موضوعات
سبد خرید (0)
وبینار مرا رها نکن

وبینار مرا رها نکن

وبینار مرا رها نکن

مدت وبینار:
ذخیره کردن
وبینار مرا رها نکن
بلیت‌های ویدئو
ارز
بلیت ویدئو
تومان
ویدئو معرفی وبینار
توضیحات وبینار
مرگ عزیزان و سوگ

از همان لحظه‌ای که پا به این دنیا می‌گذاریم یک چیز را بدون هیچ شک و تردیدی باید بپذیریم: روزی این دنیا را ترک خواهیم کرد. چه بخواهیم چه نخواهیم روزی عزیزانمان نیز ما را ترک خواهند گفت و در غم فراغ آنها خواهیم نشست. در این شرایط یکی از کلیدی‌ترین نقش‌ها را اقوام، دوستان و نزدیکان ایفا می‌کنند. نوع واکنش آنها و رفتاری که در قبال فرد داغ‌دار از خود نشان می‌دهند نقشی تعیین کننده در بهتر یا بدتر شدن حال وی دارد. گاهی اوقات اطرافیان فرد داغ‌دار تلاش می‌کنند تا نوع خاصی از سوگواری را به فرد داغ‌دیده تحمیل کنند یا توقع دارند در مراسم ختم حتما گریه و زاری کند. همین فشار بیرونی باعث می‌شود تا این شخص علاوه بر مشکلات ناشی از فقدان، مشکلات دیگری که حاصل این فشارهای بیرونی است را متحمل شود.

علاوه بر این باورهای غلط رایج دیگری وجود دارد که باعث می‌شود فرایند سوگ دردناک‌‌تر و ماندگارتر از آن چیزی که باید تجربه شود. برای مثال افراد در مواردی که شخصی بستری و رو به فوت است در اطلاع رسانی شرایط وی کوتاهی می‌کنند یا اطلاعات غلط ارائه می‌دهند. این کار و امثال آن باعث می‌شود که افراد غائب که اطلاعات را از این طریق دریافت می‌کنند دچار مشکلاتی بیشتر از آنچه که مورد توقع است مواجه شوند. گذشته از تمام این موارد، در شرایط فعلی که با همه گیری کرونا روبرو هستیم به خودی خود باعث مشکلات عدیده‌ای شده است که سوگواری هم از آنها متاثر شده است. افراد دیگر مثل سابق نمی‌توانند دور هم جمع شوند و عزاداری کنند، حتی حضور در مراسم خاکسپاری در مواردی که فوت ناشی از بیماری کرونا است غیر ممکن می‌شود و امثال این اتفاقات جدید باعث شده تا تجربه سوگ دشوارتر و پیچیده‌تر از قبل شود. به همین دلیل علاوه بر افزایش آگاهی نسبت به باورهای اشتباه و آسیب زننده در مورد سوگواری، باید به دنبال روش‌های جدیدی بود که با این شرایط خودمان را وفق دهیم.

در وبینار حاضر علاوه بر مانور بر روی موارد ذکر شده، به موضوع بسیار مهم کودکان و سوگ پرداخته خواهد شد. بسیاری از خانواده‌ها تا زمانی که درگیر مسئله خاصی نشوند به فکر نحوه آموزش و پاسخ به سوالات کودکان نمی‌افتند. مثال معروف آن سوال «من از کجا اومدم؟» است که در تربیت جنسی به آن پرداخته می‌شود. اما سوال بسیار مهم دیگر «فلانی کجا رفته؟» یا «مردن یعنی چی؟» است که عموما خانواده‌ها تا پیش از مواجه شدن با چنین شرایطی به پاسخ آن فکر نکرده‌اند. در این وبینار به نحوه صحیح اطلاع رسانی فوت عزیزان به کودک، پاسخ‌دهی به سوالات کودکان پیرامون مرگ و کیفیت حضور آنها در مراسم‌های مربوط به فوت عزیزان پرداخته می‌شود.

دستاورد این وبینار چیست؟

شرکت‌کنندگان در این وبینار در پایان می‌توانند به طور موثری در بهبود افراد داغ‌داری که می‌شناسند نقش ایفا کنند، آنها را درک کنند و علاوه بر تسریع فرایند بهبود از آسیب‌های احتمالی پیشگیری کنند. در پایان این وبینار آنها متوجه خواهند شد که چه نوع سوگی نیازمند مداخلات روانشناختی و مراجعه به مشاور دارد و چه نوع سوگی به خودی خود بهبود می‌یابد. دستاورد دیگر این وبینار آمادگی برای برنامه‌ریزی صحیح جهت برگزاری مراسم سوگواری در شرایط ویژه‌ای مثل کرونا خواهد بود. و دستاورد چهارم آماده شدن والدین برای پاسخ دادن به سوالات مربوط به مرگ از جانب کودکان است. 

 

سرفصل‌های وبینار

مخاطبین

وبینار پیش رو، هرچند کوتاه اما تا حد امکان جامع، تلاش دارد تا بر موضوعی تمرکز کند که کمتر مورد توجه افراد است: وقتی اقوام و دوستان من عزیزی را از دست می‌دهند باید چه کار کنم؟ چگونه می‌توانم حال او را بهتر کنم؟ (یا حداقل بدتر نکنم؟) آیا فرزندان باید در خاکسپاری یا ختم حاضر باشند؟ چگونه خبر فوت کسی را بدهیم؟ اگر کسی در بیمارستان بستری است باید به دیگران از شرایط وی خبر بدهیم؟ و سوالات بسیار زیاد دیگری که برای آنها جواب دقیقی نداریم و با قرار گرفتن در موقعیت، تازه به دنبال راه حل و پاسخ می‌گردیم. به همین دلیل ما این وبینار را مناسب همه می‌دانیم، اما آنهایی که با اشخاص سوگوار سروکار دارند (یعنی به تازگی دوست یا اقوام آنها عزیزی را از دست داده و سوگوار است، نه خودشان) در اولویت هستند.

سوالات متداول

آیا اسلایدها و فیلم وبینار در اختیار شرکت کنندگان قرار می‌گیرد؟

صد در صد! نهایتاً تا یک هفته پس از برگزاری وبینار تمامی محتوای وبینار، از جمله اسلایدها و فیلم وبینار، در اختیار تمامی عزیزان قرار خواهد گرفت.

چه چیز این وبینار خاص است؟

جدای از اینکه ما امروزه بیش از گذشته در معرض مرگ و از دست دادن عزیزانمان هستیم، خاص‌ترین نکته این وبینار ارائه حجم زیادی از مطالب مفید، متفاوت، کاربردی و بر اساس آخرین یافته‌های علمی است.

اگر در این وبینار شرکت نکنم چه اتفاقی می‌افتد؟

اگر بخواهیم صراحتاً پاسخ بدهیم: هیچی! بر روال گذشته، زندگی بد ما ادامه پیدا خواهد کرد، شما همچنان در برخورد با افراد داغ‌دار به الگوی پیشین ادامه می‌دهید، احتمالا آسیب‌هایی خواهید دید و خواهید رساند و این چرخه آسیب رسانی ادامه خواهد داشت... همین!

اگر بعد از شرکت در وبینار متوجه شدم مطالب برای من جدید و مفید نبوده است چه می‌شود؟

با کمال میل هزینه‌ای که بابت شرکت در وبینار صرف کرده‌اید به شما برگردانده و صمیمانه بابت وقتی که از شما تلف شده پوزش می‌خواهیم. البته این درخواست تا 2 روز پس از برگزاری وبینار امکان‌پذیر است.

Teacher Avatar
سید مرتضی عقدایی دانش آموخته دانشگاه علامه طباطبایی و شهید بهشتی زوج درمانگر و سکس تراپیست
Teacher Avatar
مریم فکری کارشناسی ارشد مشاوره خانواده دانشگاه شهید بهشتی و مربی دوره‌های فرزندپروری

با نظر دادن، کمک کن بقیه آگاهانه خرید کنن

0 از 5 ( 0 نظر )
جلسات وبینار زمان برگزاری
نکات آموزشی به همراه پرسش و پاسخ پایانی
دوشنبه 19 آبان 1399
ساعت 16:30
ساعت 19:30
Host Cover
برگزارکننده: درمانگری
adds-cart
adds-cart
 خرید بلیت