وبلاگ ایسمینار

رمز پویا

نحوه دریافت رمز دوم پویا برای همه بانک‌ها

بانک‌ها از حدود دو سال پیش طبق اعلام بانک مرکزی مبنی بر فعال‌سازی رمز یک‌بار مصرف کارت‌های بانکی خدماتی را به مشتریان ارائه دادند. با اینکه مدت زیادی از ارائه این خدمات نگذشته، اما تحولات زیادی به خود دیده است.

حالا بانک مرکزی باز هم طبق اطلاعیه‌ای اعلام کرده که تا تا اواسط دی‌ماه امسال بانک‌ها باید رمز دوم یک‌بار مصرف کارت‌های خود را اجباری کنند. دراین راستا این نهاد قرار است یک سیستم متمرکز مبتنی بر پیامک راه‌اندازی کند تا همه بانک‌ها بتوانند به آن متصل شوند.

به‌طور مثال در ابتدا بانک‌ها به ارائه دستگاه توکن به مشتریانی که درخواست رمز یک‌بار مصرف داشتند، پرداختند. پس از آنکه بانک مرکزی اعلام کرد قرار است این خدمت تا خرداد ۱۳۹۸ اجباری شود، بسیاری از بانک‌ها اپلیکیشن مربوط به این خدمت را ارائه دادند. اما به‌دلیل ناآشنایی برخی شهروندان با شیوه استفاده این اپلیکیشن‌ها و هوشمند نبودن گوشی‌های حدود ۲۴ میلیون نفر از شهروندان باعث شد استقبال چندانی از این اپلیکیشن‌ها نشود و این خدمت هم اجباری نشد.

باتوجه به اینکه فرصت کمی تا اجباری شدن رمز دوم یک‌بار مصرف کارت‌های بانکی باقی مانده، بررسی کردیم که تاکنون چند بانک و چگونه رمز دوم یک‌بار مصرف یا همان رمز دوم پویای کارت‌های خود را ارائه داده‌اند؟

در این اینفوگرافیک خدمات ۳۲ بانک آینده، اقتصاد نوین، انصار، ایران‌زمین، پارسیان، پاسارگاد، پست‌بانک، تجارت، توسعه تعاون، حکمت ایرانیان، خاورمیانه، دی، رفاه کارگران، سپه، سامان، سرمایه، سینا، شهر، صادرات، صنعت و معدن، قرض‌الحسنه رسالت، قرض‌الحسنه مهر ایران، قوامین، کشاورزی، گردشگری، مسکن، ملت، ملی، موسسه اعتباری توسعه، موسسه اعتباری کوثر، موسسه اعتباری ملل و موسسه اعتباری نور بررسی شده که بسیاری از آن‌ها از طریق اپلیکیشن و تعداد کمی هم به شیوه مبتنی بر کد یواس‌اس‌دی و پیامک، رمز دوم یک‌بار مصرف کارت‌های خود را ارائه داده‌اند.

منبع: راه‌ پرداخت