موضوعات
سبد خرید (0)
وبینار سومین دوره آموزش آنلاین «آشنائی با دیوان کیفری بین المللی»

وبینار سومین دوره آموزش آنلاین «آشنائی با دیوان کیفری بین المللی»

وبینار سومین دوره آموزش آنلاین «آشنائی با دیوان کیفری بین المللی»

مدت وبینار:
دسته‌بندی‌ها: 
ذخیره کردن
وبینار سومین دوره آموزش آنلاین «آشنائی با دیوان کیفری بین المللی»
توضیحات وبینار

دیوان کیفری بین المللی اولین و تنها محکمه دائمی بین المللی است که با هدف پایان بخشیدن به بی کیفرمانی مرتکبان شدیدترین جرایم بین المللی مورد نگرانی جامعه جهانی به مثابه یک کل فعالیت خود را از سال ۲۰۰۲ میلادی آغاز کرده است. سند موسس دیوان موسوم به «اساسنامه رم» در ۱۷ جولای ۱۹۹۸ میلادی تصویب شد و تا امروز ۱۲۳ دولت به عضویت این سازمان بین المللی درآمده اند. جمهوری اسلامی ایران اساسنامه رم را در سال ۲۰۰۰ میلادی امضا کرده است لیکن هنوز به عضویت این نهاد درنیامده است. با این وجود، نقش آفرینی دیوان کیفری بین المللی در تامین صلح و امنیت بین المللی از یک سو و فزونی گرفتن و تداوم مخاصمات و جنگ های داخلی و بین المللی در منطقه و جهان که آبستن وقوع جرایم بین المللی است از سوی دیگر نیاز به شناخت دیوان و صلاحیت و عملکرد آن را دوچندان کرده است. امروزه به موازات وقوع هر جنگ و بحران انسانی این سوال مطرح می شود که آیا دیوان کیفری بین المللی صلاحیت رسیدگی به جنایت های واقع شده در بستر آن بحران را دارد یا خیر. مرور مواضع رسانه های جمعی نشان می دهد که پاسخ دهی به این سوال به دلیل عدم آگاهی کافی از حدود صلاحیتی دیوان و نحوه عملکرد آن چندان دقیق نمی باشد.
از این رو این دوره آموزشی با هدف آشنا ساختن مخاطبان و شرکت کنندگان با دیوان کیفری بین المللی،‌ حدود صلاحیتی این سازمان و فرایند دادرسی آن و همچنین تحولات مهم واقع شده در مسیر عدالت گستری ان تعریف شده است تا در پرتو یافته های آن شرکت کنندگان بدانند که دیوان کی و کجا ورود می کند و چرائی عدم مداخله اش در برخی بحران های انسانی که انتظار ورود دیوان در ان می رود مشخص شود. همچنین به این پرسش نیز پاسخ داده شود که از تحت تعقیب واقع شدن یک متهم تا محکومیت و مجازات وی در دیوان کیفری بین المللی چه فرایندی طی می شود. این دوره هم برای تامین نیازهای مخاطبان عمومی و هم پژوهشگران و دانشجویان رشته حقوق مفید خواهد بود.

مدرسان این دوره، آقایان دکتر علی خالقی (دانشیار) و دکتر محمد هادی ذاکرحسین (استادیار)، که از اعضای هیات علمی دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران هستند داری تالیفات گسترده در حوزه حقوق کیفری بین المللی هستند. مدرسین در این دوره در تلاش خواهند بود تا مخاطبین و شرکت کنندگان را با موضوعات مهم مرتبط با صلاحیت و آئین دادرسی دیوان آشنا ساخته و پاسخ گوی پرسمان و پرسش شرکت کنندگان باشند.

 

سرفصل‌های وبینار

جلسه نخست:
مدرس: دکتر علی خالقی

موضوع: صلاحیت و قابلیت پذیرش در اساسنامه رم

زمان: یکشنبه ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۹ ساعت ۱۷ تا ۱۹

 

جلسه دوم: 

مدرس: دکتر محمد هادی ذاکرحسین

موضوع: فرایند دادرسی در دیوان از تحقیق تا تعقیب و از دادرسی تا اجرای مجازات


زمان: دوشنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۹ ساعت ۱۷ تا ۱۹

مخاطبین

دانشجویان رشته های حقوق، روابط بین الملل و علوم سیاسی

وکلا و دادرسان قضائی

پژوهشگران حوزه عدالت کیفری بین المللی

دیپلمات ها و شاغلان دستگاه سیاست خارجه

فعالان مدنی در حوزه حقوق بشر و عدالت

سوالات متداول

گواهی شرکت در دوره چه زمانی و به چه صورت ارایه می گردد؟

گواهی شرکت در دوره تنها برای ثبت نام کنندگانی که در جلسات دوره حضور انلاین داشته باشند صادر می شود. گواهی به صورت مشترک از سوی موسسه تحقیقات علوم جنایی و جرم شناسی دانشگاه تهران و مرکز حقوق کیفری بین المللی ایران به دو زبان فارسی و انگلیسی صادر می شود. گواهی ها حداکثر تا ۱۰ روز بعد از پایان دوره به صورت مجازی به پست الکترونیک شرکت کنندگان ارسال می شود. تا زمان بقای شرایط کرونایی امکان ارسال گواهی ها به صورت فیزیکی نمی باشد. بعد از عادی شدن کامل شرایط در صورت درخواست گواهی فیزیکی نیز پست می گردد.

سوالات خود را از چه طریقی می توان مطرح نمود؟

تمام اطلاعات مورد نیاز در مورد دوره و همچنین نحوه ثبت نام و استفاده از نرم افزار های مورد نیاز جهت دسترسی به وبینار در سایت ایسمینار قابل دسترس است. با این وجود در صورت داشتن سوال پاسخ داده نشده می توانید به این ادرس ایمیل ارسال کنید: iciciminalLaw@gmail.com

Teacher Avatar
دکتر علی خالقی عضو هیات علمی دانشگاه تهران، دانشیار مدرس جلسه نخست
Teacher Avatar
محمد هادی ذاکرحسین عضو هیات علمی دانشگاه تهران، استادیار مدرس جلسه دوم

با نظر دادن، کمک کن بقیه آگاهانه خرید کنن

بروز و کاربردی بودن محتوا 4.7 از 5
ارزش محتوای وبینار نسبت به قیمت 3.8 از 5
تسلط و دانش مدرس وبینار 4.3 از 5
تجربه محور بودن محتوا 4 از 5
4.2 از 5 ( 10 نظر )
جلسات وبینار زمان برگزاری
جلسه نخست: صلاحیت دیوان
یک‌شنبه 21 اردیبهشت 1399
ساعت 17:00
ساعت 19:00
جلسه دوم: فرایند دادرسی دیوان
دوشنبه 22 اردیبهشت 1399
ساعت 17:00
ساعت 19:00
موسسه تحقیقات علوم جزایی و جرم شناسی
موسسه تحقیقات علوم جزایی و جرم شناسی وابسته به دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران
مرکز حقوق کیفری بین المللی ایران
مرکز حقوق کیفری بین المللی ایران مرکز حقوق کیفری بین المللی ایران در جولای ۲۰۱۴ میلادی به عنوان یک موسسه غیر دولتی در کشور هلند تاسیس و با هدف توسعه آموزه های عدالت کیفری بین المللی ب ...
adds-cart