وبلاگ ایسمینار

اندیشه طراحی

تعریف اندیشه طراحی از ۳ دیدگاه متفاوت

اندیشه طراحی یا تفکر طراحی در وبینار رایگان تفکر طراحی در عمل از ۳ دیدگاه متفاوت تعریف شد. این ۳ دیدگاه عبارتند از:

  • دیدگاه فلسفه فن آوری
  • دیدگاه پژوهش طراحی
  • دیدگاه طراحی حرفه ای

۱- اندیشه طراحی از دیدگاه فلسفه فن آوری

این دیدگاه چند دهه پیش مطرح و در آن تعریفی از دیزاین ارائه شده بود و شباهت هایی به اون چیزی که ما امروزه به عنوان Design Thinking یا اندیشه طراحی می شناسیم دارد. این دیدگاه توسط هربرت سیمون مطرح شده، تعریفی که ایشان از دیزاین ارائه دادند عبارت است از: مجموعه کارهایی که وضعیت موجود رو به وضعیتی بهتر تبدیل می کند.

اما میان دانش و حرفه تفاوتی وجود دارد. دانش سعی می کند چگونگی دنیا رو کشف کند در حالی که حرفه سعی می کند بفهمد کارها چگونه انجام می شود. ما در حرفه ها، دیزاین می کنیم. بنابراین زمانی که بحث دیزاین هست شما وارد محدوده حرفه می شوید.

 

۲- اندیشه طراحی از دیدگاه پژوهش طراحی

این دیدگاه از دل دانشگاه و فضای آکادمیک ارائه شده و حاصل تحقیقات انجام شده بر روی طراح های موفق هست. سعی شده مشخصات و ویژگی های این طراح ها کشف شود تا بتوان این ویژگی ها را در اختیار افرادی که تمایل دارند طراح موفقی بشوند قرار داده شود.

 

۳- اندیشه طراحی از دیدگاه طراحی حرفه ای

این دیدگاه از جانب شرکت IDEO که یک شرکت مشاوره دیزاین هست مطرح شده است که به خیلی از کسب و کارهای بزرگ در دنیا مشاوره می دهند. زمانی که IDEO دیزاین را مطرح کرد این اصطلاح جا افتاد و حتی به عنوان رویکرد و راهکار مدیریتی گسترش پیدا کرد.

چند دهه قبل هربرت سیمون این مفهوم رو مطرح کرده بود ولی زمانی که در محیط کسب و کارهای آنلاین این مساله مطرح شد همه با این مفهوم آشنا شدند. این دیدگاه یک دیدگاه کل نگر است و انسان را در مرکز توجه قرار داده است نه آن تکنولوژی یا زیرساخت را.

ما امروزه با مسائل زیست محیطی، تاثیرات مصرف گرایی و … مواجه هستیم و هر چیزی که طراحی می شود، معمولا طراح ها یک نگاه تکنولوژی­-محور جزء نگر دارند و سعی می کنند مشکل را حل کنند و به تصویر بزرگ تر نگاه نمی کنند.

یکی از دلایل این هست که ما طراحی را به عنوان یک حلقه ارتباطی میان مهندسی و بازاریابی در نظر می گیریم و از طراحی برای تغییر دادن و جذاب کردن ظاهر تکنولوژی، بمنظور فروش بیشتر استفاده می کنیم.

 

منبع: وبینار رایگان تفکر طراحی در عمل (سخنران: دکتر بیژن آریانا)

©کلیه حقوق این مطلب متعلق به رسانه ایسمینار می باشد. هر گونه کپی برداری با ذکر منبع بلامانع است.