موضوعات
سبد خرید (0)
وبینار بررسی شرکتهای  شاخص ۳۰ شرکت بزرگ بورس تا انتهای سال ۱۳۹۹

وبینار بررسی شرکتهای شاخص ۳۰ شرکت بزرگ بورس تا انتهای سال ۱۳۹۹

وبینار بررسی شرکتهای شاخص ۳۰ شرکت بزرگ بورس تا انتهای سال ۱۳۹۹

مدت وبینار:
ذخیره کردن
وبینار بررسی شرکتهای  شاخص ۳۰ شرکت بزرگ بورس تا انتهای سال ۱۳۹۹
ویدئو معرفی وبینار
توضیحات وبینار

بررسی شرکتهای شاخص ۳۰ شرکت بزرگ بورس تا انتهای سال ۱۳۹۹

کلید سرمایه‌گذاری این نیست که بسنجید یک صنعت چقدر می‌تواند روی جامعه تاثیر بگذارد یا اینکه چقدر آن صنعت رشد خواهد کرد، بلکه باید مزایای رقابتی هر شرکت را تشخیص داد و مهمتر از همه اینکه این مزایای رقابتی چقدر طول می‌کشد.
«وارن بافت»
سی شرکت بزرگ بورس تهران لنگر بازار سرمایه هستند و در دوران حرکت کج دار و مریض شاخص بورس برای اولین بار به بررسی این شاخص و آینده شرکتهای آن خواهیم پرداخت.
شرکتهایی که در گروه های مختلفی قرار داردن و باید دید که تا انتخابات امریکا و بعد از آن چگونه می توانند منافع مان را برطرف نمایند.
در این وبینار ۳ ساعته به بررسی همه ۳۰ شرکت خواهیم پرداخت به گونه ای که شرکت کنندگان به یک چشم انداز از ریسکها، نقاط قوت و ضعف و فرصتهای هر کدام دست یابند.
برخی از ۳۰ شرکت بزرگ بورس عبارتند از:
* وبملت
*وپاسار
*کچاد
*فخوز
*فولاد
*وغدیر
*کگل
*حکشتی
*همراه
*ومعادن
*رمپنا
*اخابر
*مبین
*اخابر
*نوری
*جم
*فارس
*شبندر
*شبدیس
*تاپیکو
*شتران
این وبینار با رویکرد مدیریت ریسک برگزار خواهد شد و سعی می شود تمام شرکتها با این رویکرد بررسی شوند تا در ادامه سال ۹۹ سرمایه گذاران درک درستی از وضعیت هر کدام برای بودنشان در سبد سهام داشته باشند.


شاخص ۳۰ شرکت بزرگ بورس چیست؟

بزرگی شرکت‌ها در سایت سازمان بورس بر اساس ارزش روز یک شرکت محاسبه می‌شود. برای محاسبه ارزش روز سهام یک شرکت از رابطه زیر کمک گرفته می‌شود:
قیمت پایانی سهام × تعداد کل سهام شرکت = ارزش روز یک شرکت
۳۰ شرکت بزرگ‌تر شامل شرکت‌هایی می‌شود که در صدر ۳۰ شرکت بزرگ بورس قرار بگیرند و شاخص سی شرکت بزرگ‌تر میانگین وزنی این ۳۰ شرکت را برآورد می‌نماید و شیوه محاسبه آن مشابه شاخص کل قیمت است. معمولاً در دوران رکود بازار و زمانی که شاخص مسیر مشخصی ندارد با انجام معاملات بلوکی در سهامی که جزو ۳۰ شرکت بزرگ‌تر هستند رقم شاخص را تغییر بااهمیتی می‌دهند.


سرمایه گذاری شاخصی چیست؟
صندوق سرمایه گذاری شاخصی چگونه کار می کند؟

هر روز در اخبار دیده و یا شنیده‌ایم که شاخص بورس امروز نسبت به روزهای گذشته در چه موقعیتی قرار گرفته است مثلا بالاتر یا پایین‌تر از میزان چند روز گذشته است. شاخص کل بازار بورس میانگین فعالیت کل نمادهای فعال در بورس است ولی شرکت‌های بزرگ که میزان دارایی بالاتری دارند تاثیر بیشتری در تغییرات شاخص دارند. به همین دلیل به این شرکت‌ها شاخص ساز می‌گویند. صندوق‌ سرمایه گذاری شاخصی براساس سرمایه‌گذاری در سهام‌های شاخص ساز بازار فعالیت می‌کند.

صندوق های سرمایه گذاری شاخصی یکی از انواع صندوق های سرمایه گذاری هستند که هدف آن‌ها نزدیک شدن و پیروی از یکی از شاخص‌های بازار سرمایه است. یعنی هدف‌شان نزدیکی به یکی از بازارهای سرمایه است که این بازار در ایران معمولا بازار سهام انتخاب می‌شود و صندوق‌های شاخصی سعی دارند خودشان را به شاخص بورس نزدیک کنند.
صندوق های سرمایه گذاری شاخصی می توانند هر شاخصی که مناسب می دانند را به عنوان شاخص خود در نظر بگیرند مثلا شاخص طلا، بازار بورس، فروش خودرو و .. . اما تنها شاخص مورد اقبال برای فعالیت در صندوق های سرمایه گذاری در ایران شاخص بازار بورس است. این شاخص می‌تواند شاخص کل یا یکی دیگر از شاخص‌های بازار سهام باشد


صندوق های شاخصی بورس تهران کدامند؟


صندوق شاخصی فیروزه (ETF)
صندوق شاخص سی شرکت بزرگ فیروزه در سال 1393 زیر نظر سازمان بورس تاسیس شده است واحدهای سرمایه گذاری این صندوق قابل معامله در بورس و یا (ETF)  می‌باشند. بازدهی این صندوق از زمان تاسیس 270 درصد و بازده سالانه آن 95 درصد بوده است.
صندوق سرمایه گذاری شاخصی کارآفرین
شروع فعالیت صندوق شاخصی کارآفرین از سال 89 بوده و متولی این صندوق موسسه حسابرسی فریوران است. ضامن نقد شوندگی شاخصی کار آفرین بانک کار آفرین است. واحدهای این صندوق به صورت عادی عرضه می‌شود.
بازده سالانه شاخصی کار آفرین 68.54 درصد و از بازده از تاریخ تاسیس 607.52 درصد بوده است. در حال حاضر ارزش دارایی‌های این صندوق 24 میلیارد و 43 میلیون تومان ارزیابی شده است.
صندوق سرمایه گذاری شاخصی کاردان (ETF)
صندوق سرمایه گذاری شاخصی کاردان با نام تجارت شاخصی کاردان از سال 94 شروع به فعالیت کرده است متولی این صندوق «مشاور سرمایه گذاری آرمان آتی» است این صندوق ضامن نقد شوندگی دارد و ضامن آن شرکت «تامین سرمایه کاردان» است. میزان بازدهی این صندوق در سال گذشته 101 درصد و از تاریخ تاسیس 243.88 درصد بوده است. در حال حاضر ارزش خالص دارایی این صندوق 41 میلیارد و 747 میلیون تومان ارزیابی شده است.


?الزام بازارگردانی برای شرکت‌های بورسی

?معاونت عملیات بورس تهران با صدور اطلاعیه‌ای از مدیران عامل شرکت‌های بورسی خواست نسبت به معرفی بازارگردان و انجام بازارگردانی حداقل شش ماهه اقدام کنند.

?در این اطلاعیه آمده است؛با توجه به اهمیت روز افزون الزامات نقدشوندگی بازار و لزوم تنظیم عرضه و تقاضای بازار به موجب آیین‌نامه حفظ ثبات بازار سرمایه و صیانت از حقوق سرمایه‌گذاران و سهامداران، مصوبه شهریور۹۹/۶/۲۰ شورای عالی بورس و اوراق بهادار، داشتن رکن بازارگردانی موثر از سوی ناشران به سهامداران شرکت ها ،جز ء الزامات پذیرش شرکت ها می باشد.

?براساس این اطلاعیه ،شرکتها می بایست به قید فوریت ضمن معرفی بازارگردان دارای مجوز از سازمان بورس و اوراق بهادار، درخواست رسمی ارائه خدمات بازارگردانی را از سوی بازارگردان منتخب آن شرکت مطابق پارامترهای ذیل حداکثر تا تاریخ ۱۰ مهرماه ۹۹  به معاونت عملیات بورس اعلام کنند.

۱. نام شرکت
۲.تاریخ شروع بازارگردانی
۳. مدت بازارگردانی:حداقل ۶ ماه
۴.نام بازارگردان
۵.کارگزار بازارگردان
۶.حجم سفارش انباشته:یک بیستم حداقل حجم معاملات روزانه مطابق بند ۷
۷. حداقل حجم معامله روزانه :۲۰ درصد میانگین حجم معاملات روزانه یک ماه گذشته (۲۰ روز معاملاتی گذشته)
۸. دامنه مظنه سفارش: ۳ درصد

?طبق مفاد این اطلاعیه،رعایت بند ۷ در شروع عملیات بازارگردانی با ۵ درصد میانگین معاملاتی روزانه یک ماه گذشته بلا مانع است. لیکن حداکثر تا تاریخ۱۰ بهمن ماه ۹۹ رعایت دقیق بند ۷ تعهدات بازارگردانی الزامی است


*وبملت
*قوت
*ضعف
*تعدید
*فرصت

بانک ملت بانک خوبیست!
این شاید گمراه کننده باشد!
تصور کنید که نرخ تسهیلات بین ۱۸ الی ۲۲ ٪ است!
نرخ تورم نقطه به نقطه اعلامی بانک مرکزی ۳۴٪
حال تصور کنید یک بنگاه اقتصادی با این عظمت یک پا در بازار سرمایه دارد و پای دیگر در بازار مسکن و از نوسانات ارزی هم بهره می برد!
شاید این موارد که اشاره شد در دنیای رقابت پذیری خیلی به چشم نیاییند اما در اقتصاد متورم ایران فرصتهای خوبی را برای سهامداران عمده این سهم به ارمغان می اورد

 

چرا شاخص ۳۰ شرکت مهم است!

به لیست شرکتهای شاخص نگاهی بیاندازید!
به سهامداران عمده!
می توان گفت بیشترین صیانت از سهام های بورس تا انتخابات امریکا مربوط به اسن شرکت خواهد بود، چراکه وزنه اصلی بازار هستند!
پس به عنوان یک تکنیک تا انتخابات امریکا ، در صورت باقی ماندن در بورس می تواند بهرین گزینه مچ شدن با این شاخص باشد


شاخص دلار و ۳۰ شرکت اول بورس!

دلار از مرداد تا امروز از ۲۲ هزار به ۲۷۵۰۰ رسیده است
همواره دلار و شاخص کل و شاخص ۳۰ شرکت همگرایی تام و تمامی داشته اند!
این روزها دلار و شاخص مدتی است که این سازگاری و همگرایی را نشان نمی دهدن!
چرا؟
تغییر فاز برخی از سرمایه گذاران
به نظر می رسد تفسیر بسیاری بر افزایش قیمت ارز قبل از انتخابات امریکا و بعد از مکانیزم ماشه باشد و امید به رشد بورس در کوتاه مدت نیست!
البته این تفسیر را نیم توان نادرست دانست اما همارده در هر شرایطی بورس و شاخص روند همگرایی را طی کرده اند شاید این بار یک وقفه ۶۰ روزه را شاهد باشیم!


*فولاد خوزستان
*قوت
*ضعف
*تعدید
*فرصت

این روزها به بورس کالا سری زده اید؟
قیمت ها را رصد کرده اید؟
بازار کالایی با شتاب در حال حرکت رو به بالاست
اما شرکت های تولید کننده همان محصول در حال دیدن صفهای فروش!
یک جای کار می لنگد!
فخوز سهمی است نمونه ، به لحاظ نوع محصول، قدرت تولید، سهام دلاری … در شرایط شیف بازار به سمت سهام های پایدار جزو بهترین گزینه ها


*فملی
*قوت
*ضعف
*تعدید
*فرصت

اگر بخواهیم یک شرکت درجه یک با ساختار مالی بی عیب و نقص در رده شرکتهای با رتبه اعتباری A vر بورس تهران معرفی کنیم ، فملی است!
به اعداد ۹۹ بنگرید:
حاشیه سود ناخالص ۶۳٪
حاشیه سود عملیاتی ۵۷٪
حاشیه سود خالص ۵۴٪
بازده دارایی ها ۹٪
بازده ح ص س ۱۲٪
اما خوب اگر فکر می کنید این سهم خیلی هوادار ثابت قدم دارد در اشتباه هستید
صفهای فروش آن بسیار و قیمت آن در مرداد ماه نزولی بسیار را تجربه کرد!
آیا قیمت جهانی مس کاهش یافته؟
آیا دلار کاهشی بوده؟
آیا تقاضای جهانی کاهش یافته؟
خیر!
بورس ایران دورانی را طی می کند که می شود ان را دوران تجربه تازه واردان نامید، به مرور با زار به مرزهای دانشی بالاتر می رسد و آن وقت خرید فملی بسیار هوادار خواهد داشت!

فارس
قوت
ضعف
تعدید
فرصت

صنایع پتروشمی خلیج فارس:
بازده دارایی ها ۳۲٪
بازده حقوق صاحبان سهام ۶۲٪
قیمت به درامد ۲۱
حاشیه سود مطلوب!
سهام دلاری
اما در تیررس تحریم های پتروشیمی و نقل و انتقالات مالی

وپاسار
قوت
ضعف
تعدید
فرصت

نرخ تسهیلات به سپرده ها ۸۷.۷۹ است، این عدد بیش از متوسط گروه است، این نرخ نشان دهنده استفاده از منابع (سمت چپ ترازنامه) در ارایه تسهیلات و بازده حاصله است!
یکی از مشکلات پیش روی بانکها در اقتصاد رو به کوچک شدن ایران و تورم عدم استقبال به سپرده گذاری توسط حقیقی ها بوده است و فعلا خواهد بود.
نکته دوم سیستم بزرگ بانکها و تغییر سخت آنها با شرایط روز است.
نکته مثبت بانکها همانند پاسارگاد فعال بودن در حوزه هایی با سهم های دلاری و کار و کسب های تاثیر پذیر از دلار است.

در این نمودار بیشن شاخص کل
شاخص شیمیایی و شرکتهایی از ۳۰ شرکت اول حاضر در این شاخص مقایسه ای انجام شده است!
نتیجه با شما!
کدام یک آینده بهتری دارند؟

دلار بورس دلار بورس دلار بورس
حال به این معادله کاهش شدید ارز پول ملی را نیز اضافه کنید و شاید بگوییم که هنوز بورس به سقوط ارزش پول ملی واکنش نشان نداده است!
بازار سرمایه به دلار همواره واکنش نشان می دهد، نمودار فوق در یک بازه دیگر همانند سال ۹۹ بود! از دلار ۴۲۰۰ به سمت اعداد بالاتر!
اما این بار بحث سقوط آزاد ارزش ریال است و شرکتهای بورسی با دارایی و تجهیزات ارزشمند هدف سرمایه گذاران برای حفظ ارزش پول!

نوری
قوت
ضعف
تعدید
فرصت

در سال ۹۹
حاشیه سود: ۲۰٪
بازده دارایی ها: ۳.۹۹٪
بازده حقوق صاحبان سهام: ۱۳٪
سه سال درامد صعودی
سه سال سود خالص صعودی
اما متاسفانه درصد سود تقسیمی بالا(کاهنده پتانسیل رشد پایدار بنگاهی)

ایرانـخودرو
قوت
ضعف
تعدید
فرصت

ایران خودرو شرکتی با ۵ هزار میلیارد تومان زیان در سال ۱۳۹۸ اما بزرگترین گروه خودروسازی ایران!
ایرانخودرو با اینکه بیلان مالی جذابی ندارد اما یکی از بیشترین فرصتها را بعد از بهبود روابط بین المللی داراست، هم به لحاظ قدرت لابی داخلی و هم پتانسیل های زیرساختی
اما مشکل اصلی این صنعت تاثیر بسیار زیاد سیاست بر آن و تعیین دستوری قیمت خودرو است

کگل
قوت
ضعف
تعدید
فرصت

به راحتی می توان گفت که در شرایط تورم بالا، کاهش ارزش ریال جزو سهام های میان مدت خوب برای سرمایه گذاری است
سهامی دلاری با قدرت سودآوری بلا
اما بزرگترین مشکل آن بخشنامه های دستوری منع صادرات است


حاشیه سود عملیاتی ۴۳٪
حاشیه سود خالص ۳۸٪

اخابر
قوت
ضعف
تعدید
فرصت

شرکت مخابرات ایران شرکتی که تا امسال حاشیه سود متوسطی داشت(۱۸٪) اما در سال ۱۳۹۹ شروع نا امید کننده ای داشت ، با تمام رویداد های بازار سرمایه قیمت بهدرامد بالایی دارد ۳۷، اما به سبب ماهیت انحصاری اش برخی فرصتها در اقتصاد همواره در اختیارش خواد بود، مخصوصا در مسیر توسعه اقتصاد دیجیتال ایران

چند نکته در باب برخی نسبتهای صنعت بانکداری ایران

بالا بودن نسبت ارزش روز دارایی ها به ارزش بازار نشان دهنده فزونی داشتن ارزش دارایی های شرکت نسبت به قیمت معامله شده در بازار است.
تناسب ارزش روز به ارزش دفتری نشان دهنده میزان نزدیک بودن ارزش روز به ارزش دفتری می باشد.
P/B برابر است با نسبت تقسیم قیمت بازارPrice هر سهم به ارزش دفتری Book Valueسهم. در این پارمتر با بررسی ارزش دفتری و ارزش بازار سهم،  معامله گران دورنمای آتی یک شرکت را نسبت به عملکرد گذشته آن بررسی می نمایند. اگر شرکت مورد بررسی جزو شرکتهای زیانده باشد بررسی این پارامتر اهمیت بیشتری پیدا می کند. با توجه به اینکه ارزش دفتری از حاصل تقسیم حقوق صاحبان سهام بر مجموع تعداد سهام بدست می آید و نیز حقوق صاحبان سهام از تفریق بدهی ها از دارایی ها محاسبه می گردد، در زمانیکه میزان بدهی یک شرکت از دارایی هایش بیشتر شود این عدد منفی می شود.
P/E یکی از پارامترهای قدیمی و پرکاربرد در بازار سرمایه بوده، از تقسیم قیمت روز Price سهم بر سود حاصل شده EPS از عملیات شرکت بدست می آید. به پارامتر P/E نرخ بازگشت سرمایه نیز می گویند و میزان انتظار سود سرمایه گذاران از مبلغ سرمایه گذاری شده را نشان می‌دهد. این پارامتر صرفا با شرکتهای مشابه در یک گروه صنعت قابل مقایسه است و پایین تر بودن آن (در اعداد مثبت) می توان نشانه ای از سود سازتر بودن یا پایین تر بودن قیمت سهام نسبت به نرخ سود اطلاق شود. زیانده بودن شرکت منجر به منفی شدن این پارمتر می شود.

 

تعریف سهام رشدی چیست؟
سهام رشدی سهام شرکتی است که پیش‌بینی می‌شود درآمدهای آن با نرخ بالاتری نسبت به میانگین بازار رشد کند و عملکرد بهتری نسبت به بازار داشته باشد.

سهام رشـدی معمولاً سود سهام پرداخت نمی‌کنند، چون شرکت ترجیح می‌دهد تا درآمد انباشته‌شده را مجدداً در پروژه‌های سرمایه ای، سرمایه گذاری نماید. در بورسهای بین‌المللی سهام بیشتر شرکت‌های تکنولوژی سهام رشـدی به حساب می‌آید.
در نظر داشته باشید که سهام رشـدی شرکت‌ها همیشه به عنوان سهام رشـدی طبقه‌بندی نمی‌شوند. در حقیقت، سهام یک شرکت رو به رشد اغلب بیش‌ازحد ارزش گذاری می‌شود.
در بررسی سهام های رشد محور به مواردی همانند سیاست سود تقسیمی یا Dividend Strategy دقت کنید!
این استراتژی در بسیاری از شرکتهای ایرانی به سبب بالا بودن نرخ تورم حداکثریست و هم به دیلی نیمه دولتی و خصولتی بودن!
سهام های رشد محور سهام هایی هستند که شما ۵ یا ۱۰ سال آینده انها را می توانید ترسیم کنید!
گوگل در یک برهه خاص سهام رشدی بود همینطور تسلا!
در ایران نیز شرکتهای خوبی هستند که رشد محور طبقه بندی می شوند.

ریسک های بزرگ را تنها بعد از آماده سازی بزرگ می توان انجام داد
رابرت فریگنو

روش مدرن پورتفولیو چیست؟
در مطالب قبلی به استراتژی های معاملاتی در بازار بورس چون تحلیل بنیادی و تحلیل تکنیکال اشاره کردیم. که هر یک کاربرد خاص خود را در تحلیل بازار سهام دارند. در این متن اشاره ای داریم به روش مدرن پورتفولیو در بورس ، که توسط هری مارکویتز بیان شده است. این روش بر مبنای محاسبات ریاضی و بر مبنای ریسک و بازده سهام بنا شده است.
روش مدرن پورتفولیو در بازار بورس، به کارا بودن بازار تاکید دارد، و بیان می دارد که اطلاعات بازار فقط در اختیار قشر خاصی نیست، بلکه تمام افراد حاضر در بازار سرمایه به اطلاعات دسترسی دارند.آنچه اهمیت دارد شفافیت و خلوص اطلاعات است که باید در معاملات بازار جاری باشد.

فرضیه بازار کارا این موضوع را بیان می کند که اطلاعات مالی و گزارشات منتشر شده در مورد یک سهم یا یک کالا به سرعت در بازارهای مالی منتشر می شوند و فورا بر قیمت ها تاثیر می گذارند و قیمت ها را تعدیل می کنند.به عبارت دیگر می توان گفت در بازار کارا همه اطلاعات در قیمت‌ها منعکس می‌شود. به بیان دیگر اگر قیمت اوراق بهادار ( سهم) به سرعت و به‌طورکامل تمامی اطلاعات مالی موجود مرتبط با سهم را منعکس کند، بازار کارا است. انعکاس کامل اطلاعات در بازار، باعث می شود که سرمایه‌گذاران نتوانند از اطلاعات، سود کسب کنند زیرا قیمت‌ از قبل این اطلاعات را منعکس کرده است و قیمت ها تعدیل شده‌اند و تغییر قیمت ها قابل پیش‌بینی نیست.
در بازار کارا فرض بر این است که همه سرمایه‌گذاران از اطلاعات مشابهی آگاهی دارند
 
کارایی بازار از نظر سرمایه گذاران و مدیران مالی چه اهمیتی دارد؟
1. شرکت ها نباید تصور کنند که با ارائه نادرست اطلاعات حسابداری، یعنی ارائه اطلاعاتی که دارایی های حقیقی و جریان نقدینگی شرکت را تحت تأثیر قرار نمی دهندمی توانند بر بازرا اثر بگذارند و بازار را منحرف کنند.
2.در بازار کارا قیمت های سهام منعکس کننده اطلاعات موجود است و صاحبان شرکت و مدیران مالی نباید تصور کنند که از بازار زرنگ تر هستند و بنابراین هیچ کس نمیتواند با استفاده از این نرخ اطلاعات را در مقایسه با دیگران سود بیشتری ببرد.
3.شرکت ها برای تصمیم گیریهای مهمی در مورد مسائلی نظیر ادغام دو شرکت نباید فقط به اطلاعات موجود در بازار اکتفا کنند چون این اطلاعات در دسترس همه سرمایه گذاران قرار دارد.
4.سرمایه‌گذاران در بازار کارا نمی‌توانند به سود غیرعادی و بالایی دست پیدا کنند و تنها راه خرید سهام با ریسکی بالاتر است. طبق فرضیه بازار کارا قیمت سهام همواره مساوی ارزش واقعی آن باشد.

آیا وجود بدهی زیاد در ساختار سرمایه ۳۰ شرکت بزرگ بورس امری منفی است؟

اقتصاد ایران جزو معدود اقتصادهایی است که نرخ تورم دو رقمی دارد و این نرخ تورم دو رقمی را دهه ها ست تجربه می کند ، این نرخ تورم بالا به همراه فاصله با نرخ بهره دستوری فرصتی را در بیشتر برهه های اقتصاد برای موج سواری در اقتصاد ایران فراهم کرده است ، موج سواری که منجر به خلق ثروت فقط از محل تورم می شود.
در ادبیات اقتصادی مشهورترین رابطه بین نرخ بهره و تورم در درازمدت رابطه فیشر است که بیان می‌کند که نرخ ظاهری بهره همواره رابطه‌ای با نرخ تورم در اقتصاد دارد. طبعا این رابطه می‌تواند علیتی از هر دو سو داشته باشد و لذا تحقیق پیرامون این موضوع سال‌ها یکی از دغدغه‌های اقتصاددانان بوده است. جالب است که اکثریت مطلق تحقیقات رابطه علیت را از سمت تورم به نرخ بهره می دانند و معتقدند که مردم با مشاهده نرخ تورم گذشته و انتظار عقلانی که از نرخ تورم‌های آتی دارند، نرخ بهره را تعدیل کرده و اثر تورم را در آن لحاظ می‌کنند.

مخاطبین

سرمایه گذاران بازار سرمایه ، علاقمندان به تحلیل بورس

دکتر پیمان مولوی
دکتر پیمان مولوی

سرمایه گذار، فارغ التحصیل دانشگاه اسکس انگلستان ، بنیانگذار Molavi Capital ، شریک و مدیر Euroexim Capital اسپانیا، دبیرکل انجمن اقتصاددانان، عضو انجمن حسابداران خبره ایران،

با نظر دادن، کمک کن بقیه آگاهانه خرید کنن

بروز و کاربردی بودن محتوا 5 از 5
ارزش محتوای وبینار نسبت به قیمت 5 از 5
تسلط و دانش مدرس وبینار 5 از 5
تجربه محور بودن محتوا 5 از 5
5 از 5 ( 1 نظر )
جلسات وبینار زمان برگزاری
ورود و خوش آمدگویی
10 مهر 1399
ساعت 18:00
ساعت 21:00
Host Cover
برگزارکننده: آکادمی تأمین مالی و سرمایه گذاری مولوی
گزارش دادن