موضوعات
سبد خرید (0)
وبینار خودشناسی با تاکید بر تحلیل رفتار متقابل

وبینار خودشناسی با تاکید بر تحلیل رفتار متقابل

وبینار خودشناسی با تاکید بر تحلیل رفتار متقابل

شروع وبینار:   1 دی 99 - ساعت 15:00
مدت وبینار:
افزودن به تقویم
ذخیره کردن
وبینار خودشناسی با تاکید بر تحلیل رفتار متقابل
توضیحات وبینار

خودشناسی Self-knowledge اصطلاحی است در روانشناسی برای توصیف اطلاعات فردی یا خود فرد و دانش فردی در مورد خود فرد.

خودشناسی مرتبط با خوداندیشی، فکر کردن در مورد خود و انتقاد از خود یا حتی پرسشگری انتقاد و قضاوت از تفکر خود محسوب می‌شود. خودشناسی مهارت اساسی انسان در بررسی فلسفه است.

تحلیل رفتار متقابل Transactional Analysis یا به صورت (مخفف انگلیسی: TA) نظریه‌ای در روان‌شناسی اجتماعی است که توسط اریک برن روان‌پزشک کانادایی به وجود آمده. در چهار دهه گذشته نظریه اریک برن راه‌های تازه‌ای را در زمینه روان درمانی مشاوره و تحصیل به وجود آورده‌است.

مقدمه‌ای بر تحلیل رفتار متقابل

تحلیل رفتار متقابل یک تئوری روان‌شناسی است که توسط دکتر اریک برن در سال ۱۹۵۰ میلادی ارائه گردید و به لحاظ کاربرد آن در حل مشکلات احساسی و رفتاری، مورد قبول جامعه روان‌شناسی قرار گرفته و تدریجاً در زمینه‌های مشاوره، روان‌کاوی، گروه درمانی، مدیریت، جامعه‌شناسی، توسعه سازمانی و آموزش، نظریه‌های جدیدی ارائه نموده و گسترش پیدا کرده‌است. ابهام و پیچیدگی در مفاهیم، تخصصی بودن و زمان طولانی درمان در دیگر روش‌های روان درمانی باعث شد تا تحلیل رفتار متقابل با مفاهیم اساسی و واژه‌های ساده سریعاً جایگزین روش‌های روان درمانی قدیمی گردید. به همین جهت تحلیل رفتار متقابل عمومیت یافته و هر جا که انسان‌ها حضور داشته و با یکدیگر ایجاد رابطه می‌نمودند کاربرد عملی پیدا کرد و ابزاری برای تغییر و حل مشکلات قرارگرفت. تحلیل رفتار یک مکتب علمی کاربردی می‌باشد که در آن از به کار بردن مفاهیم پیچیده اجتناب شده‌است و نظریات آن به صورتی مطرح شده‌اند که به راحتی می‌توان آن‌ها را مشاهده و تجربه نمود.

تحلیل رفتار متقابل (Transactional Analysis) متدی است که طی آن می‌توان سه وضعیت ”کودک – والد – بالغ” را شناخت و در مواردی چون ارتباطات عاطفی، مذاکرات، رفتار سازمانی و… از آنها بخوبی استفاده کرد.
اگر بتوانید کودک خود ر ابشناسید و آنرا تقویت کنید، تبدیل به یک انسان شاد و با طراوت خواهید شد که از تمام داشته‌های خود لذت می‌برد و در لحظه حال زندگی می‌کند. شاید افرادی را دیده باشید که علیرغم ثروت و موقعیت اجتماعی نمی‌توانند از زندگی لذت ببرند و در ارتباطات توانایی ابراز احساسات را ندارند. چنین افرادی دارای کودک آزرده و غیرفعال هستند که باید در چنین دوره‌ها و کارگاه‌هایی به احیای آن بپردازند.

علیرضا تبریزی
علیرضا تبریزی

مدرس و مولف کتاب و برگزار کننده 1500 کارگاه روانشناسی

جلسات وبینار زمان برگزاری
جلسه اول
1 دی 1399
ساعت 15:00
ساعت 17:00
Host Cover
برگزارکننده: مرکز سلامت روان ققنوس
گزارش دادن
 انتخاب بلیت