وبلاگ ایسمینار

پرفورمنس مارکتینگ

پرفورمنس مارکتینگ یا بازاریابی عملکردی چیست؟

بازاریابی و تبلیغات یکی از بخش‌های مهم در مسیر هر کسب و کاری است که باید به آن توجه ویژه شود. یکی از مدل‌های پرطرفدار این روزها در تبلیغات، پرفورمنس مارکتینگ نام دارد که برنامه‌ریزی برای کمپین‌ها را ساده کرده و امکان پیش‌بینی نتایج کمپن‌ها را فراهم آورده است. در این مطلب تعریف پرفومنس‌ مارکتینک یا بازاریابی عملکردی را به شما ارائه می‌دهیم، در مورد مزایای پرفورمنس مارکتینگ برای‌تان می‌گوییم و نگاهی به انواع پرفورمنس مارکتینگ داریم.

با ما همرا باشید تا این مدل تبلیغات آنلاین را بیشتر بشناسید…

پرفورمنس مارکتینگ چیست؟

پرفورمنس مارکتینگ که با نام بازاریابی عملکردی نیز شناخته می‌شود، یکی از انواع مدل‌های تبلیغات آنلاین و دیجیتال مارکتینگ است که از روشی تعاملی پیروی می‌کند و احتمالا در وبینارهای دیجیتال مارکتینگ، نام آن را شنیده‌اید.

در این مدل، هزینه مشخصی برای تبلیغات وجود ندارد و هزینه بر اساس عملکرد تبلیغات، مشخص و پرداخت می‌شود. به عبارتی دیگر در این مدل تبلیغات، تبلیغ‌دهنده هزینه تبلیغات را بر اساس معیارهای زیر پرداخت می‌کند:

  • CPM | Cost Per Mile: در ازای هر هزار بار نمایش تبلیغ
  • CPC | Cost Per Click: هزینه در ازای هر کلیک روی لینک تبلیغ
  • CPA | Cost Per Action: هزینه در ازای هر اقدام مانند پر کردن فرم یا انجام خرید
  • CPL | Cost Per Lead: هزینه در ازای ایجاد هر لید یا سرنخ

بنابراین هزینه این نوع تبلیغات فقط در صورت رسیدن به نتایج از پیش تعیین شده، قابل پرداخت است و همین امر موجب می‌شود نتایج کمپین‌ها و نرخ تبدیل یک تبلیغ به صورت دقیق‌تری قابل پیش‌بینی باشند.

انواع پرفورمنس مارکتینگ

پرفورمنس مارکتینگ، خود دارای انواعی است که در اینجا شما را با آنها آشنا می‌کنیم:

بازاریابی وابسته (مشارکتی) |  Affiliate Marketing: در این روش، کمیسیون برای فروش و یا ایجاد سرنخ فروش به ناشر تبلیغ پرداخت می‌شود.

بازاریابی بومی | Native Marketing: ادغام محصول یا خدمات یک برند با محتوا و ارائه آن در قالب یک محتوا که به شکل تبلیغ به نظر نرسد. با استفاده از وبینارهای بازاریابی محتوا می‌توانید اطلاعات خوبی در مورد این سبک از محتوانویسی به دست آورید.

محتوای حمایتی | Sponsored Content: محتوایی که علاوه بر تبلیغ، برای بیننده یا خواننده، ارزشی ایجاد می‌کند و با عنوان رپورتاژ آگهی نیز شناخته می‌شود.

بازاریابی شبکه‌های اجتماعی | Social Media Marketing: در این روش، هدف بازاریابی، جذب لید یا سرنخ از شبکه‌های اجتماعی و انتشار محتواهای تبلیغاتی در آنهاست.

بازاریابی موتورهای جستجو | Search Engine Marketing: یک استراتژی بازایابی برای افزایش ورود به سایت از طریق موتورهای جستجو است و مفاهیم سئو در آن نقش حیاتی دارند.

 

پرفورمنس مارکتینگ یعنی چه مزایای پرفورمنس مارکتینگ

پرفورمنس مارکتینگ، مزایای زیادی برای کسب و کارها دارد و روز به روز، طرفداران بیشتری پیدا می‌کند. از جمله این مزایا می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

سهولت ارزیابی عملکرد تبلیغات و بازایابی: نتایج پرفورمنس مارکتینگ کاملا قابل اندازه‌گیری و ارزیابی هستند و در این روش تکنولوژی‌های جدید و پلتفرم‌های تبلیغاتی پیشرفته، امکان دسترسی به معیارهای کمپین بازاریابی و گزارش‌گیری در مورد آن را فراهم آورده‌اند. پس به راحتی می‌توان بر اساس نتیجه دلخواه، برنامه‌ریزی کرد.

مبتنی بر نرخ بازگشت سرمایه (ROI-focused): در پرفورمنس مارکتینگ، هزینه بر اساس عملکرد، پرداخت می‌شود و این یعنی هر چه‌قدر نتیجه بهتری بگیرید باید پول بیشتری به عنوان صاحب یک کسب و کار، پرداخت کنید.

ریسک بسیار پایین: وقتی روشی مبتنی بر نرخ بازگشت سرمایه باشد، ریسک آن کاهش می‌یابد چرا که پول، تنها در ازای حصول نتیجه پرداخت می‌شود. از سوی دیگر اندازه‌گیری نرخ بازگشت سرمایه بر اساس اعداد و ارقام واقعی صورت می‌گیرد و بر خلاف روش‌های سنتی، حدس و گمان در آن جای ندارد.

پرفورمنس مارکتینگ به درد چه کسب و کارهایی می‌خورد؟

فرقی نمی‌کند که صاحب چه کسب و کاری باشید؛ پرفورمنس مارکتینگ راهی نوین برای تبلیغات و بازاریابی شماست. این مدل از طریق اینترنت با مخاطبان شما ارتباط برقرار می‌کند و لازم است برای استفاده از آن مخاطبانی را با حضور فعال در اینترنت و شبکه‌های اجتماعی داشته باشید.

به طور کلی اگر در زمینه فروش آنلاین فعالیت می‌کنید و یا درآمد شما وابسته به تعداد ورودی‌های سایت یا اپلیکیشن و یا صفحات شما در شبکه‌های اجتماعی است حتما پرفورمنس مارکتینگ را در برنامه تبلیغات و بازاریابی خود قرار دهید. البته به این معنی نیست که این روش در خریدهای آفلاین یا حضوری، تاثیری ندارد اما اکثر تبلیغاتی که مبتنی بر پرفورمنس مارکتینگ هستند، موجب افزایش چشم‌گیر در فروش آنلاین می‌شوند.

البته این تنها روش برای تبلیغات و بازاریابی نیست؛ در مورد دیگر روش‌ها نیز می‌توانید در وبینارهای بازاریابی، اطلاعات خوبی به دست آورید و روش‌های مختلف را با هم مقایسه  کنید تا بهترین انتخاب را داشته باشید.

پرفورمنس مارکتینگ را بیشتر بشناسید…

یادتان باشد که پرفورمنس مارکتینگ به کسب و کارها  کمک می‌کند تا با بر روی مهم‌ترین المان‌های رشد سرمایه‌گذاری کنند و موفقیت‌های قابل توجهی به دست آورند. بنابراین اگر می‌خواهید از این مدل تبلیغات آنلاین استفاده کنید، پیشنهاد ما به شما شناخت دقیق‌تر آن با استفاده از وبینار پرفورمنس مارکتینگ است که در ایسمینار در دسترس‌تان قرار دارد.

اگر از پرفورمنس مارکتینگ استفاده کرده‌اید حتما تجربیات خود را با ما در میان بگذارید و نظرتان را در مورد این روش بازاریابی بیان کنید.

ایسمینار یک وبینار در مورد پرفورمنس مارکتینگ برگزار کرده است. اگر می خواهید از پرفورمنس مارکتینگ استفاده کنید یا می خواهید در مورد آن بیشتر بدانید می توانید ویدئوی این وبینار را تهیه کنید. برای دوستانی که این مقاله را تا آخر خواندند و همراه ما بودند یک کد تخفیف ۲۵ درصدی برای خرید این ویدئو تعریف کرده ایم: 

خرید ویدئوی وبینار پرفورمنس مارکتینگ

کد تخفیف: blogp

منابع:

outbrain.com

antevenio.com

marketing-schools.org