موضوعات
سبد خرید (0)
وبینار ماهواره‌ها چگونه زندگی بشر را بهتر می‌کنند؟

وبینار ماهواره‌ها چگونه زندگی بشر را بهتر می‌کنند؟

وبینار ماهواره‌ها چگونه زندگی بشر را بهتر می‌کنند؟

مدت وبینار:
ذخیره کردن
وبینار ماهواره‌ها چگونه زندگی بشر را بهتر می‌کنند؟
توضیحات وبینار

نزدیک به هفت دهه است که سامانه‌های فضایی و به ویژه ماهواره‌ها زندگی بشر را چنان دچار تغییر و تحول کرده‌اند که بسیاری تاریخ مدرن را به قبل و بعد از عصر فضا تقسیم بندی می‌کنند. تحول بنیادینی که فناوری فضایی برای بشر به ارمغان آورد، گرچه از دل جنگ و رقابت‌های نظامی سربرآورد اما با گذشت زمان و بصورت روزافزون موجب بهبود زندگی بشر از بسیاری جهات شد؛ بطوری که به جرات می‌توان گفت زندگی امروز ما بدون وجود ماهواره‌ها بسیار دشوار و بعضا غیرممکن است.


از زمان پرتاب اسپوتنیک تا کنون، دایره کاربرد و عملکرد ماهواره روز به روز گسترده‌تر شده است. از پایش و پیش بینی تحولات جوی و هواشناسی گرفته تا رله سیگنال‌های تلویزیونی و تلفنی، از پایش و سنجش از راه دور زمین تا پایش فضا و کاوش در اعماق کیهان، از پایش حوادث غیرمترقبه مثل سیل و زلزله تا پزشکی از راه دور، از فعالیت‌های نظامی و جاسوسی گرفته تا کاربردهای بشردوستانه و حفاظت از محیط زیست، همه و همه توسط ماهواره‌ها و سرویس‌های ماهواره‌ایی قابل انجام هستند. ویژگی بارز سرویس‌های ماهواره‌ایی سرعت و دقت ارائه اطلاعات، فراگیر بودن، ارزان (یا حتی رایگان) بودن و سهل الوصل بودن داده‌ها و اطلاعات است.


علاوه بر سرویس‌های ماهواره ایی، فناوری فضایی و سرریزهای آن نقش مهمی در بهبود کیفیت، ایمنی، امنیت و توسعه همه جانبه زندگی بشر دارد. هزینه‌های هنگفتی که برای ایجاد و توسعه هر یک از فناوری‌های پیچیده فضایی صرف شده، صدها و بلکه هزاران برابر به زندگی بشر سود و منفعت رسانده و توجیه اقتصادی آن را به اثبات رسانده است. ویژگی مهم ماهواره‌ها این است که هر قدر که وابستگی ما به ارکان فناوری بیشتر باشد، فناوری فضایی و سرویس‌های ماهواره‌ایی می‌توانند نقش و تاثیر پررنگتری در زندگی ما داشته باشند.


امروزه و در آینده نزدیک فناوری فضایی در تعامل با سایر فناوری‌های جدید نظیر اینترنت اشیاء، سرویس ۵G، هوش مصنوعی، داده‌های کلان، روباتیک و... می‌تواند بسیاری از کاربردها و سرویس‌هایی که حتی یک دهه قبل باور پذیر نبودند را به واقعیت بدل کنند و موجب تسهیل و بهبود در زندگی بشر شوند.


در این ارائه سعی بر این است که ضمن مرور سرویس‌ها و کاربردهای ماهواره که نقش مهمی در بهبود کیفیت زندگی بشر دارند، سرریز فناوری‌های فضایی که موجب تحول در عرصه‌های مختلف زندگی بشر شده‌اند را معرفی نموده و در مورد آنها بحث و بررسی شود.

سرفصل‌های وبینار
  • ماهواره و کاربردهای آن در گذر زمان
  • تاثیرات مستقیم و غیرمستقیم ماهواره‌ها بر زندگی بشر
  • نقش ماهواره و فناوری فضایی در حل ابر چالش‌های پیش‌ روی بشر
  • تاثیر فناوری فضایی بومی بر زندگی ما ایرانیان
دکتر امید شکوفا
دکتر امید شکوفا

عضو هیات علمی پژوهشکده سامانه های ماهواره پژوهشگاه فضایی ایران

با نظر دادن، کمک کن بقیه آگاهانه خرید کنن

بروز و کاربردی بودن محتوا 4.4 از 5
ارزش محتوای وبینار نسبت به قیمت 4.5 از 5
تسلط و دانش مدرس وبینار 4.5 از 5
تجربه محور بودن محتوا 4.3 از 5
4.4 از 5 ( 8 نظر )
جلسات وبینار زمان برگزاری
ماهواره‌ها چگونه زندگی بشر را بهتر می‌کنند؟
14 مهر 1399
ساعت 9:45
ساعت 12:00
Host Cover
برگزارکننده: پژوهشگاه فضایی ایران
گزارش دادن