موضوعات
سبد خرید (0)
مدرسه تابستانی اقتصاد برای همه (دوره جامع 24 ساعته)

مدرسه تابستانی اقتصاد برای همه (دوره جامع 24 ساعته)

مدرسه تابستانی اقتصاد برای همه (دوره جامع 24 ساعته)

مدت وبینار:
ذخیره کردن
مدرسه تابستانی اقتصاد برای همه (دوره جامع 24 ساعته)
توضیحات وبینار

سال ۱۴۰۱ هم رسید و قرن جدید آغاز می شود،بعد از کودکی که ما جهان را کشف می کنیم دیگر همه چیز تکراری است و چه خوب است که این تکرار ها را دریابیم و نکته سنج باشیم.
در سال ۱۴۰۱ اقتصاد را انگونه که باید دید ببینید نه انطور که دوست دارید، بدون تعصب و خطا های روزمره عمومی
چرا درک اقتصاد برای همه مهم است؟
روزی نیست که تورم درآمد ما را نبلعد و روزی نیست که ما به عنوان پدر ، مادر، صاحب کسب و کار در تعلیق اقتصاد ایران گیر نیافتاده باشیم و این تعلیق ما را به سمت انفعال پیش نبرد.
مدرسه  اقتصاد برای همه را راه اندازی کرده ایم برای جواب دادن اجرایی به سوالاتی که ذهن همه ما را درگیر کرده است، از مکانیزم های کلان اقتصادی تا مدیریت ریسک ، پس انداز و سرمایه گذاری تا درک تیپ شخصیتی مان در این اقتصاد پر تلاطم.
در مدرسه  اقتصاد برای همه علاوه بر بستر های امروز به آینده اقتصاد و اقتصاد کریپتو هم توجه می شود ، چون چراغ راه ما و فرزندانمان به سمت آینده است.

مزایای این مدرسه برای شما:
* 24 ساعت آموزش آنلاین
* قابلیت ضبط وبینارها و استفاده آن در هر زمان

* یک ساعت مشاوره اقتصادی رایگان هدیه با پیمان مولوی که به طور عادی دو میلیون تومان برای اشخاص و 5 میلیون تومان برای شرکتها هزینه بر است
* 12 جلسه با موضوعاتی مجزا
* امکان تعریف یک موضوع و پروژه از ابتدا تا انتهای مدرسه و به سرانجام رساندن آن
* عضویت در اکادمی مولوی و موسسه اندیشه و خرد مولوی

در این مدرسه به درک عمیقی از اقتصاد ایران و مکانیزم هایش و قدرت برون رفت از تله های آن را خواهیم آموخت
چگونه پس انداز کنیم؟ چگونه سرمایه گذاری کنیم؟ چگونه مدریت ریسک کنیم؟ چگونه خود و آینده فرزندانمان را به لحاظ اقتصادی ایمن سازیم؟
به درک درستی از خود برسیم و تصمیمات اقتصادی بهینه منطبق بر شخصیت خود داشته باشیم
از مشاوره اقتصادی و سرمایه گذاری این مدرسه استفاده کینم.

موضوعاتی که در این مدرسه ارایه می شود:

* رشد اقتصادی
* چرخه های رونق و رکود در اقتصاد
* بازار های موازی در اقتصاد ایران
* پول و تورم
* پول در ایران چگونه کار می کند؟
* سیاست های پولی و ارزی و تاثیر آن بر ما
* نظام بانکی و نظام تامین مالی
* سیاستهای مالی و بودجه و مالیات و نقش کسری بودجه
* نرخ ارز در اقتصاد ایران
* تجارت بین المللی
* ساختار سرمایه شخصی و شرکتی
* مدیریت مالی شخصی و کسب و کار
* پس انداز و سرمایه گذاری و چرخه بی نهایت آن
* تیپ شخصیتی و اقتصاد ایران
* بازارهای پیشرو و پی رو در اقتصاد ایران
* ابزار های نوین سرمایه گذاری
* اقتصاد کریپتو و اقتصاد ایران
* مدیریت ریسک در اقتصاد ایران
* تحلیل بازارهای سرمایه گذاری در اقتصاد کلان ایران
* بررسی اقتصاد سیاسی در ایران
تحلیلی از وضعیت اقتصاد ایران در اینده

بررسی اقتصادی بازارهای سرمایه گذاری موازی جداگانه با رویکرد اقتصادی

* بازار سرمایه
* بازارکالایی و طلا
* بازار مسکن
* بازار رمز ارزها
* بازار خودرویی
* بازار ارز

ابر تورم مجارستان چگونه درسی سخت به مجارها داد؟

 

مجارستان سال ۱۹۴۶

نرخ روزانه تورم: ۲۰۷ درصد

دو برابر شدن قیمت‌ها: هر ۱۵ساعت

پنج ابرتورم مصیبت‌بار تاریخ

در ژوئن ۱۹۴۶ نرخ تورم در مجارستان به ۴۱.۹کوآدریلیون درصد در یک ماه رسید که بیشترین نرخ ثبت شده ابر تورم است.

از آنجا که قیمت‌ها هر ۱۵ ساعت دو برابر می‌شد، ارزش پولی که مردم در جیب داشتند تا شب نصف می‌شد. ارزش درشت‌ترین اسکناش کشور ۱۰۰ کوینتیلیون پنگو (عدد ۱ و در جلوی آن ۳۰ صفر) بود. پنگو واحد پول سابق مجارستان است.

جنگ جهانی دوم موجب از بین رفتن ۴۰ درصد ثروت مجارستان شد، پایتخت کشور ویران و خطوط راه آهن و جاده‌ها بمباران شد و دولت ناچار گردید پس از جنگ میلیون‌ها غرامت بپردازد.

دولت چندین بار سعی کرد پول رایج را تقویت کند، در این دوره مردم در اشاره به اسکناس‌ها به جای ذکر ارزش آن‌ها، اسکناس‌ها را فقط با رنگشان مشخص می‌کردند.

در اوت ۱۹۴۶، دولت مجارستان برای تثبیت ارزش پول به یک برنامه رادیکال متوسل شد از جمله اصلاح قابل توجه مالیات‌ها، بازگرداندن طلا‌هایی که به خارج برده شده بود و به گردش انداختن فورینت، واحد جدید پول این کشور که پشتوانه آن ذخیره طلا و ارز‌های جهانی بود. موقعی که فورینت وارد بازار شد، ارزش یک فورینت برابر با ۴۰۰ اُکتیلیون (هزار تریلیون تریلیون) پول رایج قبلی مجارستان بود.

ارزش افزوده اقتصادی چیست؟ و چه تاثیری بر زندگی ما دارد؟

ارزش افزوده اقتصادی (EVA) معیار عملکرد مالی شرکت بر اساس ثروت باقیمانده است که با کسر هزینه سرمایه آن از سود عملیاتی آن محاسبه می شود و برای مالیات به صورت نقدی تنظیم می شود.

EVA همچنین می تواند به عنوان سود اقتصادی شناخته شود ، زیرا نشان دهنده سود واقعی اقتصادی یک شرکت را نشان دهد. این معیار توسط شرکت مشاور مدیریت Stern Value Management ابداع شد که در اصل با نام Stern Stewart & Co بیان می شود. هدف ارزش افزوده اقتصادی (EVA) که به آن سود اقتصادی نیز گفته می شود ، محاسبه سود واقعی اقتصادی یک شرکت است. .

EVA برای اندازه گیری ارزشی که یک شرکت از وجوه سرمایه گذاری شده در آن تولید می کند استفاده می شود. با این حال ، EVA تا حد زیادی به سرمایه سرمایه گذاری شده متکی است و بهترین استفاده برای شرکت های غنی از دارایی است ، جایی که شرکت هایی با دارایی های نامشهود ، مانند تجارت فناوری ممکن است کاندیداهای خوبی نباشند.

EVA اختلاف افزایشی در نرخ بازده (RoR) نسبت به هزینه سرمایه شرکت است. اساساً ، برای اندازه گیری ارزشی که یک شرکت از وجوه سرمایه گذاری شده در آن تولید می کند ، استفاده می شود. اگر EVA یک شرکت منفی باشد ، این بدان معناست که شرکت از بودجه سرمایه گذاری شده در تجارت ارزش تولید نمی کند. برعکس ، یک EVA مثبت نشان می دهد که یک شرکت از بودجه سرمایه گذاری شده در آن ارزش آفرینی می کند. فرمول محاسبه EVA بدین شرح است: EVA = NOPAT – (سرمایه سرمایه گذاری * WACC)

 

تله نقدینگی چیست؟

«تله نقدینگی» (Liquidity Trap) در واقع یک وضعیت اقتصادی است که در آن افراد به جای سرمایه گذاری یا خرج کردن پول، آن را احتکار می‌کنند. این اتفاق زمانی رخ می‌دهد که نرخ بهره صفر است یا رکود اقتصادی داریم. این پدیده عموماً در اقتصادهایی با تورم پایین رخ می‌دهد. هنگامی که تورم پایین است، ارزش پول بیشتر است و میل به حفظ کردن پول بالا می‌رود. در این زمان مردم از خرج‌ کردن پول هراسان هستند و ترجیح می‌دهند که پول را به صورت نقدی نگهداری کنند. بنابراین، حتی اگر در این زمان بانک مرکزی از سیاست پولی انبساطی استفاده کند، رونقی در اقتصاد بوجود نمی‌آید. در زمان بروز تله نقدینگی، کارایی سیاست‌های پولی به شدت کاهش پیدا می‌کند و تاثیر سیاست‌های مالی بیشتر است.

در شرایط عادی، افراد بخشی از پول خود را برای خرج کردن به صورت نقدی نگهداری و با بخشی از آن اوراق قرضه خریداری می‌کنند. اوراق قرضه به اندازه اسکناس، نقد به شمار نمی‌رود اما در عوض سود تولید می‌کند. اما زمانی که نرخ بهره اوراق قرضه به صفر برسد، افراد ممکن است ترجیح دهند تمام پول خود را به صورت نقدی نزد خود داشته باشند.

دکتر پیمان مولوی
دکتر پیمان مولوی

سرمایه گذار، فارغ التحصیل دانشگاه اسکس انگلستان ، بنیانگذار Molavi Capital ، شریک و مدیر Euroexim Capital اسپانیا، دبیرکل اسبق انجمن اقتصاددانان، عضو انجمن حسابداران خبره ایران،

با نظر دادن، کمک کن بقیه آگاهانه خرید کنن

0 از 5 ( 0 نظر )
جلسات وبینار زمان برگزاری
جلسه اول
شنبه 28 خرداد 1401
ساعت 18:00
ساعت 20:00
جلسه دوم
دوشنبه 30 خرداد 1401
ساعت 18:00
ساعت 20:00
جلسه سوم
شنبه 4 تیر 1401
ساعت 18:00
ساعت 20:00
نمایش همه جلسات
adds-cart
adds-cart