موضوعات
سبد خرید (0)
وبینار استراتژی چیدمان سبد سرمایه گذاری سهام

وبینار استراتژی چیدمان سبد سرمایه گذاری سهام

وبینار استراتژی چیدمان سبد سرمایه گذاری سهام

مدت وبینار: ساعت
ذخیره کردن
وبینار استراتژی چیدمان سبد سرمایه گذاری سهام
توضیحات وبینار

اگر نمیدانی به کجا میروی به هیچ کجا نخواهی رسید . مارك فيشر
 
داشتن یک سبد سهام متوازن مبتنی بر اقتصاد این روزهای ایران با تمام #ریسک هایی که به سرمایه گذاران و سهامداران وارد می کند از نیاز های بسیاری از شما همراهان در طول سال ۹۸ و ۹۹ بوده است، وبینار حاضر با رویکرد اجرایی در صدد ارایه راهکارهایی به سهامداران و سرمایه گذاران بازار سرمایه است تا با رویکردی اصیل و مبتنی بر مدیریت ریسک اقدام به چیدمان سبد سهام و پورتفولیو سهام خود نمایند. داشتن یک سبد سهام مبتنی بر شخصیت سرمایه گذاری و فضای اقتصادی ایران می تواند استرس شما را در دوران رکود و نزول به همراه داشته باشد.
مارک فیشر سرمایه گذار مطرح رشد محور جمله ای دارد که در تشکیل سبد سهام می تواند راهگشا باشد: اگر نمیدانی به کجا میروی به هیچ کجا نخواهی رسید . مارك فيشر

به این آمار دقت کنید:

بازده ۱ ماهه
۳۰٪
بازده ۳ ماهه
۱۱۵٪
بازده ۶ ماهه
۳۰۵٪

این بازده از پورتفولیو بالا نشات گرفته است!
سبد سهامی که در آن محصولات شیمیایی، استخواج کانه های فلزی ، سرمایه گذاری ها و فلزات اساسی در اولویت هستند و بیشترین حجم سبد را به خود اختصاص داده اند!
آنچه که در انتخاب این سبد مهم است #استراتژی است!
مدیران این صندوق چه استراتژی دارند؟
«تنوع بخشی» یکی از روش‌های متداول برای کاهش ریسک غیرسیستماتیک به شمار می‌رود. ریسک غیرسیستماتیک از تاثیرات رویدادهایی ناشی می‌شود که به طبیعت یک شرکت یا گروه خاصی از شرکت‌ها مرتبط است. معمولا این گونه رویدادها کل شرکت‌ها یا کل بازار را تحت تاثیر خود قرار نمی‌دهد. به عنوان مثال، یک تصمیم دولت ممکن است هزینه‌های یک صنعت خاص را افزایش دهد و در نتیجه قیمت سهام شرکت‌های آن صنعت کاهش یابد یا مدیریت ضعیف یک شرکت در توسعه بازار ممکن است سبب تضعیف موقعیت آن در برابر رقبا شود، سودآوری را نسبت به بقیه کاهش دهد و همین موضوع به افت قیمت سهم آن شرکت منجر شود. اما هر یک از این رویدادها به طور مستقیم بر بازده سهام شرکت‌های مرتبط اثر می‌گذارد نه کل بازار. تنوع بخشی از طریق ساختن یک سبد متشکل از سهام شرکت‌های مختلف می‌تواند ریسک غیرسیستماتیک را کاهش دهد.

یکی از مهمترین کارها در تشکیل سبد سهام نه گفتن به بسیاری از سهم هاست!
در این جدول لیست برخی از سهم هایی را می بینید که به پیشبینی سود خود نرسیده و یا زیانی بیش از پیش بینی داشته اند!
این روزها که بورس در روند صعودی است و ورود نقدینگی بسیار بسیار زیاد است،

دلار چگونه بر پورتفولیو ما تاثیر می گذارد(بخش ۱)

دلار از ۲۰۰۰۰ تا ۲۵۰۰۰ در تیرماه در نوسان بود!
شاخص این روزها هم در تلاش برای ثبت رکورد ۲ میلیون واحد.

در ابتدا باید بگوییم که اقتصاد ایران وابستگی بسیاری به قیمت جهانی نفت دارد. از طرفی بورس به عنوان آینه تمام نمای اقتصاد یک کشور است. پس با تغییرات قیمت جهانی نفت، وضعیت کلان اقتصادی تغییر و موجب تغییر بازدهی بازار سهام خواهد شد.
اما اگر بخواهیم بگوییم که دلار به عنوان یکی از علل تغییرات قیمت جهانی نفت است، باید ذکر کنیم که این رابطه با توجه به دلایل بالا معکوس است. یعنی زمانی که ارزش دلار افزایش(کاهش) می یابد، قیمت نفت نیز کاهش(افزایش خواهد یافت(با فرض ثبات سایر عوامل). برخی از اقتصاددانان معتقدند که قوی‌ترین توجیه برای رابطه بین دلار و نفت از مسیر قیمت نفت به دلار – و نه برعکس- می‌گذرد. آمریکا بزرگ‌ترین واردکننده جهانی نفت خام است و در سال‌های اوج، رقم واردات نفت و مشتقات نفتی این کشور به عددی معادل ۱۲ میلیون بشکه نفت خام در روز می‌رسد. افزایش برون‌زای قیمت نفت خام باعث تشدید کسری تجاری آمریکا می‌شود و افت قیمت دلار سریع‌ترین مکانیسمی است که می‌تواند این کسری را جبران کند و وضعیت را در حال تعادل نگه دارد(یعنی کاهش ارزش دلار). این مکانیسم نیز می‌تواند همبستگی منفی بین قیمت نفت و نرخ دلار را توضیح بدهد.

 

پورتفولیو داشتن حرفه ای کاریست سخت ، اما اگر بتوانید یک سبد سهام کارامد داشته باشید می توانید به گفته گرانت کاردونه سرمایه گذاری مناسبی انجام دهید وی با سرمایه گذاری های درست از ۳۰۰۰ دلار به ۱ میلیارد دلار رسید!
البته همین جمله شاید ساده باشد اما در پس آن مهارت ، جسارت، شانس، هدف درست ، اقتصاد پویا هم نهفته است.
اما در کشوری همانند ایران و با ریسک هایی که قبلا بر شمردیم(مطالب قبلی مطالعه شود) دیدیم که سرمایه گذاری در بازار سرمایه بدون داشتن یک سبد بزرگ امکان ناپذیر است.
هدف ما در روز چهارشنبه ارایه درکی مدرن و البته اجرایی از ایجاد سبد است و این وبینار شروی است برای افرادی که می خواهند خود را در خصوص ریسکها واکسینه کنند.

 

در این جدول شرکتهایی که روند مناسبی در سوداوری داشته اند را می بینید.
این شرکتها یا سود بیشتری نسبت به دوره قبل داشته اند یا زیان خود را کمتر کرده اند!
شاید در این روزها با چند برابر شدن بازده قیمتی سهام کسی دنبال سود اوری شرکتها نباشد!
اما سودآور بودن می تواند برای زمان های رکود بازار و قطع شدن ورود نقدینگی عامل اصلی باشد.
آیا شما لیستی از بیشترین رشد سوداوری را در بازار سرمایه دارید؟

بسیاری می پرسند چه میزان از چه سهمی در سبد سهام داشته باشیم؟
اما قبل از این سوال به چند سوال دیگر باید فکر کرد
اول اینکه تیپ شخصیت شما چیست؟
برای این کار یک تست MBTI بدهید
دوم اینکه استراتژی سرمایه گذاری شما چیست؟
خرید و فروش روزانه؟ استراتژی رشد محور؟ استراتژی ارزشی؟
سوم بازده مورد نظر شما در مدت زمان مشخص چه میزن است؟
استراتژی ذخیره شما چیست؟

بسیاری را می بینم که در بازارهای صعودی در حال بازده گرفتن هستند و به جای داشتن استراتژی در حال دریافت سیگنال!

در بازار سرمایه ایران تقریبا در بیشتر پورتفولیو ها ۵۰٪ از سبد سهام مربوط به فلزات اساسی ، معدن و شیمیایی هاست، چرا؟ چون قابلست حرکت سریع با دلار را دارند ، قیمتهای جهانی تعریف کننده قیمت در ایران است و صنایع بزرگ و قوی دارند.

 

صبح از خواب بیدار می شود و تا می بیند بازار منفی است و به عبارتی خون به پا شده است ، در یک اقدام هیجانی تمام سهم های خوب را می فروشد و ان طرف ماجرا سرمایه گذاری هوشمند در حال جمع کردن است ، جمع کردن سهم هایی که به صورت بنیادی قوی هستند و به عبارتی حتی بازار صف هم شود بعد از یک مدت کوتاه قد علم خواهند کرد!

شما جزو کدام دسته هستید؟

تغییرات در بازارهای کمودیتی جهانی بر بازار کالا محور بورس تهران اثرات بسیاری دارد، عدم تقاضای جهانی در حوزه مس و یا فولاد به سرعت نتیجه اش را در گل گهر و فولاد مبارکه نشان می دهد.
افزایش قیمت نهاده های کشاورزی تاثیر مستقیم بر مهرام دارد
و افزایش قیمت ورق فولادی شرکت فولاد مبارکه که قیمت جهانی فولادش رشد کرده تاثیر زیادی در سرمایه در گردش ابسال خواهد داشت!
در حوزه های صادراتی گل گهر و فولاد مبارکه و اریا ساسول به یک میزان کاهش ارزش ریاد تاثیر نمی گذارد
در دو مورد اول بستن بازارهای صادراتی ممکن است نفس صادراتشان را به شماره بیاندازد اما در سومی امکان صادران و منتفع شدن سریع وجود دارد.

اگر نمیدانی به کجا میروی به هیچ کجا نخواهی رسید . مارك فيشر
 
داشتن یک سبد سهام متوازن مبتنی بر اقتصاد این روزهای ایران با تمام ریسک هایی که به سرمایه گذاران و سهامداران وارد می کند از نیاز های بسیاری از شما همراهان در طول سال ۹۸ و ۹۹ بوده است، وبینار حاضر با رویکرد اجرایی در صدد ارایه راهکارهایی به سهامداران و سرمایه گذاران بازار سرمایه است تا با رویکردی اصیل و مبتنی بر مدیریت ریسک اقدام به چیدمان سبد سهام و پورتفولیو سهام خود نمایند. داشتن یک سبد سهام مبتنی بر شخصیت سرمایه گذاری و فضای اقتصادی ایران می تواند استرس شما را در دوران رکود و نزول به همراه داشته باشد.
مارک فیشر سرمایه گذار مطرح رشد محور جمله ای دارد که در تشکیل سبد سهام می تواند راهگشا باشد: اگر نمیدانی به کجا میروی به هیچ کجا نخواهی رسید . مارك فيشر

 

دلار ، دلار ، دلار …امان از دلار

اقتصاد ایران اقتصادی دلاریزه است۱ حجم واردات و صادرات کشور زیاد است و این امر به صورت طبیعی بر قیمت کالاهای مصرفی و سرمایه تاثیر مستقیم دارد! وقتی می گوییم دلار چه تاثیری بر سبد سهام شما دارد، یعنی آیا به صورت واقع بیناننه ای تاثیر دلار را بر روی سهام شرکتها سنجیده اید؟
مثلا افزایش قیمت بازار های جهانی کمودیتی را بر قیمت محصولات کشاورزی و لبنی درک کرده اید؟
آیا از تاثیر دلار بر بهای تمام شده شرکتها آگاه هستید؟
آیا تا به حال به نمودار افزایش قیمت ارز بعد از شاهکار دلار ۴۲۰۰ و شاخص بورس تهران در سال ۹۷ نگاه کرده اید؟ در نمودار بالا شما می توانید بدان دقت کنید.
حتی می توانید این تابلو را در کنار تابلو نرخ بهره و تورم قاب کرده و به دیوار محل کار خود بزنید
این تابلو درسهای زیادی برای معامله گران بازار دارد.
یک معامله گر حرفه ای باید مواظب چنین شاهکارهایی باشد!

بورس ایران با همه جای جهان فرق دارد!
جمله ای که زیاد می شنویم!
اما این درست نیست! یا بهتر است بگوییم همه واقعیت نیست!
بورس تهران هم از زمان تشکیل در دهه۴۰ با رویکرد عرضه شرکتها در بازار و تامین مالی آنها و انتقال مالکیت آنها در یک بازار شفاف ایجاد شد!
و بعد از جنگ به اینجا رسیده است که شرکتهای زیادی در آن به ارزش۶۰۰۰ هزار میلیارد تومان در آن هستند!
اما آنچه بورس ما را متفاوت می کند می دانید چیست؟
اقتصاد ایران!
اقتصاد ایران بله با تمام جهان فرق دارد!
اقتصادی با تورم ۵۰٪ (فقط ۷ کشور تورم دو رقمی دارند)
اقتصادی با رشد ۰.۲ درصد در ۸ سال
اقتصادی با تولید نقدینگی ۶.۴ برابری در ۸ سال
و در گیر تحریم
اقتصادی که نفت می فروخت و بدون بهره وری ریال را گاها قوی نگه می داشت تا روزی که توان ندات و جهش ارزی رخ می داد!
بورس تهران امروز درگی نقدینگی است که اقتصاد ایران خلق کرده!
بورسی که میلیونها ایرانی در حال ورود بدان هستند نه به دلیل کسب بازده بلکه به دلیل عقب نیافتادن از تورم!
تورم انتظاری!
تمام اینها به کنار، در اقتصادی همانند ایران که ریسک زیادی را به همه تحمیل می کند شما باید #مدیریتـریسک بدانید!
مدیریت ریسک جزو لاینفک سرمایه گذاری در بازارهای مالی است!

 

عرضه های اولیه و سبد سهام

به بازده عضره های اولیه سال جدید بنگریم:
شستا ۴۶۳٪
صبا ۱۸۷٪
آریا ۹۸٪
وپویا ۵۷٪

عرضه های اولیه در جهان همواره سعی می کنند به گونه ای ارزشگذاری شوند که حرکت سریعی را بعد از عرضه داشته و بازار را به سمت خود جذب کنند، اما در ایران و این روزها نیازی به چنین کاری نیست و بیشتر شرکتها به دنبال بیشتر نشان دادن ارزش هستند! چرا؟
با این روند ورود نقدینگی و کمبود شرکت بنیادی قوی هر کس ممی خواهد بیشترین جذب را داشته باشد.
به سبب بالابودن سرمایه گذاران میزان سهام اختصاصی بسیار کم است اما بسیاری از سهام های عرضه شده در سال ۹۹ ارزش بنیادی دارند.
بسیاری ارزش محور و یا رشد محورند!
آنها را در سبد نگه دارید و به تعداد سهامشان بیفزایید و سیاهی لشگر ها را دور بریزید!

 

یک مدیر سبد شخصی باید موارد زیر را درک کند و همواره آن را دنبال!


نقدینگی
نقدینگی به‌طور کلی از سه جزء «اسکناس و مسکوک»، «سپرده‌های دیداری» و «سپرده‌های غیردیداری» تشکیل می‌شود. جمع دو جزء نخست نشان‌دهنده «پول» و جزء آخر معرف «شبه پول» است.

پول و شبه پول
در بین دو جزء نقدینگی، «پول» خاصیت «نقدشوندگی» بیشتری دارد و دارای سرعت گردش بیشتری در اقتصاد است و در مقابل، «شبه‌پول» اگرچه می‌تواند با استفاده از ابزارهای اعتباری و اوراق، برای خرید کالاها و خدمات مورد استفاده قرار بگیرد، اما به دلیل پایین بودن میزان نقدشوندگی و ماهیت آن به‌عنوان یک سپرده مدت‌دار بانکی، از سرعت گردش پایین‌تری برخوردار است.
یکی از مهم‌ترین خصوصیات شبه‌پول، ضد تورمی بودن آن در کوتاه‌مدت است چرا که دارندگان این دارایی لااقل برای مدتی از هزینه و خرج کردن آن منصرف شده‌اند.

پایه پولی و پول پرقدرت
در ادبیات اقتصادی، «پایه پولی» میزان دارایی‌ها یا بدهی‌های ترازنامه‌ای بانک مرکزی را نشان می‌دهد که به دلیل آنکه پس از چرخش در شبکه بانکی، چند برابر شده و نقدینگی را تشکیل می‌دهد، به پول پرقدرت معروف است. پایه پولی درواقع نشان‌دهنده رشد پول و شبه‌پول در طول یک مدت مشخص است. هرگونه افزایش در پایه پولی یا «پول پرقدرت» منجر به افزایش چند برابر آن (معادل ضریب فزاینده نقدینگی) در نقدینگی می‌شود.

ضریب فزاینده نقدینگی
«ضریب فزاینده» متغیر مهم دیگر در آمارهای پولی است که رابطه میان نقدینگی و پایه پولی را بیان می‌کند. ضریب فزاینده نشان‌دهنده نسبت میزان نقدینگی به پایه پولی است که در واقع بیان‌کننده میزان خلق پولی است که سیستم بانکی قادر است به ازای هر واحد پول بانک مرکزی ایجاد کند.

۳۰٪ یک ماهه
۱۱۶ ٪ سه ماهه
بازده یک صندوق سرمایه گذاری مهم بازار سرمایه است
آیا این بازده مناسب است؟
شاید بسیاری بگویند خیر ، ما در همین یک ماه ۱۰۰ درصد بازده به دست آورده ایم!
این بازده در مقابل یک سوال می تواند درست تر سنجیده شود:
آیا این بازده یک ماهه و سه ماهه از شاخص بیشتر بوده اند؟
خیر!
شاخص رشد بیشتری را داشته است!
سوال این است پس این صندوق های سرمایه گذاری با این همه مدیر صندوق چرا در بسیاری از صندوق ها نمی توانند از شاخص جلوتر بی افتند؟
نکته اول ریسک پذیری و استراتژی صندوق است
نکته دوم بسیاری از مدیران صندوق ها بازده شخصی بسیار بالاتری از خود صندوق دارند
نکته سوم عدم تاثیر زیاد بازده صندوق بر درامد و البته در مقابل کنترل مدیران صندوق برای زیدا ریسک نکرد در صندوق است!
در هر حال اگر وقت اضافی ندارید، و حال و حوصله هر روز چک کردن بورس را ندارید این صندوق ها راه حل بینابینی هستند!
البته سبدگردانی می تواند بسیار پربازده تر باشد.

 

آیین دوست یابی، وارن بافت ، بیل گییتس

وارن بافت بیشتر بر روی بانکها و شرکتهای رشد محور سرمایه گذاری می کند! پورتفولیویی بانک محور و البته شرکتهایی همانند کوکاکولا و …
بیلگیتس رویکردی متفاوت دارد اما نزدیک به ۵۰٪ سبد ش را شرکت برکشایر متعلق به وارن بافت تشکیل داده!
اطلاعات نقش مهمی در تعیین سبد دارد!
دوستی ها هم همچنین!
نقش اطلاعات و دوستی را را جدی بگیرید، همه چیز تحلیل تکنیکال و یا بنیادی نیست!

کتاب آیین دوست یابی دیل کارنگی را حتما بخوانید!

چهارشنبه بازار قرمز بود و افت شاخص محسوس!
فملی رو به پایین
فولاد قرمز
بیشتر سهم های قوی منفی!
بسیاری را نگران میدیم سیل سوالها به واتس آپ می آمد!
بازار می ریزد؟
فقط کافیست به تابلو نگاه کنید چند سهم بنیادی قوی در این تابلو های قرمز وجود دارند!
حداقل ۳۰ شرکت قوی و توانمند که اگر بازار صفر هم شود بعد از دوسال همینجا خواهند بود!
روزهای قرمز بورس فرصت خوبی برای خانه تکانی های اساسی سبد سهام است!

 

با شرکت در این وبینار برای اولین بار عضو باشگاه مشتریان آکادمی مولوی خواهید شد شد و ۲۰٪ هدیه تخفیف وبینار تحلیل بنیادی ۴ صنعت و ۴ شرکت بهره مند خواهید شد

 

جهت ارتباط با آکادمی مولوی?09120711433

سرفصل‌های وبینار


* چه صنایعی و به چه نسبت در سبد سهام باشند؟
* چه شرکتهایی را مبتنی بر شرایط اقتصاد ایران در سبد قرار دهیم
* تغییر استراتژی سبد سهام چگونه باشد
* راهبری سبد سرمایه گذاری
* مدیریت پورتفولیو چیست ؟ 
* درک مدیریت پورتفولیو
* اجزاء اصلی مدیریت پورتفولیوها
* فرآیند مدیریت پورتفولیو
* اهداف مدیریت پورتفولیوها
* انواع مدیریت پورتفولیوها
* چرا مدیریت پرتفوی مهم است؟
* مزایای استفاده از مدیریت پورتفولیوها
* مضرات مدیریت پورتفولیوها
* سنجش ریسک اقتصادی و تحلیل بنیادی اقتصاد ایران
* ریسک و بازده و مدیریت پورتفولیو کلاسیک
* بررسی مدیریت ریسک، شناسایی، برنامه ریزی
* نقش اقتصاد ایران در چینش پورتفولیو
* مدل های ارزشگذاری
* انواع استراتژی ها برای پورتفولیو ها
* تاثیر دلار بر سبد سهام ما
* تاثیر تورم بر سبد سهام ما
* تاثیر اقتصاد جهانی بر سبد سهام ما

مخاطبین

سرمایه گذاران ، تازه واردان به دنیای سرمایه گذاری بورسی، علاقمندان به یافتن رویکردی روش مند در سرمایه گذاری بازار سرمایه

دکتر پیمان مولوی
دکتر پیمان مولوی

سرمایه گذار، فارغ التحصیل دانشگاه اسکس انگلستان ، بنیانگذار Molavi Capital ، شریک و مدیر Euroexim Capital اسپانیا، دبیرکل انجمن اقتصاددانان، عضو انجمن حسابداران خبره ایران،

با نظر دادن، کمک کن بقیه آگاهانه خرید کنن

بروز و کاربردی بودن محتوا 5 از 5
ارزش محتوای وبینار نسبت به قیمت 4.8 از 5
تسلط و دانش مدرس وبینار 5 از 5
تجربه محور بودن محتوا 5 از 5
4.9 از 5 ( 4 نظر )
جلسات وبینار زمان برگزاری
ورود و خوش آمدگویی
9 مرداد 1399
ساعت 18:00
ساعت 21:00
Host Cover
برگزارکننده: آکادمی تأمین مالی و سرمایه گذاری مولوی
گزارش دادن