وبلاگ ایسمینار

تهیه فایل ارائه وبینار

تهیه فایل ارائه وبینار ، بایدها و نبایدها ۱

تهیه فایل ارائه وبینار ، بایدها و نبایدها | قسمت اول

معمولا اکثر سخنرانان از پاورپوینت به عنوان ابزار آموزشی در وبینار استفاده می کنند. پاورپوینت به عنوان ابزاری مناسب برای جلب نظر مخاطبان در وبینار مورد استفاده قرار می گیرد. در این نوشته نکاتی را در مورد تهیه اسلایدهای وبینار ارائه می دهیم تا بتوانید با آماده سازی اسلایدهای جذاب و خیره کننده مخاطبانتان را تا انتهای وبینار میخکوب کنید.

 

عنوانی خاص برای وبینارتان انتخاب کنید

نخستین وظیفه شما به عنوان سخنران انتخاب عنوانی مناسب و بسیار خاص برای وبینار است تا بتوانید نظر افراد را جلب کنید. برای مثال به جای استفاده از عنوان ساده و تکراری «چگونه پاورپوینتی را برای وبینارتان آماده کنید؟»

عنوان زیر را جایگزین آن کنید:

«۵ گام انتخاب رنگ های مناسب برای آماده سازی پاورپوینت وبینار بعدی تان»

 

مطالب کاربردی و دستِ اول در فایل ارائه وبینار قرار دهید

نخستین نکته کلیدی که در حین آماده سازی فایل ارائه وبینار باید به آن توجه داشته باشید این است که اطمینان حاصل کنید محتوایی که می خواهید با افراد به اشتراک بگذارید جذاب، درگیر کننده و دست اول است. مطالبی را به مخاطبان ارائه دهید که هیچ جای دیگری غیر از وبینار شما نتوانند به آن ها دست پیدا کنند. برای مثال چندین راهکار کاربردی را در مورد موضوعی خاص ارائه دهید.

اگر محتوای شما تکراری باشند ممکن است افراد از وبینار خارج شوند و یا اینکه به صحبت های شما گوش ندهند. این نکته را از یاد نبرید که مخاطبان شما حضور فیزیکی ندارند و نمی توانید مستقیما عکس العمل آن ها را نسبت به محتوای وبینارتان ببینید. ممکن است از محتوایی که ارائه می دهید ناراضی و یا بر عکس از وبینار شما بسیار استقبال کنند. با توجه به این شرایط بایستی حداکثر تلاش خود را برای جمع آوری و ارائه محتوای کاربردی، مناسب و جذاب انجام دهید.

 

مخاطبان خود را به دام بیاندازید

در حین آماده سازی فایل پاورپوینت یا همان فایل ارائه وبینار به زمان بندی و نحوه ارائه مطالب توجه داشته باشید. در صورتی که تمایل دارید در مورد زمان بندی وبینار و اهمیت آن بیشتر بدانید می توانید مقاله «۳ نکته مهم برای اینکه در زمان برگزاری وبینار وقت کم نیارید» را مطالعه کنید.

۴ نکته برای اینکه بتوانید مخاطبان خود را به دام بیاندازید:

  • شروع کردن وبینار با معرفی خودتان یا شرکت تان امری منطقی است. چون افراد حاضر در وبینار پیش از آنکه به مطالبی که می خواهید ارائه دهید علاقه مند شوند، نیاز به دلیلی برای شنیدن به صحبت های شما دارند.
  • بحث را با مهم ترین مطلب شروع کنید تا افراد را مجذوب خود کنید و مانع از خروج آنها از وبینار شوید.
  • وبینارتان را با یک نکته متقاعد کننده، افشا کردن مطلبی در مورد یک موضوع خاص یا یک اظهارنظر قدرتمند درباره محصولات یا توانایی های خود شروع کنید. این کار به شما کمک می کند تا افراد حاضر در وبینار را به دام بیاندازید.
  • می توانید وبینار خود را با مطرح کردن یک سوال اساسی که نیاز به پاسخ دارد یا یک حقیقت مهم که می تواند نظرها را جلب کند و راه را برای یک ارائه عالی و اثربخش هموار کند آغاز کنید.

 

مخاطبان خود را هدایت کنید

در وبینار با استفاده از امکاناتی که نرم افزار وبینار در اختیار شما قرار می دهد می توانید مخاطبان خود را هدایت و نظر آن ها را به موضوع خاصی جلب کنید. برای مثال برای تاکید بر روی نوشته خاصی یا بخشی از یک نمودار یا تصویر که در فایل ارائه وبینار قرار دارد می توانید از پوینتر (نشانگر) استفاده نمایید یا می توانید برای نوشتن مطلب خاصی از وایت برد و قلم نوری استفاده کنید.

در تصویر زیر یک نمونه استفاده از وایت برد را توسط یکی از مدرسین وب سایت ایـ سمینار در کارگاه آموزشی آنلاین راه اندازی باشگاه مشتریان مشاهده می نمایید.

کاربرد وایت برد در برگزاری وبینار

با افزودن المان هایی به اسلایدهای فایل ارائه نیز می توانید نظرات افراد حاضر در وبینار را به سمت موضوع خاصی هدایت کنید. برای مثال فرض کنید در یکی از اسلایدها، چندین مورد را در جعبه های مستطیلی شکل نوشته اید و می خواهید نظر حاضرین در وبینار را به یکی از آن ها جلب کنید. برای این کار می توانید با استفاده از رنگی متفاوت آن مورد خاص را هایلایت کنید. حواستان باشد در استفاده از رنگ بندی های مختلف و افزودن جلوه های بصری زیاده روی نکنید.

 

در آغاز وبینار تصویر خودتان را نشان دهید

اگر تمایلی به پخش تصویر خود از طریق وب کم در حین برگزاری وبینار ندارید و می خواهید تنها صدای شما برای حاضرین پخش شود، این امکان را به افراد حاضر در وبینار بدهید تا بدانند چه کسی قرار است برای آنها صحبت کند. اگر ترس از صحبت در جمع را دارید می توانید دوره های مربوط به آن را پشت سر بذارید تا این مشکل را رفع نمایید.

برای مثال می توانید تصویر خود را در ابتدای اسلایدهای ارائه تان قرار بدهید و یا در حین معرفی خود به نشانه ادب تصویرتان را از طریق وبکم به اشتراک بگذارید و پس از معرفی تصویرتان را قطع کنید.

 

ترجمه و نگارش: مارینا اوهانجانیانس

©کلیه حقوق این مطلب متعلق به رسانه ایسمینار می باشد. هر گونه کپی برداری با ذکر منبع بلامانع است.