه نقدینگی ایجاد می شود؟
چرخه های سرمایه گذاری در اقتصاد ایران
تورم و ذینفعان آن
نحوه حرکت بازارها در رکود تورمی
تعامل و تعارض بازارهای در اقتصاد ایران
شرکتهای برنده و بازنده در ساختار اقتصاد ایران
مکانیزم بازار سرمایه و تاثیر آن بر اقتصاد ایران

اقتصاد چگونه کار می کند رهیافتی است برای افرادی که می خواهند بدانند دقیقا در اقتصاد ایران چه خبر است؟ روندها چگونه است، چگونه بانک مرکزی با سیاستهایش آینده را از ما دورتر می کند؟
سیاستهای ارزی چگونه شکل می گیرند و نوسانات ارزی چه تاثیری بر زندگی شخصی و کاری ما می گذارد؟
چگونه داشتن دانش اقتصاد به ما در تصیم گیری های زندگی و کسب و کارهایمان کمک می کند.
نمی دانم چند نفر از شما که این مطلب را می خوانید از صبح در تلاش و تکاپو هستید اما به انچه به لحاظ مالی فکر میکنید استحقاقش را دارید نمی رسید؟

مخاطبان ما
این وبینار برای کسانی مناسب است که دنبال تعقل در سرمایه گذاری هستند، به درد کسانی که می خواهند واقعا درک کنند چه روی می دهد و چگونه در گام اول از آن مصون ماند و در گام دوم بازده کسب کرد و فرصتها را دریافت.
تمامی علاقمندان به اقتصاد و سرمایه گذاری با رویکردی کاربردی

لایحه بودجه سالیانه را که همواره در آذر تهیه می شود با دقت بخوانید:

محمد باقر نوبخت، ريس سازمان برنامه و بودجه
 ما طبق قانون ۳۸ هزار میلیارد تومان می توانستیم تا الان از تن خواه بانک مرکزی نزد خزانه استفاده کنیم که فقط ۱۲ هزار میلیارد تومان استفاده شد یعنی ۲۶ هزار میلیارد تومان را که می‌توانستیم از تن خواه بانک مرکزی برداریم، استفاده نکردیم و این درجهت کمک به بانک مرکزی بود. رئیس کل بانک مرکزی هم تقدیر کرد که عدم تحقق بودجه نه تنها ضرری به سیاست های پولی وارد نکرد بلکه ۲۶ هزار میلیارد تومان از حد قانونی کمتر برداشت شد.
رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: منابع ما در سال ۱۴۰۰ از سه منبع تامین خواهد شد. آنچه مربوط به نفت است، ما یک ظرفیتی گذاشتیم از مقداری که امسال صادر کردیم تا آن مقداری که می‌توانیم در شرایط مطلوب صادر کنیم. هرچه مازاد بیاید صرف هزینه های جاری نخواهد شد بلکه آنها را برای طرح های بزرگ، حمل و نقل شهری، دولت الکترونیک، شرکت های دانش بنیان، طرح های عمرانی و تقویت طرح تحول سلامت استفاده خواهیم کرد.
نوبخت تاکید کرد: ظرفیت مالیاتی کشور به ما اجازه می‌دهد که به جای اینکه به نفت متکی باشیم رو سوی مالیات بیاوریم. از نظر اوراق هم خوشبختانه سال ۱۴۰۰ میزان واگذاری و انتشار اوراق مالی به مراتب کمتر از امسال است و ما در حد همان مصوبه ای که قانون برنامه ششم برای ما قائل شد، اوراق منتشر می‌کنیم.

شما چه نتیجه ای می گیرید؟

قوی سیاه اقتصاد ایران چیست؟

مردم دنیای کهن بی‌چون‌وچرا باور داشتند هر قویی سفید است چون تجربیات‌شان پیوسته این باور را تأیید می‌کرد. دیدن نخستین قوی سیاه برای پرنده‌شناسان و بسیاری از مردم بسیار شگفت‌انگیز بوده است. این داستان شکنندگی دانش ما را نمایان می‌کند و نشان می‌دهد آموختن ما از تجربیات و مشاهدات با چه محدودیت‌هایی روبه‌روست. فقط یک مشاهده کافی است تا گزاره‌ای کلی که دستاورد هزاران سال تماشای میلیون‌ها قوی سفید است بی‌اعتبار شود؛ تنها با دیدن یک قوی سیاه!

تورم قوی سیاه نیست قابل تصور است و قابل پیشبینی در اقتصاد ایران
رشد نقدینگی هم قوی سیاه نیست
کوچک شدن اقتصاد ایران هم
کرونا؟
بحران ۲۰۰۸ مالی ؟
حباب دات کام؟

قوی سیاه الزاما نباید اتفاقی منفی باشد می تواند اتفاقی مثبت هم باشد همانند رشد بسیار سریع کسب و کارهای دیجیتال و غول شدن شرکتهای فناوری و …
آیا ما به درک درستی از فرصتها و تهدید های اطرافمان رسیده ایم؟

🔶️چرا گزینه ها ما را از هدف اصلی مان دور می کنند؟

در ۲۱۰ پیش از میلاد ، فرمانده ای چینی به نام ژیانگ یو نیروهایش را از رودخانه ی یانگ تسه گذراند تا به نیروهای سلسله چین یورش ببرد. نیروهای او شب در کرانه‌های رودخانه اطراق کردند ، بامداد که از خواب برخاستند با هراس دریافتند که کشتی‌هایشان در حال سوختن اند. آنان برای جنگیدن با حمله کنندگان پیش رفتند ، ولی به زودی کشف کردند که خود ژیانگ یو کشتی ها را به آتش کشیده و نیز دستور داده که تمام دیگ های آشپزی داغان شوند .
ژیانگ یو برای نیروهایش روشن کرد که بدون دیگ و کشتی ، گزینه دیگری جز جنگیدن تا پیروزی یا نابودی پیش رو ندارند. این کار نه تنها موقعیتی برای ژیانگ یو در فهرست فرماندهان محبوب ارتش چین دست و پا کرد که اثر  تمرکز دهنده ی چشمگیری هم نیروهایش گذاشت : با فشردن نیزه ها و کمان هایشان ، با شدت به دشمن تاختند و با پیروزی در نه نبرد پی در پی ،یگان‌های اصلی سلسله چین را از ریشه تار و مار کردند.

بهای مبلغ صفر

استفاده از قیمت صفر یکی از ابزارهای بازاریابی با تحریک نابخردیهای مصرف کنندگان است و موجب میشود که مصرف کننده بین انتخاب کالای رایگان (به همراه چند مزیت یا چند کالای دیگر) و انتخاب کالایی که واقعاً به دنبالش بوده و انتخاب آن عقلایی است، گزینه اول را انتخاب نماید. برای فهم این موضوع در ابتدا آزمایش شکلات در کودکان صورت گرفت ، به کودکان سه شکلات معمولی (16،0اونسی) داده شد و به آنان پیشنهاد شد که در ازای پس دادن ۲ تا از آن شکلاتها، یک اسنیکرز بزرگ (۲ اونسی) دریافت کنند؛ یا اینکه در ازای پس دادن یکی از شکلات ها ، یک اسنیکرز کوچک(۱ اونسی)دریافت نمایند. در این مورد رفتار کودکان عقلایی بود و تقریباً همگی آنها با پذیرش پیشنهاد اول ۲ شکلات معمولی را پس داده و یک اسنیکرز بزرگ دریافت نمودند. سپس آزمایش با قوانین متفاوتی تکرار شد. به کودکان سه شکلات معمولی داده شد و آنان بین دو انتخاب مختلف مخیر شدند. اول آنکه در ازای پس دادن یک شکلات، یک اسنیکرز بزرگ دریافت کنند و دوم آنکه بدون پس دادن چیزی یک اسنیکرز کوچک به صورت مجانی دریافت کنند. انتخاب عقلایی آن بود که کودکان با انتخاب گزینه اول، تعویض یک شکلات معمولی با اسنیکرز بزرگ را انتخاب کنند اما 71 درصد آنان گزینه غیرعقلایی یعنی دریافت یک اسنیکرز کوچک اما "رایگان" را انتخاب کردند.

علت احتمالی جذابیت کالاهای رایگان آن است که هنگامی که افراد در معرض انتخاب کالایی رایگان قرار میگیرند، با انتخاب آن کالا هیچ ریسک و خطری احساس نمیکنند؛ چرا که قرار نیست هیچ هزینهای را متحمل شوند و احتمال ضرر وجود ندارد. حال آنکه در صورت خرید کالاهای پولی باید هزینه پرداخت کنند و این احتمال را میدهند که با خرید کالا متضرر شوند و نکند انتخاب این کالا به صرفه نباشد.

منبع : کتاب نابخردهای پیش بینی پذیر

بانک های مرکزی کشورها در اهرم سیاست اقتصادی را کنترل می کنند. اولی عبارت است از اندازه ترازنامه آن که حجم پول در گردش اقتصاد را تعیین می کند و دومی هم عبارت است از ترکیب ترازنامه آن . تا همین اواخر بانکهای مرکزی تقریبا به صورت انحصاری ذخایری را در قالب طلا و یا اخیر تر در قالب وام هایی به دولت های ملی نگهداری می کردند. با ظهور هدفگذاری تورم در ۱۹۸۰ بانکداران بانک مرکزی استفاده از اهرم اول برای کنترل تورم را آموختند اما تنها حالا کار با اهرم دوم را تجربه کردند.
در سال ۲۰۰۸ فدرال رزرو و بانک مرکزی انگلیش شروع کردند به خرید انواع مختلف دارایی ها و در قالب سیاست تسهیل کمی.
حال نوبت به اتخاذ سیاستی بود که نه تنها قیمتها بلکه نرخ بهره کوتاه مدت را هم هدفگذاری کرده بود.
آیا در ایران وضعیت متفاوت است؟
بانک مرکزی ایران چگونه از اهرم های سیاستگذاری خود استفاده می کند ؟ و از ان مهمتر اینکه این سیاستگذاری ها چه نقشی در زندگی شخصی من و شما دارد؟

جنگ تمام عیار بین بانک مرکزی و وزارت صمت

قبلا اشاره کرده بودیم که اختلافات شدیدی بین بانک مرکزی و وزارت صمت در خصوص ارز و ترخیص کالا ها و … به وجود آمده است و نامه رئیس کل بانک مرکزی به رئیس جمهور این جدال را عیان کرد
در متن این نامه آمده است: " به استحضار می‌رساند در تاریخ 11 آبان ماه جلسه‌ای در محل وزارت صنعت، معدن و تجارت با حضور مدیران آن وزارتخانه، گمرک و برخی نهادهای نظارتی بدون حضور نماینده بانک مرکزی برگزار و منتهی به تنظیم صورتجلسه در شش بند شد که 3 بند آن تکالیفی را برای بانک مرکزی در نظر گرفته است، این در حالی است که تکالیف مزبور به دلایل مشروحه ذیل از جهات مختلف غیرعملیاتی و خلاف قوانین و مقررات جاری می باشد.

در مصوبه فوق الذکر بانک مرکزی مکلف شده است با قید فوریت نسبت به تامین ارز کالاهای اساسی موجود در گمرک اقدام نماید. حال آنکه اولا رقم بودجه و تسهیم آن برای واردات کالای اساسی مصوب و معین است و به صورت دستوری قابل تغییر نمی باشد،

تامین ارز منوط به تحقق درآمدها می باشد که این امر نیز خارج از کنترل و اراده این بانک می باشد. اولویت تأمین ارز برای کالاها تابع عوامل مختلفی از جمله تاریخ ثبت سفارش، تاریخ ایجاد فیش، گروه کالایی، نوع ارز درخواستی، اولویت اعلامی توسط وزارتخانه مربوطه و بودجه‌بندی است و صرف وجود کالا در گمرک نمی‌تواند ملاک عمل قرار گیرد.
در نظر گرفتن وجود کالا در گمرک به عنوان معیار اولویت تأمین ارز موجب خواهد شد که بعضی از واردکنندگان به منظور تسهیل در دریافت ارز بدون توجه به رویه‌های جاری اقدام به ارسال کالا به گمرک نمایند و واردکنندگانی که رویه‌های واردات را مطابق معمول طی نموده و درخواست تامین ارز خود را مطابق روال قانونی ثبت نموده اند متضرر شوند. علاوه بر این موجب بروز هرج و مرج در بودجه بندی دولت در خصوص تخصیص ارز با نرخ ترجیحی به کالاها خواهد شد.

لازم نیست دنبال قیمت دلار باشید!
فقط بدانیم که به ۶ سال رشد اقتصادی ۸ درصدی نیازمندیم تا به قدرت خرید ۱۳۹۱ برسیم!
پس به جای صحبتهای عجیب و غریب و سناریو های بی پایه

نقدینگی را پیگیری کنید رشد اقتصاد را تورم را محاسبه کنید و روندها را ببینید!

اقتصاد یک مکانیزم پیچیده است که با حرف متغییر های آن تغییر نمی کند و نیازمند عمل مبتنی بر برنامه است

در وبینار اقتصاد چگونه کار می کند به موارد زیر تاکید خواهیم کرد:


اقتصاد ایران و مکانیزم های حاکم بر آن
خلق پول در اقتصاد چگونه روی می دهد؟
نرخ بهره و تاثیر آن بر کلیت اقتصاد ایران
چرخه های رونق و رکود در اقتصاد ایران
بانک مرکزی چگونه بر زندگی تک تک ما تاثیر می گذارد؟
چگونه کوه نقدینگی ایجاد می شود؟
چرخه های سرمایه گذاری در اقتصاد ایران
تورم و ذینفعان آن
نحوه حرکت بازارها در رکود تورمی
تعامل و تعارض بازارهای در اقتصاد ایران
شرکتهای برنده و بازنده در ساختار اقتصاد ایران
مکانیزم بازار سرمایه و تاثیر آن بر اقتصاد ایران

گزارش «نقدینگی و سرمایه» شرکت جی‌پی مورگان نشان می‌دهد که مؤسسات و نهادهای سرمایه‌گذاری در مقایسه با سه‌ماهه گذشته سال، با سرعت بیشتری در حال خرید و انباشت بیت کوین هستند.

به نقل از کوین دسک، نیکولاس پارنیگاتزوگلی (Nikolaos Panigirtzoglou)، مایک اینکنن (Nike Inkenen) و ایکناش آگاروال (Eknash Agarwal) این گزارش را نوشته‌اند. آنها معتقدند که سرمایه‌گذاران نهادی به بیت کوین به‌عنوان یک سرمایه‌گذاری بلندمدت نگاه می‌کنند. نویسندگان گزارش از صندوق سرمایه‌گذاری گری اسکیل (Grayscale) و رشد سرمایه‌های موجود در آن در سه‌ماهه چهارم سال ۲۰۲۰ به‌عنوان مدرکی برای اثبات ادعای خود استفاده می‌کنند.

در سه‌ماهه سوم امسال، سرمایه‌گذاران خرد از طریق کش اپ (Cash App)، حدود ۱.۶ میلیارد دلار بیت کوین خریدند. این میزان، سه برابر ارزش بیت کوین‌هایی است که گریل اسکیل در آن سرمایه‌گذاری کرده است

این در حالی است که در سه‌ماهه فعلی، ارزش صندوق سرمایه‌گذاری بیت کوین گری اسکیل، سه برابر ارزش آن در سه‌ماهه پیشین است. در حال حاضر اطلاعاتی از خرید بیت کوین از طریق کش اپ در دست نیست.

شرکت سرمایه‌گذاری گری اسکیل از شرکت‌های تابعه دیجیتال کارنسی گروپ (Digital Currency Group) است و در حوزه مدیریت دارایی‌های دیجیتال فعالیت می‌کند.

جی‌پی مورگان در بخش دیگری از گزارش خود با اشاره به شکست بیت کوین برای بازگشت به میانگین قیمتی خود، عنوان می‌کند که این مسئله نشان می‌دهد که نقش معامله‌گرانی نظیر مشاوران معاملاتی کالا (CTA) در قیمت بیت کوین، به‌نسبت سرمایه‌گذاران نهادی در حال کمرنگ‌تر شدن است.

حواسمان به مغالطه ها در اقتصاد باشد!

حتما این جملات را می شنوید:

با آمدن بایدن همه چیز خوب می شود
یا مشکل اصلا تحریم نیست و فقط نحوه مدیریت در داخل است
یا خیلی زود می شود مشکلات اقتصادی را سر و سامان داد
اینها مغالطه هایی هستند که در سرمایه گذاری خود در اقتصاد ایران باید مواظب آن باشید

چند نکته:

پایه پولی به ۳۸۶۴۰۰ هزار میلیارد تومان رسیده است و هر هفته ۰.۵۵٪ رشد می کند
نقدینگی از ۲۹۲۹ به ۲۹۵۹ رسیده است و هفتگی ۱٪ رشد می کند!
باید به جای خوشبینی ، نگران بود و در سرمایه گذاری شکاکانه برخورد کرد!
تمام اینها در کنار عدم رشد اقتصادی یعنی #تورم #تورم #تورم
اما حواسمان باشد سال ۱۴۰۰ سال انتخابات ریاست جمهوری است و در این ۷ ماهه باقی مانده و همه گروه ها سعی در جلب نظر خواهند داشت!
اما به عنوان فردی که می خواهید تصمیم اقتصادی بگیرید بدور از هیجان عوامل فوق را به یاد داشته باشید!

آیا از خود پرسیده اید که هزینه نان ارزان، دستمزد زیاد، مالیات کم و خیابان تمیز را چه‌کسی می‌پردازد؟

از یک مرد انگلیسی شنیدم که می‌گفت «وقتی باران پیک‌نیک مردم را به هم می‌زند، یک نفر آن بیرون دارد چتر می‌فروشد.» اقتصاددان می‌داند که مردم همیشه در حال بده-بستان (trade-off) هستند. یک‌چیز از دست می‌دهیم و چیز دیگری به دست می‌آوریم. دنیا این‌طور نیست که فقط چیزی به ما بدهد یا چیزی از ما بگیرد.
وقتی قیمت ارز پایین می‌آید، فرصتی خوب برای تولید کالاهایی است که مواد اولیه وارداتی دارند، اما در بازار ایران فروش دارند. اگر قیمت ارز بالا برود، تولید با مواد اولیه ایرانی و فروش در بازارهای خارجی یک فرصت تجاری است.
از طرف دیگر اقتصاددان درک می‌کند که به‌دست آوردن هیچ‌چیز بدون بها نیست. او می‌داند که کاهش قیمت یک‌چیز، قیمت چیزی دیگر را افزایش می‌دهد. مثلا نرخ بنزین ارزان باعث به‌وجود آمدن ترافیک، آلودگی هوا و از دست رفتن منابع مالی‌ای می‌شود که یارانه سوخت می‌پردازند.
بیشتر مردم یک‌بعدی فکر می‌کنند. آن‌ها می‌خواهند نان ارزان شود. دستمزدها زیاد شود. دولت مالیات نگیرد. خیابان‌ها تمیز باشد. اما هرگز از خود نمی‌پرسند که هزینه نان ارزان، دستمزد زیاد، مالیات کم و خیابان تمیز را چه‌کسی می‌پردازد.

نوشته: فرزاد فخری زاده منبع: تجارت نیوز

همه‌چیز محدود است به‌غیراز آرزوهای ما
معنی تصمیم غیر عقلایی Rational Decision چیست؟

برخی اقتصاد را علم تخصیص منابع محدود می‌دانند. این منبع محدود می‌تواند هرچیزی باشد: زمان، زمین، پول، نفت، نیروی کار و آب. هرکدام از ما هرروز 24 ساعت وقت داریم. وقتی‌که می‌تواند صرف استراحت و تماشای منظره غروب شود یا به کار در کارخانه‌ای پرسروصدا اختصاص داده شود.
تفکر اقتصادی می‌کوشد که این منبع محدود را به بهینه‌ترین شکل ممکن برای فعالیت‌های مختلف تقسیم‌بندی کند. اقتصاددان می‌داند که به‌دست آوردن هرچیز به معنای از دست دادن چیز دیگر است. اگر امروز به سینما برویم، یعنی به پارک، استخر، رستوران یا کوه نرفته‌ایم. بهای دیدن یک فیلم ارزش تمام جاهایی است که می‌توانیم برویم ولی نمی‌رویم.
برای کسی که اقتصادی فکر نمی‌کند، بهای رفتن به سینما معادل است با قیمت خرید یک بلیت. حالا چه می‌شود اگر بگویند امروز بلیت سینما مجانی است؟ 

تصمیم غیرعقلایی (rational decision) حکم می‌کند که کالای مجانی را بپذیریم. اما برای اقتصاددان‌ها هیچ‌چیز مجانی نیست.
علاوه‌بر دوساعت وقتی که برای تماشای فیلم می‌گذارید، باید چندساعتی را هم برای رفت‌وآمد به سینما بگذارید. در این مدت چه کارهای دیگری می‌توانید انجام دهید؟ انجام ندادن این کارها بهایی است که برای رفتن به سینما می‌پردازید. با این دیدگاه حتی کالاهای مجانی می‌توانند بی‌اندازه گران باشند.

منبع: تجارت نیوز

«وقتی عشق را صید می‌کنید، طعمه باید قلبتان باشد نه مغزتان».
مارک تواین

این جمله مارک تواین شاید در دنیای نویسندگی و ادبیات کاربرد داشته باشد اما در دنیای سرمایه گذاری (و نه الزاما کار آفرینی) می تواند ویران کننده باشد.
به تصمیمات هیجانی که تا به حال گرفته اید و هزینه فرصتهایش دقت کنید ! بهترین معلم سرمایه گذاری هستند اگر گوشی برای شنیدن و چشمی برای دیدن باشد.

نقدینگی، پول و شبه پول ، پایه پولی و پول پر قدرت و ضریب فزاینده نقدینگی به زبان ساده

حتما در یادداشت های مختلف درباره نقدینگی، پول و شبه پول ، پایه پولی و پول پر قدرت و ضریب فزاینده نقدینگی شنیده اید.ما در این مطلب هر یک از این عوامل را به صورت ساده تعریف کرده ایم:

نقدینگی
نقدینگی به‌طور کلی از سه جزء «اسکناس و مسکوک»، «سپرده‌های دیداری» و «سپرده‌های غیردیداری» تشکیل می‌شود. جمع دو جزء نخست نشان‌دهنده «پول» و جزء آخر معرف «شبه پول» است.

پول و شبه پول
در بین دو جزء نقدینگی، «پول» خاصیت «نقدشوندگی» بیشتری دارد و دارای سرعت گردش بیشتری در اقتصاد است و در مقابل، «شبه‌پول» اگرچه می‌تواند با استفاده از ابزارهای اعتباری و اوراق، برای خرید کالاها و خدمات مورد استفاده قرار بگیرد، اما به دلیل پایین بودن میزان نقدشوندگی و ماهیت آن به‌عنوان یک سپرده مدت‌دار بانکی، از سرعت گردش پایین‌تری برخوردار است.
یکی از مهم‌ترین خصوصیات شبه‌پول، ضد تورمی بودن آن در کوتاه‌مدت است چرا که دارندگان این دارایی لااقل برای مدتی از هزینه و خرج کردن آن منصرف شده‌اند.

پایه پولی و پول پرقدرت
در ادبیات اقتصادی، «پایه پولی» میزان دارایی‌ها یا بدهی‌های ترازنامه‌ای بانک مرکزی را نشان می‌دهد که به دلیل آنکه پس از چرخش در شبکه بانکی، چند برابر شده و نقدینگی را تشکیل می‌دهد، به پول پرقدرت معروف است. پایه پولی درواقع نشان‌دهنده رشد پول و شبه‌پول در طول یک مدت مشخص است. هرگونه افزایش در پایه پولی یا «پول پرقدرت» منجر به افزایش چند برابر آن (معادل ضریب فزاینده نقدینگی) در نقدینگی می‌شود.

ضریب فزاینده نقدینگی
«ضریب فزاینده» متغیر مهم دیگر در آمارهای پولی است که رابطه میان نقدینگی و پایه پولی را بیان می‌کند. ضریب فزاینده نشان‌دهنده نسبت میزان نقدینگی به پایه پولی است که در واقع بیان‌کننده میزان خلق پولی است که سیستم بانکی قادر است به ازای هر واحد پول بانک مرکزی ایجاد کند.

تولید ناخالص داخلی چیست و چه ارتباطی به من دارد؟

میزان تولید ناخالص داخلی (GDP یا Gross Domestic Product) بهترین روش برای سنجش اقتصاد یک کشور است. تولید ناخالص داخلی شامل تمام چیزهایی است که توسط همه‌ی مردم و شرکت‌های واقع در یک کشور تولید می‌شود. نوشته زیر را بخوانید تا بیشتر با این مفهوم آشنا شوید.
انواع تولید ناخالص داخلی
روش‌های مختلفی برای سنجش تولید ناخالص داخلی یک کشور وجود دارد. اما شناخت انواع و کاربردهای آن بسیار مهم است.
* تولید ناخالص داخلی اسمی: به عنوان مثال در سال ۲۰۱۵، تولید ناخالص داخلی آمریکا برابر حدود ۱۸ تریلیون دلار بود. این عدد نشان‌دهنده‌ی میزان اسمی تولید ناخالص داخلی آمریکاست؛ زیرا این برآورد خام است و افزایش قیمت نیز در آن لحاظ شده است. در آمریکا، اداره‌ی تحلیل آمارهای اقتصادی (BEA)، هر سه ماه یکبار این برآورد را انجام می‌دهد و هر بار با دریافت داده‌های جدید آن را مورد بازنگری قرار می‌دهد.
* تولید ناخالص داخلی واقعی: به منظور مقایسه‌ی سال به سال خروجی‌های اقتصادی، باید تأثیر تورم را از محاسبات خارج نمود. برای این کار، تولید ناخالص داخلی واقعی محاسبه می‌شود که در آن از شاخص ضمنی قیمت استفاده می‌شود. این شاخص نشان می‌دهد که قیمت‌ها نسبت به سال پایه چه مقدار تغییر کرده‌اند. با ضرب شاخص ضمنی قیمت در تولید ناخالص داخلی اسمی، تولید ناخالص داخلی واقعی به دست می‌آید.

موارد مهم لایحه بودجه ۱۴۰۰چیست؟

بر اساس لایحه بودجه شرکتهای دولتی سال آتی، جمع کل منابع شرکتها، بانکها و موسسات عمومی وابسته به دولت،  حدود1540 هزار میلیارد لحاظ شده است.
بر این اساس درآمدها، 1000 هزار میلیارد تومان، اعتبارات هزینه 4200 میلیارد تومان، اعتبارات تملک دارایی سرمایه ای 6000 میلیارد تومان و تسهیلات بانکی 1000 هزار میلیارد در نظر گرفته شده است. بر این اساسا برای وامهای خارجی 83 هزار میلیارد تومان و داراییهای جاری نیز 50 هزار میلیارد تومان لحاظ شده است.سایر دریافتیها نیز 227 هزار میلیارد تومان بوده است.

نکته جالب توجه اینکه در بودجه سال گذشته منابع شرکتهای دولتی 1480 هزار میلیارد تومان لحاظ شده بوده که بر این اساس منابع شرکتها نسبت به سال 1399 حدود 60 هزار میلیارد تومان رشد کرده که معادل رشد 4 درصدی است.
اما نکته مهم این است که چگونه بر خلاف سنوات قبل بودجه شرکتها تنها 4 درصد رشد کرده است.
برخی کارشناسان معتقدند، عدد1540 هزار میلیارد تومان ثبت شده درلایحه1400به این دلیل است که تعهدات قانونی مانند سهم دولت،سهم صندوق توسعه ملی،سهم هدفمندی،سهم مناطق محروم و...بعنوان کسورات قانونی درقالب اصلاح ساختار حذف شده است.

انس جهانی طلا ، واکسن کرونا و در آینده جدال ارزی

انس جهان رو به پایین است، چین با قدرت طلا می خرد اما واکسن کرونا پوششی شده است بر روند حرکتی قیمت طلا!
یوان با پشتوانه طلای قوی می خواهد حضور مقتدری در اقتصاد جهان داشته باشد و همانند نمودار فوق خرید های چین را می بینید!
قیمت طلا با توجه خبر های رشد اقتصادی بر اثر واکسن کرونا در حال کاهش است اما این آغازیست بر طلا!
به نمودار خوب دقت کنید! با چشم سوم!

 

پیمان مولوی
بنیانگذار سرمایه گذاری مولوی
شریک در موسسه یورواگزیم کپیتال اسپانیا
دبیرکل انجمن اقتصاددانان ایران
فارغ التحصیل حسابداری و اقتصاد مالی از دانشگاه اسکس انگلستان

سرفصل‌های وبینار

در دومین وبینار اقتصاد چگونه کار می کند به بررسی موارد زیر خواهیم پرداخت

اقتصاد ایران و مکانیزم های حاکم بر آن
خلق پول در اقتصاد چگونه روی می دهد؟
نرخ بهره و تاثیر آن بر کلیت اقتصاد ایران
چرخه های رونق و رکود در اقتصاد ایران
بانک مرکزی چگونه بر زندگی تک تک ما تاثیر می گذارد؟
چگونه کوه نقدینگی ایجاد می شود؟
چرخه های سرمایه گذاری در اقتصاد ایران
تورم و ذینفعان آن
نحوه حرکت بازارها در رکود تورمی
تعامل و تعارض بازارهای در اقتصاد ایران
شرکتهای برنده و بازنده در ساختار اقتصاد ایران
مکانیزم بازار سرمایه و تاثیر آن بر اقتصاد ایران

اقتصاد چگونه کار می کند رهیافتی است برای افرادی که می خواهند بدانند دقیقا در اقتصاد ایران چه خبر است؟ روندها چگونه است، چگونه بانک مرکزی با سیاستهایش آینده را از ما دورتر می کند؟
سیاستهای ارزی چگونه شکل می گیرند و نوسانات ارزی چه تاثیری بر زندگی شخصی و کاری ما می گذارد؟
چگونه داشتن دانش اقتصاد به ما در تصیم گیری های زندگی و کسب و کارهایمان کمک می کند.
نمی دانم چند نفر از شما که این مطلب را می خوانید از صبح در تلاش و تکاپو هستید اما به انچه به لحاظ مالی فکر میکنید استحقاقش را دارید نمی رسید؟

مخاطبین

این وبینار برای کسانی مناسب است که دنبال تعقل در سرمایه گذاری هستند، به درد کسانی که می خواهند واقعا درک کنند چه روی می دهد و چگونه در گام اول از آن مصون ماند و در گام دوم بازده کسب کرد و فرصتها را دریافت.
تمامی علاقمندان به اقتصاد و سرمایه گذاری با رویکردی کاربردی

 

دکتر پیمان مولوی
دکتر پیمان مولوی

سرمایه گذار، فارغ التحصیل دانشگاه اسکس انگلستان ، بنیانگذار Molavi Capital ، شریک و مدیر Euroexim Capital اسپانیا، دبیرکل انجمن اقتصاددانان، عضو انجمن حسابداران خبره ایران،

با نظر دادن، کمک کن بقیه آگاهانه خرید کنن

بروز و کاربردی بودن محتوا 5 از 5
ارزش محتوای وبینار نسبت به قیمت 5 از 5
تسلط و دانش مدرس وبینار 5 از 5
تجربه محور بودن محتوا 5 از 5
5 از 5 ( 3 نظر )
جلسات وبینار زمان برگزاری
ورود و خوش آمدگویی
6 آذر 1399
ساعت 18:00
ساعت 20:00
گزارش دادن